μινοξιδιλη σε χαπι

Kostas97

Well-Known Member
Νομίζω ο Αναστασάκης έχει πει οι θεραπείες μινοξιδίλης και φιναστεριδης δεν είναι σαν το αλκοόλ που ο οργανισμός αποκτά ανοχή.Δηλ δεν την συνηθίζει ο οργανισμός
Απλως προχωρα η τριχοπτωση με αποτελεσμα η καλυψη που προσεφερε το φαρμακο να μην ειναι πλεον αρκετη, αυτο βαπτιζεται "μειωση αποτελεσματικοτητας" του φαρμακου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Νομίζω ο Αναστασάκης έχει πει οι θεραπείες μινοξιδίλης και φιναστεριδης δεν είναι σαν το αλκοόλ που ο οργανισμός αποκτά ανοχή.Δηλ δεν την συνηθίζει ο οργανισμός
από την δικη μου εμπειρία πάντως αλλά και από αλλους που έχω δει μέχρι τον 1ο-2ο χρόνο έχουν δει την μέγιστη βελτίωση και μετά χάνουν έδαφος με την μινοξιδίλη, αν δεν παίρνει και φιναστερίδη κάποιος..δηλαδή το boost που σου έδωσε η μινοξ και η επανεκφυση που σου ειχε δώσει αρχικά χάνεται μετά το πέρας του 2ου χρόνου.
Πολλοί θα έχεις δει να λένε οτι πλέον ειναι σαν νεράκι η μινοξιδίλη πάνω τους μετά από χρονια χρηση

Πάντως και γενικά με αλλα φάρμακα ο οργανισμός συνηθίζει και εκεί που έπαιρνες 1 πλέον δεν σου κάνει και θες 2...ενώ αν δεν παίρνεις γενικά φάρμακα όταν πάρεις 1 σε πιάνει αμεσως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsilas

New Member
από την δικη μου εμπειρία πάντως αλλά και από αλλους που έχω δει μέχρι τον 1ο-2ο χρόνο έχουν δει την μέγιστη βελτίωση και μετά χάνουν έδαφος με την μινοξιδίλη, αν δεν παίρνει και φιναστερίδη κάποιος..δηλαδή το boost που σου έδωσε η μινοξ και η επανεκφυση που σου ειχε δώσει αρχικά χάνεται μετά το πέρας του 2ου χρόνου.
Πολλοί θα έχεις δει να λένε οτι πλέον ειναι σαν νεράκι η μινοξιδίλη πάνω τους μετά από χρονια χρηση

Πάντως και γενικά με αλλα φάρμακα ο οργανισμός συνηθίζει και εκεί που έπαιρνες 1 πλέον δεν σου κάνει και θες 2...ενώ αν δεν παίρνεις γενικά φάρμακα όταν πάρεις 1 σε πιάνει αμεσως.
Με χρήση 2 ετών μίνο+φίνα και ύστερα διακοπή μίνο αλλά όχι φινας σου κρατάει το αποτέλεσμα της μίνο;
 

tsilas

New Member
Οπότε τσάμπα κόπος η μινο .
Με την πάροδο των ετών χάνει την δραστικότητα της και αν την σταματήσεις ακόμα και μετά από μεγάλο διάστημα και με ταυτόχρονη χρήση φινας χάνεις πάλι τα αποτελέσματα της .
 

Kostas97

Well-Known Member
Οπότε τσάμπα κόπος η μινο .
Με την πάροδο των ετών χάνει την δραστικότητα της και αν την σταματήσεις ακόμα και μετά από μεγάλο διάστημα και με ταυτόχρονη χρήση φινας χάνεις πάλι τα αποτελέσματα της .
Η μινοξιδιλη δε χανει τη δραστικοτητα της. Ο μονος τροπος να γινει αυτο ειναι να μειωσεις τη δοσολογια.
Αυτα που σου προσφερει ομως δουλευοντας με διαφορετικο μηχανισμο απο τη φινα, στα προσφερει οσο τη χρησιμοποιεις.

Αρα...
1) Μινοξιδιλη μονη, παιρνεις ενα αρχικο μπουστ το οποιο σου φαινεται να διατηρειται οσο η ΑΓΑ δεν γινεται επιθετικοτερη, οταν συμβει αυτο τοτε χανεις εδαφος και νομιζεις οτι φταιει η μειωση δραστικοτητας.
2)Μινοξιδιλη + φιναστεριδη, αντιμετωπιζεις το προβλημα στη ριζα του και το illusion της μινοξιδιλης παραμενει οσο την παιρνεις χωρις να χανεις εδαφος- πιστευεις οτι πεφτει η δραστικοτητα.

Mε λιγα λογια μονο μινοξιδιλη ειναι μια τρυπα στο νερο, αντε να σου δωσει καποιους μηνες εντυπωσης οτι κατι εγινε.
Συνδυασμος με φινα = επιλυση προβληματος.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αυτό είναι λάθος. Η μινοξιδίλη σε τοπική μορφή χάνει τη δραστικότητα αποδεδειγμένα σε βάθος 5ετίας
Προσωπικά χρησιμοποιώ 14 χρόνια τοπική μινόξ.
Μετά τη 10ετία έχασε τη δραστικότητα της σε χερλαιν και κροτάφους μόνο, που εκεί ούτε η φίνα δε θα κρατούσε σε βάθος χρόνου. Στις υπόλοιπες περιοχές συνεχίζει να κάνει δουλειά.
 

Antonis80

Active Member
Λογικά ναι .αλλά όχι κάτι τρομερό νομίζω .έπαιρνα χαπι μινοξιδιλη 2 μήνες πριν την μεταμόσχευση

θα το ξαναφτιάξω .δεν το ήξερα αυτό .
Σε ένα moderator που έστειλα πρόσωπικο μήνυμα δεν καταδέχτηκε να μου εξηγήσει καν..δεν απάντησε δηλαδή
Τελικά θα φτιάξεις κάποιο νήμα φιλε με την μεταμόσχευση σου ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Δεν βρήκα κάποια έρευνα τώρα online πάνω σε αυτό. Μπορώ όμως να σου πω με 100% σιγουριά ότι το έγραφε η ίδια συσκευασία του Regaine σε πληροφοριακό φυλλάδιο μέσα στο κουτί, πριν από 12 χρόνια που το αγόραζα, είχε και διάγραμμα την αποτελεσματικότητα σε συνάρτηση με το χρόνο σε βάθος 5 χρόνων (μπορεί να το γράφει και ακόμα, δεν αγοράζω regaine). Πλέον μπορείς να βρεις μόνο προσωπικές εμπειρίες χρηστών (άπειρες) σε αυτό και ξένα φόρουμ που συμφωνούν ότι χάνει τη δραστικότητα της.
 

dim d

Well-Known Member
Δεν βρήκα κάποια έρευνα τώρα online πάνω σε αυτό. Μπορώ όμως να σου πω με 100% σιγουριά ότι το έγραφε η ίδια συσκευασία του Regaine σε πληροφοριακό φυλλάδιο μέσα στο κουτί, πριν από 12 χρόνια που το αγόραζα, είχε και διάγραμμα την αποτελεσματικότητα σε συνάρτηση με το χρόνο σε βάθος 5 χρόνων (μπορεί να το γράφει και ακόμα, δεν αγοράζω regaine). Πλέον μπορείς να βρεις μόνο προσωπικές εμπειρίες χρηστών (άπειρες) σε αυτό και ξένα φόρουμ που συμφωνούν ότι χάνει τη δραστικότητα της.
Παιδια αυτο ισχυει σε ολα τα φαρμακα χτιζεται μια αντοχη...το ιδιο κι η φινα σε βαθος 5 ετων εχει κρατησει περιπου τους μισους.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Παιδια αυτο ισχυει σε ολα τα φαρμακα χτιζεται μια αντοχη...το ιδιο κι η φινα σε βαθος 5 ετων εχει κρατησει περιπου τους μισους.
Λογικά και η φίνα χάνει τη δραστικότητα της με τα χρόνια, αλλά η διάφορα είναι ότι μετά τα 30 η επιθετικότητα της τριχόπτωσης στους άνδρες μειώνεται (το έχει πει και ο Λορέντζο εξού και γιατί τα 30 και μετά θεωρούνται καλή ηλικία για μεταμόσχευση κατά γενική ομολογία), επειδή αρχίζει και μειώνεται η παραγωγή τεστοστερόνης σιγά σιγά. Οπότε μπορεί να λειτουργήσει περισσότερα χρόνια η φίνα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη και η φιναστεριδη συνεχιζουν να λειτουργουν οπως στην αρχη/ περιπου;;,
Οι θυλακες με μεγαλη ευαισθησια στη DHT λ.χ. κροταφοι ακομα και με το ~70% DHT σε βαθος χρονου υποχωρουν οποτε μια υποχωρηση ειναι λογικο να συμβει. Επισης οι ιδιοι οι θυλακες πιθανως γινονται περισσοτερο ευαισθητοι με την παροδο του χρονου.
Για αυτο και καποιοι στην πενταετια βλεπουν μεγαλυτερες απωλειες ενω αλλοι οχι.

Η δικια μου ερευνα τουλαχιστον, απο ερευνες, γιατρους κλπ σε αυτο το συμπερασμα καταληγει.

Προσωπικη εμπειρια:
Το τελευταιο τριμηνο σταματησα να ειμαι συνεπης με τη μινοξιδιλη και παρατηρησα shedding, τη χρησιμοποιω ηδη 4 χρονια.

Υ.Γ.: Αν δεν κανω λαθος στο βιντεο Αναστασακη στο φορουμ γινεται αναφορα σε αυτο το ζητημα, ο @Gianney πιθανως θυμαται περισσοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Επιβεβαιωνω.
Συμφωνα με τον κ. Αναστασακη η φιναστεριδη πραγματι δεν χανει τη δραση της, τα γονιδια οδηγουν σε μεγαλυτερες απωλειες συνεπως και το φαρμακο πλεον μπορει να μην ειναι σε θεση να αντιμετωπισει το προβλημα με την ιδια αποτελεσματικοτητα.
Περιπου στο λεπτο 27.00
 

FreeThinker

Well-Known Member
@Kostas97 Ξεκινήσαμε να μιλάμε για την δραστικότητα της τοπικής μινοξιδίλης με την πάροδο του χρόνου όμως. Ο Αναστασάκης μιλάει για φιναστερίδη.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Συνδυασμος με φινα = επιλυση προβληματος.
Το μισό φόρουμ συμπεριλαμβανομένου και εμού με ταυτόχρονη χρήση φιναστερίδης και μινοξιδιλής επί χρόνια, δεν έχει καταφέρει να λύσει το πρόβλημα και οδηγείται σε μεταμοσχεύσεις. Απλά έχουμε κρατήσει λίγα περισσότερα μαλλιά, το πρόβλημα όμως παραμένει. Αν η μινοξιδίλη λειτουργούσε αποτελεσματικά σε βάθος χρόνου σε συνδυασμό με dht blocker θα έπρεπε να είχαμε βγάλει όλοι μαλλιά.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το μισό φόρουμ συμπεριλαμβανομένου και εμού με ταυτόχρονη χρήση φιναστερίδης και μινοξιδιλής επί χρόνια, δεν έχει καταφέρει να λύσει το πρόβλημα και οδηγείται σε μεταμοσχεύσεις. Απλά έχουμε κρατήσει λίγα περισσότερα μαλλιά, το πρόβλημα όμως παραμένει. Αν η μινοξιδίλη λειτουργούσε αποτελεσματικά σε βάθος χρόνου σε συνδυασμό με dht blocker θα έπρεπε να είχαμε βγάλει όλοι μαλλιά.
Ειναι βασικο το ποτε ξεκιναει καποιος την αγωγη, δηλαδη σε τι σταδιο βρισκεται ξεκινωντας. Μπορω να μιλησω για τη δικη μου εμπειρια.
4 χρονια λοιπον, μετα απο αδιακοπη χρηση των δυο φαρμακων, ξεκινωντας απο NW0 και με διαγνωσμενη ΑΓΑ απο Δερματολογο + Λορενζο απο τα 21-22 ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ, με εχει κρατησει σχεδον εκει απο οπου ξεκινησα χωρις κανεις μεχρι σημερα να εχει καταλαβει οτι εχω ΑΓΑ.

Προσωπικα θα απεφευγα να σταματησω την τοπικη μινοξιδιλη διοτι τοτε θα καταλαβω σιγουρα τι προσφερει η οχι.
 

Kostas97

Well-Known Member
1704898633465.png

1704898664095.png

 
Μπλουζα