Buddah, FUE, 3061g, 14-15/07/2022

faniskar

Member
Μπορείς να μας πεις πως διάλεξες την κλινική, με ποια κριτήρια; Τι σου άρεσε, τι δεν σου άρεσε, είχες κάποιο πλάνο;

Ήθελα μόνο Αθήνα. Βιαζόμουν για Μάρτιο. Το πλάνο ήταν να κάνουμε 2 ΜΜ. Πρώτα το μπροστά και στη συνέχεια το πίσω.

ΘΕΤΙΚΑ:
- ο γιατρός μου φάνηκε καλό τυπάκι. :D Φαίνεται ότι ξέρει τη δουλειά του.
- παρουσία της κλινικής στο YouTube. Ναι για μένα μέτραγε. Μέσα στην καραντίνα είδα όλα τα βίντεο του 2 φορές. Ακόμα και τα περιστατικά που είδα στο φόρουμ σχεδόν όλα μου άρεσαν.
- ο γιατρός μου έδειξε ένα περιστατικό και μου είπε "θα σε κάνω έτσι". Αυτό το "έτσι" μου άρεσε.
- ανώδυνη διαδικασία. Κυριολεκτικά με πήρε ο ύπνος σε πολλά σημεία.
- φιλικό κλίμα.
- μεγάλη ομάδα νοσηλευτριών.
- πολύ "καθαρή" δουλειά μετά την επέμβαση.
- είχα υπεύθυνη νοσηλεύτρια που μου έλυνε ότι απορία είχα μετά την ΜΜ
- τα μεταμοσχευμένα μαλλιά (τώρα στους 4,5 μήνες) έχουν την ίδια φυσικότητα με τότε που ήμουν 18 χρονών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
- περίμενα περισσότερη συμμετοχή από τον Γιατρό.
- του πρότεινα COMBO και αρνήθηκε. δεν μου είπε το λόγο. ήθελα να πάμε πιο επιθετικά στην 1η μας ΜΜ. Να βγάζαμε περισσότερα grafts.
- περίμενα να μου πει ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ κατάλληλος για μεταμόσχευση (τουλάχιστον χωρίς φίνα). Μου πρότεινε φυσικά αλλά δεν ήταν κάθετος. Ρίσκαρα που δέχθηκα εγώ. Θα δούμε.
- κακή μεταχείριση της δότριας. Θεωρώ ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση τώρα στους 4,5 μήνες. Χρησιμοποιήθηκε motorised μέθοδος εξαγωγής.
- δεν έγιναν σοβαρές μετρήσεις. Όχι μπροστά μου τουλάχιστον.

@CVIAL σου στέλνω αν θες σε PM φωτογραφία 7 ημερών post-op. Να μου πεις τη γνώμη σου. Αν θες.

@JimKan1 Είμαι 28 χρονών και βάζω μινοξιδίλη 3 χρόνια. Φιναστερίδη έχω εξηγήσει στο σχετικό νήμα γιατί δε θέλω.

Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί η συζήτηση σε άλλο νήμα για να μη χαλάμε την παρουσίαση του παιδιού;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

buddah

There is order in the universe
Όλα ειναι εξίσου σημαντικά σε μια επέμβαση (εξαγωγή, τοποθέτηση, τομές). Η εξαγωγή ειναι πολύ σημαντική και πρέπει να γίνει προσεκτική δουλειά, για να μην τραυματιστούν διπλανά τριχοθυλάκια και να βγουν υγιή, να μην υπάρχει μεγάλο ποσοστό transection, να είναι σε καλή κατάσταση η δότρια μετά την επέμβαση για να έχεις και απόθεμα για άλλες επεμβάσεις. Και επίσης η τοποθέτηση ειναι πολυ σημαντική, ώστε να μη τραυματιστούν τα τριχοθυλάκια κατά την εισαγωγή με τη λαβίδα, και να μπουν τα σωστά τριχοθυλάκια στη θέση που πρέπει. Οπότε οπως καταλαβαίνεις έχει σημασία και ποιος τα κάνει τα 2/3 της επέμβασης εξαγωγή και τοποθέτηση (όταν δεν τα κάνει ο γιατρός) και τι εμπειρία έχει.
Σύμφωνοι ότι είναι σημαντικά. Εκ του αποτελέσματος θα δείξει. Μου φάνηκε πολύ καλή η διαχείριση από την ομάδα, σε μερικούς μήνες όμως που θα ανεβάζω φωτογραφίες προόδου θα φανεί και η δουλειά του προσωπικού. Στις οδηγίες που μου δόθηκαν είμαι στρατιώτης και πιστεύω δεν κάνω καμία παρατυπία.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ήθελα μόνο Αθήνα. Βιαζόμουν για Μάρτιο. Το πλάνο ήταν να κάνουμε 2 ΜΜ. Πρώτα το μπροστά και στη συνέχεια το πίσω.

ΘΕΤΙΚΑ:
- ο γιατρός μου φάνηκε καλό τυπάκι. :D Φαίνεται ότι ξέρει τη δουλειά του.
- παρουσία της κλινικής στο YouTube. Ναι για μένα μέτραγε. Μέσα στην καραντίνα είδα όλα τα βίντεο του 2 φορές. Ακόμα και τα περιστατικά που είδα στο φόρουμ σχεδόν όλα μου άρεσαν.
- ο γιατρός μου έδειξε ένα περιστατικό και μου είπε "θα σε κάνω έτσι". Αυτό το "έτσι" μου άρεσε.
- ανώδυνη διαδικασία. Κυριολεκτικά με πήρε ο ύπνος σε πολλά σημεία.
- φιλικό κλίμα.
- μεγάλη ομάδα νοσηλευτριών.
- πολύ "καθαρή" δουλειά μετά την επέμβαση.
- είχα υπεύθυνη νοσηλεύτρια που μου έλυνε ότι απορία είχα μετά την ΜΜ
- τα μεταμοσχευμένα μαλλιά (τώρα στους 4,5 μήνες) έχουν την ίδια φυσικότητα με τότε που ήμουν 18 χρονών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
- περίμενα περισσότερη συμμετοχή από τον Γιατρό.
- του πρότεινα COMBO και αρνήθηκε. δεν μου είπε το λόγο. ήθελα να πάμε πιο επιθετικά στην 1η μας ΜΜ. Να βγάζαμε περισσότερα grafts.
- περίμενα να μου πει ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ κατάλληλος για μεταμόσχευση (τουλάχιστον χωρίς φίνα). Μου πρότεινε φυσικά αλλά δεν ήταν κάθετος. Ρίσκαρα που δέχθηκα εγώ. Θα δούμε.
- κακή μεταχείριση της δότριας. Θεωρώ ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση τώρα στους 4,5 μήνες. Χρησιμοποιήθηκε motorised μέθοδος εξαγωγής.
- δεν έγιναν σοβαρές μετρήσεις. Όχι μπροστά μου τουλάχιστον.

@CVIAL σου στέλνω αν θες σε PM φωτογραφία 7 ημερών post-op. Να μου πεις τη γνώμη σου. Αν θες.

@JimKan1 Είμαι 28 χρονών και βάζω μινοξιδίλη 3 χρόνια. Φιναστερίδη έχω εξηγήσει στο σχετικό νήμα γιατί δε θέλω.

Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί η συζήτηση σε άλλο νήμα για να μη χαλάμε την παρουσίαση του παιδιού;
Τωρα που πηρες φορα πρεπει ενα νημα να σου ανηκει :D
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ήθελα μόνο Αθήνα. Βιαζόμουν για Μάρτιο. Το πλάνο ήταν να κάνουμε 2 ΜΜ. Πρώτα το μπροστά και στη συνέχεια το πίσω.

ΘΕΤΙΚΑ:
- ο γιατρός μου φάνηκε καλό τυπάκι. :D Φαίνεται ότι ξέρει τη δουλειά του.
- παρουσία της κλινικής στο YouTube. Ναι για μένα μέτραγε. Μέσα στην καραντίνα είδα όλα τα βίντεο του 2 φορές. Ακόμα και τα περιστατικά που είδα στο φόρουμ σχεδόν όλα μου άρεσαν.
- ο γιατρός μου έδειξε ένα περιστατικό και μου είπε "θα σε κάνω έτσι". Αυτό το "έτσι" μου άρεσε.
- ανώδυνη διαδικασία. Κυριολεκτικά με πήρε ο ύπνος σε πολλά σημεία.
- φιλικό κλίμα.
- μεγάλη ομάδα νοσηλευτριών.
- πολύ "καθαρή" δουλειά μετά την επέμβαση.
- είχα υπεύθυνη νοσηλεύτρια που μου έλυνε ότι απορία είχα μετά την ΜΜ
- τα μεταμοσχευμένα μαλλιά (τώρα στους 4,5 μήνες) έχουν την ίδια φυσικότητα με τότε που ήμουν 18 χρονών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
- περίμενα περισσότερη συμμετοχή από τον Γιατρό.
- του πρότεινα COMBO και αρνήθηκε. δεν μου είπε το λόγο. ήθελα να πάμε πιο επιθετικά στην 1η μας ΜΜ. Να βγάζαμε περισσότερα grafts.
- περίμενα να μου πει ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ κατάλληλος για μεταμόσχευση (τουλάχιστον χωρίς φίνα). Μου πρότεινε φυσικά αλλά δεν ήταν κάθετος. Ρίσκαρα που δέχθηκα εγώ. Θα δούμε.
- κακή μεταχείριση της δότριας. Θεωρώ ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση τώρα στους 4,5 μήνες. Χρησιμοποιήθηκε motorised μέθοδος εξαγωγής.
- δεν έγιναν σοβαρές μετρήσεις. Όχι μπροστά μου τουλάχιστον.

@CVIAL σου στέλνω αν θες σε PM φωτογραφία 7 ημερών post-op. Να μου πεις τη γνώμη σου. Αν θες.

@JimKan1 Είμαι 28 χρονών και βάζω μινοξιδίλη 3 χρόνια. Φιναστερίδη έχω εξηγήσει στο σχετικό νήμα γιατί δε θέλω.

Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί η συζήτηση σε άλλο νήμα για να μη χαλάμε την παρουσίαση του παιδιού;

Μπράβο, πολύ περιεκτικό ποστ. Τα είπες όλα όπως έπρεπε. Μακάρι να γινόταν μια τέτοια συζήτηση χωρίς σπαμαρίσματα, αυτοί που διαβάζουν θα είχαν πολύ καλύτερη πληροφόρηση σε 1-2 σελίδες για τα τρέχοντα της κλινικής.

Για 28 χρονών με τέτοιο μεγάλο NW (αν κατάλαβα καλά) είναι πολύ μεγάλο ρίσκο χωρίς φίνα. 3500g είναι πολύ μεγάλο session, πόσο πιο επιθετικά; Σου έδωσε στατιστικά όπως έδωσε και στον φίλο εδώ; Θα μπορούσαμε να σου πούμε μια γνώμη με αυτά μόνο.

Με λυπεί που θα στο πω γιατί καταλαβαίνω ότι χρειάζεσαι μια γνώμη αλλά δεν προμοτάρω πριβέ παρουσιάσεις με pm (κάτι που μαθαίνω ότι είναι της μόδας). Είναι κατά της κεντρικής ιδέας του φόρουμ και αδικία για τους υπόλοιπους. Άσε που μαθαίνω πράγματα που δεν μπορώ να τα μοιραστώ με άλλους κάτι που δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Κάποτε ήμουν πιο ελαστικός αλλά πήρα και εγώ το μαθημά μου όταν κατάλαβα ότι πολλοί στο να παίρνουμε είμαστε μανούλες. Όταν όμως βγούμε από το comfort zone μας και πρέπει να θυσιάσουμε κάτι τότε σφυρίζουμε αδιάφορα. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε σένα αφού δεν σε ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

faniskar

Member
Μπράβο, πολύ περιεκτικό ποστ. Τα είπες όλα όπως έπρεπε. Μακάρι να γινόταν μια τέτοια συζήτηση χωρίς σπαμαρίσματα, αυτοί που διαβάζουν θα είχαν πολύ καλύτερη πληροφόρηση σε 1-2 σελίδες για τα τρέχοντα της κλινικής.

Για 28 χρονών χωρίς φίνα με τέτοιο μεγάλο NW (αν κατάλαβα καλά) είναι πολύ μεγάλο ρίσκο χωρίς φίνα. Πόσα g βγάλατε; Σου έδωσε στατιστικά όπως έδωσε και στον φίλο εδώ;

Με λυπεί που θα στο πω γιατί καταλαβαίνω ότι χρειάζεσαι μια γνώμη αλλά δεν προμοτάρω πριβέ παρουσιάσεις με pm (κάτι που μαθαίνω ότι είναι της μόδας). Είναι κατά της κεντρικής ιδέας του φόρουμ και αδικία για τους υπόλοιπους. Κάποτε ήμουν πιο ελαστικός αλλά πήρα και εγώ το μαθημά μου όταν κατάλαβα ότι πολλοί στο να παίρνουμε είμαστε μανούλες. Όταν όμως βγούμε από το comfort zone μας και πρέπει να θυσιάσουμε κάτι τότε σφυρίζουμε αδιάφορα. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε σένα αφού δεν σε ξέρω.

3.500 grafts. 2.1 λόγος. NW 6.

Δεν μου έδωσαν στατιστικά. Για να πω την αλήθεια δεν ζήτησα. Έχω σκοπό να πάω να με δει ο γιατρός τον Σεπτέμβριο και θα ζητήσω.

Φιναστερίδη δεν παίρνω γιατί διάβασα σε μια έρευνα ότι η DHT "προστατεύει" από νευρολογικά νοσήματα. Έχουμε ιστορικό στην οικογένεια. Οι νευρολόγοι μας είπαν ότι δεν ειναι κληρονομικό αλλά δε θέλω να το ρισκάρω.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω πολλά "μαμά" μαλλιά. Μπροστά έχω μόνο από μια μικρή μεταμόσχευση (1600 grafts - D@I - 02/2020) και λίγα πίσω που τα συντηρώ με μινοξ. Κυρίως τις γέφυρες φοβάμαι μην κατέβουν.

Κανένα πρόβλημα και εγώ δε γουστάρω πριβέ παρουσιάσεις. Αν πάει καλά πάντως θα κάνω παρουσίαση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε, NW6 και 28 χρονών δεν πάνε καλά μαζί. Μακάρι να έχεις την σούπερ δότρια για NW6 (πιθανότητες 10%) αλλά και πάλι η ηλικία σου είναι πολύ μικρή. Τέτοιες περιπτώσεις χωρίς φίνα (έστω και low dose) είναι παρτίδα με σημαδεμένη τράπουλα. Δεν θα πω προτιμότερο το combo γιατί δεν σε έχω δει και θα ήταν αφελής μια τέτοια δήλωση, αν είχαμε όλα τα στοιχεία ευχαρίστως να τα πούμε χωρίς φόβο και πάθος. Πάντως εκτός και αν κρύβει το κεφάλι σου κάποιον κρυφό άσσο που εμείς δεν ξέρουμε και είδε ο γιατρός (ή κάποια αντένδειξη για FUT) στα χαρτιά τουλάχιστον είσαι η επιτομή του FUT.
 

witcher

Well-Known Member
3.500 grafts. 2.1 λόγος. NW 6.

Δεν μου έδωσαν στατιστικά. Για να πω την αλήθεια δεν ζήτησα. Έχω σκοπό να πάω να με δει ο γιατρός τον Σεπτέμβριο και θα ζητήσω.

Φιναστερίδη δεν παίρνω γιατί διάβασα σε μια έρευνα ότι η DHT "προστατεύει" από νευρολογικά νοσήματα. Έχουμε ιστορικό στην οικογένεια. Οι νευρολόγοι μας είπαν ότι δεν ειναι κληρονομικό αλλά δε θέλω να το ρισκάρω.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω πολλά "μαμά" μαλλιά. Μπροστά έχω μόνο από μια μικρή μεταμόσχευση (1600 grafts - D@I - 02/2020) και λίγα πίσω που τα συντηρώ με μινοξ. Κυρίως τις γέφυρες φοβάμαι μην κατέβουν.

Κανένα πρόβλημα και εγώ δε γουστάρω πριβέ παρουσιάσεις. Αν πάει καλά πάντως θα κάνω παρουσίαση.
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά το αν Πάει καλά θα κάνω παρουσίαση δεν μου ακούγεται ωραίο κατά τη γνώμη μου…γιατί με αυτό το σκεπτικό χάνεται η αξία της ανεξάρτητης παρουσίασης που είναι η παρουσίαση μιας επέμβασης ειτε είναι θετικό ειτε αρνητικό το αποτέλεσμα. Αυτή δηλαδή είναι και η διάφορα με τις επίσημες παρουσιάσεις που παρουσιάζονται επιλεγμένα καλά περιστατικά και μόνο.
 

faniskar

Member
Φίλε, NW6 και 28 χρονών δεν πάνε καλά μαζί. Μακάρι να έχεις την σούπερ δότρια για NW6 (πιθανότητες 10%) αλλά και πάλι η ηλικία σου είναι πολύ μικρή. Τέτοιες περιπτώσεις χωρίς φίνα (έστω και low dose) είναι παρτίδα με σημαδεμένη τράπουλα. Δεν θα πω προτιμότερο το combo γιατί δεν σε έχω δει και θα ήταν αφελής μια τέτοια δήλωση, αν είχαμε όλα τα στοιχεία ευχαρίστως να τα πούμε χωρίς φόβο και πάθος. Πάντως εκτός και αν κρύβει το κεφάλι σου κάποιον κρυφό άσσο που εμείς δεν ξέρουμε και είδε ο γιατρός στα χαρτιά τουλάχιστον είσαι η επιτομή του FUT.

όπως είπα του πρότεινα COMBO και αρνήθηκε. Δεν μου είπε το λόγο. Ίσως φοβήθηκε ότι έχω ελαστικό δέρμα (δεν έχω); Ακόμα και μόνο FUT να μου έλεγε δε θα έλεγα όχι. Σε κάθε περίπτωση το κόστος ήταν πολύ υψηλό (το ξέρω ότι ανάβω φωτιές :D:p) και δεν έχει δικαιολογηθεί σε καμία περίπτωση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@witcher, καλά κάνεις και επεμβαίνεις αλλά άλλο ένα τέτοιο ακόμα και έφυγες και εσύ. Τέρμα οι επαναλήψεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
όπως είπα του πρότεινα COMBO και αρνήθηκε. Δεν μου είπε το λόγο. Ίσως φοβήθηκε ότι έχω ελαστικό δέρμα (δεν έχω); Ακόμα και μόνο FUT να μου έλεγε δε θα έλεγα όχι. Σε κάθε περίπτωση το κόστος ήταν πολύ υψηλό (το ξέρω ότι ανάβω φωτιές :D:p) και δεν έχει δικαιολογηθεί σε καμία περίπτωση.

Καλό είναι όταν ξαναπάς να του ζητήσεις να σου εξηγήσει τον λόγο. Ως προς το αποτέλεσμα θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι τουλάχιστον τον 7-8 μήνα. Στους 4-4.5 μήνες είναι πολύ νωρίς.
 

faniskar

Member
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά το αν Πάει καλά θα κάνω παρουσίαση δεν μου ακούγεται καλά κατά τη γνώμη μου…γιατί με αυτό το σκεπτικό χάνεται η αξία της ανεξάρτητης παρουσίασης που είναι η παρουσίαση μιας επέμβασης ειτε είναι θετικό ειτε αρνητικό το αποτέλεσμα. Αυτή δηλαδή είναι κ η διάφορα με τος επίσημες παρουσιάσεις που παρουσιάζονται επιλεγμένα περιστατικά και μόνο.

Αν δεν ανεβάσω κάτι σε 5 μήνες θα ξέρετε όλοι ότι πήγε σκατά :D:D. Δεν σου αρκεί αυτό;

Αστειεύομαι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν νομίζω να έχω όρεξη να ασχοληθώ ξανά με μαλλιά μετά από τόση ταλαιπωρία. Αναγνωρίζω τα όποια λάθη έχω κάνει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
@witcher, καλά κάνεις και επεμβαίνεις αλλά άλλο ένα τέτοιο ακόμα και έφυγες και εσύ. Τέρμα οι επαναλήψεις.
Ποιες επαναλήψεις ρε cvial ; Είπα καμία επανάληψη; Απλά δεν μ φάνηκε ωραίο κάποιος να παρουσιάζει αν πάει καλά κ μόνο το αποτέλεσμα…
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποιες επαναλήψεις ρε cvial ; Είπα καμία επανάληψη; Απλά δεν μ φάνηκε ωραίο κάποιος να παρουσιάζει αν πάει καλά κ μόνο το αποτέλεσμα…

21/8 και εσύ. Δεν έχω πρόβλημα να μείνουν μόνο 10 ή και να το κλειδώσω όλο, να το ξέρετε. Άλλο χρόνο για bullshit talking δεν χαραμίζω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δεν ανεβάσω κάτι σε 5 μήνες θα ξέρετε όλοι ότι πήγε σκατά :D:D. Δεν σου αρκεί αυτό;

Αστειεύομαι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν νομίζω να έχω όρεξη να ασχοληθώ ξανά με μαλλιά μετά από τόση ταλαιπωρία. Αναγνωρίζω τα όποια λάθη έχω κάνει.

Όπως σου είπε και ο Kostas97 καλό είναι να κάνεις μια παρουσίαση γιατί είσαι νέος και το παιχνίδι δεν έχει χαθεί ακόμα όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα της μμ σου. Μην σε παίρνει από κάτω. Λύσεις υπάρχουν. Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν δεν ανεβάσω κάτι σε 5 μήνες θα ξέρετε όλοι ότι πήγε σκατά :D:D. Δεν σου αρκεί αυτό;

Αστειεύομαι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν νομίζω να έχω όρεξη να ασχοληθώ ξανά με μαλλιά μετά από τόση ταλαιπωρία. Αναγνωρίζω τα όποια λάθη έχω κάνει.
Φίλε faniskar

Το αποτέλεσμα δεν μπορείς να το αξιολογήσεις σε 5 μήνες πρέπει να πας τουλάχιστον στους 8.
Ειδικά αν είσαι nw6 είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις αν όλα πήγαν καλά ή όχι τόσο νωρίς.
Πρέπει να το δεις στην τελική του μορφή και μετά θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Από τη στιγμή που μπήκες σε αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να το πας μέχρι τέρμα γιατί έκανες μια προσπάθεια για σένα πάνω από όλα,αλλιώς η προσπάθεια σου θα πάει χαμένη,τα λεφτά που έδωσες,τα grafts σου και η όλη ταλαιπωρία.
Δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί δεν έκανες fut ή combo αλλά σίγουρα πρέπει να δεις τι απόθεμα έχεις στη δότρια να τα βγάλεις όλα και να τελειώνεις οριστικά.
Η φίνα για σένα είναι κομβικής σημασίας και αν δε θέλεις να την πάρεις καλύτερα να μην κάνεις τίποτα,να ξέρεις απλά πως η πορεία σου θα είναι καθοδική.
 

buddah

There is order in the universe
Καλημέρα, έχω μία ερώτηση:
Στην περίπτωση μου που το crown είναι σχεδόν χωρίς τρίχες εδώ και 6-7 χρόνια, η fina θα κάνει τίποτα στην περιοχή του crown?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ήθελα μόνο Αθήνα. Βιαζόμουν για Μάρτιο. Το πλάνο ήταν να κάνουμε 2 ΜΜ. Πρώτα το μπροστά και στη συνέχεια το πίσω.

ΘΕΤΙΚΑ:
- ο γιατρός μου φάνηκε καλό τυπάκι. :D Φαίνεται ότι ξέρει τη δουλειά του.
- παρουσία της κλινικής στο YouTube. Ναι για μένα μέτραγε. Μέσα στην καραντίνα είδα όλα τα βίντεο του 2 φορές. Ακόμα και τα περιστατικά που είδα στο φόρουμ σχεδόν όλα μου άρεσαν.
- ο γιατρός μου έδειξε ένα περιστατικό και μου είπε "θα σε κάνω έτσι". Αυτό το "έτσι" μου άρεσε.
- ανώδυνη διαδικασία. Κυριολεκτικά με πήρε ο ύπνος σε πολλά σημεία.
- φιλικό κλίμα.
- μεγάλη ομάδα νοσηλευτριών.
- πολύ "καθαρή" δουλειά μετά την επέμβαση.
- είχα υπεύθυνη νοσηλεύτρια που μου έλυνε ότι απορία είχα μετά την ΜΜ
- τα μεταμοσχευμένα μαλλιά (τώρα στους 4,5 μήνες) έχουν την ίδια φυσικότητα με τότε που ήμουν 18 χρονών.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
- περίμενα περισσότερη συμμετοχή από τον Γιατρό.
- του πρότεινα COMBO και αρνήθηκε. δεν μου είπε το λόγο. ήθελα να πάμε πιο επιθετικά στην 1η μας ΜΜ. Να βγάζαμε περισσότερα grafts.
- περίμενα να μου πει ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ κατάλληλος για μεταμόσχευση (τουλάχιστον χωρίς φίνα). Μου πρότεινε φυσικά αλλά δεν ήταν κάθετος. Ρίσκαρα που δέχθηκα εγώ. Θα δούμε.
- κακή μεταχείριση της δότριας. Θεωρώ ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση τώρα στους 4,5 μήνες. Χρησιμοποιήθηκε motorised μέθοδος εξαγωγής.
- δεν έγιναν σοβαρές μετρήσεις. Όχι μπροστά μου τουλάχιστον.

@CVIAL σου στέλνω αν θες σε PM φωτογραφία 7 ημερών post-op. Να μου πεις τη γνώμη σου. Αν θες.

@JimKan1 Είμαι 28 χρονών και βάζω μινοξιδίλη 3 χρόνια. Φιναστερίδη έχω εξηγήσει στο σχετικό νήμα γιατί δε θέλω.

Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθεί η συζήτηση σε άλλο νήμα για να μη χαλάμε την παρουσίαση του παιδιού;
Μήπως μπορείς να μας και το κόστος πως σε ρώτησαν και τ αλλά παιδιά για να έχουμε κάποια ολοκληρωμένη εικόνα;
 

vlafo

Well-Known Member
Μήπως μπορείς να μας και το κόστος πως σε ρώτησαν και τ αλλά παιδιά για να έχουμε κάποια ολοκληρωμένη εικόνα;
Και τι να το κάνεις ρε Γιώργο.
Από 2 ευρώ και πάνω σίγουρα.
Τι νόημα έχει?
Άλλα είναι τα βασικά που πρέπει να κοιτάς.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Και τι να το κάνεις ρε Γιώργο.
Από 2 ευρώ και πάνω σίγουρα.
Τι νόημα έχει?
Άλλα είναι τα βασικά που πρέπει να κοιτάς.
Προϋπόθεση βασική σε μια παρουσίαση πέραν σωστών φωτό γκραφτ λόγων και ιστορίες είναι και το νούμερακι μεταφοράς από ένα Ιβάν στον άλλον... Τα δούμε πει αυτά... Καθοριστικός παράγοντας για την πλειοψηφία όσο και να μην αρέσει
 
Μπλουζα