Bobby, 7-8 June 2023, 3.601 grafts, Dr. Jose Lorenzo

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Δε ξέρω πόσο διέφεραν οι συνθήκες στις μετ που έκανε στην Ελλάδα σε σχέση με τις συνθήκες που επικρατούν στην δική του κλινική, από την άποψη ότι ίσως προσπάθησε να χωρέσει περισσότερα άτομα από το σύνηθες παράλληλα. Αν και είναι γνωστό πως και στην κλινική του κάνει χαλαρά 3 περιστατικά παράλληλα. Δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιο μέλος παραπονέθηκε ότι ο Λόρενς άφησε ένα μέρος της τοποθέτησης στη Λορένα ή τη Λάουρα επειδή υπήρχε θέμα χρόνου (εσύ ήσουν?).

Σίγουρα το αποτέλεσμα είναι φυσικότατο, η hairline ψιλό dhiιζει αλλά υπάρχει και το θέμα της λεπτής τρίχας. Και επειδή έχει σχολιαστεί ότι κανένα αποτέλεσμα στην Ελλάδα δεν ήταν super wow, δεν ξέρω αν ίσως ένας παράγοντας να είναι η μειωμένη τιμή. Όχι φυσικά ότι εσκεμμένα ο Λορέτζο είπε θα τους δώσω κατώτερο αποτέλεσμα από το σύνηθες, απλά η όλη οργάνωση ίσως οδήγησε σε αυτό. Υποθέσεις και εικασίες κάνω, κάλλιστα το πιο πιθανό σενάριο είναι απλά ότι στα σημεία που παρατηρείς θέμα απλά το σώμα σου δε τα δέχτηκε καλά και δεν υπήρχε κάτι που μπορούσε να αποφευχθεί.
 

bobby

Well-Known Member
Δεν έχω πάει στην Μαδρίτη αλλά ίσως πάω τον Οκτώβριο με την οικογένεια και το συνδυάσω με ΜΜ αν δεν έρθει αυτός νωριτερα.

Δεν ξέρω αν οι συνθήκες στην κλινική εδώ στη αθηνα ήταν οι καλύτερες δυνατές γιατί δεν έχω ανάλογη εμπειρία με ΜΜ. Για τον εξοπλισμό διατήρησης των γκραφτ, φωτισμό κλπ αναφέρομαι. Αυτό για το οποίο σίγουρα μπορώ να τοποθετηθώ αρνητικά ήταν το κρεβάτι….. Έχω εμπειρία από αρκετά χειρουργεία σε Ελλάδα και Αμερική αλλά όχι για μαλλιά….και εκεί (στο εξωτερικό) σε εξοπλισμό είναι έτη φωτός μακρυά από εμάς…

Και σε εμένα έβαλαν κάποια λίγα γκραφτ (γύρω στα 200 στο Κράουν) οι βοηθοί (λάουρα και αννα νομίζω, τα λέω στην αρχή του νήματος) όχι μπροστά όμως, εκεί ήταν μόνο ο Λορεντζο.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα η καλύτερη τιμή για το αν θα γίνει καλή δουλειά ή όχι… δεν είναι πατωματζής, γιατρός είναι και πιστεύω ότι κάνει πάντα αυτό που πρέπει και προβλέπεται από την επιστήμη και τις ικανότητες του και πέρα από έχει και μία φήμη.

Τώρα επι του αντικειμένου:

Α. Ο δεξιά κροταφος είναι αποτυχία δεν νομίζω να αλλάξει κάτι μέχρι τον 12ο μήνα, τελεία.

Β. Για το θέμα «μπετόν hairline» αε συνδυασμό με την λεπτή τριχα χωρίς μετρήσεις δεν μπορώ να πω κάτι….ίσως έτσι είναι η εικονα με μια ΜΜ με αυτές τις πυκνότητες και αυτά τα χαρακτηριστικά και οι προσδοκίες για καλύτερη εικονα δεν είναι ρεαλιστικές και χρειάζεται ενίσχυση έτσι και αλλιως. Θα περιμένω τον 12ο και τις μετρήσεις για να βγάλω τελικό συμπέρασμα. Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα να είναι καλύτερο αλλά μπορεί να έχω great expectations και τα νούμερα να μην μπορούν να τις υποστηρίξουν.
 

TopBoy

Member
Καταρχην να χαιρεσαι τη νέα σου εικόνα. Ωστόσο συμφωνα με τις μετρήσεις φαίνεται να υπάρχει ελλιπής φύτρωση γενικά σε ολη τη hairline η οποία φαινεται αραιή και να μην αναταποκρίνεται στα πολυ υψηλά νούμερα φυτευσης που ειχες βάλει μπροστά. Θα έπρεπε να δειχνει πολυ πιο πυκνη από οτι δειχνει τώρα. Παρόλο που ειχες λεπτή τρίχα, ειχε υψηλή πυκνότητα φυτευσης και τεράστιο λόγο οπότε ολα αυτά αντιστάθμιζαν και με το παραπάνω την λεπτή σου τρίχα.

Στη hairline ειχες πυκνότητα φυτευσης 51 grafts και εναν τεράστιο λόγο 3.08 που μας έδινε 157 τρίχες/cm2 με CV = 7,536 >>> από το CV=5.4
που χρειαζόσουν ώστε να έχεις μια καλή πυκνότητα μπροστά. Δηλαδή δεν ειχες απλά CV 5.4, αλλά ειχες CV =7.536 συμφωνα με τον πολυ μεγάλο λόγο σου στη hairline το 3.08 και τη πυκνοτητα φυτευσης 51 grafts/cm2...Οπότε θα έπρεπε να έδειχνε πολυ πυκνό με τέτοιο CV και οχι να δειχνει τοσο αραιό που δειχνει τώρα.

"O M.O από τις 5 μετρήσεις είναι 157h/cm2, δηλαδή πυκνότητα φύτευσης 51g με λόγο 3.08. "
"Για να καταλάβετε τα metrics θα σας πω το εξής: για CV 5,4 με 0,048 μm πάχος τρίχας θέλω 5,4/0,048= 112,5 τρίχες/cm2. Εγώ είχα στο νου μου να μπουν 120-130 και θα είμαι μια χαρά. Οι 157 τρίχες/cm2 (μέση φύτευση 51 με μέσο λόγο 3,08) είναι τρομερό νούμερο.


Οι 157 τρίχες/cm2 δίνουν 157Χ0,048= 7,536!!!!!"
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Στα χαρτιά έτσι είναι….στην πράξη θα πρέπει να μετρηθεί τι τελικά βγήκε…..και αν ανταποκρίνεται στα νούμερα των χαρτιών….ότι και να λέμε τώρα αν δεν υπάρξουν μετρήσεις (που προϋποθέτουν ξύρισμα όμως που άνευ λόγου δύσκολο να το κάνω.…. ) είναι θεωρία…. Εκτός αν υπάρχει σφάλμα στις μετρήσεις ή σε ότι μπήκε.. γεγονός είναι ότι δεν συμβαδίζει η εικονα με την θεωρία…..τουλάχιστον μπροστά στην hairline.

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να ωραιοποιήσω καμμία κατάσταση, λέω (για τον δεξί κρόταφο) και θα πω (όταν έχω ικανά στοιχεία για τα υπόλοιπα) τα πράγματα με το όνομα τους….
 

Gianney

Well-Known Member
Καταρχην να χαιρεσαι τη νέα σου εικόνα. Ωστόσο συμφωνα με τις μετρήσεις φαίνεται να υπάρχει ελλιπής φύτρωση γενικά σε ολη τη hairline η οποία φαινεται αραιή και να μην αναταποκρίνεται στα πολυ υψηλά νούμερα φυτευσης που ειχες βάλει μπροστά. Θα έπρεπε να δειχνει πολυ πιο πυκνη από οτι δειχνει τώρα. Παρόλο που ειχες λεπτή τρίχα, ειχε υψηλή πυκνότητα φυτευσης και τεράστιο λόγο οπότε ολα αυτά αντιστάθμιζαν και με το παραπάνω την λεπτή σου τρίχα.

Στη hairline ειχες πυκνότητα φυτευσης 51 grafts και εναν τεράστιο λόγο 3.08 που μας έδινε 157 τρίχες/cm2 με CV = 7,536 >>> από το CV=5.4
που χρειαζόσουν ώστε να έχεις μια καλή πυκνότητα μπροστά. Δηλαδή δεν ειχες απλά CV 5.4, αλλά ειχες CV =7.536 συμφωνα με τον πολυ μεγάλο λόγο σου στη hairline το 3.08 και τη πυκνοτητα φυτευσης 51 grafts/cm2...Οπότε θα έπρεπε να έδειχνε πολυ πυκνό με τέτοιο CV και οχι να δειχνει τοσο αραιό που δειχνει τώρα.

"O M.O από τις 5 μετρήσεις είναι 157h/cm2, δηλαδή πυκνότητα φύτευσης 51g με λόγο 3.08. "
"Για να καταλάβετε τα metrics θα σας πω το εξής: για CV 5,4 με 0,048 μm πάχος τρίχας θέλω 5,4/0,048= 112,5 τρίχες/cm2. Εγώ είχα στο νου μου να μπουν 120-130 και θα είμαι μια χαρά. Οι 157 τρίχες/cm2 (μέση φύτευση 51 με μέσο λόγο 3,08) είναι τρομερό νούμερο.


Οι 157 τρίχες/cm2 δίνουν 157Χ0,048= 7,536!!!!!"
Νομίζω στους υπολογισμούς σου εισαι σωστός.Αρα υπάρχει πιθανότητα να μην υπήρχε η μέγιστη δυνατή φύτρωση στην χερλαιν αλλά αυτό θα φανεί όπως είπαμε από τις μετρήσεις
 

TopBoy

Member
Νομίζω στους υπολογισμούς σου εισαι σωστός.Αρα υπάρχει πιθανότητα να μην υπήρχε η μέγιστη δυνατή φύτρωση στην χερλαιν αλλά αυτό θα φανεί όπως είπαμε από τις μετρήσεις
Οι υπολογισμοί που έβαλα δεν ειναι δικοί μου αλλά του CVIAL και του bobby (στην 4η σελίδα φαινονται οι μετρήσεις του CVIAL και οι υπολογισμοί του bobby για το CV). Νομίζω ειναι ξεκάθαρο από την εικόνα της hairline οτι τα υψηλά νούμερα πυκνότητας, λόγου και CV δεν ανταποκρίνονται στο τι βγηκε τελικα...οπότε πιστεύω υπάρχει και θέμα φύτρωσης μοσχευμάτων και τριχών γενικά στη hairline πέρα από τον δεξιο κρόταφο...γιατι ειχε πολυ υψηλό CV=7,536 που ειναι πολυ μεγαλύτερο από το CV=5.4 που χρειάζεται γενικά κάποιος για μια αξιοπρεπή πυκνοτητα να μη φαινεται see through η hairline.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@TopBoy ,@_Johnny_ ,σε νήματα άλλων επεμβάσεων σας είδα να περιορίζετε την κριτική σας σε "τέλεια η εικόνα σου ειδικά αν σκεφτείς από που ξεκίνησες ",εδώ θυμηθηκατε να γίνετε αυστηροί κριτές και να το ξεψαχνιζετε σαν να παλεύετε να αποδείξετε κάτι .Μιλησατε για μετρήσεις που δεν συμφωνούν με την εικόνα που βλέπετε αλλά βέβαια σε άλλα νήματα ειδικά από Τουρκία μεριά που δεν παρουσιάζουν κανένα στοιχείο δεν σας έκαιγε και πολύ να τα ζητήσετε για να εξακριβώσετε την συνέπεια μετρήσεων -εικονας.

Αν είχε πάει βέβαια Τουρκία ,με το ίδιο αποτέλεσμα,θα άκουγες διθυράμβους .

Για το αποτέλεσμα σου φίλε bobby θα πω μόνο ότι δομικές αστοχίες δεν υπάρχουν όπως επίσης ούτε μαδημένη δότρια ,ένα μικρό touch up μπροστά και είσαι good to go.Σκεψου να είχες επιστρέψει από Τουρκία με μια αφύσικη hairline και overharvested δότρια και ελλιπή φύτρωση ,εκεί ναι να κλαιγαμε όλοι μαζί,τώρα δεν υπάρχει λόγος.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Παιδιά τι συγκρινετε τώρα τις μεταμοσχευσεις της Τουρκίας με του Λορετζο?Σαφως κ εδώ έχουν περισσοτερες απαιτησεις καθως δεν μιλαμε ότι αγορασαμε Citroen αλλά mercedes..... δεν νομίζω λοιπόν να μπορεί κάποιος να συγκρινει αυτά τα 2
Δεν σκαει κάποιος μια περιουσία για να μη τον ικανοποιει πληρως! Στην τελική τον λόγο τον έχει ο ασθενής κ κατά πόσο τον ικανοποιει το αποτέλεσμα του!
 

TopBoy

Member
@TopBoy ,@_Johnny_ ,σε νήματα άλλων επεμβάσεων σας είδα να περιορίζετε την κριτική σας σε "τέλεια η εικόνα σου ειδικά αν σκεφτείς από που ξεκίνησες ",εδώ θυμηθηκατε να γίνετε αυστηροί κριτές και να το ξεψαχνιζετε σαν να παλεύετε να αποδείξετε κάτι .Μιλησατε για μετρήσεις που δεν συμφωνούν με την εικόνα που βλέπετε αλλά βέβαια σε άλλα νήματα ειδικά από Τουρκία μεριά που δεν παρουσιάζουν κανένα στοιχείο δεν σας έκαιγε και πολύ να τα ζητήσετε για να εξακριβώσετε την συνέπεια μετρήσεων -εικονας.

Αν είχε πάει βέβαια Τουρκία ,με το ίδιο αποτέλεσμα,θα άκουγες διθυράμβους .

Για το αποτέλεσμα σου φίλε bobby θα πω μόνο ότι δομικές αστοχίες δεν υπάρχουν όπως επίσης ούτε μαδημένη δότρια ,ένα μικρό touch up μπροστά και είσαι good to go.Σκεψου να είχες επιστρέψει από Τουρκία με μια αφύσικη hairline και overharvested δότρια και ελλιπή φύτρωση ,εκεί ναι να κλαιγαμε όλοι μαζί,τώρα δεν υπάρχει λόγος.
Καταρχην άσχετη η συγκριση που κάνεις. Εδώ έχουμε αναλυτικά στοιχεία και κρινουμε αυτό που βλέπουμε, οτι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα βάσει μετρήσεων. Σε αλλο νήμα χωρίς μετρησεις το να πεις οτι οτι εχει μεγάλη αλλαγή στην εικόνα του ο αλλος που ηταν αεροδρόμιο ηταν το λογικό και οτι χρειάζεται μια δευτερη μεταμόσχευση για να το ολοκληρώσει. Εδώ δεν ειχαμε τέτοια περίπτωση αεροδρόμιο norwood 6, αλλά μπηκαν συγκεκριμένα νούμερα και συγκεκριμένες πυκνοτητες οπότε μπορούμε να κρινουμε καλύτερα τι βλέπουμε....και μονο που δεν κρινεις τώρα βάσει μετρήσεων φαίνετια πως εισαι οτι να ναι και μη αξιόπιστος σε οσα λες και κανεις.

Εσένα αντίθετα σε βλέπουμε να κάνεις τα στραβά μάτια αν πρόκειται για μια κλινική που υποστηρίζεις και αβαντάρεις (συνήθως του Ανασταστάκη αλλά και του Lorenzo, ώστε να μην εκτίθεσαι ) και αλλού να γινεσαι ταύρος και να επιτίθεσαι με εμμονή. Αυτό δειχνει οτι δεν εισαι αντικειμενικός και έχεις δυο μέτρα και 2 σταθμά. Εδώ λέμε το προφανές που μπορούν να δουν ολοι εκτός από εσένα...αν ηταν ομως μια κλινική που η ατζέντα σου λεει να επιτείθεσαι, τοτε θα όρμαγες σαν τον λυκο να επιτεθείς. Δηλαδή εσυ εκεί που πληρώνεις 5 φορές παραπάνω έχεις λιγότερες απαιτήσεις από μια κλινική που πληρώνεις το 1/5. Αυτό τα λέει ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Πολλές φορές δεν έχει σημασία γιατί λέμε κάτι αλλά για ποιον λόγο επιλέγουμε να μην πούμε κάτι άλλο.
Ερώτηση:Αν το περιστατικό ήταν bobby ,3600grafts,turkey ,θα ελεγες τα ίδια;
Επίσης γιατί δεν αναφέρεσαι στα θετικά της υπόθεσης όπως πχ διαχείριση δότριας,οχι αφύσικη hairline κτλ;Τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση η διόρθωση είναι εύκολη,στην δεύτερη;Όλοι ξέρουμε την απάντηση .Δεν θα το συνεχίσω αλλά μερικά μέλη όταν σας διαβάζω είναι σαν να διαβάζω ένα άτομο
 

TopBoy

Member
Πολλές φορές δεν έχει σημασία γιατί λέμε κάτι αλλά για ποιον λόγο επιλέγουμε να μην πούμε κάτι άλλο.
Ερώτηση:Αν το περιστατικό ήταν bobby ,3600grafts,turkey ,θα ελεγες τα ίδια;
Επίσης γιατί δεν αναφέρεσαι στα θετικά της υπόθεσης όπως πχ διαχείριση δότριας,οχι αφύσικη hairline κτλ;Τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση η διόρθωση είναι εύκολη,στην δεύτερη;Όλοι ξέρουμε την απάντηση .Δεν θα το συνεχίσω αλλά μερικά μέλη όταν σας διαβάζω είναι σαν να διαβάζω ένα άτομο
Ναι τα ιδια θα έλεγα, γενικά δεν υποστηρίζω καμία κλινική στην Τουρκία. Το οτι ειπα μια φορά οτι κάποιος ειχε μια πολυ μεγάλη αλλαγή στην εικόνα του που ηταν αεροδιάδρομος norwood 6 δεν σημαίνει οτι υποστηρίζω καμια τουρκία. Ελεος. Επισης εκει δεν ειχαμε αναλυτικά στοιχεία όπως εδώ για να κρίνουμε εισ βάθος. Τι δεν καταλαβαίνεις;
Ποτέ δεν υποστήριξα αφύσικες hairline κτλπ...τι προσπαθείς να πετύχεις με τα ψέματα; Και γενικά έχω προτείνει ακριβές κλινικές του εξωτερικού.

Εσυ αντίθετα αν ειναι μια από τις κλινικές που υποστηρίζεις κάνεις τα στραβά μάτια και δεν κρινεις ακόμα και να έχουμε αναλυτικά στοιχεία. Σε έχουμε δει να το κάνεις αυτό και να μη κρινεις τα κακώς κειμενα συγκεκριμενων κλινικών.
Το ιδιο κάνεις και εδώ βέβαια δεν κρινεις με αντικειμενικότητα, ούτε κρινεις βάσει στοιχειων. Και μονο που έχεις λιγότερες απαιτήσεις από κλινικές που κάποιος πληρώνει αδρά σε σχέση με κλινικές που θα πλήρωνε το 1/2, 1/3 ή 1/4 λεει πολλά για την αντικειμενικότητα σου. Το αποτέλεσμα κρινουμε βάσει των αναλυτικών μετρήσεων που έγιναν αλλά δεν σε βλέπω να το κρινεις οπως θα έπρεπε. Οπότε εσύ δικαιολογείς ενα αποτέλεσμα που δεν έχει πάρει αυτό που έπρεπε επειδη μπορει να έχει γινει καλή διαχείρηση δότριας....Μάλιστα. Τη φυσικότητα την κρινεις αν έχει και μια καλή πυκνή hairline....για ποια φυσικότητα μιλάς οταν η hairline ειναι αραιή...???
Αυτός ειναι ο στόχος για οποιον πηγαίνει Lorenzo; να έχει καλή καλή διαχείριση δότριας και οχι να τα έχει ολα τέλεια και πιο κυριο να παίρνει το αποτέλεσμα που έπρεπε να πάρει και να έχει ενα πυκνο αποτέλεσμα να τελειώσει με τη μια όπως θα έπρεπε; Τοτε οι απαιτήσεις ειναι πολυ χαμηλές και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει lorenzo αλλά μπορει να πάει και σε μια οποαδήποτε ελληνική κλινική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex7

Well-Known Member
@alex7 Καλησπερα Αλεξ, ελπιζω να σαι καλα.
Απο το δικο σου αποτελεσμα εμεινες ικανοποιημενος;
Καλησπέρα .Αν και έχω καιρό που απέχω από τον σχολιασμό ,παρακολουθώ στενά ειδικά τα αποτέλεσματα του Lorenzo καθώς έχω άμεσο ενδιαφέρον .Εχω κάνει ήδη μια επέμβαση στο crown που δεν πήγε άσχημα .Εβαλα 1550 grafts σε μεγάλη έκταση και βγήκαν όλα και ελπίζω να κάνω άλλη μια για να πυκνώσει και να δέσει το αποτέλεσμα (1000 grafts περίπου).Ο λόγος που επιλέχθηκε από τον Lorenzo να γίνει το crown σε δυο επεμβάσεις ήταν για να αντέξει η ήδη καταπονημένη δότρια .Οσον αφορά τον νηματοθετη θα του έλεγα να περιμένει μέχρι την ολοκλήρωση του 12μηνου .Εχει λίγες ελπίδες πλέον αλλά δεν αποκλειεται να δει ανατροπή .Εχουν ξαναγίνει ανατροπές μετά το 9μηνο .Αν παραμείνει ως έχει τότε μιλάμε για ολοφάνερη αποτυχία φυτρωση στη hairline και στον δεξί κρόταφο .Ειναι και η δευτερη περιπτωση που βλέπω να μην πάει καλά μετά του Troufas .Και εκεί ήταν πολλές οι αναλύσεις αλλά η φυτρωση δεν πήγε πολύ καλά .Του Gregun νομιζω είναι νωρίς ακόμα .
 

Kostas97

Well-Known Member
Νομιζω πως με το συνολο των αποτελεσματων απο μια τοπ κλινικη στο φορουμ προσγειωθηκαμε ολοι στην πραγματικοτητα. Οταν μικροαστοχιες προκυπτουν σε εναν εκ των κορυφαιων του ειδους, σκεφτειτε τι συμβαινει στους υπολοιπους που ποτε προφανως δε μαθαινεται λογω μη ανεξαρτητων παρουσιασεων και επιλεκτικης παρουσιασης αποτελεσματων. Εδω βλεπεις οτι ο καθενας περναει απο 10 διαφορετικες φασεις μεχρι την ολοκληρωση του αποτελεσματος, οταν στο πριν μετα βιντεο καταλαβαινεις συναισθηματα 2 στιγμων(αρχη τελος).

Αν μετραω καλα μεσα σε μια 2ετια εχουμε στο φορουμ 14 ανεξαρτητα περιστατικα λορεν.

Τελος επειδη και καπου αλλου αναφερθηκε ας σκεφτουν καλυτερα και οσοι εχουν την επιλογη αγωγης απο νωρις, την αποφαση τους να αφησουν την κατασταση στην τυχη, αφου ετσι και αλλιως μετα θα κανουν μετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Ειρήνη υμίν αδελφοί….. Όλα θα απαντηθούν στο τέλος….σας διαβεβαιώνω, μια και είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος…

Και τα ποσοστά φυτρωσης και οι αστοχίες και οι λόγοι για τις αστοχίες και όλα…..

Εμένα για ένα πράγμα με «κατηγορούν» όσοι με ξέρουν….. ότι δεν μπορώ να πω ψέμματα……

Όλα θα απαντηθούν και θα αναλυθούν, και τα καλά και τα κακά……
 

bobby

Well-Known Member
Καλησπέρα .Αν και έχω καιρό που απέχω από τον σχολιασμό ,παρακολουθώ στενά ειδικά τα αποτέλεσματα του Lorenzo καθώς έχω άμεσο ενδιαφέρον .Εχω κάνει ήδη μια επέμβαση στο crown που δεν πήγε άσχημα .Εβαλα 1550 grafts σε μεγάλη έκταση και βγήκαν όλα και ελπίζω να κάνω άλλη μια για να πυκνώσει και να δέσει το αποτέλεσμα (1000 grafts περίπου).Ο λόγος που επιλέχθηκε από τον Lorenzo να γίνει το crown σε δυο επεμβάσεις ήταν για να αντέξει η ήδη καταπονημένη δότρια .Οσον αφορά τον νηματοθετη θα του έλεγα να περιμένει μέχρι την ολοκλήρωση του 12μηνου .Εχει λίγες ελπίδες πλέον αλλά δεν αποκλειεται να δει ανατροπή .Εχουν ξαναγίνει ανατροπές μετά το 9μηνο .Αν παραμείνει ως έχει τότε μιλάμε για ολοφάνερη αποτυχία φυτρωση στη hairline και στον δεξί κρόταφο .Ειναι και η δευτερη περιπτωση που βλέπω να μην πάει καλά μετά του Troufas .Και εκεί ήταν πολλές οι αναλύσεις αλλά η φυτρωση δεν πήγε πολύ καλά .Του Gregun νομιζω είναι νωρίς ακόμα .
Για τον δεξιό κρόταφο δεν περιμένω τίποτα πλέον…..
 

Xristos87

Well-Known Member
Παιδιά τι συγκρινετε τώρα τις μεταμοσχευσεις της Τουρκίας με του Λορετζο?Σαφως κ εδώ έχουν περισσοτερες απαιτησεις καθως δεν μιλαμε ότι αγορασαμε Citroen αλλά mercedes.....
Αν ηθελες Rolls-Royce ξερεις που πας ;-)

Πολλές φορές δεν έχει σημασία γιατί λέμε κάτι αλλά για ποιον λόγο επιλέγουμε να μην πούμε κάτι άλλο.
Ερώτηση:Αν το περιστατικό ήταν bobby ,3600grafts,turkey ,θα ελεγες τα ίδια;
Επίσης γιατί δεν αναφέρεσαι στα θετικά της υπόθεσης όπως πχ διαχείριση δότριας,οχι αφύσικη hairline κτλ;Τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση η διόρθωση είναι εύκολη,στην δεύτερη;Όλοι ξέρουμε την απάντηση .Δεν θα το συνεχίσω αλλά μερικά μέλη όταν σας διαβάζω είναι σαν να διαβάζω ένα άτομο
Δλδ υπαρχουν διαφορετικοι λογαριασμοι απο ενα ατομο??
 
Παιδιά τι συγκρινετε τώρα τις μεταμοσχευσεις της Τουρκίας με του Λορετζο?Σαφως κ εδώ έχουν περισσοτερες απαιτησεις καθως δεν μιλαμε ότι αγορασαμε Citroen αλλά mercedes..... δεν νομίζω λοιπόν να μπορεί κάποιος να συγκρινει αυτά τα 2
Δεν σκαει κάποιος μια περιουσία για να μη τον ικανοποιει πληρως! Στην τελική τον λόγο τον έχει ο ασθενής κ κατά πόσο τον ικανοποιει το αποτέλεσμα του!
Εδώ νομίζω πως θα συμφωνήσω. Οι απαιτήσεις μας ειναι αρκετά πιο υψηλές οταν επιλέγουμε θεωρητικά τοπ γιατρούς και έχουμε δαπανήσει ενα σημαντικά μεγαλύτερο ποσό από αλλους γιατρούς και ολοι θα έχουμε στο μυαλό οτι θα πάρουμε το σουπερ αποτέλεσμα, οπότε αν δεν το βλέπουμε και αντα αυτού υπάρχουν αστοχίες ειναι λογικό να απογοητευόμαστε.
Ειρήνη υμίν αδελφοί….. Όλα θα απαντηθούν στο τέλος….σας διαβεβαιώνω, μια και είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος…

Και τα ποσοστά φυτρωσης και οι αστοχίες και οι λόγοι για τις αστοχίες και όλα…..

Εμένα για ένα πράγμα με «κατηγορούν» όσοι με ξέρουν….. ότι δεν μπορώ να πω ψέμματα……

Όλα θα απαντηθούν και θα αναλυθούν, και τα καλά και τα κακά……
Bobby σου ευχομαι να πάνε ολα καλά τελικά, να γυρισει και να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμεις! Έχεις ενα τριμηνο μπροστά σου μέχρι το 12μηνο, οπότε υπομονη!
Γνωρίζεις αν τελικά Ο Lorenzo θα ξαναέρθει Ελλάδα; ή Δεν ξαναέρχεται;
 
Μπλουζα