Buddah, FUE, 3061g, 14-15/07/2022

buddah

There is order in the universe
Φίλε buddah

Tα χαρακτηριστικά σου δεν είναι καθόλου καλά.
Η τρίχα σου πολύ λεπτή 47mm,θα υστερεί πάρα πολύ σε κάλυψη που αυτό ήταν και είναι το μέγιστο ζητούμενο για σένα.
Η δότρια σου απογοητευτική εάν και εφόσον είναι σωστό το απόθεμα που προκύπτει.
Προσωπικά αμφιβάλλω.

Σε περίπτωση που είναι ορθά τα νούμερα,ποιά ήταν η βέλτιστη τακτική και πλάνο που έπρεπε να ακολουθήσεις?

Strip-Combo-Fue?

Σε εσένα ταίριαζε η Combo για μεγιστοποίηση δότριας και εξαγωγή μέγιστου αριθμού g.
Τώρα με ένα υπόλοιπο 1300g τι θα πρωτοκαλύψεις?

Αυτά σου εξηγηθήκανε επαρκώς?
΄Ήσουν ενήμερος για το τι να περιμένεις?
Δεν μιλήσαμε με νούμερα, αλλά μου έδωσε expectations τα οποία συμβαδίζουν με την πραγματικότητα. Είπαμε για 2 μμ, πρώτα μπροστά και μετά crown area. Επίσης, post-op, μου είπε ότι έχω capacity για follow-up, υποθέτω δεν λέμε μόνο για 1200 grafts με λόγο 1,7.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η Fue του δίνει τη δυνατότητα για cherry picking μεν αλλά τι τον εμπόδιζε να κάνει την αρχική με strip να μεγιστοποιούσε και άλλο τη δότρια του και μετά να έκανε πάλι strip ή fue για να δει που θα καταλήξει?
Πως θα συνεχίσει τώρα με Strip κάνοντας cherry picking ήδη με fue?
Η κάλυψη θα είναι χαμηλότερη και ο λόγος αντίστοιχα.
Τι θα του έχει μείνει?

Μπορεί να το κάνει και τώρα. Η διαφορά είναι ότι όταν κάνεις FUT πλέον έχεις την ουλή από την αρχή, μετά είναι μονόδρομος. Ξεκινώντας με FUE έχεις την επιλογή της FUT σε μεταγενέστερο χρόνο ανάλογα με το αποτέλεσμα που έχεις. Η μεγιστοποίηση της δότριας δεν αλλάζει. Αυτό που αλλάζει είναι η διαθέσιμη safe επιφάνεια, το ότι παίρνει φίνα του δίνει επιλογές. Όπως είπε και ένας προηγούμενος η ελαστικότητα του δέρματος είναι ο καθοριστικός παράγοντας για FUT όχι αν έχει κάνει FUE πριν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δλδ έκανε εξαγωγή 50% περισσότερο από ότι θα έπρεπε ώστε να μην ζοριστει η δοτρια.πιστευεις θα έχει αντίκτυπο αυτό?ήταν σωστό αυτό που έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση.?

Η επιφάνεια του είναι πολύ μικρή, κάτω από 180cm2. Νομίζω ότι το 2500g έπρεπε να ήταν το ανώτατο, προτιμότερο κάπου γύρω στα 2200 Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι θα ήταν λίγα για να καλύψει κάτι σε αυτό το κεφάλι, το θεωρώ όμως καλύτερη στρατηγική long term.
 

giannis1991

Well-Known Member
@CVIAL αν ισχύουν τα στατιστικά που έχει παραθέσει μέσω του προγράμματος και είναι και τόσο λεπτή η τρίχα ναι μεν μπορεί να κάνει και μετά στριπ αλλά το πιο σωστό το λεει ο @vlafo και έχει απόλυτο δίκιο...Πρέπει να πάει για το Μαξ και μόνο το combo τον σώζει ...
Επίσης τώρα που ο γιατρός δεν χρησιμοποιεί combo ενώ θα έπρεπε του λέμε μπράβο απλά για να του την πούμε πάλι επειδή "έμαθε από τον Λορέντζο" ....Λίγο ψυχραιμία παιδια...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιάννη, μην ξεχνάμε ότι πλέον παίζουν και τα γένια. Το να προσπαθήσεις πρώτα με FUE, γένια και φίνα δεν είναι καθόλου μεμπτό και μάλιστα από την στιγμή που ο ασθενής δεν θέλει FUT. Στο τέλος έχεις πάντα και το option μιας FUT με προφανώς μειωμένα g.


Δες μια παρόμοια περίπτωση με 5400g (η 2η στους 7μήνες σοτ βίντεο) με λεπτή τρίχα 47-49μ όπως εδώ και λίγο χειρότερο λόγο 2.17.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Αγαπητέ Buddah είχες μεγάλο πρόβλημα και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.

Εάν σου είναι εύκολο μπορεις να μας πεις ποσό διήρκησε η επέμβαση και ποιο κομμάτι της επέμβασης αναλαμβάνει ο γιατρός και ποιο το υπόλοιπο προσωπικό της κλινικής;
Επίσης γνωρίζεις εάν η εξαγωγή έγινε με manual η με motorised μέθοδο;
 

buddah

There is order in the universe
Αγαπητέ Buddah είχες μεγάλο πρόβλημα και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.

Εάν σου είναι εύκολο μπορεις να μας πεις ποσό διήρκησε η επέμβαση και ποιο κομμάτι της επέμβασης αναλαμβάνει ο γιατρός και ποιο το υπόλοιπο προσωπικό της κλινικής;
Επίσης γνωρίζεις εάν η εξαγωγή έγινε με manual η με motorised μέθοδο;
Καλησπέρα!

Κράτησε δύο μέρες, από 9-10 ώρες η κάθε μέρα. Ο γιατρός έκανε hairline design και τις υποδοχές, την εξαγωγή και την τοποθέτηση το προσωπικό.

Νομίζω ότι ήταν motorised με βάση αυτό που άκουγα (κάτι σαν τροχός που "έσκαβε" γύρω απο το τριχοθυλάκιο και μετά η συλλογή του τριχοθυλακίου manually), αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Ευχαριστώ για τις ευχές! :)
 

faniskar

Member
Καλή φύτρωση φίλε. Σχεδόν ίδια περίπτωση με τη δικιά μου. Εγώ είχα λίγα μαλλιά στην μπροστινή περιοχή (από παλαιότερη αποτυχημένη ΜΜ). Τα crown και η δότρια μας είναι ολόιδια. Ίδια στρατιγική ακολούθησε και σε μένα ο γιατρός. Εμένα μου έβαλε περίπου 3500 grafts και λόγο 2,1. Είμαι στους 4,5 μήνες και δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος. Μακάρι να βελτιωθεί.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλή φύτρωση φίλε. Σχεδόν ίδια περίπτωση με τη δικιά μου. Εγώ είχα λίγα μαλλιά στην μπροστινή περιοχή (από παλαιότερη αποτυχημένη ΜΜ). Τα crown και η δότρια μας είναι ολόιδια. Ίδια στρατιγική ακολούθησε και σε μένα ο γιατρός. Εμένα μου έβαλε περίπου 3500 grafts και λόγο 2,1. Είμαι στους 4,5 μήνες και δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος. Μακάρι να βελτιωθεί.
Καλησπερα φίλε,συγγνωμη αν γινομαι αδιάκριτος αλλά υπάρχει κάποιος προσωπικός η άλλος λόγος που σε έκανε να αποφάσισεις να μην προχωρήσεις σε παρουσίαση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Καλή φύτρωση φίλε. Σχεδόν ίδια περίπτωση με τη δικιά μου. Εγώ είχα λίγα μαλλιά στην μπροστινή περιοχή (από παλαιότερη αποτυχημένη ΜΜ). Τα crown και η δότρια μας είναι ολόιδια. Ίδια στρατιγική ακολούθησε και σε μένα ο γιατρός. Εμένα μου έβαλε περίπου 3500 grafts και λόγο 2,1. Είμαι στους 4,5 μήνες και δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος. Μακάρι να βελτιωθεί.
υπαρχει μεγαλο περιθωριο βελτιωσης απο τους 4,5 μηνες, πιστευω σε γενικες γραμμες στο 6μηνο βλεπεις προς τα που παει
 

montecristo

Well-Known Member
Καλησπέρα!

Κράτησε δύο μέρες, από 9-10 ώρες η κάθε μέρα. Ο γιατρός έκανε hairline design και τις υποδοχές, την εξαγωγή και την τοποθέτηση το προσωπικό.

Νομίζω ότι ήταν motorised με βάση αυτό που άκουγα (κάτι σαν τροχός που "έσκαβε" γύρω απο το τριχοθυλάκιο και μετά η συλλογή του τριχοθυλακίου manually), αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Οπότε ας πούμε τα 2/3 κύρια μέρη της επέμβασης γίνονται από τις νοσηλεύτριες (εξαγωγή και τοποθέτηση), ενώ τις τομές ο γιατρός (1/3). Motorised ειναι και η εξαγωγή με αυτό που περιγράφεις. Γνωρίζεις πόσες ομάδες νοσηλευτριών-technicians υπάρχουν στην κλινική ;
 

faniskar

Member
Γιατί δεν παρουσιάζεις;

Γιατί το νήμα θα γίνει τσίρκο όπως και στις περισσότερες παρουσιάσεις της κλινικής. Δε θέλω να φανώ αχάριστος προς το φόρουμ. Έχω μάθει πολλά μέσα από αυτό. Αν ήταν καλύτερο το κλίμα μπορεί και να έκανα παρουσίαση. Έχω υλικό. Ειδικά τώρα που με έχει πιάσει το άγχος, τραβάω φωτογραφίες κάθε 2 μέρες :D

@JimKan1 πολύ λεπτή τρίχα, μεγάλη περιοχή για κάλυψη και είμαι χωρίς φίνα. Θεωρώ ότι θα έχω αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.
 

JimKan1

Well-Known Member
Γιατί το νήμα θα γίνει τσίρκο όπως και στις περισσότερες παρουσιάσεις της κλινικής. Δε θέλω να φανώ αχάριστος προς το φόρουμ. Έχω μάθει πολλά μέσα από αυτό. Αν ήταν καλύτερο το κλίμα μπορεί και να έκανα παρουσίαση. Έχω υλικό. Ειδικά τώρα που με έχει πιάσει το άγχος, τραβάω φωτογραφίες κάθε 2 μέρες :D

@JimKan1 πολύ λεπτή τρίχα, μεγάλη περιοχή για κάλυψη και είμαι χωρίς φίνα. Θεωρώ ότι θα έχω αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.
Φινα δεν παιρνεις λογο παρανεργειων; Τι ηλικια εχεις;

Σκεψου το ενδεδομενο να κανεις παρουσιαση στο τελος verified, κι εγω μαλλον αυτο θα κανω
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί το νήμα θα γίνει τσίρκο όπως και στις περισσότερες παρουσιάσεις της κλινικής. Δε θέλω να φανώ αχάριστος προς το φόρουμ. Έχω μάθει πολλά μέσα από αυτό. Αν ήταν καλύτερο το κλίμα μπορεί και να έκανα παρουσίαση. Έχω υλικό. Ειδικά τώρα που με έχει πιάσει το άγχος, τραβάω φωτογραφίες κάθε 2 μέρες :D

@JimKan1 πολύ λεπτή τρίχα, μεγάλη περιοχή για κάλυψη και είμαι χωρίς φίνα. Θεωρώ ότι θα έχω αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.

Μπορείς να μας πεις πως διάλεξες την κλινική, με ποια κριτήρια; Τι σου άρεσε, τι δεν σου άρεσε, είχες κάποιο πλάνο;
 

Kostas97

Well-Known Member
Γιατί το νήμα θα γίνει τσίρκο όπως και στις περισσότερες παρουσιάσεις της κλινικής. Δε θέλω να φανώ αχάριστος προς το φόρουμ. Έχω μάθει πολλά μέσα από αυτό. Αν ήταν καλύτερο το κλίμα μπορεί και να έκανα παρουσίαση. Έχω υλικό. Ειδικά τώρα που με έχει πιάσει το άγχος, τραβάω φωτογραφίες κάθε 2 μέρες :D

@JimKan1 πολύ λεπτή τρίχα, μεγάλη περιοχή για κάλυψη και είμαι χωρίς φίνα. Θεωρώ ότι θα έχω αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.
Πιστευω πως αν κανεις παρουσιαση θα σου φυγουν πολλα αγχη.
Επειδη καποια στιγμη πρεπει και τα ανεξαρτητα να μην φοβουνται να κανουν μηπως και γινει τσιρκο, ειναι η ευκαιρια ο,τι δεν εχει σχεση με την περιπτωση σου να διαγραφεται. :D
 

JimKan1

Well-Known Member
Πιστευω πως αν κανεις παρουσιαση θα σου φυγουν πολλα αγχη.
Επειδη καποια στιγμη πρεπει και τα ανεξαρτητα να μην φοβουνται να κανουν μηπως και γινει τσιρκο, ειναι η ευκαιρια ο,τι δεν εχει σχεση με την περιπτωση σου να διαγραφεται. :D
πρεπει να βαλει ο mod φιλτρο οτι σχολιο περιλαμβανει aldo jacksmith baggio τσιρακι τουμπεκι κτλπ να διαγραφεται και αυτος που τα γραφει να τρωει μπαν :p
 

buddah

There is order in the universe
Οπότε ας πούμε τα 2/3 κύρια μέρη της επέμβασης γίνονται από τις νοσηλεύτριες (εξαγωγή και τοποθέτηση), ενώ τις τομές ο γιατρός (1/3). Motorised ειναι και η εξαγωγή με αυτό που περιγράφεις. Γνωρίζεις πόσες ομάδες νοσηλευτριών-technicians υπάρχουν στην κλινική ;
Ναι, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά τα πιο σημαντικά τα κάνει ο γιατρός. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Δεν ξέρω πόσες ομάδες υπάρχουν. Με εμένα ασχολήθηκε μία ομάδα
 

montecristo

Well-Known Member
Ναι, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά τα πιο σημαντικά τα κάνει ο γιατρός. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.
Όλα ειναι εξίσου σημαντικά σε μια επέμβαση (εξαγωγή, τοποθέτηση, τομές). Η εξαγωγή ειναι πολύ σημαντική και πρέπει να γίνει προσεκτική δουλειά, για να μην τραυματιστούν διπλανά τριχοθυλάκια και να βγουν υγιή, να μην υπάρχει μεγάλο ποσοστό transection, να είναι σε καλή κατάσταση η δότρια μετά την επέμβαση για να έχεις και απόθεμα για άλλες επεμβάσεις. Και επίσης η τοποθέτηση ειναι πολυ σημαντική, ώστε να μη τραυματιστούν τα τριχοθυλάκια κατά την εισαγωγή με τη λαβίδα, και να μπουν τα σωστά τριχοθυλάκια στη θέση που πρέπει. Οπότε οπως καταλαβαίνεις έχει σημασία και ποιος τα κάνει τα 2/3 της επέμβασης εξαγωγή και τοποθέτηση (όταν δεν τα κάνει ο γιατρός) και τι εμπειρία έχει.
 
Μπλουζα