Avodart 0,5mg(Ντουταστερίδη) για Υπερπλασία προστάτη και μαλλιά με low dose

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Πάντως παιδιά εμένα η Φίνα φταίει?Η μίνο φταίει?Έχω δει διαφορά στο crown που ήταν άδειο!
Αν δεις ένα βίντεο που έχω με την πορεία της φινας 2,5 περιπου ετών στο νήμα της ΜΜ μου θα δεις ότι όντως στο Κράουν δουλεύει.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Αν δεις ένα βίντεο που έχω με την πορεία της φινας 2,5 περιπου ετών στο νήμα της ΜΜ μου θα δεις ότι όντως στο Κράουν δουλεύει.
Το έχω δεί φίλε μου bobby και η αλήθεια είναι ότι με επηρέασε για αυτό και ξεκίνησα!
 

Marios1982

Well-Known Member
Άμα δουλεύει καλύτερα σε εμάς τους ώριμους, με 3Χ την εβδομάδα αντι 7Χ, χωρίς να κόβουμε χάπια και να μας ανεβάζει και την λίμπιντο……επίσης από την στιγμή που δεν έχω κάποιο θέμα (ορατό τουλάχιστον) με την φίνα οι πιθανότητες να έχω με την ντουτα είναι πολύ μικρες. Μην πω επίσης ότι στην αναζήτησή μου (με online cons) ο (σοκο)Freitas μου είπε να ξεκινήσω 2Χντουτα & 5Χφίνα…… βέβαια συνταγή που δουλεύει δεν την πειράζεις….αλλά και το καλό είναι εχθρός του καλύτερου….
Αχ Μπόμπι ίδια διλήμματα έχουμε !!! Ίδια ηλικία! Ίδια θέματα !
 

Marios1982

Well-Known Member
Αν δεις ένα βίντεο που έχω με την πορεία της φινας 2,5 περιπου ετών στο νήμα της ΜΜ μου θα δεις ότι όντως στο Κράουν δουλεύει.
Και όχι μόνο. Απλα Κράουν κάνει θαύματα. Το θέμα μου είναι ότι μετά από σχεδόν δυο χρόνια βλέπω πάλι τριχόπτωση έχω και δυο εβδομάδες και δεν ξέρω τι παίζει … αν είναι εποχιακή η είναι κάποιο νέο shedding.. η αν είναι στα πλαίσια της νορμαλ τριχόπτωσης που έχουμε όλοι κάθε μέρα. Πάντως σε γενικές γραμμές το μαλλί φυσάει, καμία σχέση με πριν. Τώρα αρχίζω πάλι βιταμίνες μήπως το τονώσω και πάλι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πάντως παιδιά εμένα η Φίνα φταίει?Η μίνο φταίει?Έχω δει διαφορά στο crown που ήταν άδειο!
Και σε μένα η φίνα δούλεψε πολύ στο crown αλλά δούλεψε περισσότερο στην χερλαίν. Η μινόξ πίσω δεν μου έκανε πολλά. Μου είχε φανεί περίεργο. Όταν άρχισα την ντούτα αραίωσε το χερλάιν σχεδόν αμέσως και πίστεψα οτι είχα κάνει μέγα λάθος αλλά τελικά μαζεύτηκε η χερλαίν και πίσω δούλεψε πολύ περισσότερο απο οτι η φίνα. Την χέρλαιν τούμπανο μου την είχε κάνει η μινόξ σε 6 μήνες και απο τότε σχεδόν την διατηρώ με μικρές απώλειες στους κροτάφους λόγο ηλικίας.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Και σε μένα η φίνα δούλεψε πολύ στο crown αλλά δούλεψε περισσότερο στην χερλαίν. Η μινόξ πίσω δεν μου έκανε πολλά. Μου είχε φανεί περίεργο. Όταν άρχισα την ντούτα αραίωσε το χερλάιν σχεδόν αμέσως και πίστεψα οτι είχα κάνει μέγα λάθος αλλά τελικά μαζεύτηκε η χερλαίν και πίσω δούλεψε πολύ περισσότερο απο οτι η φίνα. Την χέρλαιν τούμπανο μου την είχε κάνει η μινόξ σε 6 μήνες και απο τότε σχεδόν την διατηρώ με μικρές απώλειες στους κροτάφους λόγο ηλικίας.
Συνεχίζεις την Μίνο Λάζαρε?
 

dlazaros

Well-Known Member
Συνεχίζεις την Μίνο Λάζαρε?
Η μινόξ είναι εργαλείο επανέκφυσης για μένα, την χρησιμοποίησα για 1 χρόνο με επιτυχία και είχα ήδη αρχίσει φίνα για να διατηρήσω τα αποτελέσματα. Μια χαρά. Αν έβαζα μινόξ χωρίς φίνα σε 6 μήνες αφού θα σταμάταγα την μινόξ θα τα είχα χάσει όλα και χειρότερα. Πάντως δεν ήταν και πολύ ανεκτικός ο οργανισμός μου στην μινόξ, πάλι καλά που άντεξα 1 χρόνο και ήταν και αφρός (kirkland). Ταχυπαλμίες, νύστα, πρησμένα μάτια, ρυτίδες στο κούτελο, κόλαση!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Η μινόξ είναι εργαλείο επανέκφυσης για μένα, την χρησιμοποίησα για 1 χρόνο με επιτυχία και είχα ήδη αρχίσει φίνα για να διατηρήσω τα αποτελέσματα. Μια χαρά. Αν έβαζα μινόξ χωρίς φίνα σε 6 μήνες αφού θα σταμάταγα την μινόξ θα τα είχα χάσει όλα και χειρότερα. Πάντως δεν ήταν και πολύ ανεκτικός ο οργανισμός μου στην μινόξ, πάλι καλά που άντεξα 1 χρόνο και ήταν και αφρός (kirkland). Ταχυπαλμίες, νύστα, πρησμένα μάτια, ρυτίδες στο κούτελο, κόλαση!
Ευτυχώς εμένα η Μίνο με πάει καλά.....Δεν έχω κάποιο θέμα!(regaine)Αφρός αλλά με έχει ξετινάξει οικονομικά!Δεν βγάζω ούτε μήνα με ένα αφρό!Λέω να κλείσω το 6 μηνο πρωί βράδυ όπως που είπε ο γιατρός και μετά να κάνω μια συντήρηση 3-4 φορές την εβδομάδα μόνο βράδυ!Εσύ τι λες για αυτό?
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ευτυχώς εμένα η Μίνο με πάει καλά.....Δεν έχω κάποιο θέμα!(regaine)Αφρός αλλά με έχει ξετινάξει οικονομικά!Δεν βγάζω ούτε μήνα με ένα αφρό!Λέω να κλείσω το 6 μηνο πρωί βράδυ όπως που είπε ο γιατρός και μετά να κάνω μια συντήρηση 3-4 φορές την εβδομάδα μόνο βράδυ!Εσύ τι λες για αυτό?
Το 1 φορά την ημέρα μινόξ από το 2 φορές την ημέρα έχει πολύ λίγη διαφορά.
Αυτό το λέω με όσα έχω δει στα 14 χρόνια που χρησιμοποιώ τη μινόξ.
Άρα με 1 φορά την ημέρα θα σου βγαίνει αρκετά πιο οικονομικά, και πάνω-κάτω θα παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευτυχώς εμένα η Μίνο με πάει καλά.....Δεν έχω κάποιο θέμα!(regaine)Αφρός αλλά με έχει ξετινάξει οικονομικά!Δεν βγάζω ούτε μήνα με ένα αφρό!Λέω να κλείσω το 6 μηνο πρωί βράδυ όπως που είπε ο γιατρός και μετά να κάνω μια συντήρηση 3-4 φορές την εβδομάδα μόνο βράδυ!Εσύ τι λες για αυτό?
Όπως σου τα είπε ο male. Με μια φορά θα είσαι κομπλέ.
 

Boldy J

New Member
@dlazaros
καλησπερα θελω να κανω δύο ερωτησεις, μία για fasting και μία για την μινοξιδιλη!

-Πρωτα ας ξεκινησουμε απ τα απλά:
Κανω φαστινγκ 16/8 (ωρες φαγητού 2μμ έως 10μμ) και θέλω να ξεκινήσω να παιρνω πολυβιταμίνη (της Solgar) 1χ κάθε πρωί πριν την δουλειά πραγμα που σημαινει οτι ειναι εκτος ωρών φαγητού. "Σπάει" το fasting έτσι ή δεν εχει αντίκτυπο?

-Δευτερον, σχετικά με την μινοξιδίλη:
Ειμαι 31 ετων (NW 3,5-4) και εκλεισα 12μηνες χρησης Φινα ταυτοχρονα με Μινοξ χωρις καμία ανεκφυση, απλά μου κρατάνε σταθερά τα ηδη υπάρχων μαλλια.
Για αυτό εδω και δυο εβδομαδες σταματησα την Φινα και ξεκινησα Ντουτα προφόρτιση (με πλάνο προφορτιση 3 μηνες καθε μερα και μετέπειτα 3χ/εδομαδα).
Εν συνεχεία σκεφτομαι να κλεισω επισης 12μηνο Ντουτα παραλληλα με Μινοξ και μετά το 12μηνο να σταματησω την Μινοξ (ως τότε θα εχω συνολικά 24μηνες συνεχούς χρησης 5% topical solution) συνεχιζοντας δηλαδη μόνο με Ντουτα αποκλειστικά.

Η ερωτηση μου ειναι οτι αν απ την στιγμη που καποιος χρησιμοποιει το πιο δυνατο μεσο κατα της ΑΑ που ειναι η Ντουτα, η Μινοξ του ειναι "απαραιτητη"? Θα υπαρξει εμφανής διαφορά στο μαλλί αν την κοψω και συνεχισω μόνο Ντουτα? Θα χαθεί αρκετο ηδη υπαρχον μαλλί αν την σταματησω? Υπαρχει καποιο πλάνο με την Μινοξ σε στυλ συντηρησης μια στο τόσο περα απ το καθημερινό?

*Να σημειωθει οτι δεν εχω καποια παρενεργεια απ την Μινοξ απλά δεν με βολευει στην καθημερινοτητα. Λαζαρε εσυ αν δεν σου δημιουργουσε side effects θα την συνέχιζες εστω και μια φορα την μερα χρήση?
 

dlazaros

Well-Known Member
Λοιπόν φίλε @Boldy J
Πρώτα για την νηστεία, οχι οι βιταμίνες δεν σπάνε την νηστεία που έρχεται απο τον βραδυνό ύπνο εκτός και εαν η βιταμίνη έχει μέσα γλυκόζη ή πολύ δεξτρόζη για την απορρόφηση της (και να έχει δεν κρατάει πολύ, κανα μισάωρο απλά αρχίζεις και πεινάς πολύ). Δες τα συστατικά. Εδώ βέβαια να σου πω οτι εαν κάνεις πλάνο 16:8 και τρώς το τελευταίο γεύμα στις 10 το βράδυ και έχεις στόχο να χάσεις λίπος τότε βάζεις αυτογκόλ αφού δεν προλαβαίνει να μειωθεί αρκετά η ινσουλίνη πριν πας για ύπνο, ιδιαίτερα εαν τρώς υδατάνθρακα που δεν θα κάψεις αλλά θα αποθηκεύσεις με τον ύπνο σαν αθλητής του σούμο. Σκέψου οτι τρώμε για να έχουμε ενέργεια οπότε γιατί να φάω πριν πάω για ύπνο? Εκτός και εαν θέλω να κάνω μαραθώνιο στα όνειρα...

Μινοξιδίλη. Μια χαρά τα έχεις μελετήσει και πολύ σωστά πήγες απο φίνα σε ντούτα και με τον σωστό τρόπο. Θα την σταμάταγα την μινόξ μετά απο 1 χρόνο πακέτο με την ντούτα και θα συνέχιζα με την ντούτα μόνο (εαν δεν μου προκαλούσε κάτι ενοχλητικό) όπως το έχεις προγραμματίσει. Τώρα για τα μαλλιά που θα πέσουν μόλις την κόψεις την μινοξιδίλη. Ένας άνδρας έχει 100 χιλιάδες τρίχες στο κεφάλι απο τις οποίες περίπου 80 χιλιάδες σε αναγενή (90 πόντους μήκος μπορεί να φτάνουν τα μαλλιά) που κρατάει 5-6 χρόνια και 15 χιλιάδες σε τελογενή που κρατάει 2-3 μήνες και καμια 5 χιλιάδες σε δυσμορφικές και νέες τρίχες κλπ. Όταν κάποιος παίρνει μινοξιδίλη, άσχετα αμα έχει τριχόπτωση, καράφλα ή οτιδήποτε άλλο, τότε έχει στο κεφάλι και τα 100 χιλιάδες τρίχες όλη την ώρα! Φαντάσου μια μεταμόσχευση 20 χιλιάδων τριχών τι αποτέλεσμα θα είχαν στο κεφάλι κάποιου! Μόλις κόψεις την μινοξιδίλη ξαναγυρνάς στις φυσιολογικές 80 χιλιάδες τρίχες αλλά επειδή έχεις ζήσει τις φούλ 100 χιλιάδες τώρα σου κακοφαίνεται!
Οπότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι οτι για πρακτικούς λόγους μετά τα 2 χρόνια δεν θα έβαζα μινοξιδίλη αλλά για αισθητικούς λόγους μπορεί να συνέχιζα να βάζω για να απολαύσω την πυκνότητα που μου δίνει. Βέβαια καταλαβαίνεις οτι αυτή η "συνήθεια" εαν είναι μακροχρόνια και μετά τα 40 έχει και άλλα όπως ρυτίδες στο κούτελο, μαύρους κύκλους στα μάτια και σακούλες και χαμηλή πίεση με ζαλάδες και λιγότερο "σκληρή" στύση (χαμηλή πίεση γαρ). Τα πάντα είναι επιλογές λοιπόν.
 

Boldy J

New Member
Λοιπόν φίλε @Boldy J
Πρώτα για την νηστεία, οχι οι βιταμίνες δεν σπάνε την νηστεία που έρχεται απο τον βραδυνό ύπνο εκτός και εαν η βιταμίνη έχει μέσα γλυκόζη ή πολύ δεξτρόζη για την απορρόφηση της (και να έχει δεν κρατάει πολύ, κανα μισάωρο απλά αρχίζεις και πεινάς πολύ). Δες τα συστατικά. Εδώ βέβαια να σου πω οτι εαν κάνεις πλάνο 16:8 και τρώς το τελευταίο γεύμα στις 10 το βράδυ και έχεις στόχο να χάσεις λίπος τότε βάζεις αυτογκόλ αφού δεν προλαβαίνει να μειωθεί αρκετά η ινσουλίνη πριν πας για ύπνο, ιδιαίτερα εαν τρώς υδατάνθρακα που δεν θα κάψεις αλλά θα αποθηκεύσεις με τον ύπνο σαν αθλητής του σούμο. Σκέψου οτι τρώμε για να έχουμε ενέργεια οπότε γιατί να φάω πριν πάω για ύπνο? Εκτός και εαν θέλω να κάνω μαραθώνιο στα όνειρα...

Μινοξιδίλη. Μια χαρά τα έχεις μελετήσει και πολύ σωστά πήγες απο φίνα σε ντούτα και με τον σωστό τρόπο. Θα την σταμάταγα την μινόξ μετά απο 1 χρόνο πακέτο με την ντούτα και θα συνέχιζα με την ντούτα μόνο (εαν δεν μου προκαλούσε κάτι ενοχλητικό) όπως το έχεις προγραμματίσει. Τώρα για τα μαλλιά που θα πέσουν μόλις την κόψεις την μινοξιδίλη. Ένας άνδρας έχει 100 χιλιάδες τρίχες στο κεφάλι απο τις οποίες περίπου 80 χιλιάδες σε αναγενή (90 πόντους μήκος μπορεί να φτάνουν τα μαλλιά) που κρατάει 5-6 χρόνια και 15 χιλιάδες σε τελογενή που κρατάει 2-3 μήνες και καμια 5 χιλιάδες σε δυσμορφικές και νέες τρίχες κλπ. Όταν κάποιος παίρνει μινοξιδίλη, άσχετα αμα έχει τριχόπτωση, καράφλα ή οτιδήποτε άλλο, τότε έχει στο κεφάλι και τα 100 χιλιάδες τρίχες όλη την ώρα! Φαντάσου μια μεταμόσχευση 20 χιλιάδων τριχών τι αποτέλεσμα θα είχαν στο κεφάλι κάποιου! Μόλις κόψεις την μινοξιδίλη ξαναγυρνάς στις φυσιολογικές 80 χιλιάδες τρίχες αλλά επειδή έχεις ζήσει τις φούλ 100 χιλιάδες τώρα σου κακοφαίνεται!
Οπότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι οτι για πρακτικούς λόγους μετά τα 2 χρόνια δεν θα έβαζα μινοξιδίλη αλλά για αισθητικούς λόγους μπορεί να συνέχιζα να βάζω για να απολαύσω την πυκνότητα που μου δίνει. Βέβαια καταλαβαίνεις οτι αυτή η "συνήθεια" εαν είναι μακροχρόνια και μετά τα 40 έχει και άλλα όπως ρυτίδες στο κούτελο, μαύρους κύκλους στα μάτια και σακούλες και χαμηλή πίεση με ζαλάδες και λιγότερο "σκληρή" στύση (χαμηλή πίεση γαρ). Τα πάντα είναι επιλογές λοιπόν.
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση @dlazaros !
Και κάτι τελευταίο..
Πιστεύεις οτι αν ελλατωθεί η δόση της μινοξιδιλης απο 2ml συνολικά καθημερινά που ειναι το default,
σε 0,2ml καθημερινά και εσαεί (κυριολεκτικά το 1/10 δηλαδη ημερησίως στοχευμένα αποκλειστικά στην περιοχη της γωνίας που κανει το hairline με τους κροτάφους) θα επηρεαστεί και παλι ο οργανισμός? (βλ. ρυτίδες στο κούτελο, μαύρους κύκλους, ζαλαδες, "μελάτη" στήση κτλ.)
Ή ειναι αμελητέα η ποσότητα των ml και δεν θα χει αντικτυπο στα side effects?
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση @dlazaros !
Και κάτι τελευταίο..
Πιστεύεις οτι αν ελλατωθεί η δόση της μινοξιδιλης απο 2ml συνολικά καθημερινά που ειναι το default,
σε 0,2ml καθημερινά και εσαεί (κυριολεκτικά το 1/10 δηλαδη ημερησίως στοχευμένα αποκλειστικά στην περιοχη της γωνίας που κανει το hairline με τους κροτάφους) θα επηρεαστεί και παλι ο οργανισμός? (βλ. ρυτίδες στο κούτελο, μαύρους κύκλους, ζαλαδες, "μελάτη" στήση κτλ.)
Ή ειναι αμελητέα η ποσότητα των ml και δεν θα χει αντικτυπο στα side effects?
Εάν μιλάμε για στοχευμένη δοσολογία τόσο μικρή μόνο στους κροτάφους δεν βλέπω πρόβλημα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Εγώ το μόνο που έχω να πω, είναι πως η τοπική μινο δεν είναι τόσο δραστική όσο το χάπι. Απλα σαν πληροφορία, χωρίς να θέλω να παρέμβω σε ένα τόσο μεστό κειμένου του Λαζάρου. Εγώ προσωπικά έχω ένα χρόνο και κάτι με τοπική μινο, και περίπου 6-7 μήνες χάπι. Στα 3 χρόνια περίπου θα τη σταματήσω και ότι γίνει. @dlazaros να υποθέσω πως μαύροι κύκλο ρυτίδες κλπ είναι και από οραλ μινο σωστα; Μου αρέσει που βάζω και ρετινόλη τα βράδια χαχαχα
 
Μπλουζα