capsaicin cream !!!!!!!!!

elderberry

New Member
Καρφωνε ενεσεις igf-1 σε συνδυασμο με φινα?
ΟΟΟΚΚΚΚ ;)


sito είπε:
Λοιπον, απο bdomada ξεκιναω ενα πειραμα σε μια μεμονωμενη περιοχη.

Κρεμα καψακαινης, σε συνδιασμο με τοπικη προγεστερονη.

Γιατί όμως και προγεστερονη;;;

Θεωρητικά η καψακαινη ανεβαζει τοπικα το igf-1 το οποίο βοηθάει στην ανάπτυξη τρίχας... ΟΜΩΣ ενας τυπος ο οποίος καρφωνε ενέσεις igf-1 (και είχε τρελο regrowth) έλεγε πως για να δουλέψει πρέπει να περνεις φίνα γιατι το igf-1 για να δωσει τριχοφυεια θελει ενα περιβάλλον φτωχο σε ανδρογοννα. (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η θεωρια, δεν το εψαξα) Π.χ. το ru δεν μπορεί να δημιουργήσει αυτο το περιβάλλον. Γι'αυτο σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω προγεστερονη.

Όλη αυτη η δοκιμη θα γινει σε ενα μικρο σημειο ωστε να μην χρησιμοποιω πολυ προγεστερονη ωστε η πιθανοτητα εμφανισης σαιντς να ειναι πολυ μικρη.

Απο κει και περα ο προβληματισμος μου είναι απο που θα παρω προγεστερονη, homemade ή ετοιμη κρεμα;;

.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
elderberry είπε:
Καρφωνε ενεσεις igf-1 σε συνδυασμο με φινα?
ΟΟΟΚΚΚΚ ;)


sito είπε:
Λοιπον, απο bdomada ξεκιναω ενα πειραμα σε μια μεμονωμενη περιοχη.

Κρεμα καψακαινης, σε συνδιασμο με τοπικη προγεστερονη.

Γιατί όμως και προγεστερονη;;;

Θεωρητικά η καψακαινη ανεβαζει τοπικα το igf-1 το οποίο βοηθάει στην ανάπτυξη τρίχας... ΟΜΩΣ ενας τυπος ο οποίος καρφωνε ενέσεις igf-1 (και είχε τρελο regrowth) έλεγε πως για να δουλέψει πρέπει να περνεις φίνα γιατι το igf-1 για να δωσει τριχοφυεια θελει ενα περιβάλλον φτωχο σε ανδρογοννα. (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η θεωρια, δεν το εψαξα) Π.χ. το ru δεν μπορεί να δημιουργήσει αυτο το περιβάλλον. Γι'αυτο σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω προγεστερονη.

Όλη αυτη η δοκιμη θα γινει σε ενα μικρο σημειο ωστε να μην χρησιμοποιω πολυ προγεστερονη ωστε η πιθανοτητα εμφανισης σαιντς να ειναι πολυ μικρη.

Απο κει και περα ο προβληματισμος μου είναι απο που θα παρω προγεστερονη, homemade ή ετοιμη κρεμα;;

.



ναι, γιατι δεν μπορει το igf-1 να απορροφηθει τοπικα γιατι εχει μεγαλο μοριακο βαρος
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
sito είπε:
Λοιπον, απο bdomada ξεκιναω ενα πειραμα σε μια μεμονωμενη περιοχη.

Κρεμα καψακαινης, σε συνδιασμο με τοπικη προγεστερονη.

Γιατί όμως και προγεστερονη;;;

Θεωρητικά η καψακαινη ανεβαζει τοπικα το igf-1 το οποίο βοηθάει στην ανάπτυξη τρίχας... ΟΜΩΣ ενας τυπος ο οποίος καρφωνε ενέσεις igf-1 (και είχε τρελο regrowth) έλεγε πως για να δουλέψει πρέπει να περνεις φίνα γιατι το igf-1 για να δωσει τριχοφυεια θελει ενα περιβάλλον φτωχο σε ανδρογοννα. (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η θεωρια, δεν το εψαξα) Π.χ. το ru δεν μπορεί να δημιουργήσει αυτο το περιβάλλον. Γι'αυτο σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω προγεστερονη.

Όλη αυτη η δοκιμη θα γινει σε ενα μικρο σημειο ωστε να μην χρησιμοποιω πολυ προγεστερονη ωστε η πιθανοτητα εμφανισης σαιντς να ειναι πολυ μικρη.

Απο κει και περα ο προβληματισμος μου είναι απο που θα παρω προγεστερονη, homemade ή ετοιμη κρεμα;;
αμφιβαλω αν η προγεστερονη ειναι απαραιτητη,γενικα αμφιβαλω για ολα τα τοπικα αντιανδρογονα,μονο παρενεργειες προσφερουν και απο αποτελεσματα μηδαμινα.
ακομα και η επιστημη τα εχει αφησει στην ακρη και ασχολουνται με αλλες ουσιες


θεωρητικα η λεοντος πρεπει να δινει regrowth.
εχει τα μισα απο οσο χρειαζεται η τριχα για να αναπτυχθει.pgd2,igf1+ενα περιβαλον αιματωσης.
τα αλλα μισα τα εχει η μινοξιδιλη.ο συνδιασμος και των δυο πιστευω θα αποδωσει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάτι που δεν καταλαβαίνω...
Από το hairlosstalk, σχετικά με το ρολλερ και τα τελευταία νέα που διέρρευσαν από τη μέθοδο της follica, η οποία χρησιμοποιεί GSK3B inhibitos ώστε να κρατήσει ανοιχτή όσο περισσότερο μπορεί την πληγή, σκέφτονται για τον ίδιο λόγο να χρησιμοποιήσουν καψαικίνη
η οποία δείχνει να καθυστερεί τον χρόνο επούλωσης.
In conclusion, topical application of capsaicin causes a small fiber neuropathy and is associated with a delay in healing of shallow, but not deep wounds

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0054760

Σχετικά με την igf-1 η φίνα αυξάνει την igf-1 στα dp κύτταρα.
Ενδεχομένως το ίδιο να κάνει και συμπλήρωμα με proline rich polypeptides (PRPs), colostrums.
Σε τοπική εφαρμογή igf-1 δεν υπάρχει απορρόφηση από τα κύτταρα, αν και σε ενέσιμη ή σε liposomal μορφή κάτι να γίνεται
 

dimp

Member
λεοντος με δραστικη ουσια καψαικινης κανει δουλεια?. για να μην καθομαστε να βαζουμε λαδια και πιπερια στα μαλλια
εχετε δει αποτελεσματα με την καψαικινη?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dimp είπε:
λεοντος με δραστικη ουσια καψαικινης κανει δουλεια?. για να μην καθομαστε να βαζουμε λαδια και πιπερια στα μαλλια
εχετε δει αποτελεσματα με την καψαικινη?

ανηκει στις μη αποδεδειγμενες θεραπειες,που σημαινει οτι σε καποιους θα δουλεψει σε καποιους οχι.
δεν θα εχει τα ποσοστα επιτυχιας της μινοξιδιλης που ειναι σχεδον 90%
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν ξέρω τι έκδοχα περιέχει η λεόντος (kapa την έχεις ακόμα?) αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις

http://www.iherb.com/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808

μελετάω όσο μπορώ τα συστατικά του τις τελευταίες ημέρες για το αν έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο σε συνδυασμό με το ρολλερ και ίσως το συμπεριλάβω προσεχώς.
 

Komis

Active Member
GOMI είπε:
δεν ξέρω τι έκδοχα περιέχει η λεόντος (kapa την έχεις ακόμα?) αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις

http://www.iherb.com/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808

μελετάω όσο μπορώ τα συστατικά του τις τελευταίες ημέρες για το αν έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο σε συνδυασμό με το ρολλερ και ίσως το συμπεριλάβω προσεχώς.

Gomi, νομιζω οτι ο συνδιασμος αυτος θα φερει αποτελεσματα οχι και τοσο ευχαριστα.
Επειδη η καψαικινη ειναι πολυ δυνατη και καυτερη ουσια ,κανοντας τριπες με το ρολλερ και εφαρμοζοντας παραλληλα καψαικινη θα ουρλιαξεις απο το καψιμο. :mad:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
δεν ξέρω τι έκδοχα περιέχει η λεόντος (kapa την έχεις ακόμα?) αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις

http://www.iherb.com/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808

μελετάω όσο μπορώ τα συστατικά του τις τελευταίες ημέρες για το αν έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο σε συνδυασμό με το ρολλερ και ίσως το συμπεριλάβω προσεχώς.

την εχω ακομα.
0.075 capsaicin
methyl 4 hydroxybenzoate
cetomacrogol 1000
cetyl stearyl alcohol
isopropyl myristate
liquid paraffin
propyleneglycol
sodium citrate
citric acid monohydrate
puriflied water
spdium hydroxide
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
komi
ναι ρε γμτ αυτό σκέφτομαι, αλλά η καψαικίνη και η καφείνη μέχρι στιγμής φαίνεται να βοηθάνε σε κάτι που χρειαζόμαστε στην αρχή μετά τον τραυματισμό. Gsk3, igf1 pgd2. Η βιταμίνη c, ascorbic acid επίσης βοηθάει σε ελαφρά απολέπιση του δέρματος και το σημαντικότερο έχει ιδιότητες egfr inhibitor και το saw palmeto, όσο αδύναμο και αν είναι σαν dht blocker μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση της EDIHN --->wnt singaling που αναφέρει η πατέντα της follica.
Ειλικρινά δείχνει ιδανικό για μετά το ρολλερ. Προσπαθώ να σιγουρευτώ για τη δράση του alpha lipoic acid.

Για μόνο του, που αφορά και το παρόν θέμα, οι χρήστες στο iherb αναφέρουν ότι κάνει πολύ καλό στη φαγούρα.


kapa είπε:
GOMI είπε:
δεν ξέρω τι έκδοχα περιέχει η λεόντος (kapa την έχεις ακόμα?) αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις

http://www.iherb.com/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808

μελετάω όσο μπορώ τα συστατικά του τις τελευταίες ημέρες για το αν έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο σε συνδυασμό με το ρολλερ και ίσως το συμπεριλάβω προσεχώς.

την εχω ακομα.
0.075 capsaicin
methyl 4 hydroxybenzoate
cetomacrogol 1000
cetyl stearyl alcohol
isopropyl myristate
liquid paraffin
propyleneglycol
sodium citrate
citric acid monohydrate
puriflied water
spdium hydroxide

Εντάξει δεν φαίνεται να έχει τίποτα ιδιαίτερα τραγικό...αλλά θα προτιμούσα το άλλο
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
δεν ξέρω τι έκδοχα περιέχει η λεόντος (kapa την έχεις ακόμα?) αλλά αυτό φαίνεται πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις

http://www.iherb.com/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808

μελετάω όσο μπορώ τα συστατικά του τις τελευταίες ημέρες για το αν έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο σε συνδυασμό με το ρολλερ και ίσως το συμπεριλάβω προσεχώς.

Το χρησιμοποιώ εδώ και μήνες, μόλις το πρόσθεσα στην θεραπεία απογειώθηκε το αποτέλεσμα (με τη διαφορά ότι παίζει ρόλο συνεργιστικά).
Το "κάψιμο" από την καψαϊκίνη που περιέχει είναι ελάχιστο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Οχι, για roller σκέφτομαι αργότερα γιατί χρησιμοποιώ πολλα ήδη
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
καθημερινά το βάζεις αυτό? από 2 φορές τη μέρα?

μια φορά την ημέρα πριν από minox (όλα τα τοπικά μια φορά την ημέρα τα χρησιμοποιώ). Αυτό, σε αντίθεση με άλλα, έδειξε νωρίς αποτελέσματα.

Ένα από τα πράγματα που έχω καταλάβει ασχολούμενος με φυτικές/φυσικές ουσίες είναι ότι παίζει ρόλο η δοσολογία, συγχορηγηση και η υπομονή. Γενικά ο κόσμος στο χώρο δεν έχει υπομονή (ενδεχομένως και λόγω ηλικίας) θέλει αποτελέσματα και τα θέλει χθες, συν ότι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο να πειραματίζεσαι με αμφίβολα αποτελέσματα, οπότε πέφτουν με τα μούτρα στη φίνα. Για παράδειγμα εγώ εδώ και κάνα 6μηνο δεν έχω τριχόπτωση, ούτε και εποχική (κάτι που έχει καταφέρει και ο tropheus με χημικά μέσα) άλλα χρειάστηκε υπομονή, εκτεταμένος πειραματισμός και διάβασμα μέχρι τελικής πτώσεως. Απ' ότι φαίνεται δεν οδηγεί μόνο ένας δρόμος στη Ρώμη.
Πάντως η καψαικίνη φαίνεται ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς απλά όπως συμβαίνει με αυτά τα πράγματα η δοσολογία είναι κλειδί. Για παράδειγμα η καφεΐνη σε ελάχιστη ποσότητα κάνει καλό στην τριχόπτωση, σε μεγάλη προκαλεί τριχόπτωση.
 

dk1984

Member
για παραπανω καψαικινη ειναι και αυτο http://www.amazon.com/Christophers-Hot-Cayenne-Extract-180/dp/B000N38PLU αλλα καιει παρα πολυ..

Soralteno τι αλλο χρησιμοποιεις εκτος απο αυτο το σκευασμα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Soralteno είπε:
GOMI είπε:
καθημερινά το βάζεις αυτό? από 2 φορές τη μέρα?

μια φορά την ημέρα πριν από minox (όλα τα τοπικά μια φορά την ημέρα τα χρησιμοποιώ). Αυτό, σε αντίθεση με άλλα, έδειξε νωρίς αποτελέσματα.

Ένα από τα πράγματα που έχω καταλάβει ασχολούμενος με φυτικές/φυσικές ουσίες είναι ότι παίζει ρόλο η δοσολογία, συγχορηγηση και η υπομονή. Γενικά ο κόσμος στο χώρο δεν έχει υπομονή (ενδεχομένως και λόγω ηλικίας) θέλει αποτελέσματα και τα θέλει χθες, συν ότι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο να πειραματίζεσαι με αμφίβολα αποτελέσματα, οπότε πέφτουν με τα μούτρα στη φίνα. Για παράδειγμα εγώ εδώ και κάνα 6μηνο δεν έχω τριχόπτωση, ούτε και εποχική (κάτι που έχει καταφέρει και ο tropheus με χημικά μέσα) άλλα χρειάστηκε υπομονή, εκτεταμένος πειραματισμός και διάβασμα μέχρι τελικής πτώσεως. Απ' ότι φαίνεται δεν οδηγεί μόνο ένας δρόμος στη Ρώμη.
Πάντως η καψαικίνη φαίνεται ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς απλά όπως συμβαίνει με αυτά τα πράγματα η δοσολογία είναι κλειδί. Για παράδειγμα η καφεΐνη σε ελάχιστη ποσότητα κάνει καλό στην τριχόπτωση, σε μεγάλη προκαλεί τριχόπτωση.

Συμφωνώ απόλυτα. Τα συστατικά του δείχνουν να έχουν πολύ ωφέλιμη δράση με μια μικρή ένσταση στο ALA, το οποίο έχει αρνητική δράση στην pge2, αλλά κάνει πολύ καλό στο θέμα της ινσουλίνης. Γενικά φαίνεται αυτός ο αρνητικός παράγων να αντισταθμίζεται από την καφείνη και για σένα που χρησιμοποιείς μίνοξ αντισταθμίζεται και από αυτή.
Θα το τσιμπήσω.


Όσοι χρησιμοποιούν μίνοξ, αυτό φαίνεται θεωρητικά να μπορεί να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

http://follicare.com/why-follicare-works/

το αναφέρω εδώ γιατί περιέχει και καψαικίνη.

Βλέπω βγαίνει και σε μορφή αφρού

http://www.amazon.ca/Follicare-Regrowth-Revitalizing-Foaming-Topical/dp/B00B8YQT8O
 

Strider

New Member
Soralteno είπε:
GOMI είπε:
καθημερινά το βάζεις αυτό? από 2 φορές τη μέρα?

μια φορά την ημέρα πριν από minox (όλα τα τοπικά μια φορά την ημέρα τα χρησιμοποιώ). Αυτό, σε αντίθεση με άλλα, έδειξε νωρίς αποτελέσματα.

Ένα από τα πράγματα που έχω καταλάβει ασχολούμενος με φυτικές/φυσικές ουσίες είναι ότι παίζει ρόλο η δοσολογία, συγχορηγηση και η υπομονή. Γενικά ο κόσμος στο χώρο δεν έχει υπομονή (ενδεχομένως και λόγω ηλικίας) θέλει αποτελέσματα και τα θέλει χθες, συν ότι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο να πειραματίζεσαι με αμφίβολα αποτελέσματα, οπότε πέφτουν με τα μούτρα στη φίνα. Για παράδειγμα εγώ εδώ και κάνα 6μηνο δεν έχω τριχόπτωση, ούτε και εποχική (κάτι που έχει καταφέρει και ο tropheus με χημικά μέσα) άλλα χρειάστηκε υπομονή, εκτεταμένος πειραματισμός και διάβασμα μέχρι τελικής πτώσεως. Απ' ότι φαίνεται δεν οδηγεί μόνο ένας δρόμος στη Ρώμη.
Πάντως η καψαικίνη φαίνεται ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς απλά όπως συμβαίνει με αυτά τα πράγματα η δοσολογία είναι κλειδί. Για παράδειγμα η καφεΐνη σε ελάχιστη ποσότητα κάνει καλό στην τριχόπτωση, σε μεγάλη προκαλεί τριχόπτωση.

Καλησπέρα! Θα μπορούσες να γράψεις τη θεραπεία που ακολουθείς και σταμάτησες την τριχόπτωση?


Soralteno είπε:
GOMI είπε:
καθημερινά το βάζεις αυτό? από 2 φορές τη μέρα?

μια φορά την ημέρα πριν από minox (όλα τα τοπικά μια φορά την ημέρα τα χρησιμοποιώ). Αυτό, σε αντίθεση με άλλα, έδειξε νωρίς αποτελέσματα.

Ένα από τα πράγματα που έχω καταλάβει ασχολούμενος με φυτικές/φυσικές ουσίες είναι ότι παίζει ρόλο η δοσολογία, συγχορηγηση και η υπομονή. Γενικά ο κόσμος στο χώρο δεν έχει υπομονή (ενδεχομένως και λόγω ηλικίας) θέλει αποτελέσματα και τα θέλει χθες, συν ότι είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο να πειραματίζεσαι με αμφίβολα αποτελέσματα, οπότε πέφτουν με τα μούτρα στη φίνα. Για παράδειγμα εγώ εδώ και κάνα 6μηνο δεν έχω τριχόπτωση, ούτε και εποχική (κάτι που έχει καταφέρει και ο tropheus με χημικά μέσα) άλλα χρειάστηκε υπομονή, εκτεταμένος πειραματισμός και διάβασμα μέχρι τελικής πτώσεως. Απ' ότι φαίνεται δεν οδηγεί μόνο ένας δρόμος στη Ρώμη.
Πάντως η καψαικίνη φαίνεται ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς απλά όπως συμβαίνει με αυτά τα πράγματα η δοσολογία είναι κλειδί. Για παράδειγμα η καφεΐνη σε ελάχιστη ποσότητα κάνει καλό στην τριχόπτωση, σε μεγάλη προκαλεί τριχόπτωση.

Καλησπέρα! Θα μπορούσες να αναφέρεις τη θεραπεία που ακολουθείς και σταμάτησες την τριχόπτωση?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://ganymedes.lib.unideb.hu:8080/dea/bitstream/2437/708/2/Bodo_Eniko_tezis_angol.pdf

Soralteno , είχες βρει κάτι ανάλογο πριν επιλέξεις την καψαικίνη? Σίγουρα ο συνδυασμός και με άλλα που περιέχει το thermascalp μπορεί να ισοσταθμίζει κάποια πράγματα, αλλά μου έκοψε τη φόρα...
 
Μπλουζα