Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

vlafo

Well-Known Member
Πόσα χρόνια παίρνεις??? Και τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται??? Και κάτι ακόμα... Εάν την σταματήσεις επαναφέρεις τους δείκτες στα κανονικά ποσοστά?
20 με 6 χρόνια διάλειμμα.
50 αγόρι μου.
Μα στα κανονικά είμαι απλά στο κατώτατο όριο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

adelino225

Active Member
20 με 6 χρόνια διάλειμμα.
50 αγόρι μου.
Μα στα κανονικά είμαι απλά στο κατώτατο όριο.
Άρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα??? Καινούργιος είμαι στο άθλημα για αυτό ρωτάω... Να παίρνω από το καθένα την εμπειρία του...
 

dlazaros

Well-Known Member
Αυτό φίλε Λάζαρε τι ευεργητική δράση έχει ακριβώς σε θέμα λίμπιντο, μυικής μάζας, κτλπ;
Μπορείς να το αναλύσεις και να μας πεις την άποψη σου λίγο αν δε σε πειράζει;
Δεν λειτουργεί σαν ευεγερτική δράση αλλά περισσότερο σαν τροχοπέδη. Μετά τα 40 αρχίζει η σακοπενία σε ποσοστό 8% την 10ετία.
Αύξηση 10%-20% των επιπέδων τεστοστερόνης απο την ντουταστερίδη στην ουσία ισοφαρίζει σχεδόν την ηλικιακή πτώση της στα 50. (η φίνα θέλει δοσολογία 5mg την ημέρα για να πετύχει το ίδιο).
Δεν εχουν αναφερθεί αύξηση στην μυική μάζα κλπ, φαντάζομαι ποιός θα προσπαθήσει να αυξησει την μυική του μάζα με έρευνα μετά τα 50 όταν όπως γνωρίζουμε όποιος θέλει παίρνει συμπλήρωμα αυξητικής ορμόνης (που διαφωνώ) ή θεραπεία τεστό (επίσης διαφωνώ).
Προσωπικά προτιμώ γυμναστική με βάρη και πιλάτες για διατάσεις. Επίσης τα οφέλη που βιώνω απο την ντούτα είναι αυξημένη διάθεση, όρεξη για κίνηση, μειωμένη υπνηλία, διάθεση για παιχνίδι καθώς και μειωμένη ανοχή στην γκρίνια...
DGhuhqMXkAA3pB8.jpg

Τα πράγματα που μπορούν να σταματήσουν ή να επιβραδύνουν την δράση της μυικής ατροφίας.

thnov09p4019g002.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgio124

New Member
Φίλε @dlazaros πιστευεις δλδ ότι το 0,5 Ντούτα μια φορά την εβδομαδα θα έχει λιγότερες πιθανότητες για παρενεργειες από το 1mg φινα 3 φορές την εβδομαδα…;;;κ επισης πιστευεις πως το 0,5 Ντούτα μια φορά την εβδομαδα σε καποιον π δν έχει επιθετική τριχοπτωση κ τον πάει πολύ αργά αρκεί..;;
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε @dlazaros πιστευεις δλδ ότι το 0,5 Ντούτα μια φορά την εβδομαδα θα έχει λιγότερες πιθανότητες για παρενεργειες από το 1mg φινα 3 φορές την εβδομαδα…;;;κ επισης πιστευεις πως το 0,5 Ντούτα μια φορά την εβδομαδα σε καποιον π δν έχει επιθετική τριχοπτωση κ τον πάει πολύ αργά αρκεί..;;
Πιστεύω ότι για να επισκευάσεις την ζημιά στο κεφάλι θέλεις 1 χρόνο 3 φορές την εβδομάδα με φόρτωση 2 μήνες κάθε μέρα στην αρχή. Άμα έχεις μικρή ζημιά ή είσαι ήδη 1 χρόνο φίνα τότε θέλει φόρτωση 2 μήνες και μετά ίσως συντήρηση με 1-2 φορές την εβδομάδα. Το κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό αλλά για εκεί το πάω.
Οι παρενέργειες που έχω στην ντούτα είναι ακόμα μηδέν με κάθε μέρα αλλά είναι νωρίς ακόμα. Πάντως την νιώθω καλύτερα από 3χ φίνα (δεν είχα επίσης τίποτα).
 

Marios1982

Well-Known Member
Πιστεύω ότι για να επισκευάσεις την ζημιά στο κεφάλι θέλεις 1 χρόνο 3 φορές την εβδομάδα με φόρτωση 2 μήνες κάθε μέρα στην αρχή. Άμα έχεις μικρή ζημιά ή είσαι ήδη 1 χρόνο φίνα τότε θέλει φόρτωση 2 μήνες και μετά ίσως συντήρηση με 1-2 φορές την εβδομάδα. Το κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό αλλά για εκεί το πάω.
Οι παρενέργειες που έχω στην ντούτα είναι ακόμα μηδέν με κάθε μέρα αλλά είναι νωρίς ακόμα. Πάντως την νιώθω καλύτερα από 3χ φίνα (δεν είχα επίσης τίποτα).
Με ψήνεις πολύ για ντουτα με το που κλείσω ένα χρόνο φινα..
 

dlazaros

Well-Known Member
Με ψήνεις πολύ για ντουτα με το που κλείσω ένα χρόνο φινα..
Ότι και να σου πω πρέπει να το δεις μόνος σου για να καταλάβεις. Έχει πάντως μεγάλη διαφορά. Τώρα που την δοκίμασα μπορώ να πω ότι άργησα κιόλας. Κάλλιο αργά παρά ποτέ..
 

Marios1982

Well-Known Member
Ότι και να σου πω πρέπει να το δεις μόνος σου για να καταλάβεις. Έχει πάντως μεγάλη διαφορά. Τώρα που την δοκίμασα μπορώ να πω ότι άργησα κιόλας. Κάλλιο αργά παρά ποτέ..
Ο Λορέντσο μου είπε 6 μήνες φιναστεριδη και βλέπουμε για ντουτα την οποία εγώ ανέφερα και όχι αυτός. Αύγουστο που θ έχω κλείσει 6 μήνες θα κάνω μια παρουσίαση εδώ κι θα στείλω κ στο Λορέντσο φωτογραφίες να μου πει.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ο Λορέντσο μου είπε 6 μήνες φιναστεριδη και βλέπουμε για ντουτα την οποία εγώ ανέφερα και όχι αυτός. Αύγουστο που θ έχω κλείσει 6 μήνες θα κάνω μια παρουσίαση εδώ κι θα στείλω κ στο Λορέντσο φωτογραφίες να μου πει.
Καλό μου ακούγεται.

Έβαλα στην πρώτη ανάρτηση σημερινές φωτό για να έχω baseline απο την φίνα και απο που αρχίζω ντούτα για να έχω καταγραφή.
 

dlazaros

Well-Known Member
Μερικές εξτρά εδω απο διαφορετικές γωνίες (μέχρι 10 φωτό στο πρώτο πόστ οπότε δεν χωράει άλλες) με ανακατεμένα και χτενισμένα μπροστά για να φαίνεται οσο περισσότερο η περιοχή.

PXL_20220704_181717266.MP.jpg PXL_20220704_181730113.jpg 1a.jpg 2.jpg 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε παρατήρησες shedding phase;
Δεν νομίζω να έχω κάποιο shedding καθώς είναι ήδη στην φίνα 10 μήνες και ήδη το σώμα μου έχει μειωμένη ορμόνη. Είχα shed στην Φινα τον 3-4ο μήνα. Αυτό που μπορεί να συμβεί με το επιπλέον κατέβασμα της ορμόνης είναι περισσότερη ελεύθερη τεστοστερόνη αλλά λόγο ηλικίας δεν νομίζω ότι είναι αρκετή για κάτι αρνητικό όπως τριχόπτωση.
Αυτό που παρατήρησα αυτή την εβδομάδα ήταν ένα σήκωμα όλων των τριχών από την ρίζα όπως όταν ανατριχιάζεις και αρκετά λιγότερο λάδι στο πρόσωπο και στο κεφάλι (έχω σδ). Αποτελέσματα δεν περιμένω μέχρι τέλος του χρόνου αλλά άμα έχω θα ενημερώσω. Η μικρή καούρα στο στομάχι που είχα όταν έπαιρνα το χάπι πέρασε και συνεχίζω να μην έχω υπνηλία.
Στύσεις κάθε πρωί και μέσα στην ημέρα και γενικότερα καλύτερη διάθεση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα στην παρεα. Εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι την πιθανοτητα καποια στιγμη να δοκιμασω την ντουταστεριδη. Δεν θεωρω οτι ειναι ακομα η ωρα μιας και ακομα δεν εκλεισα ενα χρονο φιναστεριδης στα 7mg/week.
Θα σας μεταφερω την πορεια της σκεψης μου και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Καταρχας βρισκομαι σε μια κατασταση που δεν μπορει καποιος να αντιληφθει οτι πασχω απο ΑΓΑ. Μιας και για το συγκεκριμενο ζητημα δεν γνωριζει κανεις αλλος περαν εμου και της οικογενειας οι φιλοι με χαρακτηριζουν τυχερο. Εγω το δεχομαι, οχι γιατι δεν εχω το γονιδιο αλλα γιατι τρια χρονια μετα ειμαι θεωρω σχεδον στην κατασταση που ημουν οταν ξεκινησα, αλλα και επειδη ξεκινησα αγωγη τη σωστη στιγμη.

Η διαγνωση του Λορενζο στο consultation ηταν diffuse thinner, σε ολο το κεφαλι πανω. Ισως φαινεται thinning εως NW4, με βαση ελεγχο που εχω κανει με μικροσκοπιο στο σπιτι. Επισης ηταν ξεκαθαρος για φιναστεριδη 1μγ/day.
Ελπιζω να καταφερω στο χρονο να ξανακανω καποιο consultation μαζι του ωστε να εχω μια εικονα του κατα ποσο η φινα με διατηρει ή οχι. Θα κανω την προσπαθεια.

Ας παμε ομως στην λογικη πισω απο την ντουτα. Αφου στην περιπτωση μου υπαρχουν τριχοθυλακια υπερευαισθητα στη DHT και δεν τα εχω ακομα χασει πιθανως η φινα μονη να μη μπορει να τα συγκρατησει και σε βαθος χρονου να χανω εδαφος αργα. Ισως δηλαδη ο μονος τροπος να κρατησω ορισμενα τριχοθυλακια ειναι η duta.
Το ερωτημα ειναι αξιζει; Η να αποδεχθω οτι αυτα αργα η γρηγορα θα χαθουν και τελος.
 

Andreas10

Active Member
Καλησπερα στην παρεα. Εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι την πιθανοτητα καποια στιγμη να δοκιμασω την ντουταστεριδη. Δεν θεωρω οτι ειναι ακομα η ωρα μιας και ακομα δεν εκλεισα ενα χρονο φιναστεριδης στα 7mg/week.
Θα σας μεταφερω την πορεια της σκεψης μου και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Καταρχας βρισκομαι σε μια κατασταση που δεν μπορει καποιος να αντιληφθει οτι πασχω απο ΑΓΑ. Μιας και για το συγκεκριμενο ζητημα δεν γνωριζει κανεις αλλος περαν εμου και της οικογενειας οι φιλοι με χαρακτηριζουν τυχερο. Εγω το δεχομαι, οχι γιατι δεν εχω το γονιδιο αλλα γιατι τρια χρονια μετα ειμαι θεωρω σχεδον στην κατασταση που ημουν οταν ξεκινησα, αλλα και επειδη ξεκινησα αγωγη τη σωστη στιγμη.

Η διαγνωση του Λορενζο στο consultation ηταν diffuse thinner, σε ολο το κεφαλι πανω. Ισως φαινεται thinning εως NW4, με βαση ελεγχο που εχω κανει με μικροσκοπιο στο σπιτι. Επισης ηταν ξεκαθαρος για φιναστεριδη 1μγ/day.
Ελπιζω να καταφερω στο χρονο να ξανακανω καποιο consultation μαζι του ωστε να εχω μια εικονα του κατα ποσο η φινα με διατηρει ή οχι. Θα κανω την προσπαθεια.

Ας παμε ομως στην λογικη πισω απο την ντουτα. Αφου στην περιπτωση μου υπαρχουν τριχοθυλακια υπερευαισθητα στη DHT και δεν τα εχω ακομα χασει πιθανως η φινα μονη να μη μπορει να τα συγκρατησει και σε βαθος χρονου να χανω εδαφος αργα. Ισως δηλαδη ο μονος τροπος να κρατησω ορισμενα τριχοθυλακια ειναι η duta.
Το ερωτημα ειναι αξιζει; Η να αποδεχθω οτι αυτα αργα η γρηγορα θα χαθουν και τελος.
Σχόλιο παρακολούθησης
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ενδιαφέρον το σκεπτικό σου φίλε @Kostas97 .
Ταπεινή μου άποψη:
Σίγουρα αντιλαμβάνομαι ότι θες να κρατήσεις τους "υπερευαίσθητους στη DHT θύλακες", για όσα παραπάνω χρόνια μπορείς.
Όμως αν αυτοί βρίσκονταν (υποθέτω) σε κροτάφους/χερλαιν και δεν είναι σε τόσο μεγάλη έκταση, και ήμουν έτοιμος να αποδεχτώ ψυχολογικά την αργά εξελισσόμενη απώλεια τους, προσωπικά δε θα έριχνα ντούτα από τα 25 ακόμη.
Ντούτα θα έριχνα εαν με τη φίνα 1mg/week δεν είδα καμία βελτίωση και γενικά η ποιότητα (ανεξάρτητα από την ποσότητα) τρίχας δεν "εμπνέει ασφάλεια", γενικά σε όλο το κεφάλι.
Η ντούτα σίγουρα θα σου κρατήσει για ακόμη περισσότερα χρόνια τους "υπερευαίσθητους στη DHT θύλακες", αλλά και πάλι κάποιοι από αυτούς σε πιο μεγάλη ηλικία θα χαιρετίσουν λογικά, απλά με πιο αργό ρυθμό.
Είναι θέμα πιστεύω προσωπικό, καθώς εξαρτάται από το μέγιστο ψυχολoγικά σημείο που μπορεί να ανεχτεί ο καθένας, και σε συνάρτηση με την ηλικία που βρίσκεται σε κάθε φάση καθώς εξελίσσεται η ΑΓΑ.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπερα στην παρεα. Εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι την πιθανοτητα καποια στιγμη να δοκιμασω την ντουταστεριδη. Δεν θεωρω οτι ειναι ακομα η ωρα μιας και ακομα δεν εκλεισα ενα χρονο φιναστεριδης στα 7mg/week.
Θα σας μεταφερω την πορεια της σκεψης μου και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Καταρχας βρισκομαι σε μια κατασταση που δεν μπορει καποιος να αντιληφθει οτι πασχω απο ΑΓΑ. Μιας και για το συγκεκριμενο ζητημα δεν γνωριζει κανεις αλλος περαν εμου και της οικογενειας οι φιλοι με χαρακτηριζουν τυχερο. Εγω το δεχομαι, οχι γιατι δεν εχω το γονιδιο αλλα γιατι τρια χρονια μετα ειμαι θεωρω σχεδον στην κατασταση που ημουν οταν ξεκινησα, αλλα και επειδη ξεκινησα αγωγη τη σωστη στιγμη.

Η διαγνωση του Λορενζο στο consultation ηταν diffuse thinner, σε ολο το κεφαλι πανω. Ισως φαινεται thinning εως NW4, με βαση ελεγχο που εχω κανει με μικροσκοπιο στο σπιτι. Επισης ηταν ξεκαθαρος για φιναστεριδη 1μγ/day.
Ελπιζω να καταφερω στο χρονο να ξανακανω καποιο consultation μαζι του ωστε να εχω μια εικονα του κατα ποσο η φινα με διατηρει ή οχι. Θα κανω την προσπαθεια.

Ας παμε ομως στην λογικη πισω απο την ντουτα. Αφου στην περιπτωση μου υπαρχουν τριχοθυλακια υπερευαισθητα στη DHT και δεν τα εχω ακομα χασει πιθανως η φινα μονη να μη μπορει να τα συγκρατησει και σε βαθος χρονου να χανω εδαφος αργα. Ισως δηλαδη ο μονος τροπος να κρατησω ορισμενα τριχοθυλακια ειναι η duta.
Το ερωτημα ειναι αξιζει; Η να αποδεχθω οτι αυτα αργα η γρηγορα θα χαθουν και τελος.
Ναι θα μπορούσες να είχες πάρει ντούτα από την αρχή εάν ο γιατρός σου το επέλεγε και μπορείς να πας εκεί αν το πιστεύεις ότι μπορεί να σου δώσει κάτι θετικό. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει θετική διαφορά και οι επιφυλάξεις των άλλων να είναι απλά θεωρίες και φόβοι. Τα περί "είναι πολύ δυνατή η ντούτα και μην ξεκινήσεις νωρίς γιατί άμα χάσει την δύναμη της μετά τι θα πάρεις" έχει νόημα περισσότερο εάν είμασταν ναρκομανείς και όχι σε θεραπεία... Στο φινάλε το ταξίδι είναι μοναχικό, εδώ γνώμες ανταλλάσσουμε. Το σίγουρο είναι ότι δεν παντρεύεσαι μια θεραπεία ούτε γράφεται σε πέτρα, μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις.
Η δική μου άποψη είναι ότι εάν κάποιος χάνει από μια θεραπεία είναι επειδή το σώμα αλλάζει και δεν παίρνεις την σωστή δόση, όχι επειδή μια ουσία είναι δυνατότερη από μια άλλη. Στο τέλος σημασία έχει να έχεις αποτελεσματικότητα με μηδέν παρενέργειες που να σου επιτρέπει να συνεχίσεις την θεραπεία για όσο θέλεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Για όσους ενδιαφέρονται, η ντούτα είναι εγκεκριμένη από τον fda απλά μόνο για τον προστάτη και όχι για τα μαλλιά. Με λίγα λόγια έχει περάσει όλες τις δοκιμές ασφαλείας φαρμάκων και αποτελεσματικότητας. Για ποιο λόγο δεν έχουν κάνει αίτηση για τα μαλλιά δεν το έχω καταλάβει. Προφανώς χαμηλές πωλήσεις στις ΗΠΑ.

Στα δικά μας, ολοκληρώνεται σιγά σιγά η δεύτερη εβδομάδα με ντούτα κάθε μέρα και έχω μόνο θετικά να πω. Έχω την εντύπωση ότι θα δω αποτελέσματα πολύ γρήγορα, σε 2-3 μήνες ίσως, που θα με φέρει στον 1 χρόνο θεραπείας. Αυτή την στιγμή η αλλαγή θεραπείας είναι σαν να άλλαξα σαμπουάν με ένα πολύ καλύτερο, και από το χάπι σαν ουσία σαν να παίρνω κάτι που μου πάει καλύτερα. Η αίσθηση είναι σαν να σταμάτησα την φινα (που την σταμάτησα..) αλλά σε καμία περίπτωση ότι άρχισα κάτι δυνατότερο. Μου έχει κάνει εντύπωση που το κάθε μέρα ντούτα μου φαίνεται λιγότερο από το 3χ φίνα.
 
Μπλουζα