Buddah, FUE, 3061g, 14-15/07/2022

Disco

Well-Known Member
Θα ανεβάζω κάθε 2-3 μήνες σε διάφορες γωνίες και φωτισμούς και θα παραθέτω και φωτογραφίες της κλινικής, όλα αυτά best effort γιατί έχω και ζόρικο πρόγραμμα :)
Στα ανεξάρτητα νήματα μελών ανεβάζουν δικές τους φωτογραφιες τα μέλη και όχι της κλινικής. Όποτε περιμένουμε κάτι ανάλογο και από εσένα. Οι δικές σου φωτογραφίες σε διάφορες γωνίες ( μια από μπροστά, 2 πλαϊνές, 1 από πίσω με τη δότρια και μερικές πανοραμικές από πάνω ) και φωτισμούς (εξωτερικούς, εσωτερικούς) είναι αρκετές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Καλή επιτυχία Buddah!
Θα παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξέλιξη της επέμβασή σου, αφού είσαι και γνήσιος συνάδελφος (6αρης), αν και κάτι μήνες μικρότερος... (εντάξει χρόνια).
Έχεις και λεπτή τρίχα από ότι είδα, θετικό αυτό για hairline, αλλά όχι για κάλυψη.
Εντύπωση μου προκαλεί η φτωχή δότρια κάτι που με το μάτι δεν φαίνεται.
Στην ηλικία σου είχα αρκετά περισσότερα μαλλιά.
Σκέφτεσαι για κάποια θεραπεία; Τα γεφυράκια είναι σχεδόν βέβαιο πως θα σε χαιρετήσουν σιγά-σιγά
 

buddah

There is order in the universe
Καλή επιτυχία Buddah!
Θα παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξέλιξη της επέμβασή σου, αφού είσαι και γνήσιος συνάδελφος (6αρης), αν και κάτι μήνες μικρότερος... (εντάξει χρόνια).
Έχεις και λεπτή τρίχα από ότι είδα, θετικό αυτό για hairline, αλλά όχι για κάλυψη.
Εντύπωση μου προκαλεί η φτωχή δότρια κάτι που με το μάτι δεν φαίνεται.
Στην ηλικία σου είχα αρκετά περισσότερα μαλλιά.
Σκέφτεσαι για κάποια θεραπεία; Τα γεφυράκια είναι σχεδόν βέβαιο πως θα σε χαιρετήσουν σιγά-σιγά
Minoxidil 5% αφρό και φίνα 1mg/ημέρα (ξεκινάω σε 5 μέρες)
 

Troufas

Active Member
Εσύ καλά τα λες..ο ιατρός μέχρι να εγγραφεί στο φόρουμ ,είχε άλλη άποψη από αυτήν πάντως..τεσπά ,το θέμα είναι ότι είσαι τυχερός ,που δεν βίωσες τις τεχνικές αυτές..ούτε του παππά φίλε μου.!!

@aeratos28 αέναη επανάληψη στα ίδια και στα ίδια, σε σημείο εμπάθειας με το γιατρό. Πραγματικά δε ξέρω τι εξυπηρετούν τα υποτιμητικά σχόλια again and again. Όποιος θέλει, ψάχνει κ βλέπει τις παρουσιάσεις και κρίνει.

Επισης φανταζομαι οταν γραφεις "ο γιατρός μέχρι να εγγραφεί στο φόρουμ ειχε αλλη αποψη" φανταζομαι δεν εννοεις οτι διαβασε το φόρουμ αυτα που γραφεις εσυ κ εγω και αλλαξε προσέγγιση χειρουργικά...

Μαλλον εννοείς οτι η δια ζωσης εκπαίδευση δίπλα σε ένα κορυφαίο γιατρό του FUE στον οποίο παραχώρησε τις εγκαταστάσεις του για να κάνει τα τελευταία χρόνια επεμβάσεις, του εδωσε μια χρηση ευκαιρία να βελτιωθει -την οποια και (μακαρι για ολους μας)- να την αξιοποιησε.
Και πάλι το φόρουμ παίζει πολύ έμμεσα εδώ καθώς είναι πολυπαραγοντικό το θέμα: είχε ήδη τις κορυφαίες εγκαταστάσεις, ο @CVIAL το έτρεξε, ήταν μέρος της συμφωνίας με το Lorenzo (φανταζομαι εάν δεν έδινε το ΟΚ ο Ισπανός δε θα μπορούσε να παρακολουθήσει) κλπ.

Καλό είναι να ευλογούμε τα γένια μας και να αντιλαμβανομαστε τη δύναμη του φόρουμ, αλλά όχι να έχουμε κρίσεις μεγαλείου
 

Troufas

Active Member
Είναι καλό να έχουμε ανεξάρτητες παρουσιασεις φίλε @buddah , ειδικά για τη συγκεκριμένη κλινική που ανεβάζει επιλεγμενα αποτελέσματα μέσω του δικού της "καναλιού".

Σου ευχόμαστε καλή επιτυχία! Είσαι ένα δύσκολο case, μακάρι να πάρεις το καλύτερο για την περίπτωσή σου.

Θερμή παράκληση, μη χαθείς! Θα βοηθήσεις τους υπόλοιπους
 

aeratos28

Just aeratos
Τώρα τι να σου πω και εσένα..
@aeratos28 αέναη επανάληψη στα ίδια και στα ίδια, σε σημείο εμπάθειας με το γιατρό. Πραγματικά δε ξέρω τι εξυπηρετούν τα υποτιμητικά σχόλια again and again. Όποιος θέλει, ψάχνει κ βλέπει τις παρουσιάσεις και κρίνει.

Επισης φανταζομαι οταν γραφεις "ο γιατρός μέχρι να εγγραφεί στο φόρουμ ειχε αλλη αποψη" φανταζομαι δεν εννοεις οτι διαβασε το φόρουμ αυτα που γραφεις εσυ κ εγω και αλλαξε προσέγγιση χειρουργικά...

Μαλλον εννοείς οτι η δια ζωσης εκπαίδευση δίπλα σε ένα κορυφαίο γιατρό του FUE στον οποίο παραχώρησε τις εγκαταστάσεις του για να κάνει τα τελευταία χρόνια επεμβάσεις, του εδωσε μια χρηση ευκαιρία να βελτιωθει -την οποια και (μακαρι για ολους μας)- να την αξιοποιησε.
Και πάλι το φόρουμ παίζει πολύ έμμεσα εδώ καθώς είναι πολυπαραγοντικό το θέμα: είχε ήδη τις κορυφαίες εγκαταστάσεις, ο @CVIAL το έτρεξε, ήταν μέρος της συμφωνίας με το Lorenzo (φανταζομαι εάν δεν έδινε το ΟΚ ο Ισπανός δε θα μπορούσε να παρακολουθήσει) κλπ.

Καλό είναι να ευλογούμε τα γένια μας και να αντιλαμβανομαστε τη δύναμη του φόρουμ, αλλά όχι να έχουμε κρίσεις μεγαλείου
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μήπως ειναι λάθος το 32% ; Άμα πάρεις το 46% περίπου από τα 13063 βγαίνει δότρια 6000 grafts και όχι 4300 που γράφει εκεί.

Μου αρέσει που γράφετε διάφοροι χωρίς να έχετε εμπεδώσει τα fundamentals του excel. CV=5.4 δεν θέλεις μόνο στην λήπτρια αλλά και στην δότρια. Άρα το πόσο μπορείς να πάρεις από την δότρια δεν είναι αυθαίρετο αλλά καθορίζεται από το 5.4 που πρέπει να έχει στο τέλος.
 

montecristo

Well-Known Member
Μου αρέσει που γράφετε διάφοροι χωρίς να έχετε εμπεδώσει τα fundamentals του excel. CV=5.4 δεν θέλεις μόνο στην λήπτρια αλλά και στην δότρια. Άρα το πόσο μπορείς να πάρεις από την δότρια δεν είναι αυθαίρετο αλλά καθορίζεται από το 5.4 που πρέπει να έχει στο τέλος.
Εγώ γενικά μίλησα και όχι για το excel. Μου φάνηκε λίγο το 32% όπως είπε και ο vlafo. Τώρα εμείς δεν είμαστε σε θέση να ελέγξουμε αν τα δεδομένα των μετρήσεων είναι σωστά, και άρα σωστά δεν βγαίνει CV>5.4 αν αφαιρέσεις περισσότερα g. Όπως ας πούμε στο excel του aris υπήρχαν κάποια λάθη στα δεδομένα όπως ειπώθηκε, οπότε δεν ξέρω και εδώ αν έχουν γίνει λάθη αντίστοιχα.

Θα του έλεγα μόλις τελειώσει την επέμβαση του να κάνει consultations και με άλλες κλινικές να επιβεβαιώσει το απόθεμα της δότριας του πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ γενικά μίλησα και όχι για το excel. Μου φάνηκε λίγο το 32% όπως είπε και ο vlafo.

Το 32% αναφέρεται στο excel, από εκεί το άντλησες. Αν είχες καταλάβει πως προκύπτει θα πήγαινες κατευθείαν σε αυτό που γράφεις παρακάτω περί επαλήθευσης μετρήσεων και όχι σε αυθαίρετα νούμερα (πχ 46%).

Τώρα εμείς δεν είμαστε σε θέση να ελέγξουμε αν τα δεδομένα των μετρήσεων είναι σωστά, και άρα σωστά δεν βγαίνει CV>5.4 αν αφαιρέσεις περισσότερα g. Όπως ας πούμε στο excel του aris υπήρχαν κάποια λάθη στα δεδομένα όπως ειπώθηκε, οπότε δεν ξέρω και εδώ αν έχουν γίνει λάθη αντίστοιχα.

Θα του έλεγα μόλις τελειώσει την επέμβαση του να κάνει consultations και με άλλες κλινικές να επιβεβαιώσει το απόθεμα της δότριας του πάντως.

Σε κανένα excel (και του Λορενζο) δεν είσαι σε θέση να ελέγξεις τα input νούμερα. Μπορείς όμως να καταλάβεις πως προκύπτουν οι υπολογιζόμενες τιμές. Ξεκίνα από εκεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Το 32% αναφέρεται στο excel, από εκεί το άντλησες. Αν είχες καταλάβει πως προκύπτει θα πήγαινες κατευθείαν σε αυτό που γράφεις παρακάτω περί επαλήθευσης μετρήσεων και όχι σε αυθαίρετα νούμερα (πχ 46%).



Σε κανένα excel (και του Λορενζο) δεν είσαι σε θέση να ελέγξεις τα input νούμερα. Μπορείς όμως να καταλάβεις πως προκύπτουν οι υπολογιζόμενες τιμές. Ξεκίνα από εκεί.
Σου είπα οτι αναφέρθηκα γενικά οτι μου φάνηκε μικρό το 32%. Για το excel δεν μπορώ να δω αν ειναι σωστα τα δεδομένα που μπήκαν και όχι λάθος και άρα σωστά δεν βγαίνει CV>5.4 αν βγάλεις περισσότερα.
Ο λορενζο δεν έχει δώσει δικαιώματα ότι κάνει λάθη στις μετρήσεις όπως εδώ, οπότε υπάρχει μια περισσότερη ανασφάλεια σίγουρα εδώ.
Γι'αυτό θα του συνιστούσα να επιβεβαιώσει και το απόθεμα της δότριας του σε άλλες κλινικές.
Οπως και να έχει καλή επιτυχία του εύχομαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σου είπα οτι αναφέρθηκα γενικά οτι μου φάνηκε μικρό το 32%.

Αυτό που έγραψες ακριβώς ήταν "Μήπως ειναι λάθος το 32% ; Άμα πάρεις το 46% περίπου από τα 13063 βγαίνει δότρια 6000 grafts και όχι 4300 που γράφει εκεί." Ερώτηση δικιά μου, γιατί όχι τότε 50 ή 55%; Γιατί το 32% είναι υπολογιζόμενο νούμερο δεν μπορείς να το πειράξεις. Προκύπτει.
 

buddah

There is order in the universe
Μπορούμε να κρατήσουμε το νήμα για την περίπτωσή μου και μόνο παρακαλώ; Θα ήθελα να εστιάσουμε στο δικό μου case και να δούμε την πρόοδο του. Αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα.
Το τι έχει γίνει σε άλλες περιπτώσεις δεν σχετίζεται καθόλου, όπως και το τι γινόταν πριν 3 χρόνια.
Οπότε θερμή παράκληση να συζητήσουμε για τη δική μου μεταμόσχευση εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Φίλε buddah

Tα χαρακτηριστικά σου δεν είναι καθόλου καλά.
Η τρίχα σου πολύ λεπτή 47mm,θα υστερεί πάρα πολύ σε κάλυψη που αυτό ήταν και είναι το μέγιστο ζητούμενο για σένα.
Η δότρια σου απογοητευτική εάν και εφόσον είναι σωστό το απόθεμα που προκύπτει.
Προσωπικά αμφιβάλλω.

Σε περίπτωση που είναι ορθά τα νούμερα,ποιά ήταν η βέλτιστη τακτική και πλάνο που έπρεπε να ακολουθήσεις?

Strip-Combo-Fue?

Σε εσένα ταίριαζε η Combo για μεγιστοποίηση δότριας και εξαγωγή μέγιστου αριθμού g.
Τώρα με ένα υπόλοιπο 1300g τι θα πρωτοκαλύψεις?

Αυτά σου εξηγηθήκανε επαρκώς?
΄Ήσουν ενήμερος για το τι να περιμένεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To σωστότερο ήταν που ξεκίνησε φίνα, ίσως βέβαια να ήταν καλύτερο το low dose. Με μαμίσιο λόγο 2,29 η FUE σου δίνει το πλεονέκτημα του cherry picking (aka λόγος 2.67). Τουτέστιν το αποτέλεσμα (αν μιλάγαμε για τα κλασσικά FUT των 2500g + 500g) θα ήταν χειρότερο γιατί δεν θα του έδινε τρίχες. Εξάλλου το FUT μένει πάντα σαν επιλογή μετά την FUE αν χρειαστεί και είναι διατεθιμένος να το κάνει. Το μόνο μείον αυτής της επέμβασης είναι ότι δεν θα έπρεπε με τόσο μικρή δότρια (σε έκταση) να ξεπεράσει τα 2000-2200g από το scalp σε μια επέμβαση. Το καλύτερο θα ήταν 2200g+500g (γένια) και άλλη μια από τα ίδια σε 1 χρόνο.
 

vlafo

Well-Known Member
Η Fue του δίνει τη δυνατότητα για cherry picking μεν αλλά τι τον εμπόδιζε να κάνει την αρχική με strip να μεγιστοποιούσε και άλλο τη δότρια του και μετά να έκανε πάλι strip ή fue για να δει που θα καταλήξει?
Πως θα συνεχίσει τώρα με Strip κάνοντας cherry picking ήδη με fue?
Η κάλυψη θα είναι χαμηλότερη και ο λόγος αντίστοιχα.
Τι θα του έχει μείνει?
 

aeratos28

Just aeratos
Δλδ έκανε εξαγωγή 50% περισσότερο από ότι θα έπρεπε ώστε να μην ζοριστει η δοτρια.πιστευεις θα έχει αντίκτυπο αυτό?ήταν σωστό αυτό που έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση.?
To σωστότερο ήταν που ξεκίνησε φίνα, ίσως βέβαια να ήταν καλύτερο το low dose. Με μαμίσιο λόγο 2,29 η FUE σου δίνει το πλεονέκτημα του cherry picking (aka λόγος 2.67). Τουτέστιν το αποτέλεσμα (αν μιλάγαμε για τα κλασσικά FUT των 2500g + 500g) θα ήταν χειρότερο γιατί δεν θα του έδινε τρίχες. Εξάλλου το FUT μένει πάντα σαν επιλογή μετά την FUE αν χρειαστεί και είναι διατεθιμένος να το κάνει. Το μόνο μείον αυτής της επέμβασης είναι ότι δεν θα έπρεπε με τόσο μικρή δότρια (σε έκταση) να ξεπεράσει τα 2000-2200g από το scalp σε μια επέμβαση. Το καλύτερο θα ήταν 2200g+500g (γένια) και άλλη μια από τα ίδια σε 1 χρόνο.
 

JimKan1

Well-Known Member
To σωστότερο ήταν που ξεκίνησε φίνα, ίσως βέβαια να ήταν καλύτερο το low dose. Με μαμίσιο λόγο 2,29 η FUE σου δίνει το πλεονέκτημα του cherry picking (aka λόγος 2.67). Τουτέστιν το αποτέλεσμα (αν μιλάγαμε για τα κλασσικά FUT των 2500g + 500g) θα ήταν χειρότερο γιατί δεν θα του έδινε τρίχες. Εξάλλου το FUT μένει πάντα σαν επιλογή μετά την FUE αν χρειαστεί και είναι διατεθιμένος να το κάνει. Το μόνο μείον αυτής της επέμβασης είναι ότι δεν θα έπρεπε με τόσο μικρή δότρια (σε έκταση) να ξεπεράσει τα 2000-2200g από το scalp σε μια επέμβαση. Το καλύτερο θα ήταν 2200g+500g (γένια) και άλλη μια από τα ίδια σε 1 χρόνο.
Αν δεν κανω λαθος το τι μπορει να παρει απο την strip αλλα και το ποσες strip μπορει να κανει εξαρταται πολυ και απο το scalp laxicity που εχει στην δοτρια.
 
Μπλουζα