Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

gianniskritikos2

Active Member
ναι ξεφλουδισμα ειχαμε ολοι νομιζω αρχικα απλα εγω μικρο ξεφλουδισμα ακομα βγαινουν που και που κομματακια δερματος κατα το μασαζ αλλα πολι μικρα και πολυ λιγα 2 στο μασαζ στην αρχη ομως ποιο πολα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
παιδια gomi chs kapa η καποιος αλλος εμπειρος παρακαλω απαντηστε μου εδω γιατι εχω φρικαρει. εκανα βουρτισμα και μασαζ χτες δεν ειχα κανει μασαζ για να το αφησω να ηρεμισει παρολο το σεντινκ που ειχα προ χτες ειδα μια πυκνωτιτα κατι περιεργο... τωρα σημαιρα προ 10 λεπτα εκανα το μασαζ και δεν αστειευομαι εχασα περιπου 30 μικρες τριχουλες απο μπροστα hairline και σε βαθως 5 εκατοστων προς τα μεσα... εβγαζα το χερι μου τραβοντας ελαφρα τα μαλλια και μου μενανε 3-4 μικρες τριχουλες και καποιες με καλο παχος ... μετα αφου δεν βγαινανε για να μην τρβαω με δυναμη παο και βρεχω το χερι και περναω ακουμποντας το τριχοτο απο μπροστα προς τα πισω και μενανε κιαλλες μικρες... ελαχιστες μεγαλες πεσανε σημαιρα υποαλογιζω να εχασα απο ολο το πανο μερος καμια 80ρια και βαλε τριχες σημαιρα μιας και θα χανα και στο βουρτσισμα αλλα δεν τις βλεπω εκει αλλα και καποιες στο λουσιμο... ειμαι 4ρτο μηνα μινοξ... μολις μπηκα προ 3-4 μερες στο περιπου στον 4ρτο μηνα ειναι λογικο με μινοξ οι μικρες να πεφτουν στον 4ρτο για να βγουνε ποιο δυνατες? η βασικη μου ερωτηση ειανι αυτη παιζει ενα τετοιο σεντινκ μεσα στον 4ρτο μηνα μινοξ ωστε να διξει τα δυνατα αποτελεσματα τον 6το μηνα? αμα δεν παιζει αυτο απο μινοξ τοτε το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι φτεει το μασαζ.... πραγματικα εχασα πολες μικρες δεν θα το κανα θαμε αλλα μ μενανε 4 μικρες στο χερι σε καθε περασια οταν λεω μικρες στο περιπου απο 0,3 εκατοστα μεχρι και 1,5-2 εκατοστα καμια 30ρια ειδα με τα ματια μου να πεφτουν... τωρα σκεφτομαι αμα δεν ειναι λοιπον απο μινοξ τοτε το μασαζ η προκαλει ενα επιπλεων σεντινκ μιας και το δερμα εχει αρχισει να θεραπευεται και να αρχισει να παραγει νεες τριχες η γαμισα τις ριζες και bb τριχες? θυλακες yok? δεν μπορω να καταλαβω αν αραιωσα ακριβως σε αυτο το σεντινκ αλλα βλεπω σε σημεια που δενν ειχα τριχες στην hairline στο κεντρο εκει που ειχα αραιωση οι τριχες ειχαν 2πλη αποσταση απο τις αλλες τις φυσιολογικες μεταξυ τους πριν την μινοξ ειχαν τριπλη.. και μεσα σε αυτες τις αποστασεις βλεπω τριχακια και χνουδακια να ξεπεταγονται απο εκει μεσα που δεν υπηρχε τιποτα μηκος να ειναι 0.1 εκατοστα
 

le2der

Active Member
gianniskritikos2 είπε:
παιδια gomi chs kapa η καποιος αλλος εμπειρος παρακαλω απαντηστε μου εδω γιατι εχω φρικαρει. εκανα βουρτισμα και μασαζ χτες δεν ειχα κανει μασαζ για να το αφησω να ηρεμισει παρολο το σεντινκ που ειχα προ χτες ειδα μια πυκνωτιτα κατι περιεργο... τωρα σημαιρα προ 10 λεπτα εκανα το μασαζ και δεν αστειευομαι εχασα περιπου 30 μικρες τριχουλες απο μπροστα hairline και σε βαθως 5 εκατοστων προς τα μεσα... εβγαζα το χερι μου τραβοντας ελαφρα τα μαλλια και μου μενανε 3-4 μικρες τριχουλες και καποιες με καλο παχος ... μετα αφου δεν βγαινανε για να μην τρβαω με δυναμη παο και βρεχω το χερι και περναω ακουμποντας το τριχοτο απο μπροστα προς τα πισω και μενανε κιαλλες μικρες... ελαχιστες μεγαλες πεσανε σημαιρα υποαλογιζω να εχασα απο ολο το πανο μερος καμια 80ρια και βαλε τριχες σημαιρα μιας και θα χανα και στο βουρτσισμα αλλα δεν τις βλεπω εκει αλλα και καποιες στο λουσιμο... ειμαι 4ρτο μηνα μινοξ... μολις μπηκα προ 3-4 μερες στο περιπου στον 4ρτο μηνα ειναι λογικο με μινοξ οι μικρες να πεφτουν στον 4ρτο για να βγουνε ποιο δυνατες? η βασικη μου ερωτηση ειανι αυτη παιζει ενα τετοιο σεντινκ μεσα στον 4ρτο μηνα μινοξ ωστε να διξει τα δυνατα αποτελεσματα τον 6το μηνα? αμα δεν παιζει αυτο απο μινοξ τοτε το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι φτεει το μασαζ.... πραγματικα εχασα πολες μικρες δεν θα το κανα θαμε αλλα μ μενανε 4 μικρες στο χερι σε καθε περασια οταν λεω μικρες στο περιπου απο 0,3 εκατοστα μεχρι και 1,5-2 εκατοστα καμια 30ρια ειδα με τα ματια μου να πεφτουν... τωρα σκεφτομαι αμα δεν ειναι λοιπον απο μινοξ τοτε το μασαζ η προκαλει ενα επιπλεων σεντινκ μιας και το δερμα εχει αρχισει να θεραπευεται και να αρχισει να παραγει νεες τριχες η γαμισα τις ριζες και bb τριχες? θυλακες yok? δεν μπορω να καταλαβω αν αραιωσα ακριβως σε αυτο το σεντινκ αλλα βλεπω σε σημεια που δενν ειχα τριχες στην hairline στο κεντρο εκει που ειχα αραιωση οι τριχες ειχαν 2πλη αποσταση απο τις αλλες τις φυσιολογικες μεταξυ τους πριν την μινοξ ειχαν τριπλη.. και μεσα σε αυτες τις αποστασεις βλεπω τριχακια και χνουδακια να ξεπεταγονται απο εκει μεσα που δεν υπηρχε τιποτα μηκος να ειναι 0.1 εκατοστα

Λοιπόν....! Εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία θεραπεία όσον αναφορά τη τριχόπτωση. Από τη στιγμή που άρχισα να κάνω μασαζ μειώθηκε η τριχόπτωση. Κάποια αισθητή βελτίωση δεν είδα(εκτός μείωσή τριχόπτωσης), καθώς πρέπει να περάσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να δούμε κάποια αποτελέσματα σε σχέση με τη "θεραπεία". Για εμένα μπορεί να το παρακάνεις με το μασαζ και το χτένισμα(βούρτσισμα). Χαλαρά φίλε για εμένα και όπου μας πάει. Σύμφωνα με αυτά που διάβασα και είδα από photo σου, είσαι σε καλό δρόμο(μεγάλη εξέλιξη). Αν νιώθεις ότι μένεις πίσω στη θεραπεία σου σταμάτα το μασαζ και αν δω ότι υπάρχει κάποια θετική εξέλιξη θα σε ενημερώσω. Καταλαβαίνω που έχεις στο μυαλό σου το άμεσο μέλλον, αλλά χάνεις το παρόν όντας στη καθημερινή φάση της τριχόπτωσης. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το πάρεις σαν κύρηγμα .(Εδώ είμαστε και περιμένουμε αποτελέσματα) Φιλικά Nick.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gianni, όσον αφορά το μασάζ, επειδή βαδίζουμε στα τυφλά από άποψη αποτελεσματικότητας και ίσως παρενεργειών, θέλει προσοχή. Όσο δυνατά και αν γίνεται το να φτάσει σε σημείο να βλάψει άμεσα το θύλακα δεν γίνεται μιας και βρίσκεται σε 4χιλ. βάθος.
Το ρολλερ που είναι 1.5mm το χώνω όλο τέρμα και κανένα πρόβλημα. Η υπερβολική όμως πίεση θέλει προσοχή. Ακόμα και στην έρευνα που αφορά το θέμα εδώ, αύξησαν την πίεση μετά το 6μηνο και εφόσον είχαν δει θετικά αποτελέσματα. Το να πιέζεις με μεγάλη δύναμη στο 2ο μήνα δεν είναι ότι καλύτερο.

Εγώ έχω δει μια μικρή κατηφόρα σε θέμα πυκνότητας, αλλά επειδή μαζί με το μασάζ είχα ξεκινήσει και γλυκολικό οξύ για απολέπιση, δεν ξέρω ποιο από τα 2 ευθύνεται. Παρόλο αυτά το έχω περιορίσει κατά πολύ, περίπου 15 λεπτά συνολικά την ημέρα και έχω ξεφύγει από την όλη θεωρία που αφορά η μελέτη. Το κάνω μόνο για να μαλακώνει λίγο το δέρμα και να το κάνει πιο ελαστικό.
Αν δούλευε με το να αποσυμφορίζει τους σμηγματογόνους αδένες από το επιπλέον σμήγμα που αναφέρουν στην έρευνα, λογικά θα έπρεπε να βλέπουμε το μαλλί συνεχώς λιπαρό. Εκτός από τις αρχές, δεν ξανα είδα λιπαρότητα.

Το θετικό όμως που έχω καταλάβει από την όλη διαδικασία, είναι πως αν κάνω το 1.5mm ρολλερ δίχως να έχει προηγηθεί μασάζ, πονάω απίστευτα. Ενώ αν κάνω πρώτα 10 λεπτά αυτό το μασαζ και μετά ρολλερ, ο πόνος μειώνεται στο μισό.
Αυτό και μόνο μου κάνει ως αποτελεσματικότητα στο να μαλακώνει το δέρμα μας που είναι πολύ βασικό. Το συνεχίζω γι αυτό και μόνο. Αλλά νομίζω πως είτε 20 λεπτά, είτε 10, το ίδιο αποτέλεσμα έχει.

Για τη μίνοξ τώρα, δεν θυμάμαι αν πέρασες κανένα αρχικό στάδιο τριχόπτωσης όταν την άρχισες. Αν όχι, κατά 90% το όποιο shedding βλέπεις πιθανόν να οφείλεται σε αυτή. Σου αλλάζει τον κύκλο των μαλλιών και σιγά σιγά τα κάνει να εξαρτώνται από αυτή.
Οι μικρές τριχούλες που βλέπεις να μην σε ανησυχούν ιδιαίτερα. Αυτές θεωρητικά είναι οι κυρίως αδύναμες που δεν μπόρεσαν να αναπτυχθούν σωστά. Αν όλα δουλέψουν όπως πρέπει, θα ξαναβγούν με καλύτερες προοπτικές.

Κατά διαστήματα με το βούρτσισμα μόνο μικρές τριχούλες έχω δει να φεύγουν και από αραίωση επί 2 χρόνια δεν είχα καθόλου. Μόνο τώρα έχω ένα πισωγύρισμα αλλά σίγουρα σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στο peeling.

Αν συνεχιστεί η τριχόπτωση για πάνω από 3 εβδομάδες συνολικά τότε το ξαναβλέπεις τι μπορεί να ευθύνεται. Διαφορετικά, ειδικά όσο δεν βλέπεις εμφανή αραίωση, συνέχισε ότι κάνεις αλλά πιο χαλαρά με την πίεση από το μασάζ και ίσως τα 20 λεπτά να είναι υπερβολή.
Επίσης πιστεύω πως το να κάνεις μασάζ και στα πλευρικά σημεία που είναι οι μυες βοηθάει στο να χαλαρώσει ακόμα καλύτερα το κεφάλι.
 

gianniskritikos2

Active Member
thx gomi σεντινκ δεν ειδα στην αρχη με την ενοια σεντινκ δεν εχανα πολες τριχες στην αρχη τις μινοξ θα μειωσω πιεση αλλα και χρονο... αμα το δερμα μου εχει καλυτερεφσει που εγω ετσι βλεπω θα κανω τοτε απλη διατηρηση ελαστικοτιτας του δερματος. Αμα μπορει καποιος αλλος που ξερει απο μινοξ αν γινεται στον 4ρτο μηνα να σενταρουμε ας μου που παρακαλω.Φιλε le2der δεν παρεξηγω ολα οκ δικιο εχεις.... αλλα δεν μπορω να το σταματησω... μου μειωσε την λιπαροτιτα κατα 70% και οταν ειμαι στις μαυρες μου δηλαδει ακομα και με μασαζ σηκωνομαι καποια προινα με πολι λιπαροτιτα αλλα τοτε παλι ειναι κοντα στο -30% τις προ μασαζ καθημερινης λιπαροτιτας
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ε ρε γλέντια που θα έχουμε αν αυτό το πράγμα τελικά δουλεύει...


http://immortalhair.forumandco.com/t9446p90-detumescence-therapy-dedicated-volunteers-wanted#98465
 

detumescence

New Member
Λογικο φαινεται να δουλευει.

Ολη η ενεργεια που χρειαζεται για να αναγεννηθουμε προερχεται απο κοσμικες ακτινοβολιες.
Που κανουν τη δουλεια τους μονες τους χωρις να χρειαζομαστε να σκεφτουμε τη θεραπεια.
Πχ οταν κοβεσαι ο ηλεκτρομαγνητισμος σε θεραπευει χωρις να χρειαζεται να σκεφτεις την επουλωση.

Αρα το μυστικο ειναι το περιβαλλονβ γυρω απο το θυλακα μεσα στο οποιο υγρο περιβαλλον ρεουν τα κυτταρα(το υγρο περιβαλλον ειναι απαραιτητο για να λειτουργει ως αγωγος του ηλεκτρομαγνητισμου)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ.
Αυτο κανει το μασαζ καθαριζει το περιβαλλον γυρω απο το θυλακα.
Οι μαγνητικοι πολοι των κυτταρων πρεπει να ειναι ελευθεροι σε καθαρο περιβαλλον για να απορροφησουν τις κοσμικες ακτινοβολιες.

Για μενα αυτη η βρωμα που συσσωρευεται ειναι αποτελεσμα οξυτητας απο τη διατροφη ,το αγχος και αλλες κακες συνηθειες.Αλλα κυριως τη διατροφη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
kwpous είπε:
δηλαδη οντος απο norwood 6 μπορεις να ξαναπας norwood 1?

Ο χρόνος θα το δείξει φίλε. Το κάνουμε κάποια άτομα εδώ μέσα και αναμένουμε να δούμε κάτι θετικό όσον αφορά την επανέκφυση. Αν δε κάνω λάθος πρέπει να πλησιάζουμε στο δίμηνο από την έναρξη της διαδικασίας. Αν δουλέψει σε λίγους μήνες θα μαθευτεί εδώ.


GOMI είπε:
Ε ρε γλέντια που θα έχουμε αν αυτό το πράγμα τελικά δουλεύει...


http://immortalhair.forumandco.com/t9446p90-detumescence-therapy-dedicated-volunteers-wanted#98465

Μακάρι!!!
 

pithikas

Well-Known Member
Νομιζω αν δουλευει για ρεγκ θελει και dermaroller αλλα δε μπορω ρε γαμωτο, ανατριχιαζω, υπαρχει κανενας να χρησιμοποιει μονο αυτα τα 2?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Νομιζω αν δουλευει για ρεγκ θελει και dermaroller αλλα δε μπορω ρε γαμωτο, ανατριχιαζω, υπαρχει κανενας να χρησιμοποιει μονο αυτα τα 2?

Κάνω και ρολλερ και αυτό το μασάζ και βούρτσισμα. Από τοπικά τίποτα το ιδιαίτερο, παρά μόνο καψαικίνη και γλυκολικό οξύ.

Ένα μικρό πισωγύρισμα η αλήθεια είναι το έχω τον τελευταίο μήνα...
 

Komis

Active Member
Θα προτιμουσα να μιλησω οταν εχω σοβαρα αποτελεσματα αλλα δεν κρατηθηκα..
Εδω και 2μηνες χρησιμοποιω μια χειροποιητη αλοιφη με ελαια και 1μηνα μασαζ σε κροταφους.
Κανω 7λεπτα μασαζ και μετα βαζω την αλοιφη.

Αρχιζω λοιπον να βγαζω τριχακια στους κροταφους οχι μονο ψηλα αλλα σε ολο το αδειο μερος.
Προσπαθησα σημερα να τραβηξω φωτογραφια απο κινητο 2Mp αλλα δεν φαινοταν τιποτα.Χαλια αναλυση..

Δεν ηθελα να δωσω ενθαρυντικα μνμ διχως λογο.Ηθελα να περιμενω ακομα ετσι ωστε η διαφορα να ειναι εμφανης σε ολους.
Εχω την εντυπωση οτι ο συνδιασμος αυτος αποδιδει πολυ καλα εξου και τα τριχακια.
 

dk1984

Member
GOMI είπε:
pithikas είπε:
Νομιζω αν δουλευει για ρεγκ θελει και dermaroller αλλα δε μπορω ρε γαμωτο, ανατριχιαζω, υπαρχει κανενας να χρησιμοποιει μονο αυτα τα 2?

Κάνω και ρολλερ και αυτό το μασάζ και βούρτσισμα. Από τοπικά τίποτα το ιδιαίτερο, παρά μόνο καψαικίνη και γλυκολικό οξύ.

Ένα μικρό πισωγύρισμα η αλήθεια είναι το έχω τον τελευταίο μήνα...

μηπως ειναι υπερβολικο ρολλερ βουρτσισμα και μασαζ
 

gianniskritikos2

Active Member
μην ξεχναμε οτι ο αλλος του πηρε 6 μηνες να δει τα πρωτα αποτελεσματα στις ερευνες εγω δεν περιμενω τοσο νωρις αποτελεσματα εχω τις τριχουλες στους κροταφους ακομα ... δεν ξερω αν ειναι απο μινοξ αλλα τις βλεπω καλυτερα αλλα η διαφορα ειναι παραπολυ αργα εξελισιμη... σε βαθμο δυσκολο να το καταλαβω πλεων μερα με την μερα... απο την στιγμη που εγινε το μποομ και βγηκανε μετα ολα κηνουντε αργα. Τα χνουδακια που ειναι λακοντα στους κροταφους μου πριν βγουνε δηλαδει στην παλια γραμη κροταφων εχουν γινει λεπτες τριχουλες μηκους 0.8 εκατοστων αμα και τα ποιο μπροστα γινουν ετσι τοτε δεν νομιζω να ειναι απο μινοξ γιατι εκει δεν βαζω μινοξ ειναι πολι μεγαλη η αποσταση που βαζω μινοξ ειναι 3 εκατοστα ... μακρια το σημειο εφαρμογης της μινοξ βεβαια εχω και χνουδια σε αυτα τα 3 εκατωστα αλλα φτανουν αρκετα χαμιλα απο οτι καταλαβαινεται
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
GOMI είπε:
pithikas είπε:
Νομιζω αν δουλευει για ρεγκ θελει και dermaroller αλλα δε μπορω ρε γαμωτο, ανατριχιαζω, υπαρχει κανενας να χρησιμοποιει μονο αυτα τα 2?

Κάνω και ρολλερ και αυτό το μασάζ και βούρτσισμα. Από τοπικά τίποτα το ιδιαίτερο, παρά μόνο καψαικίνη και γλυκολικό οξύ.

Ένα μικρό πισωγύρισμα η αλήθεια είναι το έχω τον τελευταίο μήνα...

μηπως ειναι υπερβολικο ρολλερ βουρτσισμα και μασαζ

Ξέχασες και το γλυκολικό οξύ. :13m:
Ναι, είναι νομίζω, αλλά όσο περισσότερα χρόνια η τριχόπτωση, τόσο περισσότερα πράγματα θέλει. Αν περιμένω να τα κάνω σιγά σιγά θα μου πάρει χρόνια...


Komis είπε:
Θα προτιμουσα να μιλησω οταν εχω σοβαρα αποτελεσματα αλλα δεν κρατηθηκα..
Εδω και 2μηνες χρησιμοποιω μια χειροποιητη αλοιφη με ελαια και 1μηνα μασαζ σε κροταφους.
Κανω 7λεπτα μασαζ και μετα βαζω την αλοιφη.

Αρχιζω λοιπον να βγαζω τριχακια στους κροταφους οχι μονο ψηλα αλλα σε ολο το αδειο μερος.
Προσπαθησα σημερα να τραβηξω φωτογραφια απο κινητο 2Mp αλλα δεν φαινοταν τιποτα.Χαλια αναλυση..

Δεν ηθελα να δωσω ενθαρυντικα μνμ διχως λογο.Ηθελα να περιμενω ακομα ετσι ωστε η διαφορα να ειναι εμφανης σε ολους.
Εχω την εντυπωση οτι ο συνδιασμος αυτος αποδιδει πολυ καλα εξου και τα τριχακια.

komi, αν δεν είναι πολύ prive η αλοιφή, αν θες ανέφερε στο περίπου τι έλαια περιέχει...
 

le2der

Active Member
Komis είπε:
Θα προτιμουσα να μιλησω οταν εχω σοβαρα αποτελεσματα αλλα δεν κρατηθηκα..
Εδω και 2μηνες χρησιμοποιω μια χειροποιητη αλοιφη με ελαια και 1μηνα μασαζ σε κροταφους.
Κανω 7λεπτα μασαζ και μετα βαζω την αλοιφη.

Αρχιζω λοιπον να βγαζω τριχακια στους κροταφους οχι μονο ψηλα αλλα σε ολο το αδειο μερος.
Προσπαθησα σημερα να τραβηξω φωτογραφια απο κινητο 2Mp αλλα δεν φαινοταν τιποτα.Χαλια αναλυση..

Δεν ηθελα να δωσω ενθαρυντικα μνμ διχως λογο.Ηθελα να περιμενω ακομα ετσι ωστε η διαφορα να ειναι εμφανης σε ολους.
Εχω την εντυπωση οτι ο συνδιασμος αυτος αποδιδει πολυ καλα εξου και τα τριχακια.
Δώσε χαρά στο λαό :p. Αναμένουμε τις photo σου. Μακάρι να πάνε όλα καλά
 
Μπλουζα