μινοξιδιλη σε χαπι

Gianney

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη συνεχιζουν να λειτουργουν οπως στην αρχη/ περιπου;;,
Οι θυλακες με μεγαλη ευαισθησια στη DHT λ.χ. κροταφοι ακομα και με το ~70% DHT σε βαθος χρονου υποχωρουν οποτε μια υποχωρηση ειναι λογικο να συμβει. Επισης οι ιδιοι οι θυλακες πιθανως γινονται περισσοτερο ευαισθητοι με την παροδο του χρονου.
Για αυτο και καποιοι στην πενταετια βλεπουν μεγαλυτερες απωλειες ενω αλλοι οχι.

Η δικια μου ερευνα τουλαχιστον, απο ερευνες, γιατρους κλπ σε αυτο το συμπερασμα καταληγει.

Προσωπικη εμπειρια:
Το τελευταιο τριμηνο σταματησα να ειμαι συνεπης με τη μινοξιδιλη και παρατηρησα shedding, τη χρησιμοποιω ηδη 4 χρονια.

Υ.Γ.: Αν δεν κανω λαθος στο βιντεο Αναστασακη στο φορουμ γινεται αναφορα σε αυτο το ζητημα, ο @Gianney πιθανως θυμαται περισσοτερα.
Ακριβώς όπως τα είπες φίλε.Αυτο θυμάμαι και εγώ.Σαν ένα αυτοκίνητο που είναι στην κατηφόρα με τραβηγμένο χειρόφρενο.Αλλα σιγά σιγά λόγω της ευαισθησίας που επιδεικνύουν οι θύλακες σιγά σιγά περνούν και το αυτοκίνητο προς τα κάτω ενώ το χειρόφρενο είναι σηκωμένο όπως στην αρχή
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Σε αυτό που πόσταρες το λέει ο ίδιος ο Αναστασάκης ότι μετά την πενταετία διέκοψε ένα χρόνο και ξανακίνησε χωρίς να βγάλει άλλα μαλλιά. Μετά ξεκίνησε φιναστερίδη και μινοξιδίλη χωρίς πάλι να βγάλει μαλλιά. Το ότι συνεχίζει να χρησιμοποιεί μινοξιδιλή μέχρι σήμερα δε μου λέει κάτι, έχει κάνει 3 μεταμοσχεύσεις, δεν ισχυρίζεται σίγουρα σε αυτό το απόσπασμα πάντως όπτι η μινοξιδιλή σε τοπική μορφή δε χάνει δραστικότητα. Γιατί νομίζεις ότι όλοι το γυρνάνε σε oral πλέον? Επειδή διατηρεί καλύτερα τη δραστικότητα της. Τον Λορεντζο τον ενδιαφέρει μόνο φιναστερίδη να παίρνει ο ασθενής του.

Εσύ είσαι στα 4 χρόνια αγωγής με μινόξ, εγώ είχα περάσει τα 10.

Όπως και να έχει για να μην ξεφεύγει το νήμα από την oral, όποιος βλέπει αποτελεσμάτα από την τοπική να την συνεχίζει, δεν αποτρέπω κανέναν. Θέλω περισσότερος κόσμος όμως στο φόρουμ που δεν έχει πλεον αποτελέσματα από την τοπική να δοκιμάσει την oral για να βγάλουμε συμπεράσματα. Ο Lορέντζο έχει ξεκινήσει οραλ 5 mg.
 

montecristo

Well-Known Member
Δεν βρήκα κάποια έρευνα τώρα online πάνω σε αυτό. Μπορώ όμως να σου πω με 100% σιγουριά ότι το έγραφε η ίδια συσκευασία του Regaine σε πληροφοριακό φυλλάδιο μέσα στο κουτί, πριν από 12 χρόνια που το αγόραζα, είχε και διάγραμμα την αποτελεσματικότητα σε συνάρτηση με το χρόνο σε βάθος 5 χρόνων (μπορεί να το γράφει και ακόμα, δεν αγοράζω regaine). Πλέον μπορείς να βρεις μόνο προσωπικές εμπειρίες χρηστών (άπειρες) σε αυτό και ξένα φόρουμ που συμφωνούν ότι χάνει τη δραστικότητα της.
Εμένα μετά τον δεύτερο χρόνο κιόλας αρχισε να χάνει την δραστικότητας η μινοξιδιλη και άρχισαν σταδιακά να χάνονται οι τριχες που μου είχε δώσει η μινοξ και επίσης η φιναστεριδη δεν σου κρατάει τα μαλλιά που σου έχει δώσει η μινοξιδιλη αρχικά.

Και από πολλούς άλλους που έχω δει στην πλειοψηφία δεν κράτησε τη δραστικότητα της η μινοξιδιλη με τα χρόνια ακόμα και φιναστεριδη να έπαιρναν γιατί το ένα φαρμακο δεν αντικαθιστά το άλλο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εμένα μετά τον δεύτερο χρόνο κιόλας αρχισε να χάνει την δραστικότητας η μινοξιδιλη και άρχισαν σταδιακά να χάνονται οι τριχες που μου είχε δώσει η μινοξ και επίσης η φιναστεριδη δεν σου κρατάει τα μαλλιά που σου έχει δώσει η μινοξιδιλη αρχικά.

Και από πολλούς άλλους που έχω δει στην πλειοψηφία δεν κράτησε τη δραστικότητα της η μινοξιδιλη με τα χρόνια ακόμα και φιναστεριδη να έπαιρναν γιατί το ένα φαρμακο δεν αντικαθιστά το άλλο.
Ακριβώς και σε μένα, οι περισσσότεροι συνεχίζουν την τοπική για ψυχολογικούς λόγους χωρις να έχουν αποτέλεσμα. ό,τι κάνει η φίνα μόνο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το συμπερασμα που βγαζει στο αποσπασμα που ανεβασα ειναι οτι 4 5 χρονια μετα τη χρηση, τη σταματησε και εχασε εδαφος επειδη αφησε την αγωγη που σημαινει οτι πανω του ειχε επιδραση, ο λογος που το αναφερει καταλαβαινω οτι ειναι αυτος.

Η ιδεα πισω απο το οτι η oral για πολυ κοσμο μπορει να ναι πιο αποτελεσματικη, βασιζεται κυριως στο γεγονος οτι ενζυμο sult1a1 δεν υπαρχει σε ικανοποιητικο βαθμο στα τριχοθυλακια ολων των ανθρωπων προκειμενου να μετατραπει η μινοξιδιλη στη μορφη που ειναι δραστικη.
Αντιθετα μεσω του ηπατος μπορει σε καθενα να μετατραπει σε αυτη τη μορφη οποτε και λογικο να ειναι αποτελεσματικοτερη.

Κανεις δεν μπορει να ισχυριστει οτι η τοπικη ειναι το ιδιο δραστικη σε ολους, σε αλλους "κανει παπαδες" σε αλλους λιγα πραγματα και σε αλλους μπορει και τιποτα. Σε καποιον που εξ αρχης δεν δουλεψε και να τη σταματησει διαφορες ουσιαστικες δε θα δει, σε καποιον ομως που εκανε τη διαφορα, με το που τη σταματησει θα χασει οσα κερδισε.

Παντως η οδηγια των γιατρων ειναι να μη τη σταματησει καποιος οσο θελει μαλλι καθως επισης και οσων ερευνων και "ειδικων" εχω δει εγω στο ιντερνετ, απο εκει και περα ο καθενας κανει ο,τι νομιζει.

Αλλα οτι χανεται η δραστικοτητα σε βαθος χρονου και καποια στιγμη μετα την 5ετια δεν κανει τιποτα σιγουρα δεν επιβεβαιωνεται και σε καμια περιπτωση δεν ειναι κανονας.
Το οτι χανεται η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ λογω του οτι η τριχοπτωση μπορει να ειναι επιθετικοτερη ναι.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Άρα ισχυρίζεσαι ότι όποιος αποκρίνεται στη μινοξιδίλη σε συνδυασμό με τη φιναστερίδη θα ξαναβγάλει μαλλιά και θα τα διατηρήσει. Νομίζω θα βρεις πολλούς να διαφωνούν μαζί σου. Drug tolerance αναπτύσσεται δυνητικά σε όλα τα φάρμακα, αν η μινοξιδίλη αποτελεί εξαίρεση αυτό είναι που πρέπει να αποδειχθεί. Επίσης το ότι η επιθετικότητα της ΑΓΑ αυξάνεται με την ηλικία είναι η μισή αλήθεια, διότι μετά από τις κρίσιμες ηλικίες 20-40 που είναι στο ζενίθ της μειώνεται.
 

tsilas

New Member
Άρα ισχυρίζεσαι ότι όποιος αποκρίνεται στη μινοξιδίλη σε συνδυασμό με τη φιναστερίδη θα ξαναβγάλει μαλλιά και θα τα διατηρήσει. Νομίζω θα βρεις πολλούς να διαφωνούν μαζί σου. Drug tolerance αναπτύσσεται δυνητικά σε όλα τα φάρμακα, αν η μινοξιδίλη αποτελεί εξαίρεση αυτό είναι που πρέπει να αποδειχθεί. Επίσης το ότι η επιθετικότητα της ΑΓΑ αυξάνεται με την ηλικία είναι η μισή αλήθεια, διότι μετά από τις κρίσιμες ηλικίες 20-40 που είναι στο ζενίθ της μειώνεται.
Ποιο το νόημα να ξεκινήσει κάποιος Μίνο+φίνα σύμφωνα με όλα αυτά ;Αν δεν έχει σκοπό για μια μελλοντική μεταμόσχευση.
Για να κρατήσει ότι έχει για 5-6 χρόνια ;
Αλλάζει όλη την ρουτίνα του χάπια ,αφρούς για να δώσει μια τόσο μικρή παράταση ;
 

nick the Greek

New Member
Ποιο το νόημα να ξεκινήσει κάποιος Μίνο+φίνα σύμφωνα με όλα αυτά ;Αν δεν έχει σκοπό για μια μελλοντική μεταμόσχευση.
Για να κρατήσει ότι έχει για 5-6 χρόνια ;
Αλλάζει όλη την ρουτίνα του χάπια ,αφρούς για να δώσει μια τόσο μικρή παράταση ;
Εξαρτάται την οπτική που το βλέπει ο καθένας... αρχικά ποιος προεξοφλεί ότι δεν θα κάνει ποτέ του μεταμόσχευση;; επίσης τα 5-6 χρόνια που λες σε έναν πιτσιρικά 20 ετών φαντάζουν ένα τεράστιο "δάνειο ζωής" όπως λέει και ο Νότης...η ψυχοσύνθεση του καθενός ποικίλλει
 

Kostas97

Well-Known Member
@tsilas Απο τις αγωγες περιμενεις στην καλη περιπτωση να σε κρατησουν οπως εισαι και στην κακη περιπτωση να μειωσουν τον ρυθμο απωλειων,, εφοσον επιλεξεις σωστη αγωγη πλην εξαιρεσεων.
Δεν κρατας ο,τι εχεις για 5 6 χρονια αλλα οσο παιρνεις το φαρμακο εποφελεισαι.
Για αυτο πρεπει το προβλημα να το εντοπισεις οσο το συντομοτερο, προκειμενου να κρατησεις τα μαλλια σου.

Αλλωστε ως γνωστον οταν η διαμετρος της τριχας μειωθει κατω απο το 50% πιθανοτατα θα χαθει.
Ποιο το νόημα να ξεκινήσει κάποιος Μίνο+φίνα σύμφωνα με όλα αυτά ;Αν δεν έχει σκοπό για μια μελλοντική μεταμόσχευση.
Για να κρατήσει ότι έχει για 5-6 χρόνια ;
Αλλάζει όλη την ρουτίνα του χάπια ,αφρούς για να δώσει μια τόσο μικρή παράταση ;

@nick the Greek Πωπω τραγουδαρα!!!!
 

dim d

Well-Known Member
Λογικά και η φίνα χάνει τη δραστικότητα της με τα χρόνια, αλλά η διάφορα είναι ότι μετά τα 30 η επιθετικότητα της τριχόπτωσης στους άνδρες μειώνεται (το έχει πει και ο Λορέντζο εξού και γιατί τα 30 και μετά θεωρούνται καλή ηλικία για μεταμόσχευση κατά γενική ομολογία), επειδή αρχίζει και μειώνεται η παραγωγή τεστοστερόνης σιγά σιγά. Οπότε μπορεί να λειτουργήσει περισσότερα χρόνια η φίνα.
Τα φαρμακα κανουν την ιδια δουλεια απλα δεν σε κρατανε το ιδιο αυτο εννοω ειδικα σε first responder οι αλλαγες ειναι φοβερες...οσο για την μειωση τεστο στους αντρες αξιζει ενα δικο της νημα, εγω στα 32 μου ειμαι κι στις δυο, ολικη κι ελευθερη πανω των ανωτατων οριων.
 

Kostas97

Well-Known Member
Τα φαρμακα κανουν την ιδια δουλεια απλα δεν σε κρατανε το ιδιο αυτο εννοω ειδικα σε first responder οι αλλαγες ειναι φοβερες...οσο για την μειωση τεστο στους αντρες αξιζει ενα δικο της νημα, εγω στα 32 μου ειμαι κι στις δυο, ολικη κι ελευθερη πανω των ανωτατων οριων.
και εισαι και σε ντουτα dim, σωστα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jimkp04

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Ενώ έκανα θεραπεία με αφρό μινοξιδιλης το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα το χαπι, Παρολαυτα παρατηρώ ότι αντί να βγαίνουν περισσότερες μου έχουν πέσει κι άλλες. Είναι φυσιολογικό για να βγουν νέες ή να ανησυχήσω;
 

tkpol

New Member
Βλέπω να πάω για μονοξιδιλη σε χαπι αλλά μου ζητάνε χαρτί γιατρου υπάρχει κανένας που μπορεί να με βοηθήσει
 

Kostas97

Well-Known Member
Φίλε @Kostas97 ξεκίνησες οραλ μινοξιδίλη;σε τι στάδιο βρίσκεσαι;
@Gianney παιχταρα αυτη την περιοδο τρεχω σαν τον τρελο και δεν εχω χρονο να δω ποιος θα μου τη γραψει, εαν καποιος εχει γιατρο να μας πει.
Υποθετω και με επικοινωνια online/τηλεφωνικως πιθανως βγει ακρη.
 

Stradlin

Member
Εγώ έπαιρνα μινοξιδιλη σε χάπι για 3 μήνες 2.5μγ χωρίς κάποια παρενέργεια. Όταν όμως έκανα καρδιογράφημα μου βρήκε ότι έχει μαζευτεί υγρό γύρω από την καρδιά αρχική μορφή περικαρδιτιδας. Δεν ξέρω αν οφειλόταν σε αυτό πάντως. Το γύρισα σε λοσιόν και μετά από 3-4 μήνες που ξαναπήγα είχε φύγει το υγρό.
Μόλις είδα αυτό το βίντεο και θυμήθηκα την περίπτωσή σου μιας και αναφέρεται μεταξύ άλλων και σε αυτή ακριβώς την παρενέργεια:
 
Μπλουζα