βουρτσισμα.

krhtikos21

Member
gomi πήρα και ένα ριγκαιν 5% και έβαλα πρώτη φορά σήμερα.καλά δεν έκανα που το πήρα?ο συνδυασμός του δε θα ταν καλύτερος με βουρτσισμα?
φοβάμαι πολύ μην δω πρήξιμο στο πρόσωπο.άμα δω θα την κόψω.
λέω να βάζω μία φορά την ημέρα.ή να βάζω παραπάνω?

βέβαια ίσως να μην άξιζε καν να την πάρω γτ βλέπω ότι σε 2 χρόνια δε θα μου κάνει τπτ...............
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
κοίτα, εγώ το βούρτσισμα το ξεκίνησα όταν έκοψα την μίνοξ. Δεν ξέρω αν ο συνδυασμός τους ήταν καλύτερος.
Αν την χρησιμοποιούσες ήδη τη μίνοξ για κάποιο διάστημα και μετά έβαζες βούρτσισμα θα μπορούσες να καταλάβεις καλύτερα τι γίνεται.
Έτσι θα μπερδευτείς. Το ένα μπορεί να σου δίνει κάτι και το άλλο να στο παίρνει. Δεν ξέρω αν η μίνοξ θα σε πιάσει όπως πρέπει. Θα το δεις στην πορεία....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αφού το ξεκίνησες τώρα μην κάνεις πίσω. Απλά να παρατηρείς....Κανείς δεν αποκλείει ότι μπορεί να συνεργαστούν πολύ καλά αυτά τα 2...απλά εμένα μ αρέσει να μπορώ να διακρίνω τι κάνει τι ώστε να ξέρω πως να κινούμαι.
Αν παρόλο αυτά τα συνδύαζα, θα βούρτσιζα και μετά στο καπάκι μίνοξ, ενώ θα έριχνα και ένα βούρτσισμα ενδιάμεσα, πχ το μεσημέρι (αν βάζεις μίνοξ πρωι και βράδυ) να δουλεύει μόνο του και να μαζεύει τυχόν υπολείμματα γύρω από την επιφάνεια της τρίχας.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πως τα παμε?
μειωσαμε την τριχοπτωση?
αν οχι να δουμε μικρο λεπτομερειες,που αφορουν μοντελα,χρονο,ενταση.
να δωσω ενα παραδειγμα η βουρτσα που χρησιμοποιω ειναι παρα πολυ σκληρη σχεδον ακαμπτη.
φτανω το δερμα μου σε σημειο μικροτραυματισμου.
δηλαδη αν υπερβω τα 8 λεπτα,αρχιζει να γινεται επωδυνο.
απο αποδοση super,τριχοπτωση μηδεν,στις πολυ ζεστες μερες φτανω να χανω 10 το πολυ 15 τριχες.
εχω παραγγειλει και 2 ακομα μοντελα απο το ebay
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
xaxa...kapa, έτσι και εγώ, έχω καταντήσει να έχω περισσότερες βούρτσες από τη γυναίκα μου που έχει ένα μαλλί μέχρι τη μεση...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
xaxa...kapa, έτσι και εγώ, έχω καταντήσει να έχω περισσότερες βούρτσες από τη γυναίκα μου που έχει ένα μαλλί μέχρι τη μεση...

ετσι θα κανω και εγω (^_^)
θα μαζεψω 4-5 διαφορετικα μοντελα για καθε μηκος μαλλιου.
θελω να τα κανω test drive.
δυο ειναι απο το γερμανικο ebay
και δυο απο αυτα που πηρε και ενας συναδελφος
 

Συνημμένα

  • $(KGrHqUOKiEE4pLlyoiBBOOpJ258fw~~0_35.JPG
    $(KGrHqUOKiEE4pLlyoiBBOOpJ258fw~~0_35.JPG
    6.6 KB · Προβολές: 145

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
είναι όλες με φυσική τρίχα?

ναι.ετσι πιστευω δηλαδη.
αυτην που εχω ειναι σιγουρα φυσικη τριχα και αρκετα ακριβη(δανεικη και αγυριστη απο την mother)
απο οτι μου λεει την εχει σχεδον απο τοτε που γεννηθηκα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
όταν τις συλλέξεις κάνε ένα review...

θα κανω.
αξιοσημειωτο ειναι το οτι δεν υποχωρησαν τα τριχακια της μινοξιδιλης ακομα.
σαν θεραπεια δινει καποιο regrowth,δεν μπορω να το ζυγισω ακομα.
καποια στιγμη νομιζα οτι ειχα υποχωρηση αλλα οχι τελικα


krhtikos21 είπε:
αυτη του γερμανικου e bay είναι καλή?
γτ αυτην περιμένω

μαζι θα την δουμε.
καλη φαινεται και ιδανικη για τον σκοπο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τι να πω kapa, για εμένα 1,5 χρόνο τώρα, είναι ότι πιο σταθερό που έχει συμβεί χρόνια τώρα. Καμία αρνητική μεταβολή, κανένα πισωγύρισμα, ούτε εποχιακή τριχόπτωση. Δεν ξέρω τι γίνεται...εκτός αν άλλαξε κάτι ορμονολογικό στον οργανισμό μου και δεν το πήρα χαμπάρι...
 

xk

Active Member
καλο ειναι το βουρτσισματακι...κανει ογκωδη και υγιη την υπαρχον τριχα και καθαριζει το δερμα...κατι σα τον σκυλο ή την γατα...οποιος εχει κατοικιδιο κα ιτο χτενιζει παρατηρει οτι μετα γυαλιζει το τριχωμα του κα ιεινα ισα να το εκανες μπανιο με σαμπουαν...τωρα αν βγαζει ή κραταει μαλλι δε ξερω,ιδωμεν...

παντως κατι τετοια κανουν διασκεδαστικο το ολο θεμα τριχοπτωση...μακρυα απο το αγχος των φαρμακων...
 

dk1984

Member
Εχω κανει 3 φορες συνεχομενο βουρτσισμα η αληθεια εναι οτι ποναει περισσοτερο απο το ρολλερ ειδικα η δεξια πλευρα του κεφαλιου που ειναι και η πιο αδυναμη εκτος απο παρα πολλες μικρες τριχουλες βλεπω να φευγουν και καμια δεκαρια κανονικες..

Να συνεχισω σε καθημερινη βαση του βουρτσισμα?? Η να το παω ανα μια μερα??
Εχω μια απορια για το τροπο βουρτσισματος εγω απλα χτενιζω-ξεκιναω απο το vertrex μεχρι την την hairline χωρις να σηκωνω τη βουρτσα ειναι σωστος ο τροπος??
 

weznem

Well-Known Member
πιεζεις την βουρτσα σε ενα σταθερο σημειο και κανεις κυκλικες κινησεις διχως να την σηκωσεις...ετσι θυμαμαι που ελεγαν τα παιδια... :)
 

Prosim

Member
Τελικά, σε ποια μαγαζιά παίζουν καλές βούρτσες; Στα Hondos έχουμε δει;; Gallerie;; Όχι online δηλαδή.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
Εχω κανει 3 φορες συνεχομενο βουρτσισμα η αληθεια εναι οτι ποναει περισσοτερο απο το ρολλερ ειδικα η δεξια πλευρα του κεφαλιου που ειναι και η πιο αδυναμη εκτος απο παρα πολλες μικρες τριχουλες βλεπω να φευγουν και καμια δεκαρια κανονικες..

Να συνεχισω σε καθημερινη βαση του βουρτσισμα?? Η να το παω ανα μια μερα??
Εχω μια απορια για το τροπο βουρτσισματος εγω απλα χτενιζω-ξεκιναω απο το vertrex μεχρι την την hairline χωρις να σηκωνω τη βουρτσα ειναι σωστος ο τροπος??
ειναι καλος ο τροπος.
ετσι κανω και εγω,μπρος πισω δεν συκωνω την βουρτσα.
προσπαθησε μια φορα την ημερα και αφησε για λιγο καιρο το derma pen.
για να δεις ποιο απο τα δυο δουλευει καλυτερα σε εσενα.
καποιοι θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα με roller και καποιοι με βουρτσισμα
 
Μπλουζα