Aris rokos, injertocapilar (lorenzo), fue, 4001g, 22/23 -5 -2019

nucky

Active Member
Έστειλα ένα μήνυμα στον Rassman και τον ρώτησα : Ας πούμε οτι ένας 40χρονος με μικρό NW (πχ IV ) πάει για μεταμόσχευση και ο γιατρός του πάρει grafts εκτός της τυπικής ασφαλούς ζώνης (NW 6 -7 ) . Μπορούμε να πούμε οτι κάνει καλά διότι στα 40 το NW έχει πια δείξει που θα φτάσει ; Η απάντησή του ήταν : Not Necessarily.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και πολύ καλά σου απάντησε. Έτσι πρέπει να απαντάνε οι γιατροί σε ερωτήσεις γενικού περιεχομένου. Φαντάζομαι ότι και μετά τον βομβαρδισμό πληροφοριών ιατρικής το τελευταίο δίμηνο θα έχεις καταλάβει ότι τις περισσότερες φορές τα πράγματα δεν είναι μαύρο-άσπρο και οι γνώμες, ακόμα και σε θέματα που παλιότερα ήταν δεδομένα, διίστανται ή μπορεί και 2 αντίθετες απαντήσεις να είναι και οι 2 σωστές ανάλογα με τις προϋποθέσεις.

Ο Rassman, όπως και όλοι σχεδόν οι Αμερικάνοι γιατροί, που στην πλειοψηφία τους μπορεί να κάνουν και FUE αλλά πλην ελάχιστων εξαιρέσεων είναι υπέρμαχοι του strip θέτουν έντονα το θέμα της ασφαλούς περιοχής στην FUE (θυμάμαι μια μεγάλη συζήτηση στο συνέδριο). Από την άλλη πλευρά αυτοί που κάνουν σχεδόν μόνο FUE είναι υπέρ της διευρυμένης δότριας αλλά με προϋποθέσεις και άλλα πρωτόκολλα (ηλικία, φάρμακα, λεπτομερέστατη εξέταση & ανάλυση δότριας, ομογενοποίηση, splitting, κλπ). Φυσικά υπάρχει και η ενδιάμεση λύση (strip & FUE) που παρόλο θεωρητικά είναι πιο ασφαλής, στην πράξη φθίνει γιατί και οι γιατροί αλλά και οι ασθενείς δεν την προτιμούν. Σύμφωνα με στατιστικές γιατρών με μεγάλη εμπειρία στην FUE οι πιθανότητες να χαθεί σημαντικός αριθμός graft λόγω διεύρυνσης της ασφαλούς (κατά strip) περιοχής είναι πολύ μικρές (αν ακολουθηθούν τα σωστά πρωτόκολλα), οπότε δεν αξίζει να την περιορίσεις. Για αυτό δίνεται τεράστια σημασία στην υγεία και στην σωστή ανάλυση της δότριας χωρίς εκπτώσεις.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν εφαρμόζουμε FUE (μόνο) θεωρώντας ότι η δότρια δεν είναι τόσο σημαντική και δεν ληφθεί σαν παράμετρος στο αν κάποιος υποψήφιος είναι ή όχι κατάλληλος και υπό ποιες προϋποθέσεις (δεν ξέρω αν σου θυμίζει αυτή η άποψη κάποια μέλη του φόρουμ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Και πολύ καλά σου απάντησε. Έτσι πρέπει να απαντάνε οι γιατροί σε ερωτήσεις γενικού περιεχομένου. Φαντάζομαι ότι και μετά τον βομβαρδισμό πληροφοριών ιατρικής το τελευταίο δίμηνο θα έχεις καταλάβει ότι τις περισσότερες φορές τα πράγματα δεν είναι μαύρο-άσπρο και οι γνώμες, ακόμα και σε θέματα που παλιότερα ήταν δεδομένα, διίστανται ή μπορεί και 2 αντίθετες απαντήσεις να είναι και οι 2 σωστές ανάλογα με τις προϋποθέσεις.

Ο Rassman, όπως και όλοι σχεδόν οι Αμερικάνοι γιατροί, που στην πλειοψηφία τους μπορεί να κάνουν και FUE αλλά πλην ελάχιστων εξαιρέσεων είναι υπέρμαχοι του strip θέτουν έντονα το θέμα της ασφαλούς περιοχής στην FUE (θυμάμαι μια μεγάλη συζήτηση στο συνέδριο). Από την άλλη πλευρά αυτοί που κάνουν σχεδόν μόνο FUE είναι υπέρ της διευρυμένης δότριας αλλά με προϋποθέσεις και άλλα πρωτόκολλα (ηλικία, φάρμακα, λεπτομερέστατη εξέταση & ανάλυση δότριας, ομογενοποίηση, splitting, κλπ). Φυσικά υπάρχει και η ενδιάμεση λύση (strip & FUE) που παρόλο θεωρητικά είναι πιο ασφαλής, στην πράξη φθίνει γιατί και οι γιατροί αλλά και οι ασθενείς δεν την προτιμούν. Σύμφωνα με στατιστικές γιατρών με μεγάλη εμπειρία στην FUE οι πιθανότητες να χαθεί σημαντικός αριθμός graft λόγω διεύρυνσης της ασφαλούς (κατά strip) περιοχής είναι πολύ μικρές (αν ακολουθηθούν τα σωστά πρωτόκολλα), οπότε δεν αξίζει να την περιορίσεις. Για αυτό δίνεται τεράστια σημασία στην υγεία και στην σωστή ανάλυση της δότριας χωρίς εκπτώσεις.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν εφαρμόζουμε FUE (μόνο) θεωρώντας ότι η δότρια δεν είναι τόσο σημαντική και δεν ληφθεί σαν παράμετρος στο αν κάποιος υποψήφιος είναι ή όχι κατάλληλος και υπό ποιες προϋποθέσεις (δεν ξέρω αν σου θυμίζει αυτή η άποψη κάποια μέλη του φόρουμ).
Σ' ελεύθερη μετάφραση χωρίς φίνα περνεις μεγάλα ρίσκα με φίνα μικρότερο ρίσκο αλλά ρισκάρεις σε άλλα θέματα υγείας...εγώ αυτό συμπεράνω....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν βάλεις και 2-3 άλλες σημαντικές παραμέτρους (πέραν της φίνας) είσαι μέσα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν βάλεις και 2-3 άλλες σημαντικές παραμέτρους (πέραν της φίνας) είσαι μέσα.
Απ' αυτά που διαβάζω κυρίως από σας το συμπέρασμα είναι ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν από την φίνα αν θες μια δραστική θεραπεία ....τώρα τα σαμπουάν οι βιταμίνες τα πρπ τα καπελα κ η μινοξ έχουν ημερομηνία λήξεως κ απλά ίσως κάποιο διάστημα δίνουν κάποιο μπούστ η συντήρηση...
 

makis25

Well-Known Member
Απ' αυτά που διαβάζω κυρίως από σας το συμπέρασμα είναι ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν από την φίνα αν θες μια δραστική θεραπεία ....τώρα τα σαμπουάν οι βιταμίνες τα πρπ τα καπελα κ η μινοξ έχουν ημερομηνία λήξεως κ απλά ίσως κάποιο διάστημα δίνουν κάποιο μπούστ η συντήρηση...
o cvial φανταζομαι εννοει και το καλο ιστορικο του καθε υποψηφιου για μεταμοσχευση , δεν εννοει ολα αρχιζουν και τελειωνουν με φινα . Αν στο σοι σου , οι κοντινοι και μακρυνοι συγγενεις σου ειναι nw6+ απ τα 40 , ε και να σαι τωρα 30 με nw3 δε λεει κ πολλα για την ασφαλεια σου. Αν οι περισσοτεροι συγγενεις σου φτασαν 60+ nw4 και κατω , τοτε το να σαι 30 nw3 αποκτα αλλο νοημα .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
o cvial φανταζομαι εννοει και το καλο ιστορικο του καθε υποψηφιου για μεταμοσχευση , δεν εννοει ολα αρχιζουν και τελειωνουν με φινα . Αν στο σοι σου , οι κοντινοι και μακρυνοι συγγενεις σου ειναι nw6+ απ τα 40 , ε και να σαι τωρα 30 με nw3 δε λεει κ πολλα για την ασφαλεια σου. Αν οι περισσοτεροι συγγενεις σου φτασαν 60+ nw4 και κατω , τοτε το να σαι 30 nw3 αποκτα αλλο νοημα .
Τώρα δεν θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος αλλά εγώ ποτέ δεν κτλ τι νοοτροπία όταν κάποιος αποδεδειγμένα λόγω κληρονομιάς πάει για 6αρης+ κ μάλιστα ξεκινάει επιθετικά από μικρός η αα γιατί λέτε να ξεκινήσει την φίνα και αργότερα μμ; Γιατί δεν λέτε να αφήσει την αα να εξελιχθεί κ μετά να γίνουν οι μμ; Αν κάποιος πάει με φάρμακα να ξεκινήσει τις μμ κ έχει κρατήσει δλδ κάποια μαμά μαλλιά κ δοτρια δυνατή κ για τον α β λόγο παρά πίσω όταν σταματήσει την αγωγή (οικονομικοί, ψυχολογικοί,ρουτινας, υγείας κτλ λόγοι) τι νόημα θα έχει; Τι θα συμβεί; Αντί ζωή η κατάσταση σε ταχύτατους ρυθμούς ..... Κ μάλιστα θα χάσει κ μμ μαλλιά...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
o cvial φανταζομαι εννοει και το καλο ιστορικο του καθε υποψηφιου για μεταμοσχευση , δεν εννοει ολα αρχιζουν και τελειωνουν με φινα . Αν στο σοι σου , οι κοντινοι και μακρυνοι συγγενεις σου ειναι nw6+ απ τα 40 , ε και να σαι τωρα 30 με nw3 δε λεει κ πολλα για την ασφαλεια σου. Αν οι περισσοτεροι συγγενεις σου φτασαν 60+ nw4 και κατω , τοτε το να σαι 30 nw3 αποκτα αλλο νοημα .

Ναι αυτό ακριβώς εννοώ, όπως επίσης σε ποια ηλικία ξεκίνησε η τριχόπτωση, τι μορφή έχει (αργή, μέτρια, επιθετική) τι εικόνα έχουν οι διάφορες περιοχές της δότριας (πυκνότητα, αριθμός h/g), πόσο υγιής είναι (anagen/telogen ratio, κλπ) αλλά και τι εύρος έχει σε επιφάνεια (καλά/κακά πλαϊνά, κλπ). Κάθε κεφάλι έχει άλλο σχήμα και οι διαφοροποιήσεις μπορεί να είναι μεγάλες και να κάνουν την διαφορά. Υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στο ίδιο NW. Στο consultation είδαμε μελλοντικά NW5 με δότριες από 6000-9000. Αυτό μπορεί να διαφοροποιήσει σημαντικά την στρατηγική και τις αποφάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τώρα δεν θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος αλλά εγώ ποτέ δεν κτλ τι νοοτροπία όταν κάποιος αποδεδειγμένα λόγω κληρονομιάς πάει για 6αρης+ κ μάλιστα ξεκινάει επιθετικά από μικρός η αα γιατί λέτε να ξεκινήσει την φίνα και αργότερα μμ; Γιατί δεν λέτε να αφήσει την αα να εξελιχθεί κ μετά να γίνουν οι μμ; Αν κάποιος πάει με φάρμακα να ξεκινήσει τις μμ κ έχει κρατήσει δλδ κάποια μαμά μαλλιά κ δοτρια δυνατή κ για τον α β λόγο παρά πίσω όταν σταματήσει την αγωγή (οικονομικοί, ψυχολογικοί,ρουτινας, υγείας κτλ λόγοι) τι νόημα θα έχει; Τι θα συμβεί; Αντί ζωή η κατάσταση σε ταχύτατους ρυθμούς ..... Κ μάλιστα θα χάσει κ μμ μαλλιά...

Γιώργο αν αφήσεις την ΑΑ να εξελιχθεί και είσαι ένα συνηθισμένο NW6 κάνεις την μμ πολύ δύσκολο εγχείρημα, έως και αδύνατο. Αντίθετα αν την βοηθήσεις με φίνα (ειδικά στα αρχικά στάδια) μπορείς να πάρεις ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα που φυσικά θα στηρίζεται σε μεγάλο ποσοστό στην φίνα. Μιλάμε για διαφορά όμως στην εικόνα μέρα με νύχτα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο αν αφήσεις την ΑΑ να εξελιχθεί και είσαι ένα συνηθισμένο NW6 κάνεις την μμ πολύ δύσκολο εγχείρημα, έως και αδύνατο. Αντίθετα αν την βοηθήσεις με φίνα (ειδικά στα αρχικά στάδια) μπορείς να πάρεις ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα που φυσικά θα στηρίζεται σε μεγάλο ποσοστό στην φίνα. Μιλάμε για διαφορά όμως στην εικόνα μέρα με νύχτα.
Μα συμφωνώ και αυτό λέω...αν κάποιος γίνει 6αρης και είναι ακατάλληλος για μμ απλά ας το αφήσει κ να συνεχίσει την ζωή του ...το να λες σε έναν 25αρη... 30αρη ξεκινά φίνα πριν μπεις για μμ και γενικά να την παντρευτείς μην γελιομαστε ...δεν γίνεται....δεν γίνεται για 30-40 χρόνια να παίρνεις φίνα...θα τα φέρει έτσι η ζωή που θα την σταματήσεις ...ακόμα κ αυτή που θεωρούν ότι δεν έχουν παρενέργειες η τις ξεπέρασαν μετά από καιρό με μαθηματική ακρίβεια η μακροχρόνια χρήση θα χτυπήσει κάπου στον οργανισμό...αθώες βιταμίνες να παίρνεις αν το κάνεις για πολλά χρόνια θα χεις θέματα... μεγαλώνοντας προκύπτουν θέματα και ο χρόνος θα σε φθείρει όπως κ να χει...με το που χρειαστείς μια φαρμακευτική αγωγή το πρώτο που θα σου πει ο γιατρός είναι κόψε την φίνα ...κ όλα αυτά σε ιδανικές συνθήκες χωρίς απρόοπτα ....τεσπά απλά αυτή η συμβουλή που δίνεται πάντα μου κάνε εντύπωση....
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα συμφωνώ και αυτό λέω...αν κάποιος γίνει 6αρης και είναι ακατάλληλος για μμ απλά ας το αφήσει κ να συνεχίσει την ζωή του ...το να λες σε έναν 25αρη... 30αρη ξεκινά φίνα πριν μπεις για μμ και γενικά να την παντρευτείς μην γελιομαστε ...δεν γίνεται....δεν γίνεται για 30-40 χρόνια να παίρνεις φίνα...θα τα φέρει έτσι η ζωή που θα την σταματήσεις ...ακόμα κ αυτή που θεωρούν ότι δεν έχουν παρενέργειες η τις ξεπέρασαν μετά από καιρό με μαθηματική ακρίβεια η μακροχρόνια χρήση θα χτυπήσει κάπου στον οργανισμό...αθώες βιταμίνες να παίρνεις αν το κάνεις για πολλά χρόνια θα χεις θέματα... μεγαλώνοντας προκύπτουν θέματα και ο χρόνος θα σε φθείρει όπως κ να χει...με το που χρειαστείς μια φαρμακευτική αγωγή το πρώτο που θα σου πει ο γιατρός είναι κόψε την φίνα ...κ όλα αυτά σε ιδανικές συνθήκες χωρίς απρόοπτα ....τεσπά απλά αυτή η συμβουλή που δίνεται πάντα μου κάνε εντύπωση....

Εκφράζεις κάποιες απόψεις που ενώ είναι λογικές δεν είναι απαραίτητα και σωστές. Υπάρχουν πάρα πολλά φάρμακα που παίρνονται μακροχρόνια (θυροξίνη, αναστολείς πρωτονίων για έλκη, κλπ) χωρίς παρενέργειες (ή τουλάχιστον όχι σημαντικές). Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για τη φίνα. Δέχομαι τον προβληματισμό σου και την άποψή σου για συντηρητική προσέγγιση (σε σχέση με τα φάρμακα) αλλά όχι την βεβαιότητά σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Εκφράζεις κάποιες απόψεις που ενώ είναι λογικές δεν είναι απαραίτητα και σωστές. Υπάρχουν πάρα πολλά φάρμακα που παίρνονται μακροχρόνια (θυροξίνη, αναστολείς πρωτονίων για έλκη, κλπ) χωρίς παρενέργειες (ή τουλάχιστον όχι σημαντικές). Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για τη φίνα. Δέχομαι τον προβληματισμό σου και την άποψή σου για συντηρητική προσέγγιση (σε σχέση με τα φάρμακα) αλλά όχι την βεβαιότητά σου.
Βεβαια να πουμε εδω οτι αλλο να παιρνεις μακροχρονια φαρμακα για ενα προβλημα υγειας και αλλο για ενα προβλημα εμφανισης. Η φινα δεν ειναι καν φαρμακο για το μαλλι. Το οτι κραταει το μαλλι ειναι στην ουσια παρενεργεια του φαρμακου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολλοί παίρνουν αντικαταθλιπτικά εξαιτίας του μαλλιού. Δες το και έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nucky

Active Member
Όπως είπα και εγώ , όπως υπονοεί το necessarily του Rassman , όσο μεγαλύτερος είσαι τόσο μικρότερο το ρίσκο αλλά όχι ανύπαρκτο (όπως εγώ κατάλαβα να εννοείς από το προηγούμενο μήνυμά σου .Και δεν υπάρχει κάτι το γενικό σε αυτό που ΄ρωτησα κατά τη γνώμη μου , με την έννοια οτι στρεβλώνει τη σημασία της απάντησης) Το ερώτημα λοιπόν Cvial είναι , ειδικά για περιπτώσεις σαν του Άρη. Γιατί να πάρεις αυτό το μικρό έστω ρίσκο να επεκταθεί το NW σου , γιατί να χάσεις ακόμα και λίγα grafts , όταν μπορείς να κάνεις ένα στριπ και να έχεις όλα τα καλά του , και κανένα κακό αφού δεν θες τα μαλλιά πολύ κοντά και , υποθέτω , μετά τα 40 , δεν θα σε πιάσει κρίση ηλικίας να αρχίσεις τα πεζοναυτικά και τις μοικάνες. Γιατί δηλαδή να χαθούν έστω και 300 ή 400 grafts ;
Κατ'αρχάς με στριπ θα πληρώσεις πολύ λιγότερα , αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό.
Ως προς την ποιότητα των grafts εξαγωγής. Σχεδόν όλοι οι γιατροί που κάνουν και τις δύο μεθόδους συμφωνούν οτι ceteris paribus , το στριπ δίνει καλύτερα μοσχεύματα από τηνFUE (η τουλάχιστον περισσότερα καλά μοσχέυματα) . Η καλύτερη μαρτυρία που θα δείς από υποστηρικτές της FUE είναι οτι τα μοσχεύματα είναι απλά εφάμιλλα της Strip. Ομοίως και για τα ποσοστά transection.
Για να μην πω οτι ο Rassman (και όχι μόνο μιας και τον θεωρείς old school) λέει οτι ένα 20% περίπου των περιπτώσεων είναι λόγω χαρακτηριστικών ακατάλληλοι για FUE , διότι τα grats τους είναι πολυ΄ευαίσθητα και καταστρέφονται στην εξαγωγή.

Η άποψή μου , του μη ειδικού , είναι οτι οι Αμερικάνοι γιατροί είναι πολύ πιο "τίμιοι" , σε πολλά εισαγωγικά , από τους FUE only Ευρωπαίους. Αν , όπως προέγραψα , ο κάθε FUE only γιατρός έχει αποφασίσει να πουλάει μόνο αυτό και λέει εξαρχής στον (κάθε) Άρη οτι με FUE έχει μια (μικρή ή μεγάλη) πιθανότητα να χάσει μερικά grafts στο μέλλον , οτι μπορεί να μην είναι κατάλληλος για FUE αλλά θα το μάθει μόνο όταν πια θα έχει γίνει η FUE, οτι μέχρι τόσα μοσχεύματα μπορεί να πάρει από απολύτως ασφαλή ζώνη (κατά μέσο όρο λιγότερα από 4κ) , τότε οκ. Το κάνουν όμως ;

Δεν συζητάω καν για κάτι Τούρκους που κλείνουν 5χίλιαρες FUE από το skype , και μάλιστα μέσα με μία μέρα επέμβασης, Υπάρχει μελέτη που δείχνει το προφανές, πόσο η κόπωση του γιατρού στις FUE κατακρημνίζει τα ποσοστά επιβίωσης των μοσχευμάτων όσο περνάει η ώρα στις FUE megasessions ( και όπου megasession σε FUE , οτιδήποτε πάνω από 1500 άντε 2Κ )

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι κατά τη γνώμη μου η FUE είναι κυρίως sexy sell . Όσο παρακαλουθώ το φόρουμ δεν έχει γίνει ένα στριπ εδώ και πάρα πολύ καιρό . Αντε να έχει γίνει κανένα που να μου διέφυγε. Αυτό κατα τη γνώμη μου γδεν έχει λογική. Αν κάποιος θέλει να διαλέξει FUE να τη διαλέξει αλλά να γνωρίζει όλα της τα αρνητικά, Όχι να νομίζει οτι είναι το ίδιο ακριβώς με στριπ και απλά θα πληρώσει παραπάνω γλυτώνοντας μια ουλη που μπορεί να κρύβει με 0,5 εκ μαλλί ή και τελείως με ένα SMP ή mini FUE πάνω στην ουλή
 
Τελευταία επεξεργασία:

nucky

Active Member
" Σύμφωνα με στατιστικές γιατρών με μεγάλη εμπειρία στην FUE οι πιθανότητες να χαθεί σημαντικός αριθμός graft λόγω διεύρυνσης της ασφαλούς (κατά strip) περιοχής είναι πολύ μικρές (αν ακολουθηθούν τα σωστά πρωτόκολλα), οπότε δεν αξίζει να την περιορίσεις "

Αυτό είναι ενδιαφέρον, Υπάρχει πηγή;

Δευ΄τερον : Να χαθεί σημαντικός αριθμός grafts. Και εγώ λέω . Γιατί να χαθεί έστω και ένα ( σε σχέση με την εναλλακτική ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
@nucky Επειδη το εχω ψαξει και γω το ζητημα δε τελειωνει ποτε τα +/- επιχειρηματα για εκαστη μεθοδο ειναι ατελειωτα. Μια μερα κοντεψε να καει το κεφαλι μου απο βιντεο των Feller&Bloxham να αποθεωνουν το strip και κατω στα σχολια να γινεται πολεμος να απαντανε ξανα αυτοι στα σχολια κλπ. Εχω καταληξει οτι η FUE η θα γινει οπως πρεπει πχ Lorenzo η πιο τσαπατσουλικα εντος εισαγωγικων που στην καλυτερη πχ διαφορες τουρκικες κλινικες θα παρεις καλο γεμισμα μπροστα και πισω κακιστη δοτρια με τεραστια white dots (δλδ τιμια-καλη εισαγωγη/κακη εξαγωγη).

Αυτο που λες για την ποιοτητα των μοσχευματων δεν ειναι ψεμα, απλα προσπαθω να καταλαβω πως σε κλινικες που κανουν ισομερη χρηση των 2 μεθοδων (πχ Hasson-Wong, Diepp ) τα αποτελεσματα με FUE ειναι πολυ πιο εντυπωσιακα μεχρι και NW3 αντε και οριακα 4 (Καλυτερο cherry-picking λογικα αλλα και παλι απο μονο του δεν αρκει). Οσο και αν γοητευομαι και γω απο την ιδεα να ξεκινησω με strip για λογους στρατηγικης το οτι βλεπω καλυτερη και πυκνοτητα και φυσικοτητα με οδηγουν στη FUE.

Και ενα τελευταιο πρακτικο ζητημα: πηγαινοντας για 2-3 μερες εξωτερικο η FUE ειναι μονοδρομος γιατι ειναι πιο ελαφρυ χειρουργειο. Πες δλδ οτι θελω να παω για στριπ Αμερικη. Σε περιπτωση που δεν εχεις καποιον συγγενη να μεινεις κανα διβδομαδο ωστε να εχεις μια decent αναρρωση (η αν δεν εχεις μπατζετ για ξενοδοχειο πολλων ημερων, το οποιο ειναι ηδη στα υψη γιατι οι Αμερικανοι ειναι πανακριβοι) ειναι μανικι με τοσο βαρυ χειρουργειο να κανεις ταξιδι αστραπη με υπερατλαντικες πτησεις -μεγαλες αναμονες-μετεπιβιβασεις κλπ. Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον. Αν εμενα μονιμα Αμερικη ειναι αλλη ιστορια.
 

nucky

Active Member
Harry υπάρχουν και πολλοί καλοί Ευρωπαίοι που κάνουν Στριπ όπως ο Μπισάνγκα. Αυτό που λές έχει βάση όμως και γι αυτό "διαμαρτύρομαι" διότι έχει γίνει τόσο πολύ της μόδας η FUΕ στην Ευρώπη που όποιος θέλει να κάνει στριπ δυσκολεύεται, Και δεν μιλάμε μόνο για χαμηλά NW που μπορείς να διαλέξεις. Σε ΝW 5+ η στριπ είναι μονοδρομος (μόνη ή σε συνδυασμό) .

Ενδιαφέρον αυτό που λές για τη σύγκριση αποτελεσμάτων FUE και στριπ σε μικρά NW και αν βρω χρόνο θα το ψάξω. Λες οτι συγκρίνεις αποτελέσματα από τους ίδιους γιατρούς , άρα διαφορά μπορεί να δικαιολογείται μόνο από cherry picking όπως λές (ή από μη στατιστικά επαρκές δείγμα που είναι και το πιθανότερο ). Θεωρητικά, σε καλούς γιατρούς δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να είναι τα αποτελέματα μιας FUE καλύτερα ceteris paribus από μια στριπ. Εννοείται μιλάμε πάντα για ίδιο πλήθος μοσχευμάτων
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως είπα και εγώ , όπως υπονοεί το necessarily του Rassman , όσο μεγαλύτερος είσαι τόσο μικρότερο το ρίσκο αλλά όχι ανύπαρκτο (όπως εγώ κατάλαβα να εννοείς από το προηγούμενο μήνυμά σου .Και δεν υπάρχει κάτι το γενικό σε αυτό που ΄ρωτησα κατά τη γνώμη μου , με την έννοια οτι στρεβλώνει τη σημασία της απάντησης) Το ερώτημα λοιπόν Cvial είναι , ειδικά για περιπτώσεις σαν του Άρη. Γιατί να πάρεις αυτό το μικρό έστω ρίσκο να επεκταθεί το NW σου , γιατί να χάσεις ακόμα και λίγα grafts , όταν μπορείς να κάνεις ένα στριπ και να έχεις όλα τα καλά του , και κανένα κακό αφού δεν θες τα μαλλιά πολύ κοντά και , υποθέτω , μετά τα 40 , δεν θα σε πιάσει κρίση ηλικίας να αρχίσεις τα πεζοναυτικά και τις μοικάνες. Γιατί δηλαδή να χαθούν έστω και 300 ή 400 grafts ;
Κατ'αρχάς με στριπ θα πληρώσεις πολύ λιγότερα , αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό.
Ως προς την ποιότητα των grafts εξαγωγής. Σχεδόν όλοι οι γιατροί που κάνουν και τις δύο μεθόδους συμφωνούν οτι ceteris paribus , το στριπ δίνει καλύτερα μοσχεύματα από τηνFUE (η τουλάχιστον περισσότερα καλά μοσχέυματα) . Η καλύτερη μαρτυρία που θα δείς από υποστηρικτές της FUE είναι οτι τα μοσχεύματα είναι απλά εφάμιλλα της Strip. Ομοίως και για τα ποσοστά transection.
Για να μην πω οτι ο Rassman (και όχι μόνο μιας και τον θεωρείς old school) λέει οτι ένα 20% περίπου των περιπτώσεων είναι λόγω χαρακτηριστικών ακατάλληλοι για FUE , διότι τα grats τους είναι πολυ΄ευαίσθητα και καταστρέφονται στην εξαγωγή.

Η άποψή μου , του μη ειδικού , είναι οτι οι Αμερικάνοι γιατροί είναι πολύ πιο "τίμιοι" , σε πολλά εισαγωγικά , από τους FUE only Ευρωπαίους. Αν , όπως προέγραψα , ο κάθε FUE only γιατρός έχει αποφασίσει να πουλάει μόνο αυτό και λέει εξαρχής στον (κάθε) Άρη οτι με FUE έχει μια (μικρή ή μεγάλη) πιθανότητα να χάσει μερικά grafts στο μέλλον , οτι μπορεί να μην είναι κατάλληλος για FUE αλλά θα το μάθει μόνο όταν πια θα έχει γίνει η FUE, οτι μέχρι τόσα μοσχεύματα μπορεί να πάρει από απολύτως ασφαλή ζώνη (κατά μέσο όρο λιγότερα από 4κ) , τότε οκ. Το κάνουν όμως ;

Δεν συζητάω καν για κάτι Τούρκους που κλείνουν 5χίλιαρες FUE από το skype , και μάλιστα μέσα με μία μέρα επέμβασης, Υπάρχει μελέτη που δείχνει το προφανές, πόσο η κόπωση του γιατρού στις FUE κατακρημνίζει τα ποσοστά επιβίωσης των μοσχευμάτων όσο περνάει η ώρα στις FUE megasessions ( και όπου megasession σε FUE , οτιδήποτε πάνω από 1500 άντε 2Κ )

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι κατά τη γνώμη μου η FUE είναι κυρίως sexy sell . Όσο παρακαλουθώ το φόρουμ δεν έχει γίνει ένα στριπ εδώ και πάρα πολύ καιρό . Αντε να έχει γίνει κανένα που να μου διέφυγε. Αυτό κατα τη γνώμη μου γδεν έχει λογική. Αν κάποιος θέλει να διαλέξει FUE να τη διαλέξει αλλά να γνωρίζει όλα της τα αρνητικά, Όχι να νομίζει οτι είναι το ίδιο ακριβώς με στριπ και απλά θα πληρώσει παραπάνω γλυτώνοντας μια ουλη που μπορεί να κρύβει με 0,5 εκ μαλλί ή και τελείως με ένα SMP ή mini FUE πάνω στην ουλή

Nucky προφανώς είναι γενικό αυτό που ρωτάς. 40 χρόνος με μικρό NW. To ειδικό θα ήταν να εξειδικεύσεις όλες τις πληροφορίες για τον 40χρονό (όπως έχουν αναφερθεί παραπάνω). Η ποιότητα των graft εξαγωγής είναι επίσης μια παλιά ιστορία. Βεβαίως στην αρχή της FUE δεν υπήρχε καν σύγκριση. Τώρα μετά από αρκετά χρόνια εξέλιξης η ποιότητα των graft εξαγωγής στις καλές κλινικές δεν έχει να ζηλέψει από τα αντίστοιχα στριπ. Αν εννοείς όμως ότι το στριπ είναι πιο σίγουρο και δεν εξαρτάται τόσο από την ποιότητα της κλινικής που κάνει την εξαγωγή στην FUE έχεις δίκιο.

Θα σε ρωτήσω όμως και κάτι άλλο. Έχεις σκεφτεί ότι κάνοντας ένα στριπ όλα τα graft που είναι ακριβώς πάνω στην τομή πάνε κατευθείαν στον κουβά (το λεγόμενο trimming)? Πόσα είναι αυτά άραγε? Στην FUE ακόμα και αν έχεις μερική καταστροφή του graft (η συνηθέστερη περίπτωση) το τριχοθυλάκιο παραμένει μέσα και μπορεί να ξαναδώσει τρίχα.

Προσωπικά δεν θα ήθελα μια ουλή για πάντα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου και όλη την ταλαιπωρία του χειρουργίου και τις τάσεις στο δέρμα του κεφαλιού μου που σε αρκετές περιπτώσεις κάνεις μήνες για να τις συνηθίσεις αν ήταν να πάρω ένα ρίσκο για να χάσω 300-500g στο μακρινό μέλλον με FUE. Ακόμα και αν δεν τα έκοβα κοντά σήμερα τα μαλλιά μου μπορεί να ήθελα να το κάνω αύριο. Βέβαια αν πήγαινα για μεγάλο NW από μικρή ηλικία, δεν ήθελα φάρμακα, δεν ήμουν στο 20-25% των τυχερών από πλευράς δότριας και είχα και απαιτήσεις για την εμφανισή μου εκεί θα το σκεφτόμουνα και το πιθανότερο θα έκανα συνδυασμό. Όχι όμως για τον λόγο που αναφέρεις.

Παρακολούθησα την κόντρα Αμερικάνων-Ευρωπαίων (σε 2 workshop) για τα technical limitation της FUE (ακαταλληλότητα, graft qualities, κλπ). Το συμπέρασμα, με λίγα λόγια, είναι ότι η εξέλιξη των εργαλείων και των τεχνικών τα έχει ξεπεράσει. Η FUE του 2009 είναι προιστορία σε σχέση με αυτή του 2019. Ως εκ τούτου πρέπει να αναθεωρούνται και κάποιες αντιλήψεις για αυτή και ειδικά από κάποιους που δεν είναι στην αιχμή των εξελίξεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό Cvial είναι ένα σημαντικό επιχείρημα , το οποίο μάλιστα πολλοί γιατροί χρησιμοποιούν αντίστροφα. Οτι δηλαδή η FUE γίνεται και χωρίς την παρουσία γιατρού, άρα προσέξτε γιατί θα σας αναλάβουν νοσοκόμες ( ή ακόμα και μοδίστρες στην Τουρκία) . Δεν είναι βαρύ χειρουργείο η FUE αλλά δεν παύει να είναι επεμβατική ιατρική πράξη (ούτε και η FUT είναι βαρύ χειρουργείο αλλά είναι χειρουργείο) . Και το ερώτημα είναι: Οι FUE only δηλαδή δεν φοβούνται οτι θα τους φάνε τη δουλειά οι νοσοκόμες και οι τεχνικοί ; Μόνο οι αμερικάνοι το φοβούνται ;

Δεύτερον, το ότι κάποιος προσπαθεί να "μπλοκάρει" μια μέθοδο που δεν τον βολεύει δεν σημαίνει οτι χρησιμοποιεί αποκλειστικά ψευδή επιχειρήματα. Δηλαδή μπορεί μερικές φορές αυτό που σε συμφέρει να είναι ταυτόχρονα και σωστό(τερο) . Θέλω να πω οτι πάνω σε (πιθανόν) σωστά επιχειρήματα μπορείς να βάλεις και αλατοπίπερο για να το κάνεις πιο έντονο αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η βάση των επιχειρημάτων δεν είναι σωστή.

Συνεχίζουμε στο άλλο , οπότε αν θες να απαντήσεις σε αυτό κάνε με quote

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπερασπίζομαι καμία τεχνική. Απλά προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά και μάλιστα όχι μόνο τεχνικά ή επιστημονικά αλλά και εμπορικά. Το χρήμα πολλές φορές υπερβαίνει και την επιστήμη. Εννοείται ότι και οι FUE only φοβούνται . Όχι όμως τους τεχνίτες ή τις νοσοκόμες. Ο γιατρός θα είναι πάντα το όνομα στη μαρκίζα (άσχετα αν δεν κάνει τίποτα παρά μόνο PR, άντε και κάποια consultation). Αυτό που φοβούνται είναι τον βοηθό τους γιατρό που θα τους πάρει τους technician και θα ανοίξει άλλο μαγαζί (ίδε Lorenzo-Villa). Οι μμ είναι ιατρική πράξη και χωρίς γιατρό δεν υπάρχει (εξάλλου το απαγορεύει και η νομοθεσία). Μόνο τεχνίτες και νοσοκόμες δεν μπορούν να κάνουν τίποτα (στο εγγύς μέλλον τουλάχιστον).

Δεν ισχυρίζομαι ότι κάποιος χρησιμοποιεί ψευδή επιχειρήματα. Απλά τονίζει περισσότερο τα θετικά και γκριζάρει τα αρνητικά. Το βλέπεις παντού γύρω μας. Για να βγάλεις άκρη πρέπει να συζητήσεις με τους καλύτερους της FUE και της STRIP για να δεις τι πραγματικά συμβαίνει. Η FUE και η STRIP είναι εργαλεία. Για να πάρεις το μέγιστο πρέπει να ξέρεις τις δυνατότητές τους στον παρόντα χρόνο. Η FUE εξελίσσεται διαρκώς και πολλά από αυτά που διαβάζεις στο net σήμερα δεν ισχύουν.
 

nucky

Active Member
Έχεις σκεφτεί ότι κάνοντας ένα στριπ όλα τα graft που είναι ακριβώς πάνω στην τομή πάνε κατευθείαν στον κουβά (το λεγόμενο trimming)? Πόσα είναι αυτά άραγε? Στην FUE ακόμα και αν έχεις μερική καταστροφή του graft (η συνηθέστερη περίπτωση) το τριχοθυλάκιο παραμένει μέσα και μπορεί να ξαναδώσει τρίχα.

Δεν είναι και δύσκολο να έχεις μια εκτίμηση πόσα είναι . Ένα τυπικό στριπ έχει συνολικό μήκος τομής από 40κάτι μέχρι 50κάτι εκατοστά σε πάχος χιλιοστού. Περίπου το μισό , στα χέρια ενός καλού γιατρού θα είναι στο όριο της ασφαλούς ζώνης. Κάποια λοιπόν θα χαθούν αλλά αυτό που έχει σημασία είναι αν θα είναι περισσότερα ή λιγότερα από όσα χάνονται με FUE λόγω του τρόπου εξαγωγής συν όσα (πιθανόν) θα χαθούν αν φύγεις εκτός δότριας. Ο Feller δε, υποστηρίζει οτι κόβοντας κατάλληλα το στριπ αυτή η ζημιά είναι ελάχιστη ( στο 8 30 αυτού του βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=rs19skZGuy4&t=964s ).
----------------------------------------------------

Nucky προφανώς είναι γενικό αυτό που ρωτάς. 40 χρόνος με μικρό NW. To ειδικό θα ήταν να εξειδικεύσεις όλες τις πληροφορίες για τον 40χρονό (όπως έχουν αναφερθεί παραπάνω).

Έκανα follow up ερώτημα εξειδικεύοντας το ερώτημα και η απάντηση δεν άλλαξε. Ακόμα και αν μια περιοχή ψηλά δείχνει υγιέστατη στα 40 δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί οτι θα παραμείνει έτσι στα επόμενα χρόνια.
----------------------------------------------------

Προσωπικά δεν θα ήθελα μια ουλή για πάντα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου και όλη την ταλαιπωρία του χειρουργίου και τις τάσεις στο δέρμα του κεφαλιού μου που σε αρκετές περιπτώσεις κάνεις μήνες για να τις συνηθίσεις αν ήταν να πάρω ένα ρίσκο για να χάσω 300-500g στο μακρινό μέλλον με FUE.

Αυτό είναι απολύτως σεβαστό ως επιλογή. Η ιερή μου αποστολή είναι να περάσω οτι όποιος πάει για μεταμόσχευση πρέπει να έχει ενημερωθεί από τον γιατρό οτι υπάρχει αυτό το ρίσκο και να αποφασίσει. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι το κάνουν οι FUE only.Τα 300 και 500 πάντως ήταν ένα νούμερο που πέταξα για να γίνει κουβέντα. Αν ήταν 1000; Επίσης θεωρείς οτι αυτή τη στιγμή, με 5500 FUE πήρες το ίδιο αποτέλεσμα που θα έπαιρνες με 5500κ Strip. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτό.
---------------------------------------------------

Παρακολούθησα την κόντρα Αμερικάνων-Ευρωπαίων (σε 2 workshop) για τα technical limitation της FUE (ακαταλληλότητα, graft qualities, κλπ). Το συμπέρασμα, με λίγα λόγια, είναι ότι η εξέλιξη των εργαλείων και των τεχνικών τα έχει ξεπεράσει. Η FUE του 2009 είναι προιστορία σε σχέση με αυτή του 2019. Ως εκ τούτου πρέπει να αναθεωρούνται και κάποιες αντιλήψεις για αυτή και ειδικά από κάποιους που δεν είναι στην αιχμή των εξελίξεων.

Το συμπέρασμα ποιών ; Αυτών που υποστηρίζουν εξ αρχής την FUE σαν μόνη επιλογή ; Οι άλλοι πείστηκαν ; Αν κρίνω από όσα διαβάζω και βλέπω ι σήμερα όχι. Προφανώς έχει υπάρξει εξέλιξη αλλά το ότι πέρασαν 10 χρόνια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ξεπεράστηκαν τα προβλήματα της FUE . Άλλωστε κανείς σοβαρός γιατρός δεν απαξιώνει την FUE . Χάρη στις εξελίξεις των τελευταίων χρόνων έγινε μια πολύ καλή επιλογή για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Η προβολή της ως πανάκεια , ως μόνη μοντέρνα μέθοδο που καθιστά περιττή την στριπ είναι το λάθος.
---------------------------------------------------

Αυτό που φοβούνται είναι τον βοηθό τους γιατρό που θα τους πάρει τους technician και θα ανοίξει άλλο μαγαζί (ίδε Lorenzo-Villa).

Αυτό μπορεί να γίνει (και γινόταν) και με την στριπ. Αν θυμάμαι καλά ο Γκούρας , για παράδειγμα, έφυγε από την BK. Ο Bissanga δούλευε στην DHI στα νιάτα του και χαιρέτησε για Βέλγιο. Πολλές οι περιπτώσεις, Άρα προς τι ο φόβος ειδικά των γιατρών της στριπ σε σχέση με την FUE που ανέφερες αρχικά;

-------------------------------------------------
Η FUE εξελίσσεται διαρκώς και πολλά από αυτά που διαβάζεις στο net σήμερα δεν ισχύουν.

Γενικώς φροντίζω να διαβάζω οτι πιο τελευταίο κυκλοφορεί , από πολλές πηγές και από ανθρώπους με αξιοπιστία. Το οτι η FUE εξελίσσεται δεν το αμφισβήτησα ποτέ ,αυτό που αμφισβητώ είναι οτι μπορεί αν είναι η καλύτερη επιλογή , πάντα ή σχε΄δον πάντα. Κάθε τεχνολογία και μέθοδος έχει και τις εγγενείς αδυναμίες και όριά της, Η ασφαλής δότρια σε ένα άνθρωπο είναι συγκεκριμένη όσο δεν υπάρχει κλωνοποίηση. Όσο και να εξελιχθεί η FUE δεν μπορεί να βγάλει πολλές χιλιάδες μοσχευματα χωρίς προβλήματα. Όσο και να έχουν εξελιχθεί τα εργαλεία παραμένει μια ημίτυφλη μέθοδος, όπου με ένα κυλινδρικό τρυπάνι διαμέτρου χιλιοστού ή και λιγότερο προσπαθεί ένας γιατρός να ξεριζώσει χιλιάδες μοσχεύματα , υπό διαφορετικές γωνίες από μια καμπύλη και ανώμαλη επιφάνεια με ασταθή ιστό. Λίγα microns να μετακινηθεί το χέρι , έχει πετσοκόψει το γκραφτ. Και όλα αυτά σε στάση που είναι ο ορισμός της απουσίας εργονομίας. Είναι δυνατόν να καταφέρνει να βγάλει άθικτα όσα και η strip ; Πόσο σταθερό μπορεί πια να είναι το χέρι;
Και άντε και το έβγαλε. Πόσο υποστηρικτικό ιστό μπορεί να βγάλει με εργαλεία μικρότερα του χιλιοστού.
---------------------------------------------------
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα