Bobby, 7-8 June 2023, 3.601 grafts, Dr. Jose Lorenzo

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

passenger23

New Member
Φίλε συνγαυρε μπράβο, πολύ καλή δουλειά , νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.Εχω κάνει μεταμόσχευση μαλλιών πριν από 20 χρόνια περίπου. Τώρα είμαι στη φάση που έχω αποφασίσει να ξανακάνω γιατί έφυγαν τα παλιά μαλλιά όχι αυτά που έκανα μεταμόσχευση. Τώρα αισθάνομαι πως είμαι πολύ νέος στο χώρο, και λέξεις όπως dupa , cons , φίνα , manual punch μου είναι άγνωστες. Δεν θυμάμαι καν να έκανα κάποια αγωγή μετά τη μεταμόσχευση . Στο Δωδεκάνησο περίπου βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα
 

bobby

Well-Known Member
Oλα εξελίσσονται φυσιολογικά, εντωμεταξύ Ψάχνω για το κενό που λες και κενό δε βλέπω ..
Αυτό είναι το κενό…… δυστυχώς είναι υπαρκτό…έχει ένα γρομπαλάκι εκεί και ειναι χαρακτηριστικό γιατί είχε βάλει γκραφτ και στο γρομπαλάκι…..
 

Συνημμένα

  • IMG_6237.jpeg
    IMG_6237.jpeg
    202 KB · Προβολές: 133
  • IMG_6236.jpeg
    IMG_6236.jpeg
    225.2 KB · Προβολές: 149

Panoschania

Active Member
Αυτό είναι το κενό…… δυστυχώς είναι υπαρκτό…έχει ένα γρομπαλάκι εκεί και ειναι χαρακτηριστικό γιατί είχε βάλει γκραφτ και στο γρομπαλάκι…..
τα χαμένα γραφτ σκεφτομαι και εγω στον εναν κροταφο που κατι εγινε κ εμεινε λιγο πισω .. το φτιαχνεις μετα, δεν δειχνει ασχημο .
Να σε ρωτησω, ποια η πυκνότητα εμπρος? απο οτι είδα επισης εφυγε και σενα εκτός sda (πήγε αρκετά πάνω και κάτω),σου έδωσε εξήγηση και το σκεπτικό του? πίνεις φινα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
τα χαμένα γραφτ σκεφτομαι και εγω στον εναν κροταφο που κατι εγινε κ εμεινε λιγο πισω .. το φτιαχνεις μετα, δεν δειχνει ασχημο .
Να σε ρωτησω, ποια η πυκνότητα εμπρος? απο οτι είδα επισης εφυγε και σενα εκτός sda (πήγε αρκετά πάνω και κάτω),σου έδωσε εξήγηση και το σκεπτικό του? πίνεις φινα?
Πυκνότητες δες πρώτη σελίδα τα στατιστικά αν θυμάμαι καλά μεσοσταθμικά μπροστά 47 αλλά έχει βάλει πιο πολλά μπροστά και μειούμενη πυκνότητα προς τα πίσω. Μπροστά έχει κάνει μετρήσεις και ο @CVIAL δεν θυμάμαι σε ποια σελίδα. Φίνα ναι κοντεύω 3 χρόνια 1.25 καθημερινά. Πήρε μόνο από safe περιοχές που λόγω και φινας δεν υπάρχει κανένα θέμα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Update 9ου μήνα στην πρώτη σελίδα.
Όπως φαίνεται απο τις φώτο του 9ου έχεις τρομερή διαφορά και δεν φαίνεται ο κρόταφος αλλά σίγουρα εσύ το ξέρεις!Πάντως άλλαξε η εικόνα σου και σε έστειλε 10 χρόνια πίσω!Καλά κάνεις και ζητάς να το εξετάσει ο γιατρός και περιμένουμε ενημέρωση!Εμείς τα είχαμε κάνει μαζί bobby και αλήθεια ενδιαφέρομαι!
 

JimKan1

Well-Known Member
Placeholder 9 Μήνες

9ος μήνας πλέον……

Ακόμα νιώθω κάποια τσιμπήματα, γεγονός που ερμηνεύω ως πολύτριχα που σκάνε.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα πορεία και την αλλαγή στο κεφάλι μου. Θα ήθελα να έλεγα πολύ ευχαριστημένος αλλά είναι όμως δύο θέματα που με αποτρέπουν:

1ο θέμα και κυριότερο….

Ο δεξιός κρόταφος δεν έχει καθόλου καλή φύτρωση (όταν λέω κρόταφος εννοώ από το κέντρο της hairline μέχρι εκεί που δένει με το πλαϊνό χοντρικά ένα τρίγωνο με βάση 2cm & ύψος 6cm μία περιοχή περίπου 5-6 cm2 όπως την υπολογίζω) σε κάποια σημεία η φύτρωση είναι χαμηλή (προς το κέντρο της hairline) ενώ σε άλλα (προς το πλαϊνό) είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Συνολικά εκτιμώ ότι περίπου 200 graft δεν φύτρωσαν καθόλου και θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει Touch-up καθώς αφού δεν έχει φυτρώσει κάτι μέχρι τον 9ο μήνα δεν νομίζω να αλλάξει κάτι μέχρι τον 12…….

Έχω στείλει email στον Lorenzo αναφέροντας μέσες-άκρες όλα αυτά και ζητώντας να διερευνήσει/εκτιμήσει τι πήγε στραβά προκειμένου να μην επαναληφθεί στο μέλλον. Όταν θα έχω απάντηση θα επανέλθω.

2ο θέμα (που ελπίζω να βελτιωθεί με τον χρόνο)

Περίμενα να είναι πιο συμπαγής η hairline στον 9ο μήνα αλλά θα δούμε μέχρι τον 12ο.

Γενική άποψη θετική. Μεγάλη η αλλαγή σε σχέση με πριν αλλά λόγω κροτάφου δεν μπορώ να πω ότι ήταν απόλυτα επιτυχής. Αν ο δεξιός ήταν όπως και ο αριστερός θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος (όχι απόλυτα αλλά ακόμα είμαι στον 9ο οπότε κάτι λίγο έχει να δώσει ακόμα….. ελπίζω)

Τελικό ταμείο σε τρεις μήνες
Βαλε φωτο με τα μαλλια πανω να δουμε τι συμβαινει, αν τα κανεις μπροστα δεν φαινεται τι δουλεια εχει γινει στην hairline
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Έχω βαλει σε ένα από τα κολαζ. Δες και εδώ….
Οκ, τωρα το ειδα, γενικα εχεις τεραστια βελτιωση αλλα απο το κεντρο της hairline και ολη η δεξια πλευρα θα επρεπε να ειναι πολυ καλυτερα, σιγουρα πανω απο 200 grafts απωλεια και η λεπτη τριχα δεν βοηθαει καθολου
 

bobby

Well-Known Member
Οκ, τωρα το ειδα, γενικα εχεις τεραστια βελτιωση αλλα απο το κεντρο της hairline και ολη η δεξια πλευρα θα επρεπε να ειναι πολυ καλυτερα, σιγουρα πανω απο 200 grafts απωλεια και η λεπτη τριχα δεν βοηθαει καθολου
Όντως η δεξιά μεριά έχει από μειωμένη φυτρωση (από κέντρο έως την μέση περίπου) ως καθόλου φυτρωση (από μέση μέχρι ένωση με πλαϊνό στο μέσα μέρος)…..η περιοχή είναι περίπου 6cm2.
Αν πούμε κατά μέσο όρο ότι δεν φύτρωσαν 30-35 graft/cm2 περίπου 200 βγαίνει.
 

_Johnny_

Member
Γενικά έχεις αρκετή βελτίωση σε σχέση με πριν και έχει αλλάξει η εικόνα σου προς το καλυτερο, αλλά η hairline σου φαινεται αρκετά αραιη και see through και δεν φαινεται να έχεις πάρει αυτό που έπρεπε τόσο στο κέντρο της hairline οσο και στη δεξιά μεριά της hairline.

IMG_0350.jpeg
 

Gianney

Well-Known Member
Όντως hairline και κρόταφος μέχρι στιγμής έχουν ένα ζήτημα και έβαλες και αρκετά τριχοθυλάκια,να δούμε και απάντηση Λορένζτζο
 

bobby

Well-Known Member
Αυτό έγραψα στο Λορεντζο για τον κρόταφο.

«I can think of a variety of reasons that could cause the failure in the right temple, but since we are talking about a top tier HT team the only thing that could make sense to me is the time out of body of the grafts (maybe was too long?) or their conservation out of body (freezer issue?) or perhaps too much anesthesia.»

Κάτσε να δούμε τι θα πει και αυτός.

Για την χερλαιν μπορεί λόγω της λεπτής τρίχας να φαίνεται αραιή.

Σε κάθε περίπτωση όταν κάνω την 2η ΜΜ και ξυρίσω το κεφάλι θα γίνει μέτρηση για το ποσοστό φυτρωσης οπότε θα μάθουμε ακριβώς τι βγήκε από αυτά που μπήκαν για να υπολογίσουμε CV.

Τελικά ίσως και ο στόχος για CV 5,4 να μην είναι ικανοποιητικός για κάλυψη όπως την «ονειρευόμαστε» ή να έχουμε great expectations.

Εγώ πάντως που είμαι μηχανικός θέλω τις μετρήσεις μετά τη ολοκλήρωση του αποτελέσματος για να αποφανθώ… το τι μπήκε το ξέρω, τις μετρήσεις μετά τη τοποθέτηση από CVIAL τις έχω, αυτό που λείπει είναι οι μετρήσεις μετά την ολοκλήρωση. Θα γίνει και αυτό όταν κάνω την 2η ΜΜ.

Προς το πριν αναμονή για Λορεντζο και 12μηνο.

Πάντως όπως είπα και στο placeholder 9μήνου είναι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές, όχι wow λόγω κροτάφου, για density hairline δεν θα κρίνω ακόμα αλλά επίσης θα ήθελα και μετρήσεις για να είμαι σίγουρος. Μόνο για τον κρόταφο κατηγορηματικά λέω ότι έχει θέμα.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Bobby να σε ρωτήσω κάτι, η προσφορά στην τιμή του Λορέτζο που έδινε στα cons to 2021 για τα μέλη του φόρουμ ίσχυε ακόμα όταν έκανες το 2023?
 
Μπλουζα