Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

dlazaros

Well-Known Member
Λοιπόν όπως είχα πεί στο νήμα μου της φιναστερίδης είμαι έτοιμος να γυρίσω στην ντούτα. Ξεκίνησα σήμερα με 0,5mg 7χ την εβδομάδα για 1 μήνα προφόρτωση και μετά 3χ μέχρι το τέλος του χρόνου (6 μήνες) εάν δεν προκύψει κάτι διαφορετικό οπότε θα επαναξιολογήσω. Εάν όλα πάνε καλά τότε θα πάμε με 2χ-3χ για το 2023 για να πάρω οτι περισσότερο γίνεται και μετά θα πάω σε 1χ-2χ χάπι την εβδομάδα για συντήρηση εσαεί.
Για το αρχείο, 53 χρονών, φίνα (Proscar) συνολικά 2 χρόνια με διακοπή ενδιάμεσα 1μιση χρόνο. Πρώτο 6μηνο 2,5mg κάθε μέρα και επόμενο 10μηνο 1,25mg κάθε μέρα και δεύτερο 9μηνο μετά την διακοπή, 1,25mg 3x την εβδομάδα.
Παρενέργειες απο την φίνα καμία, ελάχιστα αυξημένη λίμπιντο που τελευταία έγινε πολύ (και ήταν απο τους λόγους που αλλάζω σχήμα|) και υποδηλώνει οτι η δοσολογία του 1,25mg 3x την εβδομάδα δεν είναι αρκετή και για τα δύο. Ο προστάτης δίνει σημάδια ενόχλησης και τα μαλλιά έχουν μείνει στάσιμα 3-4 μήνες αν και είμαι περίπου στο 75% επαναφορά και σχεδόν δεν ασχολούμαι πλέον.

Το σκεπτικό για την αλλαγή: η χαμηλότερη δυνατή δοσολογία απο φάρμακο που θα μου δώσει ελευθερία ούρησης στον προστάτη με ταυτόχρονη επαναφορά των μαλλιών στο καλύτερο δυνατό σημείο. Επίσης θα ήθελα μεγαλύτερη ώθηση στην εκσπερμάτιση η οποία αυτή την στιγμή απλά ρέει, κάτι που υποδηλώνει μικρή στένωση της ουρήθρας και σύσπαση του προστάτη. (όταν εκσπερματώνουμε κλείνει ο προστάτης την κύστη και περνάει απο την ουρήθρα το σπερματικό υγρό μαζί με το σπέρμα, σαν βαλβίδα. Για αυτό δεν μπορείς να ουρήσεις μερικά λεπτά μετά την εκσπερμάτιση μέχρι να χαλαρώσει ο προστάτης). Θεωρώ πολύ σημαντικό οτι ακόμα και μήνες να μην πάρω δόση τα επίπεδα της ορμόνης δεν θα ανέβουν μαγικά όπως με την φίνα μέσα σε ενα ΠΣΚ.

Συγκριτικά φίνα και ντουταστερίδη έχουν παρόμοια δράση αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. Το οτι δεν είναι FDA εγκεκριμένο με αφήνει αδιάφορο.
Δίπλα δίπλα η φίνα έχει half life 6-8 ώρες - η ντούτα έχει 4-5 εβδομάδες!
Η φίνα έχει παρουσία στους ιστούς 30 ημέρες - η ντούτα έχει 1χρόνο!
Η φίνα μπλοκάρει 70% του τύπου 2 dht - η ντούτα 92% τύπου 1&2. (πολύ σημαντικό για την υπερπλασία προστάτη, ρίχνει το PSA περισσότερο).
Η φίνα επιτρέπει αύξηση dht κάθε μέρα που δεν παίρνεις δόση 10% με επιστροφή σε κανονικά επίπεδα σε 1 εβδομάδα - Η ντούτα επιστρέφει στα κανονικά μετά απο 5μήνες+!
Ενδεικτικά στα χαρτιά η ντούτα φτάνει μετά απο 3 μήνες χωρίς χάπι εκεί που είναι το σώμα με φίνα 5mg κάθε μέρα!

DutasterideFinasterideDHTReduction.jpg

Οι τελευταίες μου φωτό με φίνα στους 10 μήνες σε σύγκριση με 1ο μήνα. 1,25mg 3χ δηλαδή 3,75mg την εβδομάδα.

Πρό φίνας

PXL_20211013_172958575.jpg PXL_20211204_143443273.jpg PXL_20211020_070239413.jpg PXL_20211020_065610552.jpg

Αρχή Ντούτα (10 μήνες φίνα)
PXL_20220704_181541545.jpg PXL_20220704_181915432.jpg PXL_20220704_181706997.jpg PXL_20220704_182024447.jpg


Το χάπι Avodart είναι μαλακή κάψουλα 0,5mg σε συσκευασία των 30 και δίνεται στο φαρμακείο χωρίς συνταγή στα 9,30€. (φωτό σύγκριση με κομματάκια 0,6mg Proscar)
Πήρα το πρώτο χάπι πριν 1 ώρα και αμέσως καταλαβαίνεις οτι δεν είναι φίνα αλλά κάτι τελείως διαφορετικό. Η περιοχή της κοιλιάς ζεσταίνεται αμέσως (τίποτα ενοχλητικό) που σημαίνει οτι ήδη απορροφάται και μεταβολίζεται στο συκώτι η δραστική ουσία. Η πρώτη εβδομάδα θα είναι προσαρμογής. Συγκριτικά όταν πρωτοπήρα Proscar 5mg με το πρώτο χάπι "καίγανε" οι πατούσες μου, οι θηλές μου και οι όρχεις μου...
Θα κάνω συχνά ενημερώσεις για οτι παρατηρώ. Την καλησπέρα μου σε όλους.

PXL_20220627_092836535.PORTRAIT.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Λοιπόν όπως είχα πεί στο νήμα μου της φιναστερίδης είμαι έτοιμος να γυρίσω στην ντούτα. Ξεκίνησα σήμερα με 0,5mg κάθε μέρα για μια εβδομάδα για προφόρτωση των ιστών (μου το είπε και ο ουρολόγος αυτό) και μετά 0,5mg 3χ την εβδομάδα μέχρι το τέλος του χρόνου (6 μήνες) εάν δεν προκύψει κάτι διαφορετικό οπότε θα ξαναγυρίσω στην έμπιστη φιναστερίδη. Εάν όλα πάνε καλά τότε θα πάμε με 3χ για το 2023 για να πάρω οτι περισσότερο γίνεται και μετά απο 1 χάπι την εβδομάδα για συντήρηση εσαεί.
Για το αρχείο, 53 χρονών, φίνα (Proscar) συνολικά 2 χρόνια με διακοπή ενδιάμεσα 1μιση χρόνο. Πρώτο 6μηνο 2,5mg κάθε μέρα και επόμενο 10μηνο 1,25mg κάθε μέρα και δεύτερο 9μηνο μετά την διακοπή, 1,25mg 3x την εβδομάδα.
Παρενέργειες απο την φίνα καμία, ελάχιστα αυξημένη λίμπιντο που τελευταία έγινε πολύ (και ήταν απο τους λόγους που αλλάζω σχήμα|) και υποδηλώνει οτι η δοσολογία του 1,25mg 3x την εβδομάδα δεν είναι αρκετή και για τα δύο. Ο προστάτης δίνει σημάδια ενόχλησης και τα μαλλιά έχουν μείνει στάσιμα 3-4 μήνες αν και είμαι περίπου στο 75% επαναφορά και σχεδόν δεν ασχολούμαι πλέον.

Το σκεπτικό για την αλλαγή: η χαμηλότερη δυνατή δοσολογία απο φάρμακο που θα μου δώσει ελευθερία ούρησης στον προστάτη με ταυτόχρονη επαναφορά των μαλλιών στο καλύτερο δυνατό σημείο. Επίσης θα ήθελα μεγαλύτερη ώθηση στην εκσπερμάτιση η οποία αυτή την στιγμή απλά ρέει, κάτι που υποδηλώνει μικρή στένωση της ουρήθρας και σύσπαση του προστάτη. (όταν εκσπερματώνουμε κλείνει ο προστάτης την κύστη και περνάει απο την ουρήθρα το σπερματικό υγρό μαζί με το σπέρμα, σαν βαλβίδα. Για αυτό δεν μπορείς να ουρήσεις μερικά λεπτά μετά την εκσπερμάτιση μέχρι να χαλαρώσει ο προστάτης). Θεωρώ πολύ σημαντικό οτι ακόμα και μήνες να μην πάρω δόση τα επίπεδα της ορμόνης δεν θα ανέβουν μαγικά όπως με την φίνα μέσα σε ενα ΠΣΚ.

Συγκριτικά φίνα και ντουταστερίδη έχουν παρόμοια δράση αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. Το οτι δεν είναι FDA εγκεκριμένο με αφήνει αδιάφορο.
Δίπλα δίπλα η φίνα έχει half life 6-8 ώρες - η ντούτα έχει 4-5 εβδομάδες!
Η φίνα έχει παρουσία στους ιστούς 30 ημέρες - η ντούτα έχει 1χρόνο!
Η φίνα μπλοκάρει 70% του τύπου 2 dht - η ντούτα 92% τύπου 1&2. (πολύ σημαντικό για την υπερπλασία προστάτη, ρίχνει το PSA περισσότερο).
Η φίνα επιτρέπει αύξηση dht κάθε μέρα που δεν παίρνεις δόση 10% με επιστροφή σε κανονικά επίπεδα σε 1 εβδομάδα - Η ντούτα επιστρέφει στα κανονικά μετά απο 10μήνες+!
Ενδεικτικά στα χαρτιά η ντούτα φτάνει μετά απο 9 μήνες χωρίς χάπι εκεί που είναι το σώμα με φίνα 5mg κάθε μέρα!

Προβολή συνημμένου 50781

Οι τελευταίες μου φωτό απο το νήμα για την φίνα στους 9 μήνες σε σύγκριση με 1ο μήνα. 1,25mg 3χ δηλαδή 3,75mg την εβδομάδα.

Προβολή συνημμένου 50782Προβολή συνημμένου 50785
Προβολή συνημμένου 50783Προβολή συνημμένου 50784

Το χάπι Avodart είναι μαλακή κάψουλα 0,5mg σε συσκευασία των 30 και δίνεται στο φαρμακείο χωρίς συνταγή στα 9,30€. (φωτό σύγκριση με κομματάκια 0,6mg Proscar)
Πήρα το πρώτο χάπι πριν 1 ώρα και αμέσως καταλαβαίνεις οτι δεν είναι φίνα αλλά κάτι τελείως διαφορετικό. Η περιοχή της κοιλιάς ζεσταίνεται αμέσως (τίποτα ενοχλητικό) που σημαίνει οτι ήδη απορροφάται και μεταβολίζεται στο συκώτι η δραστική ουσία. Η πρώτη εβδομάδα θα είναι προσαρμογής. Συγκριτικά όταν πρωτοπήρα Proscar 5mg με το πρώτο χάπι "καίγανε" οι πατούσες μου, οι θηλές μου και οι όρχεις μου...
Θα κάνω συχνά ενημερώσεις για οτι παρατηρώ. Την καλησπέρα μου σε όλους.

Προβολή συνημμένου 50786

Ωραια, φιλε Λαζαρε.

Θα εχουμε αλλη μια αμεση πηγη γνωσεων για την ντουταστεριδη.

Κρατα μας ενημερους.
 

dlazaros

Well-Known Member
Η πρώτη δόση είναι σαν να πήρα proscar όλο το χάπι 5mg. Ίδια αίσθηση αλλά και διαφορετική. Έχει την ίδια κάψα στην περιοχή μεταξύ όρχεων και πρωκτού στο λεγόμενο περίνεο (συρρικνώνεται ο προστάτης για να ελευθερωθεί η ουρήθρα) αλλά δεν έχει καμία ζαλάδα ούτε νύστα που είχα με την φίνα ούτε καίνε οι πατούσες μου και δεν έχω έξαψη.
Το συκώτι ζεστάθηκε για καμία ώρα και ηρέμησε, κανένα άγχος. Λίγο πονοκέφαλο.
Όλα καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Η πρώτη δόση είναι σαν να πήρα proscar όλο το χάπι 5mg. Ίδια αίσθηση αλλά και διαφορετική. Έχει την ίδια κάψα στην περιοχή μεταξύ όρχεων και πρωκτού στο λεγόμενο περίνεο (συρρικνώνεται ο προστάτης για να ελευθερωθεί η ουρήθρα) αλλά δεν έχει καμία ζαλάδα ούτε νύστα που είχα με την φίνα ούτε καίνε οι πατούσες μου και δεν έχω έξαψη.
Το συκώτι ζεστάθηκε για καμία ώρα και ηρέμησε, κανένα άγχος. Λίγο πονοκέφαλο.
Όλα καλά.
Η περιγραφη ειναι ολα τα λεφτα :D
 

bobby

Well-Known Member
Φίλε Λάζαρε δεν μπορώ να κράτηθώ....... η περιγραφή σου με το συκώτι με έκανε "να φάω τα συκώτια μου απ' τα γέλια"..... Καταπλήκτική περιγραφή!!! που βέβαια σηκώνει αντίστοιχη απάντηση για την αντιμετώπιση του θέματος...... Αντιψυκτικό έβαλες??????? :p :p :p :p :p
 

Vdupa

Well-Known Member
Πως γινετε να παρατηρειτε ολα αυτα με την φινα. Εγω ειτε την παιρνω ειτε οχι (εκτος απο την αυξημενη λιμπιντο) δεν κτλβαινω τπτ. :p
 

oreo

Well-Known Member
Πως γινετε να παρατηρειτε ολα αυτα με την φινα. Εγω ειτε την παιρνω ειτε οχι (εκτος απο την αυξημενη λιμπιντο) δεν κτλβαινω τπτ. :p
Παρενέργεια της τρίτης δόσης, αν είχες κάνει 2, θα είχες μυηθεί και εσύ στον κόσμο του ταντρικού έρωτα.
 

bobby

Well-Known Member
Οι δόσεις για να "δουλέψουν" σωστά, ιδιάιτερα στο ταντρικό σεξ θα πρέπει να έχουν ζυγό αριθμό. Η 2η, 4η, 6η, 8η κλπ διορθώνουν τις αστοχίες την 1ης, 3ης, 5ης, 7ης κλπ. Θα έπρεπε να τα ξέρετε αυτά από το νήμα του κόβιντ.......
:p :p :p :p :p :p
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε Λάζαρε δεν μπορώ να κράτηθώ....... η περιγραφή σου με το συκώτι με έκανε "να φάω τα συκώτια μου απ' τα γέλια"..... Καταπλήκτική περιγραφή!!! που βέβαια σηκώνει αντίστοιχη απάντηση για την αντιμετώπιση του θέματος...... Αντιψυκτικό έβαλες??????? :p :p :p :p :p
Παγοκύστη φίλε. Ακούγεται σαν αστείο η περιγραφή αλλά δεν είναι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Πως γινετε να παρατηρειτε ολα αυτα με την φινα. Εγω ειτε την παιρνω ειτε οχι (εκτος απο την αυξημενη λιμπιντο) δεν κτλβαινω τπτ. :p
Και εγώ με 1mg δεν καταλαβαίνω τίποτα. Πάρε 5mg μια μέρα και θα καταλάβεις πολύ γρήγορα...
 

adelino225

Active Member
Λοιπόν όπως είχα πεί στο νήμα μου της φιναστερίδης είμαι έτοιμος να γυρίσω στην ντούτα. Ξεκίνησα σήμερα με 0,5mg 3χ την εβδομάδα μέχρι το τέλος του χρόνου (6 μήνες) εάν δεν προκύψει κάτι διαφορετικό οπότε θα επαναξιολογήσω. Εάν όλα πάνε καλά τότε θα πάμε με 3χ για το 2023 για να πάρω οτι περισσότερο γίνεται και μετά θα πάω σε 1 χάπι την εβδομάδα για συντήρηση εσαεί.
Για το αρχείο, 53 χρονών, φίνα (Proscar) συνολικά 2 χρόνια με διακοπή ενδιάμεσα 1μιση χρόνο. Πρώτο 6μηνο 2,5mg κάθε μέρα και επόμενο 10μηνο 1,25mg κάθε μέρα και δεύτερο 9μηνο μετά την διακοπή, 1,25mg 3x την εβδομάδα.
Παρενέργειες απο την φίνα καμία, ελάχιστα αυξημένη λίμπιντο που τελευταία έγινε πολύ (και ήταν απο τους λόγους που αλλάζω σχήμα|) και υποδηλώνει οτι η δοσολογία του 1,25mg 3x την εβδομάδα δεν είναι αρκετή και για τα δύο. Ο προστάτης δίνει σημάδια ενόχλησης και τα μαλλιά έχουν μείνει στάσιμα 3-4 μήνες αν και είμαι περίπου στο 75% επαναφορά και σχεδόν δεν ασχολούμαι πλέον.

Το σκεπτικό για την αλλαγή: η χαμηλότερη δυνατή δοσολογία απο φάρμακο που θα μου δώσει ελευθερία ούρησης στον προστάτη με ταυτόχρονη επαναφορά των μαλλιών στο καλύτερο δυνατό σημείο. Επίσης θα ήθελα μεγαλύτερη ώθηση στην εκσπερμάτιση η οποία αυτή την στιγμή απλά ρέει, κάτι που υποδηλώνει μικρή στένωση της ουρήθρας και σύσπαση του προστάτη. (όταν εκσπερματώνουμε κλείνει ο προστάτης την κύστη και περνάει απο την ουρήθρα το σπερματικό υγρό μαζί με το σπέρμα, σαν βαλβίδα. Για αυτό δεν μπορείς να ουρήσεις μερικά λεπτά μετά την εκσπερμάτιση μέχρι να χαλαρώσει ο προστάτης). Θεωρώ πολύ σημαντικό οτι ακόμα και μήνες να μην πάρω δόση τα επίπεδα της ορμόνης δεν θα ανέβουν μαγικά όπως με την φίνα μέσα σε ενα ΠΣΚ.

Συγκριτικά φίνα και ντουταστερίδη έχουν παρόμοια δράση αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. Το οτι δεν είναι FDA εγκεκριμένο με αφήνει αδιάφορο.
Δίπλα δίπλα η φίνα έχει half life 6-8 ώρες - η ντούτα έχει 4-5 εβδομάδες!
Η φίνα έχει παρουσία στους ιστούς 30 ημέρες - η ντούτα έχει 1χρόνο!
Η φίνα μπλοκάρει 70% του τύπου 2 dht - η ντούτα 92% τύπου 1&2. (πολύ σημαντικό για την υπερπλασία προστάτη, ρίχνει το PSA περισσότερο).
Η φίνα επιτρέπει αύξηση dht κάθε μέρα που δεν παίρνεις δόση 10% με επιστροφή σε κανονικά επίπεδα σε 1 εβδομάδα - Η ντούτα επιστρέφει στα κανονικά μετά απο 5μήνες+!
Ενδεικτικά στα χαρτιά η ντούτα φτάνει μετά απο 3 μήνες χωρίς χάπι εκεί που είναι το σώμα με φίνα 5mg κάθε μέρα!

Προβολή συνημμένου 50781

Οι τελευταίες μου φωτό απο το νήμα για την φίνα στους 9 μήνες σε σύγκριση με 1ο μήνα. 1,25mg 3χ δηλαδή 3,75mg την εβδομάδα.

Προβολή συνημμένου 50782Προβολή συνημμένου 50785
Προβολή συνημμένου 50783Προβολή συνημμένου 50784

Το χάπι Avodart είναι μαλακή κάψουλα 0,5mg σε συσκευασία των 30 και δίνεται στο φαρμακείο χωρίς συνταγή στα 9,30€. (φωτό σύγκριση με κομματάκια 0,6mg Proscar)
Πήρα το πρώτο χάπι πριν 1 ώρα και αμέσως καταλαβαίνεις οτι δεν είναι φίνα αλλά κάτι τελείως διαφορετικό. Η περιοχή της κοιλιάς ζεσταίνεται αμέσως (τίποτα ενοχλητικό) που σημαίνει οτι ήδη απορροφάται και μεταβολίζεται στο συκώτι η δραστική ουσία. Η πρώτη εβδομάδα θα είναι προσαρμογής. Συγκριτικά όταν πρωτοπήρα Proscar 5mg με το πρώτο χάπι "καίγανε" οι πατούσες μου, οι θηλές μου και οι όρχεις μου...
Θα κάνω συχνά ενημερώσεις για οτι παρατηρώ. Την καλησπέρα μου σε όλους.

Προβολή συνημμένου 50786
Καλη αρχη φιλε...Ευχομαι να πετυχει το πλανο σου....
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλη αρχη φιλε...Ευχομαι να πετυχει το πλανο σου....
Να είσαι καλά φίλε. Δεν βλέπω γιατί να έχω θέμα, εκτός και αμα το σώμα μου για κάποιο λόγο δεν γουστάρει την μείωση του τύπου 1, 2 & 3 dht (είμαι σίγουρος οτι θα γουστάρει την ελεύθερη τεστό..). Και μην ξεχνάς οτι έχω σχεδόν όλα τα μαλλιά μου (με κάποια λέπτυνση λογο ηλικίας), οπότε οποιαδήποτε βελτίωση στην κόμη θα την καταλάβω σύντομα καθώς και ο προστάτης δείχνει σχεδόν αμέσως αν του αρέσει ή οχι. Έιμαι αισιόδοξος και διαβασμένος οπότε όλα καλά. ;)
 

adelino225

Active Member
Να είσαι καλά φίλε. Δεν βλέπω γιατί να έχω θέμα, εκτός και αμα το σώμα μου για κάποιο λόγο δεν γουστάρει την μείωση του τύπου 1, 2 & 3 dht (είμαι σίγουρος οτι θα γουστάρει την ελεύθερη τεστό..). Και μην ξεχνάς οτι έχω σχεδόν όλα τα μαλλιά μου (με κάποια λέπτυνση λογο ηλικίας), οπότε οποιαδήποτε βελτίωση στην κόμη θα την καταλάβω σύντομα καθώς και ο προστάτης δείχνει σχεδόν αμέσως αν του αρέσει ή οχι. Έιμαι αισιόδοξος και διαβασμένος οπότε όλα καλά. ;)
Οτι ειναι καλυτερο για τον καθενα αδερφε....Εγω θα παω προς το παρον με φινα και αν δεν δω αποτελεσμα θα παω σε ντουτα...Χθες παρατηρησα για πρωτη φορα μετα απο 2 μηνες χρησης φινας,οτι το σπερμα μου εχει αραιωσει...Να μην ανησυχω ε???
 

dlazaros

Well-Known Member
Οτι ειναι καλυτερο για τον καθενα αδερφε....Εγω θα παω προς το παρον με φινα και αν δεν δω αποτελεσμα θα παω σε ντουτα...Χθες παρατηρησα για πρωτη φορα μετα απο 2 μηνες χρησης φινας,οτι το σπερμα μου εχει αραιωσει...Να μην ανησυχω ε???
Συμβαίνει στους περισσότερους συνηθως στην αρχή, δεν είναι σημάδι ανησυχίας.
 

adelino225

Active Member
Συμβαίνει στους περισσότερους συνηθως στην αρχή, δεν είναι σημάδι ανησυχίας.
Λαζαρε εντελως ακυρο αυτο που θα πω...Αλλα τι προτεινεις για υλικο για styling του μαλλιου???Δεν θελω να βαζω λακ για να στεκεται το μαλλι..
 

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε εντελως ακυρο αυτο που θα πω...Αλλα τι προτεινεις για υλικο για styling του μαλλιου???Δεν θελω να βαζω λακ για να στεκεται το μαλλι..
Αμα έχουν ακόμα το χρώμα τους οτιδήποτε μάτ αλλιώς φαίνονται λιγότερα. Αμα είναι γκρί σαν τα δικά μου οτιδήποτε γυαλιστερό. Εγώ βάζω το Reuzel grooming tonic μετά το λούσιμο και στεγνώνω με πιστολάκι και έχει όγκο και κράτημα και μετά πομάδα για τελείωμα. Εσύ μπορείς το ίδιο ή sea salt αλλά με κερί ή πηλό στο τέλος. Το σωστό κούρεμα πάντως είναι η μισή δουλειά.
 

adelino225

Active Member
Αμα έχουν ακόμα το χρώμα τους οτιδήποτε μάτ αλλιώς φαίνονται λιγότερα. Αμα είναι γκρί σαν τα δικά μου οτιδήποτε γυαλιστερό. Εγώ βάζω το Reuzel grooming tonic μετά το λούσιμο και στεγνώνω με πιστολάκι και έχει όγκο και κράτημα και μετά πομάδα για τελείωμα. Εσύ μπορείς το ίδιο ή sea salt αλλά με κερί ή πηλό στο τέλος. Το σωστό κούρεμα πάντως είναι η μισή δουλειά.
Καστανοξανθα ειναι...δεν βαζω καθε μερα....Το πολυ 1-2 φορες την εβδομαδα....Θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες....Σε ευχαριστω για αλλη μια φορα αδερφε...
 
Μπλουζα