Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

dlazaros

Well-Known Member
Εγώ το μόνο που έχω να πω, είναι πως η τοπική μινο δεν είναι τόσο δραστική όσο το χάπι. Απλα σαν πληροφορία, χωρίς να θέλω να παρέμβω σε ένα τόσο μεστό κειμένου του Λαζάρου. Εγώ προσωπικά έχω ένα χρόνο και κάτι με τοπική μινο, και περίπου 6-7 μήνες χάπι. Στα 3 χρόνια περίπου θα τη σταματήσω και ότι γίνει. @dlazaros να υποθέσω πως μαύροι κύκλο ρυτίδες κλπ είναι και από οραλ μινο σωστα; Μου αρέσει που βάζω και ρετινόλη τα βράδια χαχαχα
Οχι δεν έχει στην οραλ μινόξ. Έχει περισσότερο να κάνει με τα συστατικά που βάζουν σαν βάση στο υγρό/αφρό για να σπάσει το "φράγμα" του δέρματος και να απορροφηθεί η μινοξιδίλη. Σαν ουσία εαν έσπαγε το κολλαγόνο η μινοξιδίλη αυτή καθεαυτή και έπαιρνες χάπι που επηρεάζει παντού, θα είχες το δέρμα στα γόνατα σε ενα χρόνο...
Πάντως εαν έπρεπε για οποιοδήποτε λόγο να πάρω μινοξιδίλη, μόνο χάπι, αν και πολύ φοβάμαι οτι θα μου κάνει οτι έκανε και η ταμσουλοσίνη με την πίεση στα πατώματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Οχι δεν έχει στην οραλ μινόξ. Έχει περισσότερο να κάνει με τα συστατικά που βάζουν σαν βάση στο υγρό/αφρό για να σπάσει το "φράγμα" του δέρματος και να απορροφηθεί η μινοξιδίλη. Σαν ουσία εαν έσπαγε το κολλαγόνο η μινοξιδίλη αυτή καθεαυτή και έπαιρνες χάπι που επηρεάζει παντού, θα είχες το δέρμα στα γόνατα σε ενα χρόνο...
Πάντως εαν έπρεπε για οποιοδήποτε λόγο να πάρω μινοξιδίλη, μόνο χάπι, αν και πολύ φοβάμαι οτι θα μου κάνει οτι έκανε και η ταμσουλοσίνη με την πίεση στα πατώματα.
Λάζαρε είσαι άρχοντας!
 

Boldy J

New Member
@dlazaros γνωρίζουμε σε ποιες περιπτωσεις χρηζει αυξηση της Ντουτα απο 3 φορες την εβδομαδα σε περισσοτερες?
Με το πέρασμα αρκετων ετων πρεπει να αυξηθη η δοση?
Για παραδειγμα οσο περναν τα χρονια και επιδεινώνεται η ΑΑ το πλανο 3χ/week μπορεί να γινει και 7στα7? Ή τα 3 χαπια ειναι αρκέτά εφορου ζωης και τα παραπανω ειναι overkill?
 

dlazaros

Well-Known Member
@dlazaros γνωρίζουμε σε ποιες περιπτωσεις χρηζει αυξηση της Ντουτα απο 3 φορες την εβδομαδα σε περισσοτερες?
Με το πέρασμα αρκετων ετων πρεπει να αυξηθη η δοση?
Για παραδειγμα οσο περναν τα χρονια και επιδεινώνεται η ΑΑ το πλανο 3χ/week μπορεί να γινει και 7στα7? Ή τα 3 χαπια ειναι αρκέτά εφορου ζωης και τα παραπανω ειναι overkill?
Μπαίνουμε στην σφαίρα του υποθετικου οπότε με αυτή την σκέψη με το πέρασμα του χρόνου οι ορμόνες μειώνονται. Στον άνδρα πέφτει η τεστοστερόνη και τα παράγωγα του όπως η DHT όμως δεν μειώνεται η ευαισθησία σε αυτή απο τα τριχοθυλλάκια. Με αυτή την λογική όσο μεγαλώνουμε μάλλον θα μειώνουμε την δόση παρά θα την ανεβάζουμε καθώς θα συνεχίσουμε την ίδια δοσολογία η οποία θα πρέπει να μειώσει λιγότερη ορμόνη (δεν είναι φάρμακο η ντούτα είναι ορμονορυθμιστικό και δεν μειώνεται η δράση του με τον χρόνο καθώς δεν συνηθίζεται). Την καθημερινή δόση την βλέπω περισσότερο σε ηλικίες κάτω απο τα 40 που οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. Οπότε πρέπει να δείς μετά απο 1 χρόνο εάν η δόση των 3χ σταμάτησε το πάρτυ, εάν σταμάτησε η τριχόπτωση και εάν άρχισε η επανόρθωση και με πιά ταχύτητα. Εάν είσαι ευχαριστημένος με όσα δείς τότε συνεχίζεις όπως είσαι και ζείς την ζωή σου, εάν οχι τότε αναθεωρείς την δοσολογία σου. Για αυτό τον λόγο προτείνω σε μικρότερες ηλικίες που παίρνουν ντούτα να αρχίσουν με δοσολογία κάθε μέρα για τον πρώτο χρόνο για να σταματήσει το πάρτυ αμέσως και να αρχίσει η επανόρθωση γρηγορότερα και μετά να μειώσουν σε 3χ γιατί η ορμόνη είναι στο μαξ. Βέβαια εαν υπάρχει επιθετική περίπτωση και εαν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αλλιώς συντηρητικά με 3χ απο την αρχή και με τον χρόνο θα διορθωθεί οτι μπορεί να διορθωθεί. Αλλωστε δεν θα πάμε και πουθενά, και στα γεράματα με μαλλιά θα ασχολούμαστε...
 

stam_p

New Member
Γειά χαρά σε όλους.
Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες μου μοιράζεστε και ιδιαίτερα τον Λάζαρο για τα αναλυτική παρουσίαση της μέχρι τώρα πορείας του. Έχω διαβάσει και τα 3 νήματα σου και σχετικά με την διαλειμματική επιβεβαιώνω από δική μου εμπειρία και εγώ τα όσα παραθέτεις.
Όσον αφορά τα μαλλιά, είμαι 35 ετών και κάνω χρήση φιναστερίδης 1mg κάθε ημέρα από το 2018 και 5% μινοξιδίλη (λοσιόν alopexy) μία φορά την ημέρα. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά αλλά θεωρώ ότι πλέον βρίσκομαι σε μία στάσιμη κατάσταση και λόγω της πολυετούς χρήσης σκέφτομαι να σταματήσω την φίνα και να περάσω σε ντουταστερίδη (avodart) 0,5mg κάθε ημέρα και μίνο όπως πριν 1Χ/ημέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

1. και με βάσει αυτά που διάβασα σε προηγούμενες αναρτήσεις του νήματος για το ότι τα 2 φάρμακα ναι μεν κάνουν το ίδιο πράγμα αλλά είναι δύο τελείως διαφορετικά ως προς τον τρόπο δράσης τους, θα ήταν προτιμότερο να μην σταματήσω απευθείας την φίνα (για να μην χάσω το αποτέλεσμα που μου έχει δώσει) και να ξεκινήσω με ένα σχήμα 5Χφίνα και 2Χντούτα ώστε η μετάβαση να γίνει πιο ομαλά ; Αλλά και αυτό για πόσο καιρό ; 1 μήνα, 2 ή 3 μέχρι να εγκαταλείψω πλήρως την φίνα ;

2. Η ντουταστερίδη με παράλληλη χρήση λοσιόν μινοξιδίλης ενδείκνυται ή υπάρχουν παρενέργειες ; Το ρωτάω αυτό γιατί κάτι διάβασα χωρίς όμως να μου γίνει κατανοητό. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

dlazaros

Well-Known Member
Γεια σου φίλε @stam_p
Είσαι 5 χρόνια με φίνα κάθε μέρα και μινόξ μια φορά την ημέρα. Που βρίσκεσαι τώρα απο μαλλιά? Άρχισες φίνα στα 30 και το πρόλαβες ή σε είχε αδειάσει αρκετά? Ρωτάω για να ξέρω τις προσδοκίες σου και για να μην σου χτίσω φρούδες ελπίδες καθώς θα δείς διαφορά απλά δεν μπορώ να σου πω χωρίς να σε δω πόσο.
Τώρα όσον αφορά την ντουταστερίδη δεν υπάρχει κανένας λόγος να σταματήσεις σταδιακά την φίνα και να πας στην ντούτα. Την μια μέρα έπαιρνα φίνα και την άλλη άρχισα ντούτα και δεν ξαναγύρισα πίσω. Αλλά. Είναι σημαντικό εαν δεν πάρεις ντούτα κάθε μέρα (πάρεις πχ 3χ) να κάνεις προφόρτωση κάθε μέρα χάπι για 1 μήνα καθώς θέλει χρόνο να γεμίσει στο σώμα σταθερά (η φίνα θέλει 1 εβδομάδα και η ντούτα 1-2 μήνες!). Σε κάθε περίπτωση και να σταμάταγες την φίνα και να μην άρχιζες ντούτα, θα έβλεπες διαφορά στα μαλλιά μετά απο 1 χρόνο ιδιαίτερα αν δεν σταμάταγες την μινοξιδίλη. Δεν υπάρχει καμία αντένδειξη με την ντουτα/μινόξ κάθε άλλο θα δείς διαφορά στην διάθεση σου με την ντούτα και ανεβασμένη λίμπιντο. Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

stam_p

New Member
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Λάζαρε.
Για ντουταστερίδη με παράλληλη χρήση μίνο, κάτι δεν είχα καταλάβει καλά για αυτό ζήτησα μία διευκρίνηση. Σε ευχαριστώ ξανά.

Πρόλαβα ευτυχώς, ξεκίνησα από νωρίς και είμαι στρατιώτης με την θεραπεία, κάθε ημέρα 1 χάπι propecia και τη λοσιόν.
Θα έλεγα ότι βρίσκομαι στο στάδιο NW2 προς ΝW3. (με μία φωτογραφία σίγουρα θα καταλάβαινες πολλά, αλλά δεν θέλω και να σπαμάρω το νήμα σου).
Γενικά έχω αραίωση στο crown και στους κροτάφους, όχι τραγικά πράγματα, έχω μαλλιά σε όλο το κεφάλι αλλά σίγουρα αν δεν είχα ξεκινήσει την θεραπεία η κατάσταση θα ήταν πολύ χειρότερη. Απλώς τώρα παρατήρησα ότι είμαι σε μία θα έλεγα σταθερή προς ελαφρά πτωτική πορεία και μίας που κάνω χρήση τόσα έτη, σκέφτηκα μήπως άλλαζα σε ντουταστερίδη.
Αν μπορέσω να τα διατηρήσω στην παρούσα τους κατάσταση θα είμαι πολύ ευτυχισμένος.
Με την ντουταστερίδη έχω σκοπό να παίρνω 1 χάπι 0,5 κάθε ημέρα. Να ξεκινήσω με αυτή την δοσολογία και στην πορεία το βλέπω αν θα χρειαστεί να μειώσω ή και να αυξήσω (ελπίζω όχι το 2ο). Απλώς με προβλημάτιζε πως αν κόψω μαχαίρι την φίνα και την επόμενη ημέρα ξεκινήσω το avodart μέχρι να φορτώσει ο οργανισμός, σε αυτό το διάστημα μην πάω πίσω (λόγω απουσίας φίναστερίδης).

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, πέρα από φίνα και μίνο, λούζομαι καθημερινά και εναλλάξ μία ημέρα με Ducray Kelual DS Σαμπουάν κατά της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας και την επόμενη ημέρα με Ducray Anaphase+ Σαμπουάν κατά της τριχόπτωσης. Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι και με αυτά αλλά σκεφτόμουν μήπως δοκίμαζα και κάτι άλλο. Έχεις κάτι να προτείνεις ?
 

dlazaros

Well-Known Member
Αν σταματήσεις την φίνα μέχρι να σε πιάσει η ντούτα θα σε κρατήσει και με το παραπάνω η μινοξιδίλη οπότε δεν θα ανησυχούσα καθόλου. Η εναλλακτική θα ήταν να έπαιρνες και τα δύο μαζί για να μην υπήρχε κανένα κενό το οποίο δεν προτείνω σε καμία περίπτωση ούτε το σχήμα μισές μέρες φίνα και μισές ντούτα. Καθαρά κόψιμο φίνα και ξεκίνημα με ντούτα. Θα έχεις ούτως η άλλως ενα shed κοντά στον 2ο μήνα λόγο οτι η ντούτα πιάνει το ένζυμο που δεν πιάνει η φίνα και αυτές οι τρίχες δεν είχαν πέσει με την φίνα και θα πέσουν τώρα. Δεν χρειάζεται πανικός, θυμήσου όταν ξεκίνησες την φίνα, το ίδιο πράγμα ακριβώς αλλά σε σένα αρκετά μειωμένο μιας και είσαι 5 χρόνια σε θεραπεία.
Σαμπουάν με την ντούτα δεν με ενδιαφέρει καθόλου και είμαι με οτι βρώ μπροστά μου πλέον καθώς η ντούτα μου εξαφάνισε την ΣΔ εντελώς...
 

Boldy J

New Member
@stam_p ισχυει αυτο που ειπε ο Λαζαρος και δεν υπαρχει λογος ανησυχίας. Μεθαύριο κλεινω 2ο μηνα Ντουτα (προφόρτιση 0.5mg καθε μερα) και τις τελευταιες μερες εχω αυτο το sheding phase που ειχα και με την Φινα. Επαιρνα Φινα πανω απο ενα χρόνο την εκοψα στεγνά και συνέχισα με Ντουτα. Μετα τον 2ο μηνα προφόρτιση ειναι προτιμότερο να συνεχισεις με 3 χαπια την εβδομαδα αντί καθε μερα, προσωπικά εγω αυτό θα κανω σε σχημα Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή
 

Boldy J

New Member
@dlazaros Λαζαρε SOS σημερα που πηγα να παρω καινουριο κουτι ντουτα μου ειπε η φαρμακοποιος οτι η GSK σκοπευει να αποσύρει το Avodart και βρηκε ενα τελευταιο κουτι σε αποθεμα και μου δωσε.. Ισχυει κατι τετοιο? Εχεις ακουσει τιποτα πανω σε αυτο? Τσεκαρε το και συ γιατι ισως πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε εναλλακτικες του avodart σιγα σιγα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Boldy J

New Member
@dlazaros Λαζαρε SOS σημερα που πηγα να παρω καινουριο κουτι ντουτα μου ειπε η φαρμακοποιος οτι η GSK σκοπευει να αποσύρει το Avodart και βρηκε ενα τελευταιο κουτι σε αποθεμα και μου δωσε.. Ισχυει κατι τετοιο? Εχεις ακουσει τιποτα πανω σε αυτο? Τσεκαρε το και συ γιατι ισως πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε εναλλακτικες του avodart σιγα σιγα
Μιλησα με Glaxo και μου ειπαν οτι απο αρχές Οκτωβρη η διακινηση γινεται κανονικά απο την Αλφα Ωμεγα φαρμακαποθηκη πλεον.. Τελικά απλα δεν το γνωριζε ο φαρμακοποιος και νομιζε αποσυρθηκε
 

dlazaros

Well-Known Member
Μιλησα με Glaxo και μου ειπαν οτι απο αρχές Οκτωβρη η διακινηση γινεται κανονικά απο την Αλφα Ωμεγα φαρμακαποθηκη πλεον.. Τελικά απλα δεν το γνωριζε ο φαρμακοποιος και νομιζε αποσυρθηκε
Όχι φίλε μου δεν το ήξερα και σε ευχαριστώ που ανέφερες (και έλυσες) το θέμα. Καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται εκεί έξω, ποτέ δεν ξέρεις. Σε περίπτωση πάντως που γινόταν κάτι τέτοιο θα έκανα μια δοκιμή με κάποιο απο τα παρακάτω (πιθανότατα της Ραφαρμ ή της Βιανέξ):
Dastitem 0,5mg 6.11 x30 DEMO ABEE
Rafuster 0.5mg 8.07 x30 RAFARM AE (μαλακή κάψουλα σαν το Avodart)
Duaride 0.5mg 8.10 x30 VIANΕΧ AE
Dustezor 0.5mg 8.10 x30 VOCATE (γενόσημο)

Σημαντική λεπτομέρεια είναι η μορφή της να είναι σε μαλακή κάψουλα καθώς η ντουταστερίδη έχει πολύ δύσκολη απορρόφηση και η μαλακή κάψουλα περιέχει έλαιο για να βοηθήσει.
 

dlazaros

Well-Known Member
IMG-93fb12eeb8f275c44aa5c15e1af4425b-V copy.jpg

Λοιπόν έκλεισα 20 μήνες ντούτα και προσπάθησα να είμαι πολύ προσεκτικός πριν γράψω αυτό το μήνυμα. Δεν υπάρχει ούτε ίχνος αραίωσης και ακόμα και οι κρόταφοι μου γέμισαν (αν και υπάρχουν ακόμα αρκετά τριχάκια τα οποία μπορεί να γίνουν και αυτά κάποια στιγμή τρίχες). Μπορώ να πω ότι δεν έχω δει τα μαλλιά μου έτσι από τα 30 και μετά. Η διαδρομή δεν ήταν εύκολη και είχε αρκετά εμπόδια που με επηρέασαν ψυχολογικά αλλά ήμουν βέβαιος ότι ήμουν στον σωστό δρόμο και δεν άλλαξα τίποτα για σχεδόν 2 χρόνια. Τώρα περιμένω με ευκολία την συντήρηση μου με το σχήμα 3χ την εβδομάδα το οποίο μπορεί στο μέλλον να κατεβάσω σε 2χ.
Το ταξίδι είχε απότομη ανηφόρα με το ξεκίνημα καθώς με χτύπησε στην χερλαίν αρκετά τους πρώτους 6 μήνες με αποτέλεσμα να αμφιβάλλω για την απόφαση μου να εγκαταλείψω την φίνα (προφανώς χτυπάει τα αδύναμα σημεία πρώτα πιο δυνατά και οι κρόταφοι τον "ήπιαν").
Οι επόμενοι 6 μήνες ήταν σκατά... με ολόκληρα σημεία που άδειαζαν σε άσχετα μέρη στο κεφάλι κάθε φορά με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι να κάνω κάθε φορά. Σκέψεις διάφορες, μήπως το ένα μήπως το άλλο μήπως να γυρίσω στην φίνα? Οδυσσέας στο κατάρτι εγώ...
Στον χρόνο άρχισα να βλέπω σημάδια εποχικής αλλά ήταν πολύ διαφορετικά από παλιά και η ανάκαμψη ήταν στον μήνα πάνω. Το κεφάλι σαν να πάλεψα με αρκούδα οπότε κούρεμα κοντό με νούμερο 3 στα πλάγια και 5 πόντοι πάνω (συνήθως τα έχω μέχρι την άκρη της μύτης κοντά στους 20 πόντους παντού). Τώρα στους 20 μήνες μπορώ να κάνω ότι θέλω στο κεφάλι, δεν φαίνεται καμία αραίωση (πλην μιας στρογγυλής ουλής που έχω δίπλα στο κράουν) ή είναι στεγνά ή είναι βρεγμένα. Η ποιότητα της τρίχας είναι σούπερ μαλακή αλλά χονδρή και δεν πέφτει σχεδόν τρίχα στον νιπτήρα. Ο σβέρκος και πίσω από τα αυτιά με την ρέτρο είναι παρελθόν, σαν να μην υπήρχε. ΣΔ ούτε για δείγμα και τα μαλλιά λαδώνουν σε 3-4 μέρες. Το λάδι στο κούτελο υπάρχει αλλά είναι το μισό και δεν έχω βγάλει ούτε ένα σπυρί ενάμιση χρόνο +.
Σωματικά εξακολουθώ να νομίζω ότι δεν παίρνω θεραπεία σε σχέση την φίνα. Τίποτα απολύτως, ούτε νερούλο σπέρμα ούτε πτώση λίμπιντο (πρωινές στύσεις ΚΑΘΕ μέρα) ούτε πονοκέφαλος ούτε νύστα ούτε βλαμένες σκέψεις ούτε τίποτα. Να τονίσω πολύ έντονα, το μυαλό ξυράφι, καμία σχέση με την φίνα σε αυτό. Προφανώς δεν έχω καλή αναπλήρωση νευροστεροειδών στον εγκέφαλο και μετά απο μερικούς μήνες η φίνα με αργοχαζεύει...
Την δόση μου την παίρνω στις 12 το μεσημέρι πλέον νηστικός και όχι με το φαγητό καθώς παρατήρησα ότι μου ανεβάζει τα τριγλυκερίδια, και το βάρος τσιμπάει 2-3 κιλά όταν το παίρνω μετά το φαγητό και το γλυκό.
Αυτά τα... λίγα από εμένα φίλοι συνοδοιπόροι και σας εύχομαι και εσάς τα ίδια και καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
@dlazaros Δεν θα πίστευα ποτέ ότι αυτό το μαλλί είχε πρόλβλημα και θα έβαζα στοίχημα ότι θες!Είναι απίστευτο το πως μπορείς να αναστρέψεις μια τελειωμένη κατάσταση και να έχεις μαλλί που θα ζήλευαν και οι 20 χρονοι!Μπράβο Λάζαρε να το χαίρεσαι και βλέποντας σε προβληματίζομαι πολύ έντονα για την Ντούτα!Ήθελα να σε ρωτήσω όμως είχες κληρονομικότητα ή η τριχόπτωση σου οφείλονταν αλλού?
 

dlazaros

Well-Known Member
@dlazaros Δεν θα πίστευα ποτέ ότι αυτό το μαλλί είχε πρόλβλημα και θα έβαζα στοίχημα ότι θες!Είναι απίστευτο το πως μπορείς να αναστρέψεις μια τελειωμένη κατάσταση και να έχεις μαλλί που θα ζήλευαν και οι 20 χρονοι!Μπράβο Λάζαρε να το χαίρεσαι και βλέποντας σε προβληματίζομαι πολύ έντονα για την Ντούτα!Ήθελα να σε ρωτήσω όμως είχες κληρονομικότητα ή η τριχόπτωση σου οφείλονταν αλλού?
Φίλε ο αδερφός είναι με ξούρα απο τα 25 χωρίς χερλαιν. Εμένα δεν μου έδωσε πρόβλημα μέχρι τα 40 όπου άρχισα να ωριμάζω στα μαλλιά και κοντά στα 47 όταν με χτύπησε ο προστάτης πήγαν να φύγουν όλα. Διάχυτη παντού με ρέτρο πίσω απο τα αυτιά και το τέλος του σβέρκου είχε ανέβει περίπου 5 πόντους. Οι κρόταφοι άρχισαν να ανοίγουν στα 50 και η χερλάιν αραίωσε αρκετά. 2 χρόνια φίνα 3χ απλά σταμάτησαν το πρόβλημα (και ηρέμησε και ο προστάτης) αλλά με την ντούτα ενα άλλο πράγμα σε όλα τα επίπεδα. Πραγματικά είναι άλλο φάρμακο που έχει τρόπο δράσης σαν την φίνα αλλά μέχρι εκεί. Να φανταστείς εαν μου έβγαζε κάποιο πρόβλημα η ντούτα στο μέλλον δεν θα έπαιρνα φίνα ξανά και θα επέλεγα ξούρα. Η διαφορά στην εγκεφαλική μου λειτουργία είναι σημαντική και ξεπερνάει το αισθητικό της υπόθεσης κατά πολύ.
Πάντως ναι, κοιτάω πλέον στον καθρέπτη και δεν το πιστεύω ούτε εγω αν και πήρε περίπου 4 χρόνια η υπόθεση (αν και πιστεύω οτι αμα έπαιρνα κάθε μέρα θα είχα την ίδια εικόνα σε 2 χρόνια).
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αδερφέ συγχαρητήρια, αυτό δεν είναι επαναφορά αλλά study case για να το βάλουμε στο Λουβρο. Με το αποτέλεσμα που έχεις θεωρώ μπορείς να μιμηθεις hairstyles από Greg Berzinsky. Έχετε παρόμοιο χρώμα μαλλιου και ενώ μου φαίνεται ότι και η τρίχα όπως και το σχήμα του κεφαλιού σας μοιάζουν. Σκέψου το. Kudos Λαζαρε.
 

Stradlin

Member
@dlazaros η πύκνωση που σου έκανε η ντούτα έγινε και από τριχάκια που έγιναν κανονικές τρίχες; Μπράβο για το αποτέλεσμα και ευχαριστούμε για τη λεπτομερή ενημέρωση.
 
Μπλουζα