Flosk, fut+fue, 3200+460 grafts, 8-9/8/2011

Adriano

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Αν δεν ήταν η ουλή θα σου έλεγα να τα αφήσεις κοντά.Σου πάει πάρα πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Δυστυχώς αυτό το κακό έχει το strip σε «καταδικάζει» να έχεις το μαλλί από ένα συγκεκριμένο μήκος και πάνω. Ωστόσο, θα σου έλεγα στο δεύτερο που θα κάνεις να βάλεις σίγουρα κάποια μοσχεύματα στην ουλή, όχι ότι θα την εξαφανίσει, αλλά σίγουρα θα τη σβήσει λίγο. Επίσης, σίγουρα θα χρειαστείς και άλλη μμ γιατί με το κούρεμα αυτό flosk δυστυχώς φαίνονται λίγο αραιά τα μαλάκια. Δεν συμφωνώ με τον Adriano, πιστεύω ότι λίγο πιο μακρύ καλύπτει καλύτερα τα κενά που έχεις (τουλάχιστον μέχρι την επόμενη μμ).
 

tropheus

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Φίλε Floskara θα έλεγα να μην κάνεις FUE στην ουλή κυρίως γιατί το αποτέλεσμα δεν είναι εύκολα προβλέψιμο.
Απλα μην τα κόψεις ξανά τόσο κοντά.
Πάντως μέχρι να σου μακρύνουν ώστε να μην φαίνεται η ουλή, λίγο toppik σίγουρα θα βοηθούσε ...
 

Adriano

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Βασικά και κανένα τοπικό στο crown ίσως έκανε δουλειά.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

με 12 χιλιοστα πιστευω θα εισαι οκ...
 

Typhoon

Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Γνώμη δική μου είναι ότι για πάνω από 3200 τριχοθυλάκια που όπως είχες πει έβαλες, πέραν του γεγονότος της ουλής, εγώ στη θέση σου θα έθετα στην κλινική ένα συνολικό ερώτημα σχετικά με την απόδοση που είχε η μεταμόσχευση στην περίπτωση σου.

Σίγουρα για εσένα το αποτέλεσμα μπορεί να φαίνεται καλό, σε σχέση με την προγενέστερη κατάσταση του μαλλιού σου, αλλά γνώμη μου είναι ότι για τον αριθμό τον τριχοθυλακίων είναι απλώς ανεκτό. Ίσως να είμαι υπερβολικός σε αυτό που λέω, απλώς κρίνω με βάση άλλα αποτελέσματα της ίδιας εταιρείας σε άτομα με αντίστοιχο πρόβλημα και αντίστοιχο αριθμό μεταμοσχευμένων τριχοθυλακίων. Όπως για παράδειγμα το τελευταίο αποτέλεσμα που έχει η εταιρεία στο site της.
 

Flosk

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Νομιζω θα συμφωνησω με ολους και με ολα οσα ειπατε.Απλα να ρωτησω τον Τροφεα τι πιθανοτητες δινει να διορθωθει αρκετα η κατασταση με καλυψη της ουλης μεσω FUE και ποσα grafts υπολογιζει να χρειαζονται και αν το εχει ψαξει ή εχει δει κατι αντιστοιχο και ειναι επιφυλακτικος? Και τον Typhoon αν προσεξε τι αναλυση, τι φωτισμο και τι μηκος μαλλιου εχουν οι φωτο του αποτελεσματος που αναφερει? Επισης να κανω την εξης παρατηρηση επι τη ευκαιρεια..Αλλες φωτο βαζουμε εμεις εδω και αλλες στα site των εταιρειων.Εκει φυσικα θα βαλουν τις καλυτερες και απο οπτικες που φαινεται καλυτερα το αποτελεσμα χωρις να σημαινει οτι ειναι ψευτικες (γιατι στους χασαποψευτες συμβαινει και αυτο) και αλλες φωτο θα βαλουμε εμεις εδω.Ποσες πανοραμικες εχετε δει με ξυρισμενα κεφαλια και με μεταμοσχευμενες διπλα σε υφισταμενες με μεγαλη πυκνοτητα (στα πλαινα) που να φαινεται μεγαλη αντιθεση μεταξυ τους οπως στη δικη μου περιπτωση? Συνηθως βαζουν ολοι στα σαιτ φωτο με μακρυα μαλλια και τραβηγμενες περιφερειακα και με μετριο εως κακο φωτισμο ή αναλυση και φαινονται ολα τελεια.Ομως οπως εχουμε ξαναπει ΔΕΝ υπαρχουν τελεια αποτελεσματα και καμια μ/μ δεν μπορει να αντικαταστησει τα χαμενα μας μαλλια απλα να βελτιωσει την κατασταση σε ενα μεγαλο βαθμο.Εγω προσωπικα δεν περιμενα πολυ καλυτερο αποτελεσμα απτο τελικο και μονο η ουλη ειναι που τελικα με ξενερωσε σε μεγαλυτερο βαθμο και αυτο ξεπερνιεται με μηκος 12 χιλιοστα οπως ειπε ο συναγωνιστης.Τολμηστε με λιγα λογια αλλα μην παραμυθιαζεστε..
 

Billy_tramp

Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Τελικα η στριπ για κάτω απο 12 χιλιοστα δεν ενδεικνύετα και γενικα για κοντο κούρεμα! Floskara ευχαριστουμε πολύ για τις φωτογραφίες! Κάνε υπομονη να μεγαλώσει λιγο το μαλλάκι κ θα είσαι πάλι κομπλε! Να σκέφτεσαι θετικα κ πιστευω οτι κ το μακρυ μαλλάκι σου παει! Η hairline και γενικα η λήπτρια μου φαίνονται αρκετα καλες, σίγουρα δεν είναι οπως τα πλαινα, αλλα νομιζω είναι μια χαρα. Απο πυκνότητα θα μπορούσε να ναι καλύτερα , αλλα μεταμόσχευση ειναι δεν θα φτασει ποτε την φυσικη του μαλλιού! Περιμένουμε νεα σου για να δουμε τι εχει να πει και η εταιρία!
 

Flosk

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Να είσαι καλα Billy, ευχαριστω πολυ..Ελπιζω να πανε όλα καλα και στη δική σου περιπτωση. Θα προσπαθήσω να ειμαι σε επαφή!
 

tropheus

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Floskara είπε:
... Απλα να ρωτησω τον Τροφεα τι πιθανοτητες δινει να διορθωθει αρκετα η κατασταση με καλυψη της ουλης μεσω FUE και ποσα grafts υπολογιζει να χρειαζονται και αν το εχει ψαξει ή εχει δει κατι αντιστοιχο και ειναι επιφυλακτικος?

Η κατάσταση σίγουρα θα βελτιωθεί αν κάνεις μια FUE πάνω στην ουλή αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος ότι θα σου επιτρέπει να κόβεις τα μαλλάκια σου τόσο κοντά.

Έχω δει κατά καιρούς στα διάφορα forum πετυχημένες διορθώσεις αλλά έχω δει και αρκετές με πολύ μέτρια αποτελέσματα (μέσω του κυρίου google μπορείς εύκολα να βρεις πολλές περιπτώσεις αλλά πολύ λίγες με κοντοκουρεμένα μαλλάκια μετά τη διόρθωση).

Στην περίπτωση σου για εφαρμογή μόνο FUE πάνω στην τομή δε νομίζω ότι θα χρειαζόσουν πάνω από 300-350 grafts.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Πραγματικά έχω μπερδευτεί.Θέλω να κάνω καιρό μεταμόσχευση και δεν ξερω ποια τεχνική να ακολουθήσω.Strip η fue?Μου πάνε και τα 2 κουρέματα (είμαι ωραίο αγόρι σε γενικές γραμμές χαχαχα) αλλά τι είναι καλύτερο?Να κάνω στριπ για να εκμεταλλευτώ καλύτερα την δότρια?Η fue για να μπορώ και να τα ξυρίζω???Απευθύνομαι σε panos1982,tropheus,floskara,johnjohn και γενικά σε αυτούς που έχουν περάσει το πακέτο της μεταμόχευσης...
 

n094

Active Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Adriano αν και δεν με ανέφερες σε αυτούς που έχουν φάει το πακέτο μμ (και θεωρώ τον εαυτό μου από αυτούς που το έχουν φάει με το κουτάλι) πήρα την πρωτοβουλία να σου πως την άποψη μου: "Δαγκωτό FUE αν θες να τα έχεις κοντά. όσο για τη δότρια, σε εμένα που ήμουν 5άρης-6άρης κατάφεραν και έβγαλαν περίπου 4500 μοσχεύματα, αν θυμάμαι καλά εσύ είσαι 3άρης και δεν πάς για πολύ πιο πάνω... πόσα μοσχεύματα να χρειαστείς πια... στην τελική κάνε FUE τώρα και αν δεν σου κάνει πας για στριπ κατόπιν, δεν θα χάσεις πολλά μοσχεύματα..."
 

Adriano

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Sorry ξέχασα να σε αναφέρω δεν έγινε επί σκοπού.Είναι αλήθεια ότι πλέον δεν χανω καθόλου τρίχες.Ενδιαφέρουσα η άποψή σου.
 

Panos1982

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

adriano καλησπερα,
επειδη ψιλομπαινω στο φορουμ τωρα τελευταια κ το ειδα οτι με ανεφερες
θα συμφωνησω απολυτα με αυτο που ειπε κ ο n094...
καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...και ξεχωριστα πρεπει να αποφασισεις γι καθε ανθρωπο τι πρεπει να κανει....
αν ειναι να μην κατεβεις πολυ σε nw...και εισαι στα 45-50 σου nw2-3 δεν υπαρχει κανενας λογος να πας να κανεις στριπ....
αν ειναι να πας σε μεγαλυτερο nw τοτε ναι καλο θα ηταν να συνδιασεις τις τεχνικες οπως θα κανω κι εγω...γιατι κι εγω παω για 5-6 nw!!! Αλλα εφ οσων τωρα το προβλημα σου απ οτι λετε δεν ειναι μεγαλο...τοτε μπορεις να ξεκινησεις με μια φυε...αν εχεις κ τα λεφτα.....η φυε δε θα σου κανει ζημια....οποτε αν κατι δε σου αρεσει μπορεις να το διορθωσεις...ειτε παλι με φυε ειτε με στριπ......αν ομως ξεκινησεις με στριπ τοτε σε περιπτωση που η ουλη σε χαλαει...αυτο δε διορθωνεται.....η ουλη εξαρταται απ τα χαρακτηριστικα σου....απ οτι ειδα στο φλοσκαρα προχτες φαινεται αρκετα η ουλη του στα 12χιλιοστα που τα κοψε νομιζω....αλλα δε φταινε οι γιατροι γι αυτο....ειναι το μαλλι του τετοιο απ οτι ειδα....ειδα ομως και σοκλοςς κατα μηκος της ουλης σε παρα πολλα σημεια...και παιζει κι αυτο το ρολο του.....εμενα η ουλη δε φαινεται καθολου στα 9χιλιοστα....και στα 6 χιλιοστα φαινεται μονο σε ενα σημειο αν πλησιασεις κοντα μου στους 20-30 ποντους..στην πισω πλευρα δεξια σε ενα σημειο....ειναι το μαλλι μου τετοιο κ καλυπτεται καλα προφανως....αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα συμβαινει σε ολους κ θα μπορουον ολοι να τα κοβουν 6χιλιοστα... οποτε καλο ειναι να υπολογιζετε οτι αν πατε για στριπ....κατα μεσο ορο θα μπορειτε πλεον να κοβετε τα μαλλια σας εως 1 ποντο θα ελεγα...οχι κοντυτερα...αυτο πρεπει να τεθει ως στανταρ ο 1 ποντος για να μην βρεθειτε προεκπληξεων.....τωρα σε περιπτωση που η ουλη βγει καλη και μπορειτε και ακομα πιο κοντα...αυτο θα ειναι υπερ!!

Υ.Γ τωρα γυρισα πισω και ειδα οτι ο φλοςκαρα τα ειχε 7χιλιοστα κ οχι 12....οποτε οκ...ειναι κατι νορμαλ....
γιατι να φαινεται στα 12 δεν ειναι αποδεκτο πλεον θα ελεγα....συμβαινει εξαιρετικα σπανια...
 

Adriano

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Σε ευχαριστώ πολύ Pano.Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου.
 

Panos1982

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

μια πιο χρησιμη συμβουλη ειναι οτι πριν κανεις το οτιδηποτε....να δεις οπωσδηποτε ατομα που εχουν κανει μεταμοσχευση απο κοντα!!!!! και οχι μονο εναν....περισσοτερους....για να δεις πως ειναι η μμ και να ξερεις τι να περιμενεις....κι αν μοιαζουν τα χαρακτηριστικα τους με τα δικα σου ακομα καλυτερα.....
η φωτογραφια δε μπορει να σου εντυπωσει την ακριβης εικονα που θα εχει το μαλλι σου μετα....μονο αν δεις αλλους απο κοντα με γυμνο ματι θα καταλαβεις τι πρεπει να περιμενεις κ θα εχεις σαφως αντικειμενικοτερο κριτηριο.....αυτο ειναι το σημαντικοτερο απ ολα!!! να γνωριζεις ακριβως τι θα παρεις κ οχι να φανταζεσαι οτι θα παρεις κατι κ τελικα να παρεις κατι αλλο....εχει συμβει σε πολλους....ειναι σημαντικο το να δεις live ατομα πριν κανεις το οτιδηποτε!!
 

Flosk

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Ευχαριστω tropheus ,ισως πρεπει να σκεφτώ και την λύση του tattoo πάνω στην ουλη..
Adriano η γνώμη μου ειναι αν δεν υπολογίζεις να χρειαστείς πάνω απο 5000 μοσχεύματα συνολικά να κανεις fue και αν φυσικά το κόστος δεν ειναι πρόβλημα! Εγω ειμαι σίγουρος οτι θα χρειασθω αλλα 4000-5000 στο μέλλον εκτός απο αυτα που εχω βάλει, λογω κληρονομικοτητας οπότε αν ξεκιναγα με fue θα έχανα συνολικά μοσχεύματα!εχω σκεφθεί να κανω άλλο ένα strip στο μέλλον και τελος όσα fue ή body fue απο γενια χρειαστεί για συμπλήρωμα αναμεσα στα κενα!ανεβασε καμία φωτο αν θες να σου πούμε καλυτερα!


Panos1982 θυμήθηκα εχθές αφού ανεβασα τις φωτο πως στο προτελευταιο κουρεμα τα κάτω (όπου και η ουλη) μαλλια ήταν στα 9 χιλιοστα και φαινόταν πάλι σχετικά αλλα όχι τόσο πολυ όσο τωρα! Στα 11-12 πιστεύω θα ειμαι κομπλε!την επόμενη φορά θα επιχειρησω στα 11! Αν κάποιος έχει σχετική πείρα απτο θέμα θα ήθελα να προσθέσει κάτι!
 

Panos1982

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

μπορεις παντος να τα κοψεις στον 1 ποντο αν σου αρεσει το κοντο....κι αν φαινεται η ουλη ελαφρα τις πρωτες μερες....να βαλεις λιγο ντερματς.... θα την καλυπτει ανετα....εχω παρει κι εγω ντερματς....ωστοσο βεβαια δε χρειαστηκε να το χρησιμοποιησω τελικα...αλλα στην αρχη που το ειχα βαλει οταν ειχα πρωτοκανει την επεμβαση, την καλυπτε ολη κανονικα...2 λεπτα δουλεια ειναι και τερμα... ουτε φυε στην θες ουτε τπτ...
ωστοσο για να κανεις φυε στην ουλη θα πρεπει να εχεις τελειωσει με τα στριπ....αν εχεις σκοπο να ξανακανεις κι αλλο στριπ δεν εχει νοημα να κανεις φυε τωρα και να την κλεισεις....

** οσο για το ταττοο στην ουλη ειναι μια πολυ καλη ιδεα....αν και ακριβη....περνουν γυρο στα 2000 ευρω απ οτι θυμαμαι πριν 2 χρονια που το κοιτουσα....
για μια δουλεια που θα τους παρει λιγοτερο απο μια ωρα**
 

Flosk

Well-Known Member
RE: πριν και μετα απο 13 μηνες(strip στην HDC)

Ισχυει αυτο που λες Πανο .. πρεπει να τελειωσω με τα στριπ πρωτα, και γω ετσι νομιζω!
Αν ειναι 2 χιλιαρικα το tattoo ειναι πιο ακριβο και απο μ/μ εκτος αν ειδες για μεγαλη επεμβαση τετοιο ποσο .Εγω βρηκα στο ιντερνετ για παρομοιο προβλημα με το δικο μου να χρειαζονται 200 μοσχευματα αρα και πιο οικονομικα τελικα.
Θα τα ξανακοψω στα 11 χιλιοστα τελος..
 
Μπλουζα