Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2701 grafts, 19-20/7/2016 (2nd operation)

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Georgee, ναι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από όλα εκτός από ένα: θα ήθελα να έχω τελειώσει πιο γρήγορα με όλα αυτά. Ευτυχώς μετά την πρώτη συνάντηση με τον Lorenzo με έπεισε (και το αποδέχθηκα χωρίς εγωισμό αφού μου το τεκμηρίωσε με επιχειρήματα) ότι έπρεπε να πάω πιο συντηρητικά σε 2 επεμβάσεις, όπως και έγινε. Εκ των υστέρων και διαπιστώνοντας το σημαντικό πρόβλημα του χαμηλού λόγου του είμαι ευγνώμων για αυτό γιατί: 1) δεν διακινδύνευσα την δότρια μου και 2) μου επέτρεψε να σχεδιάσω την δεύτερη φορά ένα καλύτερο master plan έχοντας επαρκή graft για να κάνω αυτό που ήθελα χωρίς εκπτώσεις.

Αν θυμάσαι το πρώτο σχόλιο του Δημήτρη38 στην πρώτη μμ ήταν "γιατί δεν σου γέμισε το κενό". Και για μένα αυτό ήταν λίγο δύσκολο να το καταπιώ για 11 μήνες αλλά εκ των υστέρων αποδειχθηκε ότι ήταν σωτήριο. Αν είχα ρίξει εκεί αρκετά graft την 1μμ που προφανώς θα ήταν πολύτριχα θα μου έλειπαν μπροστά στην 2η. Τον ευχαριστώ δηλαδή για την "τρύπα" και για το σθένος του να επιμείνει να μην μου πάρει και άλλα όπως θα είχαν κάνει οι περισσότεροι απλά για να με ικανοποιήσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hijikos

Active Member
Οι φωτο μιλάνε από μόνες τους . Ο επαγγελματισμός του γιατρού είναι το κάτι άλλο. Η ανάλυση σου επίσης. Το αποτέλεσμα σε λίγους μήνες θα είναι τέλειο, και το ποιο βασικό χωρίς την βοηθεια των φαρμάκων. Αυτό που βλέπουμε οφείλεται καθαρά στην μεγάλη εμπειρία και δεξιότητα του γιατρού.
 

aeratos28

Just aeratos
σωστά.!αυτό ,δυστυχως το έχουμε ξεχάσει εντελώς και ειδικά στις μέρες μας..εγώ θέλω να ρωτησω κάτι..αυτή η ανάλυση είμαι σίγουρος ότι δυστυχώς εδώ στην Ελλαδα δεν γινεται, να είμαι αντικειμενικος αν και υποστηριζω τις ελληνικές κλινικές..βέβαια όπως έχω πει υποστηριζω για εδω αν υπάρχουν προϋποθέσεις βέβαια,δηλαδή μικρό norwood κτλ..μην επαναλαμβανομαι πάλι..πιστεύει καποιος πως μία τέτοια ανάλυση και υπολογισμός δοτριας γίνεται στις κυπριακές εταιρίες?και δεν το λέω ούτε ειρωνικά ούτε τίποτα..απλά επειδή τις έχετε κατατάξει προς αυτό το επίπεδο γι αυτό ρωταω..γιατί οκ από πυκνότητες κτλ είναι ανώτερες από τις ελληνικές,αλλά σε σχεδιασμό για το πώς θα δουλευτεί,τι θα παρθεί και πώς θα είναι μετά η δοτρια σε σχέση με τη ληπτρια έχουν μεγάλη διαφορά πιστεύετε από Ελλαδα
Να βάζετε πάντα και ένα "πρώτα ο θεός"...


Sent from my iPhone using Tapatalk
?σορυ cvial,δεν θέλω να χαλασω το νήμα σου,αν δεν την θες την ερώτηση στο νήμα σου για να μην το χαλασω δεκτό και μετέφερε την όπου νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερα.
 

tol

Well-Known Member
Cvial, προβλεπω οτι σε λιγους μηνες θα αναρωτιομαστε μηπως ο τυπος που εχεις στο προφιλ σου με την αφανα εισαι εσυ ο ιδιος. Σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις ενα αριστο αποτελεσμα!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ Tol, μακάρι να πάνε όλα καλά, από την πλευρά μου είμαι ικανοποιημένος ότι έκανα το σωστό και ότι καλύτερο μπορούσα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
8η μέρα και μετά από καθημερινά διπλά λουσίματα της μισής ώρας το καθένα από την 3η μέρα έχω καθαρίσει. Ποστάρω αναλυτικές φώτο από όλες τις γωνίες όπου πλέον φαίνονται όλα τα graft και της 1ης και της 2ης μμ. Σε 5-10 μέρες θα αρχίσουν να πέφτουν τα νέα graft οπότε δεν θα έχω την ευκαιρία να τα ξαναφωτογραφίσω όλα μαζί.

IMG_0688 (2).JPG


IMG_0689 (2).JPG IMG_0690 (2).JPG IMG_0696 (2).JPG IMG_0694 (2).JPG IMG_0693 (2).JPG IMG_0692 (2).JPG IMG_0695 (2).JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Cvial, μια απορια: τα περιπου 10-15 τριχοθυλακια που βρισκονται εκτος hairline (ειδικα μπροστα/στο κεντρο της), δε θα ηταν καλυτερα να τα εχει αφαιρεσει και, ισως, τοποθετησει στη γ ζωνη; Δε θα ηταν καλυτερο οπτικα το αποτελεσμα; Ποια ειναι η γνωμη σου; Του το προτεινες ή δε σε απασχολησε καθολου το συγκεκριμενο ζητημα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με απασχόλησε αρκετά. Το συζητήσαμε για να αφαιρεθούν και να μπουν πίσω αλλά είναι τόσο λεπτά που δεν θα είχαν καμμία συνεισφορά. Έτσι αποφασίσαμε πριν να φύγω τα 4-5 που ήταν και τα πιο απομακρυσμένα (φαίνονται στην εικόνα) να μου τα "καψεί¨ με laser (έχει γιατί κάνει και αποτριχώσεις η αδελφή του), όπως και έγινε. Τα υπόλοιπα όταν μεγαλώσει το μαλλί θα δω πως συνεισφέρουν στην εικόνα και αν δεν μου αρέσουν θα πεταχτώ εδώ στην Αθήνα σε ένα κέντρο αποτρίχωσης (που φτάσαμε :D) για να τα ξεφορτωθώ. Αυτή είναι και η ενδεδειγμένη λύση.
 

tol

Well-Known Member
Σωστη η σκεψη σου cvial. Σου ευχομαι παλι να εχεις ενα τελειο αποτελεσμα και να ευχαριστηθεις αυτο που ειχες στερηθει τοσα χρονια. Ενα πλουσιο και πυκνο μαλλι!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
ωραίος,καλά έκανες που εβαλες γιατί όντως σιγά σιγά θα αρχίσουν να αποχωρούν τώρα..αν θυμηθείς βάλε και καμιά φωτό να δούμε από την δότρια σου cvial
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Flosk

Well-Known Member
Georgee, ναι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από όλα εκτός από ένα: θα ήθελα να έχω τελειώσει πιο γρήγορα με όλα αυτά. Ευτυχώς μετά την πρώτη συνάντηση με τον Lorenzo με έπεισε (και το αποδέχθηκα χωρίς εγωισμό αφού μου το τεκμηρίωσε με επιχειρήματα) ότι έπρεπε να πάω πιο συντηρητικά σε 2 επεμβάσεις, όπως και έγινε. Εκ των υστέρων και διαπιστώνοντας το σημαντικό πρόβλημα του χαμηλού λόγου του είμαι ευγνώμων για αυτό γιατί: 1) δεν διακινδύνευσα την δότρια μου και 2) μου επέτρεψε να σχεδιάσω την δεύτερη φορά ένα καλύτερο master plan έχοντας επαρκή graft για να κάνω αυτό που ήθελα χωρίς εκπτώσεις.

Αν θυμάσαι το πρώτο σχόλιο του Δημήτρη38 στην πρώτη μμ ήταν "γιατί δεν σου γέμισε το κενό". Και για μένα αυτό ήταν λίγο δύσκολο να το καταπιώ για 11 μήνες αλλά εκ των υστέρων αποδειχθηκε ότι ήταν σωτήριο. Αν είχα ρίξει εκεί αρκετά graft την 1μμ που προφανώς θα ήταν πολύτριχα θα μου έλειπαν μπροστά στην 2η. Τον ευχαριστώ δηλαδή για την "τρύπα" και για το σθένος του να επιμείνει να μην μου πάρει και άλλα όπως θα είχαν κάνει οι περισσότεροι απλά για να με ικανοποιήσει.
Cvial δεν καταλαβαινω αυτο που λες. Πως δηλαδη αν σου ειχε κλεισει και το κενο με την 1η μμ θα ειχες βαλει τα πολυτριχα εκει και δεν θα μπορουσες μετα να τα βαλεις μπροστα. Δεν θα γινοταν δηλαδη απο την 1η να στα βαλει μπροστα και αυτα και αυτα τα grafts που σου εβαλε τωρα στο κενο να στα ειχε βαλει απο την πρωτη φορα; Θα υπηρχε καποιο τεχνικο προβλημα αν αφαιρουνταν τα grafts που τοποθετηθηκαν τωρα στο κενο απο την προηγουμενη φορα;
 

Flosk

Well-Known Member
Επισης καλη επιτυχια στο υπολοιπο της προσπαθειας σου. Στο τελος θα εισαι νικητης σιγουρα. Εκανες και συ κ ο γιατρος την καλυτερη δυνατη προσπαθεια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial δεν καταλαβαινω αυτο που λες. Πως δηλαδη αν σου ειχε κλεισει και το κενο με την 1η μμ θα ειχες βαλει τα πολυτριχα εκει και δεν θα μπορουσες μετα να τα βαλεις μπροστα. Δεν θα γινοταν δηλαδη απο την 1η να στα βαλει μπροστα και αυτα και αυτα τα grafts που σου εβαλε τωρα στο κενο να στα ειχε βαλει απο την πρωτη φορα; Θα υπηρχε καποιο τεχνικο προβλημα αν αφαιρουνταν τα grafts που τοποθετηθηκαν τωρα στο κενο απο την προηγουμενη φορα;

Καλή ερώτηση Flosk. Όπως εξελίχθηκε η ιστορία με τα πολύτριχα μου, αποδείχτηκε ότι ο συνολικός τους αριθμός ήταν πολύ μικρός (γύρω στο 12% δλδ 626 από 5200, σκέψου ότι ο andy με 2006g είχε πιο πολλά από εμένα και επίσης ένα σκασμό 4-5-6 τρίχα, εγώ σχεδόν μηδενικά). Αν είχε βάλει μεγαλύτερο αριθμό graft στην 1μμ, ας πούμε 3000-3500g χωρίς πλάνο, είναι δεδομένο ότι από τα 420g 3τριχα (που αντιστοιχούν στο 12%) τα μισά θα είχαν πάει πιο πίσω, αφού η κλασσική αρχή της μμ είναι όσο πας πιο πίσω να πηγαίνεις με μικρότερες πυκνότητες και πολύτριχα κρατώντας περίπου σταθερό τον συνολικό αριθμό των τριχών, θεωρώντας ότι στην 2μμ θα έβρισκε και άλλα (που πρακτικά θα σήμαινε ότι θα μου αποψίλωνε/ξέσκιζε όλη την δότρια για να τα βρει - για δες τι έχει απομείνει στην δότρια από 3τριχα και θα καταλάβεις). Αν είχαν σπαταληθεί π.χ 200 3τριχα στο πίσω μέρος (που δεν είναι κανένα σοβαρό νούμερο, για την περίπτωσή μου όμως είναι), στην 2μμ δεν θα σηκωνόταν ο λόγος κοντά στο 2 στην ζώνη Α ούτε με σφαίρες, θα είχα καταλήξει στην συντριπτική πλειοψηφία να έχω μπροστά 1,2τριχα που για να δώσουν πολύ καλό αποτέλεσμα θα ήθελα πυκνότητες 70-80g που όπως καταλαβαίνεις είναι ανέφικτες και δίνουν και ένα πολύ soft look.

Με αυτό το πλάνο που στην 1μμ καλύψαμε μόνο ζώνη Α&Β όλα τα 3τριχα της 1ης έπεσαν εκεί, και στην 2μμ όλα τα 3τριχα (το 90%) έπεσαν στην περιοχή του forelock, που σου δίνει την αίσθηση του όγκου, όπως και για να αυξηθεί ο λόγος στην ζώνη Α και να πάμε σε πιο νορμάλ πυκνότητες μπροστά (60g, που και αυτή μεγάλη είναι αλλά εν πάσει περιπτώσει για Lorenzo πολύ εφικτή).

Ο Lorenzo μόλις το διαπίστωσε αυτό κατά την 1μμ (το είχε ψιλοδεί και στο consultation) δεν το κούνησε ρούπι πάνω από τα 2500g που μου είχε πει και ήταν απόλυτος ως προς αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Flosk

Well-Known Member
Αρα για να το συνοψισουμε σε 2 σειρες το πλανο αλλαξε για να του ειναι πιο ευκολο να δουλεψει στη δοτρια και να παρει τα πολυτριχα σε 2 μμ ωστε να εχει καλυτερη εικονα του τι συμβαινει στη δοτρια παιρνοντας τα πολυτριχα χωρις να κανει ζημια. Σωστα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με απλά λόγια, βλέποντας ότι η δότρια έχει θέμα λόγου δεν πήρε πάνω από 2500 έτσι ώστε στην 2η με βάση και το αποτέλεσμα της 1ης να υπάρχουν περισσότερες επιλογές και σε αριθμό graft και σε πολυτριχα, όπως και έγινε. Εννοείται πάντα και για να μην την επιβαρύνει.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν είχαν σπαταληθεί π.χ 200 3τριχα στο πίσω μέρος (που δεν είναι κανένα σοβαρό νούμερο, για την περίπτωσή μου όμως είναι), στην 2μμ δεν θα σηκωνόταν ο λόγος κοντά στο 2 στην ζώνη Α ούτε με σφαίρες, θα είχα καταλήξει στην συντριπτική πλειοψηφία να έχω μπροστά 1,2τριχα που για να δώσουν πολύ καλό αποτέλεσμα θα ήθελα πυκνότητες 70-80g που όπως καταλαβαίνεις είναι ανέφικτες και δίνουν και ένα πολύ soft look.

Με αυτό το πλάνο που στην 1μμ καλύψαμε μόνο ζώνη Α&Β όλα τα 3τριχα της 1ης έπεσαν εκεί, και στην 2μμ όλα τα 3τριχα (το 90%) έπεσαν στην περιοχή του forelock, που σου δίνει την αίσθηση του όγκου, όπως και για να αυξηθεί ο λόγος στην ζώνη Α και να πάμε σε πιο νορμάλ πυκνότητες μπροστά (60g, που και αυτή μεγάλη είναι αλλά εν πάσει περιπτώσει για Lorenzo πολύ εφικτή).

Ο Lorenzo μόλις το διαπίστωσε αυτό κατά την 1μμ (το είχε ψιλοδεί και στο consultation) δεν το κούνησε ρούπι πάνω από τα 2500g που μου είχε πει και ήταν απόλυτος ως προς αυτό.

Πολυ σωστη η στρατηγικη cvial γιατι τα μοσχευματα της δοτριας σου ηταν οριακα για να καλυψεις ολη την περιοχη. με το λογο των μοσχευματων που εχεις μπροστα πλεον πιστευω θα παει παρα πολυ καλα. για πιο πισω και μια πιο αραιη καλυψη δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα δεν θα με απασχολουσε σχεδον καθολου..

μια μικρη παρατηρηση. τα temples μηπως εγιναν λιγο επιθετικα? αυτο το τριγωνακι που κανουν πιστευω θα μπορουσε να ειναι λιγο μικροτερο και να μην τελειωνε τοσο τριγωνικα. τι λες για αυτο?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
μια μικρη παρατηρηση. τα temples μηπως εγιναν λιγο επιθετικα? αυτο το τριγωνακι που κανουν πιστευω θα μπορουσε να ειναι λιγο μικροτερο και να μην τελειωνε τοσο τριγωνικα. τι λες για αυτο?

Δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει άλλα τα temples μου (ότι είχε απομείνει) ήταν πολύ ασύμμετρα. Είχαν διαφορά πάνω από 2cm (σε οπισθοχώρηση), οπότε αναγκαστικά έπρεπε σε αυτό που σου κάνει μπαμ (το δεξί) να γίνει μεγαλύτερη αποκατάσταση αλλιώς η ασυμμετρία θα έβγαζε μάτι. Πρακτικά κάναμε μια ελάχιστη μυτούλα στο αριστερό και μετά το δεξί αποκαταστάθηκε βάση του αριστερού για να υπάρχει συμμετρία Μην τα βλέπεις έτσι όπως είναι στις φώτο τώρα. Μόλις φύγει η κοκκινίλα και μεγαλώσουν οι τρίχες (προς τα κάτω) θα χαθεί η έννοια του τριγώνου και επειδή είναι μόνο μονότριχα το impact θα είναι πολύ πιό soft.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα