Dr. Bisanga Βρυξέλλες 18-19.01.2022 3100 grafts

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Για 50+ πυκνότητα του είχε μιλήσει.εδω θα πρέπει αν μπορεί ο φίλος,να κάνει μια μέτρηση στη hairline ,να δει πόσα grafts έχει ήδη φυτρωμενα και αν φαίνεται να έχει συνέχεια η φυτρωση.
Υπάρχει ένα στάνταρ μάξιμουμ πυκνότητας χωρίς να υπάρχει κίνδυνος shock loss? Γνωρίζει κανεις;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολλά λες. Συνήθως έχουμε 180 τρίχες που σε g αντιστοιχούν 70-80g. Αυτός είναι ο μέσος όρος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, αλλά ακόμα και αυτό που έχει πληγεί τόσες έχει απλά έχουν άλλη διάμετρο.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Μιας και έχω κολλήσει Covid και εχω πολύ ελεύθερο χρόνο, ίσως πάρα πολύ, έφτιαξα μερικά collage για την εξέλιξη που είχα τα τελευταία 2 χρόνια.
Οι φωτογραφίες είναι από πριν την πρώτη επέμβαση τον Ιούνιο 2020, πριν την δεύτερη επέμβαση τον Ιανουάριο 2022 και από την περασμένη Κυριακή.
20220721_172533.jpg
20220721_174037.jpg
20220721_174457.jpg
20220721_174920.jpg
 

andy.k

Active member
Θα τολμήσω να πω ότι η dhi, με όλες τις παθογένειες που παρουσιάζει κατά καιρούς, και παρόλο που δε σου έδωσε ζηλευτό αποτέλεσμα, σου προσεφερε πολύ αξιόλογη κάλυψη. Τη θεωρώ αρκετά πετυχημένη την πρώτη σου μμ. Το crown έκλεισε αξιοπρεπώς και μπροστά μπήκε μια πολύ καλή βάση για την επόμενη μμ...κλασσικά hairline δε σου φτιάξανε βέβαια...
Από τη δεύτερη πιστεύω έχεις να περιμένεις ακόμα. Ακόμα και έτσι πάντως η hairline ωραια δείχνει και φυσικότατη...όμως το ζήτημα με τόσα μοσχεύματα είναι να δείχνει και πυκνότερη, ελπίζω να έρθει τους επόμενους μήνες αυτο.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Θα τολμήσω να πω ότι η dhi, με όλες τις παθογένειες που παρουσιάζει κατά καιρούς, και παρόλο που δε σου έδωσε ζηλευτό αποτέλεσμα, σου προσεφερε πολύ αξιόλογη κάλυψη. Τη θεωρώ αρκετά πετυχημένη την πρώτη σου μμ. Το crown έκλεισε αξιοπρεπώς και μπροστά μπήκε μια πολύ καλή βάση για την επόμενη μμ...κλασσικά hairline δε σου φτιάξανε βέβαια...
Από τη δεύτερη πιστεύω έχεις να περιμένεις ακόμα. Ακόμα και έτσι πάντως η hairline ωραια δείχνει και φυσικότατη...όμως το ζήτημα με τόσα μοσχεύματα είναι να δείχνει και πυκνότερη, ελπίζω να έρθει τους επόμενους μήνες αυτο.
Πρώτα θα ήθελα να αναφέρω ότι ήταν δικιά μου επιθυμία να μην φτιαχτεί στην πρώτη επέμβαση η hairline.
Πρώτος στόχος ήταν να κλείσει το crown κάτι που τα ένα ποσοστό επιτευχθεί,αλλά σίγουρα θα μπορούσε να γίνει καλύτερα αν αναλογιστείς το cherry picking που έκαναν και τον λόγο που είχα.
Πάντως μπορώ να πω η πρώτη επέμβαση είχε συγκεκριμένους στόχους και εν μέρει πραγματοποιήθηκαν και 2500 grafts πιάσανε τόπο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Πάντως στα δεσίματα και στις ενώσεις που πάσχεις θα βελτιωθεί αρκετά με την πάχυνση της τρίχας δεν θα είναι αυτή η τελική εικόνα.
Παρόλο αυτά ένα μικρό touch up θα το χρειαστείς δεν θα το αποφύγεις.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Πάντως στα δεσίματα και στις ενώσεις που πάσχεις θα βελτιωθεί αρκετά με την πάχυνση της τρίχας δεν θα είναι αυτή η τελική εικόνα.
Παρόλο αυτά ένα μικρό touch up θα το χρειαστείς δεν θα το αποφύγεις.
Για πόσα grafts υπολογίζεις ότι θα χρειαστεί, εγώ πιστεύω θα είναι σχετικά μεγάλο touch up γύρω στα 700 800.
 

vlafo

Well-Known Member
Για πόσα grafts υπολογίζεις ότι θα χρειαστεί, εγώ πιστεύω θα είναι σχετικά μεγάλο touch up γύρω στα 700 800.
Αυτό είναι ένα σωστό νούμερο για να το πας σε άλλο επίπεδο.
Τόσα θα χρειαστεί γιατί θα ανεβάσεις και πυκνότητες στα πρώτα 2 εκ.
 

veg

Active Member
ειδα σε καποια προηγουμενα ποστ κατι σχετικα με την φυσικοτητα και την ανιχνευση μιας μεταμοσχευσης .

ειναι καποιες μεταμοσχευσεις που δεν τις καταλαβαινεις απο 3 η 5 μετρα αλλα απο τα 30 οταν ο ανθρωπος ειναι σε συγκεκριμενη κλιση .΄

παραδειγμα . Οταν εχει βαλει μαλλια στην μπροστινη ζωνη , η πυκνοτητα ειναι ανεπαρκης αλλα η σχεδιαση της εμπροσθιας γραμμης συμβατη με αυτη ανθρωπου χωρις ΑΑ , πραγμα που δεν συμβαινει στην φυση . Υπαρχει μια 'υποψια' μιας hairline καλα σχεδιασμενης αλλα οχι πυκνοτητα εστω στο κατωτερο οριο να την υποστηριξει . Και ετσι μοιαζει με κεντημα η ραπτομηχανη .

η για παραδειγμα η φτωχη φυτρωση σε περιοχες οπως το crown , με τριχες ομως πολυ 'ζωντανες ' και παχιες . Το αποτελεσμα επισης δεν ειναι φυσικο . Αυτο επισης δεν συμβαινει στην φυση καθως η αραιωση σημαινει και λεπτυνση του παχους της τριχας .

παλαιοτερα επισης ηταν το κλασσικο 'χαμογελο ' της strip στο πισω μερος που φαινοταν ακομα και με μακρυτερο μαλλι . Υπηρχαν μαλιστα και περιπτωσεις που το αποτελεσμα ηταν φτωχοτατο (αρα οχι αποτελεσμα ) αλλα ο ανθρωπος ειχε κληρονομησει και το 'χαμογελο ' .

οποτε και εγω ειμαι υπερ της φυσικοτητας , δηλαδη καλυτερα μια υποχωρημενη φυσικη hairline απο μια πυνκνοτερη αλλα ανιχνευσιμη για καποιο λογο . Αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο , ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια που αλλαζουν απο διαφορους παραγοντες , προτυπα , ηλικια και αλλα .
 

Α. Γιώργος

Active Member
Καλησπέρα φίλοι μου, update 7 μήνες μετά την επέμβαση. Βασικά τον προηγούμενο μήνα δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη. Εγώ προσωπικά παραμένω να μην είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα για τα 3000 grafts που μπήκανε και ότι πήγα σε μία από τις ακριβότερες κλινικές στην Ευρώπη και δεν έπαιξα το κεφάλι μου κορώνα γράμμα σε κάποια 1ευρω/graft κλινική περίμενα κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα.
Αλλά πιστεύω η κατάσταση μπορεί ευκολα διορθωθεί με μια επέμβαση στο μέλλον.
Παραθέτω φωτογραφίες.
20220821_150926.jpg
20220821_150950.jpg
20220821_150812.jpg
20220821_152307.jpg
20220821_152250.jpg
IMG_20220821_152648.jpeg
20220821_150639.jpg
IMG_20220821_153653.jpeg
IMG_20220821_153701.jpeg
IMG_20220821_153657.jpeg
 

alex7

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα φαίνεται καλό για τα 3000 grafts .Κανείς κορυφαίος γιατρός δεν μπορεί να κάνει θαύματα με 3000 grafts .Αν θέλεις πύκνωση (που σηκώνει όπως φαίνεται) θα πας για δεύτερη μμ
 

JimKan1

Well-Known Member
Πολυ ωραια εικονα αλλα ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΗ του αναμενομενου αποτελεσματος και συμφωνω μαζι σου που δεν εισαι ικανοποιημενος, το πιο σημαντικο ειναι να γινονται πραξη αυτα που συμφωνουνται που εδω δεν εγινε, ευχαριστησου την ωραια εικονα σου φιλε
 

seeker

Verified MM member
To αποτελεσμα ειναι καλο και φυσικο.

Το κουρεμα στο σβησιμο χαμηλα ειναι σαν να ειπες στον κουρεα "Κανε ο,τι μπορεις για να φαινεται οτι εχω κανει μεταμοσχευση." Πες του να το σβησει κατω χαμηλα την αλλη φορα και δε θα φαινεται το παραμικρο.
 
Μπλουζα