Dr. Bisanga Βρυξέλλες 18-19.01.2022 3100 grafts

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Didier11

Active Member
Φίλε μόλις μπήκες στον 6ο μήνα. Το καταλαβαίνω ότι έχεις αγωνία (όπως όλοι όσοι έχουμε κάνει μεταμόσχευση) για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά με μεγαλύτερη σιγουριά θα μπορούμε να μιλήσουμε από τον 8ο μήνα και μετά. Τώρα ούτε η φύτρωση έχει ολοκληρωθεί, ούτε πολλές τρίχες έχουν πάρει την τελική τους διάμετρο, ούτε ξέρεις αν τα πολύτριχα έχουν βγει όλα ως πολύτριχα κατευθείαν. Κάνε υπομονή και σε 3 μήνες θα κρίνεις σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Α. Γιώργος

Active Member
Καλησπέρα φίλοι μου αύριο κλείνω 6 μήνες μετά την επέμβαση, τον προηγούμενο μήνα υπήρχε μια εξέλιξη, ίσως ο καλύτερος μήνας όσον αφορά αυτό το θέμα, αλλά το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής δεν είναι το αναμενόμενο κυρίως για έναν λόγο γιατί ο βασικός στόχος της επέμβασης ήτανε να φτιαχτεί κυρίως η hairline κάτι το οποίο δυστυχώς δεν έχει επιτευχθεί.
Ναι ξέρω ότι μπορεί να υπάρξει βελτίωση μέχρι τον δωδέκατο μήνα ,αν και εγώ πιστεύω έχει μείνει ένας το πολύ δύο μήνες για να υπάρξει κάποια βελτίωση, αλλά το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι πολύ περιορισμένο για να κάνει το turnover στους επόμενους μήνες, μακάρι να διαψευστώ και να κάνω λάθος.
Παραθέτω φωτογραφίες
20220717_133917.jpg
20220717_134046.jpg
20220717_134028.jpg
20220717_133939.jpg
20220717_134353.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Φιλε δεν ξερω αν ειναι αυτο που περιμενες αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρα αξιολογο και σιγουρα θα δωσει και αλλο
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε μου δεν εχω ξαναμπεί στο νήμα σου οπότε το είδα τελείως αντικειμενικά και χωρίς μυωπία απο το σιγά σιγά της εξέλιξης.
Μια χαρά μου κάνει το αποτέλεσμα και μια χαρά φυσική μου κάνει και η χερλαιν. Ναι έχει αδυναμίες οι οποίες κατα την γνώμη μου θα λιγοστέψουν στους επόμενους 6 μήνες. Μπορεί να μην γίνει τελείως όπως το περίμενες με βάση το κόστος και τις προσδοκίες σου αλλα αυτό είναι προσωπική μάχη του καθενός και δεν εχω άποψη. Υπομονή.
 

kollaps

Member
Κι εμένα η hairline μου φαίνεται φυσική, δεν ξέρω τι είχατε συμφωνήσει ή αν την ήθελες φουλ νεανική, αλλά για hairline ενός 30+ άντρα μου φαίνεται πολύ πειστική. Και όπως είπαν και οι άλλοι είσαι μόνο στους 6 μήνες, υπομονή.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κι εμένα η hairline μου φαίνεται φυσική, δεν ξέρω τι είχατε συμφωνήσει ή αν την ήθελες φουλ νεανική, αλλά για hairline ενός 30+ άντρα μου φαίνεται πολύ πειστική. Και όπως είπαν και οι άλλοι είσαι μόνο στους 6 μήνες, υπομονή.
Φυσική για έναν άνθρωπο που πάσχει από ΑΑ. Συμφωνώ με νηματοθέτη, αν μείνει έτσι πρέπει να γίνει touch up. Η συνολική εικόνα όμως έχει βελτιωθεί αρκετά.
 

vlafo

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι μια χαρά αλλά με βάση τον αριθμό των g,την περιοχή που δουλεύτηκε και τα υπάρχοντα μαμά θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο πυκνό.
Ειδικά χερλάιν τα δεσίματα δεν είναι όπως πρέπει.
Από τη φύτευση φάνηκε σωστή πυκνότητα μπροστά.
Ένα πέρασμα θα το χρειαστεί πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis1991

Well-Known Member
Γιώργο πολύ καλή η εικόνα σου αλλά καλά κάνεις και απαιτείς το μέγιστο...Πιστεύω παίρνει λίγο ακόμα σίγουρα με βάση γκραφτς/ληπτρια...
Αυτό που βλέπω και δεν καταλαβαίνω και μόνο προβλήματα δημιουργεί είναι η ανομοιόμορφη εξαγωγή απο δοτρια...Η δεξιά σου πλευρά φαίνεται πιο φαγωμενη από την αριστερή ευτυχώς μόνο πολύ χαμηλά...Το ίδιο έπαθα και εγώ στην 1η επέμβαση και η δεξιά αν κουρευτω κάτω από 1,5 πόντο φαίνεται φαγωμενη καθώς και μένα πήγε σύριζα η εξαγωγή και γύρω από το αυτί...Όπου ήδη είχα μια μικρή αραίωση...
 

Α. Γιώργος

Active Member
Φιλε δεν ξερω αν ειναι αυτο που περιμενες αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρα αξιολογο και σιγουρα θα δωσει και αλλο
Φίλε μου δεν εχω ξαναμπεί στο νήμα σου οπότε το είδα τελείως αντικειμενικά και χωρίς μυωπία απο το σιγά σιγά της εξέλιξης.
Μια χαρά μου κάνει το αποτέλεσμα και μια χαρά φυσική μου κάνει και η χερλαιν. Ναι έχει αδυναμίες οι οποίες κατα την γνώμη μου θα λιγοστέψουν στους επόμενους 6 μήνες. Μπορεί να μην γίνει τελείως όπως το περίμενες με βάση το κόστος και τις προσδοκίες σου αλλα αυτό είναι προσωπική μάχη του καθενός και δεν εχω άποψη. Υπομονή.
Κι εμένα η hairline μου φαίνεται φυσική, δεν ξέρω τι είχατε συμφωνήσει ή αν την ήθελες φουλ νεανική, αλλά για hairline ενός 30+ άντρα μου φαίνεται πολύ πειστική. Και όπως είπαν και οι άλλοι είσαι μόνο στους 6 μήνες, υπομονή.
Φίλοι μου το να βαφτιζουμε φυσικό κάθε μη αναμενόμενο αποτέλεσμα νομίζω ότι έχει γίνει κανόνας εδώ στο φόρουμ.
Με τον Bisanga μιλούσαμε για πυκνότητες στην Hairline με 50 g/cm² ακόμα μιλούσαμε να κλείσουμε τις ζώνες Α και Β έτσι ώστε σε μία μελλοντική επέμβαση να κλείσω ότι μπορώ να κλείσω έχοντας μια πολύ περιορισμένη δοτρια.
Ε λοιπόν αυτό μέχρι στιγμής δεν έχει επιτευχθεί και πρέπει να ξαναμπώ στην ζώνη Α όχι για ένα touch up αλλά μια μικρή επέμβαση με grafts που τα χρειάζομαι για τις άλλες ζώνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Α. Γιώργος

Active Member
Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι μια χαρά αλλά με βάση τον αριθμό των g και την περιοχή που δουλεύτηκε,τα υπάρχοντα μαμά θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο πυκνό.
Ειδικά χερλάιν τα δεσίματα δεν είναι όπως πρέπει.
Από τη φύτευση φάνηκε σωστή πυκνότητα μπροστά.
Ένα πέρασμα θα το χρειαστεί πάλι.
Αυτή είναι και η δική μου άποψη,από τις φωτογραφίες που έχω δέκα μέρες μετά την επέμβαση που είναι πιστεύω και η πλέον ενδεικτικές για τη τοποθέτηση των grafts είχα και εγώ την εντύπωση για μια πολύ ικανοποιητική πυκνότητα.
Το αποτέλεσμα τώρα δείχνει δυστυχώς κάτι άλλο.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Γιώργο πολύ καλή η εικόνα σου αλλά καλά κάνεις και απαιτείς το μέγιστο...Πιστεύω παίρνει λίγο ακόμα σίγουρα με βάση γκραφτς/ληπτρια...
Αυτό που βλέπω και δεν καταλαβαίνω και μόνο προβλήματα δημιουργεί είναι η ανομοιόμορφη εξαγωγή απο δοτρια...Η δεξιά σου πλευρά φαίνεται πιο φαγωμενη από την αριστερή ευτυχώς μόνο πολύ χαμηλά...Το ίδιο έπαθα και εγώ στην 1η επέμβαση και η δεξιά αν κουρευτω κάτω από 1,5 πόντο φαίνεται φαγωμενη καθώς και μένα πήγε σύριζα η εξαγωγή και γύρω από το αυτί...Όπου ήδη είχα μια μικρή αραίωση...
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου Γιάννη, και να σκεφτείς ότι πριν την επέμβαση είχα δει διαφορά περιστατικά με αυτό το patent εξαγωγής και τους είπα ότι δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο αλλά μια πιο ομοιόμορφη εξαγωγή κάτι που δεν έγινε.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Φυσική για έναν άνθρωπο που πάσχει από ΑΑ. Συμφωνώ με νηματοθέτη, αν μείνει έτσι πρέπει να γίνει touch up. Η συνολική εικόνα όμως έχει βελτιωθεί αρκετά.
@CVIAL μια πιθανή ρετρό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την φύτρωση ή επηρεάζει μόνο αν τα τριχοφυλακια επιβιώσουνε μελλοντικά;
 

Disco

Well-Known Member
@CVIAL μια πιθανή ρετρό μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την φύτρωση ή επηρεάζει μόνο αν τα τριχοφυλακια επιβιώσουνε μελλοντικά;
Αν έχεις retrograde alopecia και έχουν παρθεί από εκεί τριχοθυλάκια, τότε αυτά θα είναι επισφαλή. Μπορεί ειτε να μη φυτρώσουν είτε να φυτρώσουν και να φύγουν μελλοντικά.
 

Harris_G

Well-Known Member
Τεραστια βελτιωση αλλα καταλαβαινω τι εννοεις, οτι με βαση αυτη την επιλογη ηθελες κατι extraordinaire.
Επισης θα επρεπε να ειναι καλυτερο αν συνυπολογισουμε το δυνατο θεραπευτικο σχημα που ακολουθεις.
Αθροιστικα ομως εισαι σε πολυ καλο δρομο.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Τεραστια βελτιωση αλλα καταλαβαινω τι εννοεις, οτι με βαση αυτη την επιλογη ηθελες κατι extraordinaire.
Επισης θα επρεπε να ειναι καλυτερο αν συνυπολογισουμε το δυνατο θεραπευτικο σχημα που ακολουθεις.
Αθροιστικα ομως εισαι σε πολυ καλο δρομο.
Ευχαριστώ, πως το εννοείς ότι αθροιστικά είμαι σε καλό δρόμο;
Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά όπως τη βλέπω εγώ την κατάσταση τα grafts δυστυχώς δεν φτάνουν πλέον για αυτό που ήθελα.
 

jersey

Well-Known Member
Φίλε πριν την επέμβαση έτσι ήσουν ; για να καταλάβουμε και το πριν. Επειδή ειχες βάλει αλλες φωτογραφίες στην 1η σελίδα και όχι αυτές και μπορεί κάποιος να μπερδευτεί.

20220117_115530.jpg
20220117_115552.jpg

20220117_163858.jpg
20220117_163850.jpg


20220117_163854.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Α. Γιώργος

Active Member
Φίλε πριν την επέμβαση έτσι ήσουν ; για να καταλάβουμε και το πριν. Επειδή ειχες βάλει αλλες φωτογραφίες στην 1η σελίδα και όχι αυτές και μπορεί κάποιος να μπερδευτεί.

Προβολή συνημμένου 51805Προβολή συνημμένου 51807
Προβολή συνημμένου 51808
Ακριβώς αυτή ήτανε η κατάσταση πριν την επέμβαση, η φωτός στην αρχή είναι η αρχική κατάσταση πριν και από την πρώτη επέμβαση.
Εσύ πως το βλέπεις θα ήσουνα ικανοποιημένος με το σημερινό αποτέλεσμα μετά 3100 τρ. ;
 

jersey

Well-Known Member
Ακριβώς αυτή ήτανε η κατάσταση πριν την επέμβαση, η φωτός στην αρχή είναι η αρχική κατάσταση πριν και από την πρώτη επέμβαση.
Εσύ πως το βλέπεις θα ήσουνα ικανοποιημένος με το σημερινό αποτέλεσμα μετά 3100 τρ. ;
Κοίταξε το αποτέλεσμα σου σχετικά καλό ειναι (όχι κάτι ιδιαίτερο βέβαια που να δικαιολογεί τα λεφτά που πλήρωσες, δεν φαίνεται δηλαδή το κάτι παραπάνω σε σχέση με άλλους γιατρούς που χρεώνουν πολύ λιγότερα) και σίγουρα η συνολική εικόνα έχει βελτιωθεί αρκετά σε σχέση με πριν. Είναι αρκετό αυτό ομως ; Κατά την γνώμη μου όχι. Λαμβάνοντας υπόψιν το πριν που ειχες αρκετό μαλλί, αλλά και την επιλογή ενός θεωρητικά πολύ καλού και ακριβού γιατρού θα περίμενα αρκετά καλύτερη εικόνα με τα 3100 g, σε αυτή τη περιοχή που τοποθετήσατε καθώς είχες και αρκετά δικά σου μαλλιά ήδη από πριν. Η τοποθέτηση στη Hairine φαινόταν πυκνή γενικά, και νομίζω είχες πει ότι θα κινηθείτε στα 50g πυκνότητα, αλλά βλέπω ότι hairline πάσχει από πυκνότητα και έχει θέματα ακόμα, ειδικά προσ τους κροτάφους φαίνεται πιο αδύναμη και χρειάζεται πάλι ενίσχυση. Και ήδη έχεις κάνει 2 μεταμοσχεύσεις. Βέβαια εισαι ακόμα στο 6μηνο οπότε μπορεί να περιμένεις κι άλλη βελτίωση, αν και μετά έρχεται βελτίωση κυρίως αν έχεις χοντρή τρίχα ή έχεις πολύτριχα όπου βγαίνουν όλες οι τρίχες των πολύτριχων. Hairline έχεις περισσότερα μονότριχα όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα