DoctorWho, Dr. Jose Lorenzo, FUE, 2601g, 09/03/2022

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταλαβαίνω τι λες, εγώ στοχεύω στον προεπεμβατικό σχεδιασμό και στην ενημέρωση του ασθενή για το ποιο είναι το πλάνο και σε τι πυκνότητες θα κινηθούμε. Ο υψηλότερος λόγος που προκύπτει είναι θεωρητικά μπονους που δεν πρέπει να μειώνει τα g της τοποθέτησης πχ απο 45 σε 40 αλλά να προσφέρει το + στο τελικό hair/cm2. Εκτός κ αν διαφοροποιείται το εργαλείο στην τοποθέτηση όταν προκύπτει ο υψηλός λόγος η π.χ το πάχος της τρίχας κ δεν μπορεούν να επιτευχθούν με ευκολία οι αποστάσεις , χωρίς τον κίνδυνο του τραυματισμού.

Δεν είναι προφανές ότι όσο στοχεύεις σε πολυτριχα θα αυξάνεται το πάχος του εργαλείου; Το έχουμε πει κάτι δεκάδες φορές. Σωστά αυτά που λες αλλά ξεχνάς και την τοπογραφία. Όσο ανεβάζεις πυκνότητα αναγκαστικά ο λόγος θα πέφτει για σκέψου το.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Δεν είναι προφανές ότι όσο στοχεύεις σε πολυτριχα θα αυξάνεται το πάχος του εργαλείου; Το έχουμε πει κάτι δεκάδες φορές. Σωστά αυτά που λες αλλά ξεχνάς και την τοπογραφία. Όσο ανεβάζεις πυκνότητα αναγκαστικά ο λόγος θα πέφτει για σκέψου το.
Μα για να θυμούνται οι παλιοί κ να μαθαίνουν οι καινούργιοι, δεν παίζουμε τωρα ? :p
 

Gianney

Well-Known Member
Μα για να θυμούνται οι παλιοί κ να μαθαίνουν οι καινούργιοι, δεν παίζουμε τωρα ? :p
Νομίζω το σωστό είναι να μην σου λέει από πριν την πυκνότητα καθώς δεν μπορεί να την υπολογίσει ακριβώς.Το σωστότερο είναι να πει σε κάποιον με αυτό το πάχος τρίχας που έχεις σταθερό δεδομένο επειδή θες πυκνότητα μεγάλη θα σου βάλω 120 130 τρίχες πχ Cv 5,4 αν είναι και κάποιος που ξέρει και λίγα πράγματα και από εκεί και πέρα παίζει ο γιατρός τον λόγο και την πυκνότητα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλα εμπεριέχονται στο CV όποιος καταλαβαίνει την φόρμουλα μπορεί να συζητήσει λεπτομέρειες (έχει γίνει με 2-3 μέλη). Οποίος δεν την καταλαβαίνει καλό είναι να μην μπει σε τέτοιες συζητήσεις γιατί περισσότερο μπερδεύεται αφού η πυκνότητα δεν σημαίνει κάλυψη.
 

giannis1991

Well-Known Member
@DoctorWho Καλά κανεις και ψάχνεσαι αλλά μην ανησυχείς... Σίγουρα κάποιον λόγο θα είχε... Σχήμα κεφαλιου, καλυτερη αντίθεση τρίχας δέρματος(πραγμα που σου αλλάζει το cv 2 και 3 και 4 μονάδες μη σου πω), μέγεθος δοτριας(ο άλλος λέει 13.000 +)..
Όποτε μην σε ανησυχεί... Σκέψου πηγες για 2400 και έφυγες με 2600...οτι χρειάστηκε το έβαλε σε συνάρτηση με όλους τους παραγοντες......και μιλάμε για πυκνοτητες μεγάλες(μην σε νοιάζουν τα γκραφτς-ριζες έτσι κι αλλιώς εσυ και όλοι βλέπουν τα δέντρα -τρίχες!)...
Το καλό είναι ότι ο cvial και ο Λορέντσο μας καναν και μιλάμε επιστημονικά... Πριν λίγα χρόνια δεν μπορουσαμε να εξηγήσουμε γιατί πετυχε και γιατί απέτυχε ένα αποτέλεσμα!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ σωστά @giannis1991, εδώ όλο το ζουμί είναι ο λόγος του Doctorwho. Μην ξεχνάμε ότι τα 200g παραπάνω είναι πρακτικά για τα temporals όπου εκεί αναγκαστικά έπεσε ο λόγος (στο 1,86 από την εξαγωγή στα πλάγια). Στις περιοχές όμως που συζητάμε για κάλυψη, δηλαδή hairline, Α ζώνη μιλάμε για λόγους 3+ που πρακτικά σημαίνει από 120-137 τρίχες όπως είδαμε στις εικόνες παραπάνω και με τρίχα 51μ δίνει CV=128x0.051=6.5>5.4. Με τέτοιες πυκνότητες οι πιθανοτητές σου να πιάσεις κυριολεκτικά 100% φύτρωση είναι πολύ αυξημένες οπότε το 6.5 μπορεί να είναι 6.5.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και για να τελειώνω την ανάλυση μέτρησα τις τρίχες στα πλάγια, συνολικά είναι 245+219 = 450g προφανώς όλα 1τριχα και 2 τριχα. Με δεδομένο ότι στην hairline δεν έχει βάλει πάνω από 150 μονότριχα ο λόγος της υπόλοιπής περιοχής διαμορφώνεται ως εξής

1τριχα 305
2τριχα 589
Σύνολον 894, hairline και temporal μπήκαν 450+150, άρα περισσεύουν 294 2τριχα, οπότε

1τριχα 150
2τριχα 294
3τριχα 1211
4τριχα 439
5τριχα 56
6τριχα 1
Αυτό δίνει λόγο στην υπόλοιπη περιοχή ενδιαφέροντος, hairline, ζώνη Α λόγο (6413h/2151g) = 2,98

Αν θεωρήσουμε ότι ένας νορμαλ λόγος μπροστά είναι 2,2 είναι σαν να έβαλε 2151 x (2,98/2,2) = 2900g

dw2.png


dw1.png
 

Gianney

Well-Known Member
Πολύ σωστά @giannis1991, εδώ όλο το ζουμί είναι ο λόγος του Doctorwho. Μην ξεχνάμε ότι τα 200g παραπάνω είναι πρακτικά για τα temporals όπου εκεί αναγκαστικά έπεσε ο λόγος (στο 1,86 από την εξαγωγή στα πλάγια). Στις περιοχές όμως που συζητάμε για κάλυψη, δηλαδή hairline, Α ζώνη μιλάμε για λόγους 3+ που πρακτικά σημαίνει από 120-137 τρίχες όπως είδαμε στις εικόνες παραπάνω και με τρίχα 51μ δίνει CV=128x0.051=6.5>5.4. Με τέτοιες πυκνότητες οι πιθανοτητές σου να πιάσεις κυριολεκτικά 100% φύτρωση είναι πολύ αυξημένες οπότε το 6.5 μπορεί να είναι 6.5.
Πάντως στο χαρτί του Λορέντζο το Cv της ληπτριας είναι αχρειαστο καθώς και δεν υπολογίζει τα μαμά και δεν υπάρχει εξειδίκευση και συνάρτηση των χαρακτηριστικών όπως χρώμα και σγουρά η μη αλλά και μήκος
 

giannis1991

Well-Known Member
Ρε παιδια μην τρελαίνεστε τo cv το πραγματικο είναι ο γιατρός και μόνο αυτός... Που βλεπει εξηγεί και πραγματοποιει... Αυτός φέρνει την εξειδίκευση... Χρώμα, σγουρά ή μη ή μήκος ουτε στη δ οτρια χρησιμοποιεί... Γιανναρα δεν το γράφω για να στην πω γιατί ίσα ίσα σε συμπαθώ απλά για να δώσω να καταλάβουμε αυτό που λέει ο cvial ότι είναι ένας μπουσουλας με ότι σκαμπανεβάσματα μπορεί να έχει... Αν δεις τα δικά μου στοιχεία ας πουμε προδιαγραφουν μια δοτρια αρκετά καλη αλλά εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι και είναι κυρίως 2 λόγων... Λιπαρό μαλλί αλλά κυρίως έχω σχεδόν μαυρο μαλλί και από πισω κάτασπρο φόντο... Κοντραρω στα ίσα την Grace!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χρώμα και σγουρά δεν μπαίνουν σε καμμία φόρμουλα, είναι ποιοτικά χαρακτηριστικό τα οποία ο γιατρος το λαμβάνει υπόψιν από την εμπειρία του. Θυμάμαι ο Erdo μου είχε πει ότι επειδή έχεις σπαστό μαλλί μπορώ να ρίξω το 5,4 στο 4,5. Το CV έχει νόημα μόνο όταν μιλάμε για άδειες περιοχές. Όλα τα υπόλοιπα χρειάζονται ανάλυση σαν αυτή που κάνω εγώ. Το υλικό υπάρχει. Είναι σαν να παίρνεις τις εξετάσεις αίματος να βλέπεις τα όρια min/max και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη. Θέλει και μια παραπάνω ανάλυση και εμπειρία Gianney από αυτόν που ερμηνεύει, μην τα περιμένετε όλα στο αυτόματο :)
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Mod ενα υγιές κεφάλι χωρίς ίχνος ΑΓΑ τι μέση πυκνότητα έχει στην ληπτρια; Μήπως τυχαίνει να το γνωρίζεις; Ασχετιλα ολκής και συγγνώμη που διακόπτω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Ναι καταλαβαίνω παιδία τι λέτε απλά κάποιος όπως και εδώ πχ ο @DoctorWho το πρώτο που ανέφερε είναι το το Cv, με λίγα λόγια σε πολλα μέλη οι μετρήσεις έχουν νόημα μόνο για το Cv έτσι κατάλαβα δηλ εγώ εκτός αν κάνω λαθος
 

oreo

Well-Known Member
Νομίζω το σωστό είναι να μην σου λέει από πριν την πυκνότητα καθώς δεν μπορεί να την υπολογίσει ακριβώς.Το σωστότερο είναι να πει σε κάποιον με αυτό το πάχος τρίχας που έχεις σταθερό δεδομένο επειδή θες πυκνότητα μεγάλη θα σου βάλω 120 130 τρίχες πχ Cv 5,4 αν είναι και κάποιος που ξέρει και λίγα πράγματα και από εκεί και πέρα παίζει ο γιατρός τον λόγο και την πυκνότητα.
Ναι το ίδιο είναι, δεν έχει σημασία αν πεις 120 τρίχες ή πεις 40g με λόγο 3. Το τι θα δείξει το κοντέρ στο τελος φέρνει το αποτέλεσμα. Πολλές φορές παίρνω ως δεδομένο το κεφάλι μου κ τις ανάγκες του,οπότε τα σχολιά μου είναι targeted, αγνοώντας λίγο την περίπτωση που παρατίθεται :p
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι καταλαβαίνω παιδία τι λέτε απλά κάποιος όπως και εδώ πχ ο @DoctorWho το πρώτο που ανέφερε είναι το το Cv, με λίγα λόγια σε πολλα μέλη οι μετρήσεις έχουν νόημα μόνο για το Cv έτσι κατάλαβα δηλ εγώ εκτός αν κάνω λαθος

Gianney τώρα θέτεις ένα ωραίο θέμα. Ολα τα νούμερα και οι εκτιμήσεις προυποθέτουν βαθιά γνώση του αντικειμένου και των περιορισμών που τίθενται από τους αριθμούς και την κάθε περίπτωση/κεφάλι ξεχωριστά. Την ανάλυση που έκανα εγώ πιο πάνω την κατάλαβες? Αν ναι έχεις την απάντηση.
 

Gianney

Well-Known Member
Gianney τώρα θέτεις ένα ωραίο θέμα. Ολα τα νούμερα και οι εκτιμήσεις προυποθέτουν βαθιά γνώση του αντικειμένου και των περιορισμών που τίθενται από τους αριθμούς και την κάθε περίπτωση/κεφάλι ξεχωριστά. Την ανάλυση που έκανα εγώ πιο πάνω την κατάλαβες? Αν ναι έχεις την απάντηση.
Ναι κατάλαβα την λογική σου,και τον πραγματικό υπολογισμό του CV αφού βγάλεις τα μονοτριχα των temporal κτλ και βλέποντας τον λόγο που μας ενδιαφέρει απλά εμείς θέλουμε να προδικασουμε ένα καλό αποτέλεσμα στηριζόμενοι σε δύο τρία νούμερα χωρίς να υπολογίσουμε επειδή δεν μπορούμε τελικά αλλους παράγοντες
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν ήταν έτσι ρε Gianney θα είχαμε γίνει όλοι γιατροί μμ. Δεν είναι τόσο ευκολάκι.
 

Gianney

Well-Known Member
Αν ήταν έτσι ρε Gianney θα είχαμε γίνει όλοι γιατροί μμ. Δεν είναι τόσο ευκολάκι.
Σαφώς έτσι μοντ.Εσυ παίζει να έκανες στροφή καριέρας από μηχανικός με τόση εμπειρία αλλά εγώ παρέμεινα ακόμα χομπίστας που λέει και μία ψυχή που έχει καιρό να κάνει αισθητή την παρουσία του:cool: :) ;)
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Σιγά μην έκανα στροφή καριέρας. Και εγώ χομπίστας αλλά καμμιά φορά οι χομπίστες βάζουν γυαλία στους επαγγελματιές (δεν ισχύει πάντα αυτό βέβαια).
Δεν θα προσπαθήσω να σε κολακέψω αλλά πολλοί από εμάς εδώ θέλουμε να έρθουμε στα cons ( ή έχουν έρθει ήδη άλλοι ) όχι μόνο για τον εξαιρετικό Λορένζο αλλά για να μας δεις και εσύ και να εκφέρεις άποψη. Χομπίστας ξεχομπίστας αλλά μακάρι όλοι μας όταν καταπιανόμαστε με κάτι να μπορούμε να το φτάσουμε στο επίπεδο που έχεις φτάσει εσύ το φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα