βουρτσισμα.

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
Δεν έπρεπε να την πάρεις τότε vag, νομίζω κάπου το είχαμε αναφέρει ότι για τέτοιου τύπου μαλλιών θέλει με μαξιλαράκι και μέχρι 7 σειρές..

Eιχα δει το immortal hair το νημα του ferox και ειχε παρει μια παρομοια.
Εντωμεξυ αυτος ειχε πολυ πυκνο μαλλι.Περισσοτερο απο το δικο μου.
http://www.amazon.de/Naturb%C3%BCrsten-Versand-Haarb%C3%BCrste-gerade-Wildschweinborste/dp/B000QG5LUW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1335796673&sr=8-1
Ειναι 8 σειρες αυτη ομως και η δικη μου 10 αν δεν κανω λαθος.

Εχεις καμια υποψη σου?
Απο ελλαδα η εξωτερικο με 7 γραμμες και μαξιλαρακι?
Προσπαθω να αρχισω το βουρτσισμα και δεν μπορω :D

Τριβω λιγο το κεφαλι με αυτες ομως δεν κανουν τιποτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από Ελλάδα μερικές φορές έφερναν τα hondos κάτι αξιόλογες αλλά όχι πάντα. Όποτε πέρναγα έριχνα μια ματιά και αν καμία μου καθόταν καλά την έπαιρνα.
Από εξωτερικό είχα πάρει αυτή
http://www.purenature24.com/hairbrush-with-wild-boar-bristles
Τα μεταφορικά ήταν 10 ευρώ
Ψιλοκαλή ήταν, αλλά σε 4 μήνες την είχα βγάλει off
Γενικά όλες με μαξιλαράκια χαλούσαν εύκολα.
Τώρα τι να σου πω...είναι και θέμα πως θα την μεταχειρίζεσαι...
 

krhtikos21

Member
καλησπέρααααα
μου ρθε η βούρτσα από αγριόχοιρο που ζούσε στα γερμανικά λιβάδια!!!
:p
είναι σίγουρα όμως τρίχα αληθινή?ή είναι συνθετική?εγώ την πήρα από το λινκ που μου δώσατε το γερμανικό
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
Gomi πως πάει το βούρτσισμα-τριχόπτωση?

Μέχρι στιγμής όλα πάνε άψογα. Αλλά έχω δώσει μεγάλη βάση στο ρολλερ αυτό το καιρό μια φορά την εβδομάδα με 0.75 + κάποια τοπικά που δοκιμάζω+ κάποιος πειραματισμός με το να ελέγχω τη θερμοκρασία στο κεφάλι όταν το νιώθω ζεστό και βούρτσισμα από τη δεύτερη μέρα και μετά.
Είχα σκοπό να πάρω ένα καλό μικροσκόπιο ώστε να μπορώ να βλέπω τι πραγματικά γίνεται, γιατί κάτι γίνεται, αλλά με πρόλαβε η εφορία...


Εσύ πως πάει?
 

Livol

New Member
τι αποτελεσματα εχει η τσατσαρα ..;


gkok είπε:
Roller κάνω ανά 3 μέρες οπότε δύσκολο να αφήσω κενό 5 ημερών.Τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω γιατί και το βούρτσισμα δείχνει να δουλεύει.

προφανής ερώτηση: εφοσον με το βουρτσισμα δεν είχες τριχοπτωση γιατι αρχισες το ρολερ;
 

Reve

Active Member
GOMI είπε:
Reve είπε:
Gomi πως πάει το βούρτσισμα-τριχόπτωση?

Μέχρι στιγμής όλα πάνε άψογα. Αλλά έχω δώσει μεγάλη βάση στο ρολλερ αυτό το καιρό μια φορά την εβδομάδα με 0.75 + κάποια τοπικά που δοκιμάζω+ κάποιος πειραματισμός με το να ελέγχω τη θερμοκρασία στο κεφάλι όταν το νιώθω ζεστό και βούρτσισμα από τη δεύτερη μέρα και μετά.
Είχα σκοπό να πάρω ένα καλό μικροσκόπιο ώστε να μπορώ να βλέπω τι πραγματικά γίνεται, γιατί κάτι γίνεται, αλλά με πρόλαβε η εφορία...


Εσύ πως πάει?



Εγώ φίλε θα σε γελάσω. Είμαι κοντά στους 3 μήνες στο παιχνίδι. Τους πρώτους 2 (μετά τις 2 αρχικές εβδομάδες) είχε σταματήσει εντελώς η τριχόπτωση. Όταν χτένιζα τα μαλλιά δεν έπεφτε τρίχα , άντε να έπεφταν 2-3 αλλά 1-2 εκατοστά τρίχα ενώ οι κανονικές είναι τουλάχιστον 4. Όταν ξεκίνησα πριν 3 βδομάδες να την κάνω μπρος πίσω την βούρτσα χωρίς να την σηκώνω η αλήθεια είναι ότι μετράω καμιά 10αριά δε ξέρω τι παίζει. Επίσης πιστεύω ότι βοηθάνε πολύ και τα άλλα που βάζω. Πάντως με το βούρτσισμα έχει φύγει λαδίλα-ξηροδερμία και φαίνονται πιο πυκνά σίγουρα τα μαλλιά. Να σημειώσω ότι οι τρίχες που βλέπω δεν είναι ίδιου μέγεθους με τις υπόλοιπες (έχουν περίπου το μισό μήκος) δεν ξέρω αν κάνω κάτι λαθός. Έχεις καμιά ιδέα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά με το μπρος πίσω δεν συμφωνώ. Εγώ ξεκινάω μερικά χαλαρά βουρτσίσματα προς την αντίθετη φορά που μεγαλώνουν οι τρίχες και μετά πιέζω αρκετά με τη φορά που μεγαλώνουν. Το μπρος πίσω τα ταλαιπωρεί πολύ...
Από τα όσα πάντως περιγράφεις, νομίζω ότι το βούρτσισμα σου δουλεύει ακριβώς όπως και σε εμένα και θέλω να πιστεύω ότι πλέον δύσκολα θα χάσεις έδαφος...
 

Reve

Active Member
GOMI είπε:
Προσωπικά με το μπρος πίσω δεν συμφωνώ. Εγώ ξεκινάω μερικά χαλαρά βουρτσίσματα προς την αντίθετη φορά που μεγαλώνουν οι τρίχες και μετά πιέζω αρκετά με τη φορά που μεγαλώνουν. Το μπρος πίσω τα ταλαιπωρεί πολύ...
Από τα όσα πάντως περιγράφεις, νομίζω ότι το βούρτσισμα σου δουλεύει ακριβώς όπως και σε εμένα και θέλω να πιστεύω ότι πλέον δύσκολα θα χάσεις έδαφος...

Gomi πιστεύω ότι όντως τα ταλαιπωρώ και κάπου σκάλωσα γιατί είπα από τις 3 τρίχες πήγαμε στις 10 τι παίζει? Απ την άλλη οι τρίχες στο μπάνιο όταν λούζομαι είναι 2-3 και γενικά όταν περνάω τα δάχτυλα και τα ψιλοτραβάω δεν μένει τρίχα. Αλλά όπως είπα πιστεύω ότι βοηθάνε πολύ και οι λοσιόν που βάζω. Άρα το συνεχίζω με λίγο αντίθετη φορά στην αρχή και μετά με την φορά που μεγαλώνουν . Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ και την ξύλινη και νομίζω ότι κάνει σε κάποιο βαθμό μασάζ (τώρα μπορεί να λέω και μαμακίες δε ξέρω) Πάντως ως προς την λαδίλα-ξηροδερμία , άποψη μου είναι ότι κάνει πολύ καλή δουλειά. Α και κάτι ακόμα νομίζω ότι σαν να χαλάρωσε η βούρτσα...:s Τώρα παίζει να συνήθισε και το κεφάλι μου δε ξέρω τι να πω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
reve, και γω μετά την σχετική τριχόπτωση που είδα στην αρχή με το ρολλερ εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχω δει πουθενά τρίχα, ούτε λούσιμο ούτε νιπτήρα, τίποτα. Όπως δηλαδή ήταν και πριν το ρολλερ η κατάσταση.
Η ξύλινη βοηθάει με διαφορετικό τρόπο απ ότι αυτή με τη φυσική τρίχα.
Αν δεν την έχεις καθαρίσει ακόμα με κάποιο τρόπο, όταν το κάνεις, τότε θα δεις την πραγματική δουλειά που κάνει η βούρτσα.
Μάλλον το κεφάλι σου συνήθισε, εκτός αν την έπλυνες με ζεστό νερό...
 

Livol

New Member
γιατι το λες αυτο Gomi..; διαβασα σε ενα προηγουμενο ποστ σου οτι βγαζεις πετσες με το βουρτσισμα.. καμια φωτο εβγαλες;
 

krhtikos21

Member
παιδιά τι συχνότητα και διάρκεια να βουρτσίζω τώρα που είναι αρχή?
επίσης του γερμανικού e bay ειναι σίγουρα καλή η τρίχα ή συνθετική?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Livol είπε:
γιατι το λες αυτο Gomi..; διαβασα σε ενα προηγουμενο ποστ σου οτι βγαζεις πετσες με το βουρτσισμα.. καμια φωτο εβγαλες;

Νεκρά κύτταρα δέρματος.
Φώτο έχω βάλει εδώ.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8299.html
 

mikipitri

Member
Παιδιά είπα και εγώ σήμερα να αρχίσω το βούρτσισμα μετά το roller.
Δυστυχώς όμως ενώ με το roller αντε να πέφτουν 10 τρίχες, τώρα με το βούρτσισμα έφυγαν καμιά 100αριά τουλάχιστον!!! Τις έβλεπα και πονούσε η καρδιά μου... :)
Eδώ πάμε να γλυτώσουμε καμιά τρίχα και σε πέντε λεπτά να χάσω 100?
Υπόψη έχω διάχυτη αραίωση με ΣΔ μαζί... δηλαδή συνδιασμός μάμησέ τα...
Τι λέτε οι πιο έμπιεροι στο θέμα? Συνεχίζω με βούρτσισμα? Η την παλέυω μόνο με roller?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βούρτσισμα τουλάχιστον 2 ημέρες μετά το ρολλερ.
Για τι ρολλερ μιλάμε? Πόσο καιρό έχεις που το εφαρμόζεις και πόσο συχνά?
 

mikipitri

Member
Αν θυμάμαι καλά είναι 3mm το roller. Το χρησιμοποιώ ανά δύο μέρες εδώ και κάνα μήνα περίπου.
Gomi αυτή τη στιγμή είμαι όπως ήσουν εσύ στη 2η φώτο... μια τρίχα εδώ μια παραπέρα δηλαδή! Μακάρι ρε φίλε να έχω την ίδια βελτίωση... Και επειδή η μίνοξ είναι πλέον νεράκι στο κεφάλι μου, μου έδωσες το καλύτερο παράδειγμα για να ξεκινήσω κάτι φυσικό!
 

Livol

New Member
δεν κάνει τοσο μεγαλο ρολερ για το μαλλι... αυτο που πηρες ειναι για τις βαθιες ουλες στο δερμα
 

mikipitri

Member
Mμμμ μήπως κάνω λάθος? παίζει να είναι και 0,3mm?
Δεν το γράφει πουθενά πάνω. Το είχα πάρει από ebay πριν κανα χρόνο και δεν το χρησιμοποιούσα...
 
Μπλουζα