βουρτσισμα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Δεν ξέρω πως θα σου κάτσει η συνθετική, αλλά εμένα όσες δοκίμασα ήταν καταστροφή. Ο στατικός ηλεκτρισμός μου τα έκανε να φαίνονται πιο λεπτά. (παίζει ρόλο και ο τύπος της τρίχας βέβαια)
Γενικά δεν τις συμπάθησα καθόλου.
Για ερεθισμό του δέρματος μια με ξύλινα δόντια είναι άψογη. Δεν χρειάζεται να πιέζεις και πολύ.


Όταν ξαναπεράσω από jumbo θα πάρω 1-2 να τις έχω



θα δοκιμασω ολα τα ενδεχομενα σε αυτην την θεραπεια,και αυτο που λες.
δεν εχω σκοπο να την αντικαταστησω γιατι και με λοσιον δεν εχω δει κατι καλυτερο απο οτι με το βουρτσισμα(το βουρτσισμα και το roller στην καρδια μου τα χω :p )
εχω διαπιστωσει σε εμενα,οτι πρεπει να ερεθισω το δερμα για να δω αποτελεσματα.
GOMI το εχεις ψαξει καθολου για κολλαγονο και βουρτσισμα?
εννοω οτι το βουρτσιμα επηρεαζει το κολλαγονο του δερματος,κατι ειχα βρει αλλα δεν το κρατησα και το περασα πολυ στο ντουκου
 

Συνημμένα

  • 6bdeb48a-9cf2-4eb6-8eab-81043c1f23f0_star_wars_jedi_CountDooku.jpg
    6bdeb48a-9cf2-4eb6-8eab-81043c1f23f0_star_wars_jedi_CountDooku.jpg
    307.2 KB · Προβολές: 171

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το είχα ψάξει και αυτό αλλά τα έχω κάνει όλα αχταρμά στο μυαλό μου διαβάζοντας κ άλλα και άλλα.:p
Θυμάμαι ότι γενικότερα ο ερεθισμός του δέρματος, είτε επιφανειακά είτε ενδότερα, προκαλεί μείωση στις κυτοκίνες και για οσο διαρκεί αυτό (προφανώς σε εμάς λίγο) οι ινοβλάστες δραστηριοποιούνται.

Γενικά το κολλαγόνο είναι δίκοπο μαχαίρι. Η μίνοξ με τον καιρό φαίνεται να το μειώνει, η dht είναι 50-50 στις μελέτες. Άλλοι λένε το μειώνει, άλλοι το αυξάνει.
Εγώ προσπαθώ πλέον να το αυξήσω και ότι βγει...
 

zaxas87

Member
καλησπερα στη παρεα και καλες γιορτες να εχουμε,τη τεχνικη του βουρτσισματος θα την αρχισω κ γω παραλληλα με μινοξιδιλη.εχω σχετικα μακρυ μαλλι και ειλικρινα εχω τρελαθει κ βγαλει τα ματια μου με τοσες σελιδες.πηγα κ γω χτες χοντος-σεντερ α΄λλα δεν μ αρεσαν αυτες π ειχαν συν οτι δεν ειχαν με φυσικη τριχα.ρε παιδια επειδη εχω ζαλιστει απο το διαβασμα εχουμε κανα λινκ να παραγγειλω μια και γω με φυσικη απ εξω αλλα για πιο μακρυ μαλλι!!ποσες σειρες να ειναι 7-8??ευχαριστω[/align]
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
nothinggr είπε:
GOMI είπε:
Για ερεθισμό του δέρματος μια με ξύλινα δόντια είναι άψογη. Δεν χρειάζεται να πιέζεις και πολύ.
[
Υπάρχει κάποιο λινκ για βούρτσα με ξύλινα δόντια?

http://www.ebay.co.uk/itm/BAMBOO-WOODEN-Hair-Brush-Oval-Pneumatic-22-cm-Bristle-Small-Spherical-Wooden-Pin-/231115860040

Αν πας στα jumbo, θα την πάρεις 2,90
 

anime

Member
ρε παιδιά είναι πρόβλημα να μην είναι ξύλινα τα δόντια; Δηλαδή άμα κάνω το ίδιο με πλαστικά τι θα πάθω;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
περισσότερους ερεθισμούς στο δέρμα και στατικό ηλεκτρισμό, ανάλογα τον τύπου μαλλιών βέβαια. Εγώ τις πλαστικές δεν τις βολεύτικα ποτέ.
Αυτή πάντως με 2,90 από τα jumbo είναι φοβερή για την τιμή της.
 

vag25

Well-Known Member
Το θεμα ειναι οτι οκ με αιματωση, αλλα δεν κανει την απολεπιση που κανει η αλλη, ετσι δεν ειναι?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι εννοείται, για καθαρισμό σμήγματος και νεκρών δερμ.κυττάρων, η φυσική τρίχα είναι μονόδρομος. Εγώ περνάω πρώτα με τη φυσική τρίχα να πάρει όλα τα υπολείμματα και μετά κάνω με την ξύλινη.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
δεν αντεχω αλλο ....θα την πω την κακια μου.Εχω διαβασει ολο το θεμα και εχοντας χρησιμοποιησει ρολερ για αρκετο καιρο,απορω πως καποια εμπειρα μελη θεωρουν το βουρτσισμα αποτελεσματικο.Τοσο χαμηλα ρε παιδια?Αντι να πηγαινουμε μπροστα παμε πισω.Τι να πω?Ασχολιθειτε με το βουρτσισμα δοντιων καλυτερα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
mikes, δεν είναι απαραίτητο να θεωρείται κακία η άποψή σου. Δεκτή και κατανοητή είναι. Πάρα πολλές φορές έχω πει την άποψή μου, η οποία δεν είναι τπτ άλλο από προσωπικές θεωρίες και παρατηρήσεις.
Αν έχω άδικο ή δίκαιο, θα δείξει ο χρόνος, αλλά το έχω τονίσει πως το βούρτσισμα δεν είναι λύση και δεν θα βοηθήσει τους πάντες.
Εφόσον δεν έχω προτρέψει από μόνος μου κανέναν να ξεκινήσει βούρτσισμα, δεν νομίζω πως πρέπει και να απολογηθώ για το παρόν θέμα ή για όποιον φίλο θέλει να δοκιμάζει κάτι ανάλογο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
απορω πως καποια εμπειρα μελη θεωρουν το βουρτσισμα αποτελεσματικο.

Φιλε Mικε αν σε καποιους δουλευει τοτε ειναι αποτελεσματικο.
Που ακριβως ειναι η απορια σου?
Δουλευει-->αποτελεσματικο-->το μοιραζονται εδω.

Ειναι εξαιρετικα απλη η λογικη.

Πλεον εχω διαβασει τοσα σε φορουμς,οχι μονο εδω,που εχω πεισθει οτι δουλευει ακομα και αν σε μενα δεν κανει τιποτα.


Το χειροτερο λαθος που κανει η κοινοτητες/τες των hairloss φορουμς ειναι οτι απορριπτει και κυριως απαξιωνει τα παντα ευκολα.
Για αυτο και καθυστερει και καθυστερησει κι αλλο η λυση.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
το χειροτερο φιλε ειναι οτι πιστευουν ολοι οτι με τα φαρμακα και διαφορα αλλα γινεται δουλεια κ σκορπουν απειρα λεφτα.......αυτο εκανα κ εγω για αρκετα χρονια.Εγω δεν ισοπεδωνω τα παντα αλλα το αποτελεσμα ισοπεδωνει τα παντα.Οποιος νομιζει οτι το βουρτσισμα θα του στειλει μαλλια ,καλως.Εγω δεν το πιστευω.
 

vag25

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Οποιος νομιζει οτι το βουρτσισμα θα του στειλει μαλλια ,καλως.Εγω δεν το πιστευω.

Μα δεν ειναι το θεμα του τι νομιζεις εσυ και εγω.Σε μενα και σε σενα μπορει να μην κανει.Σε πολλους κανει.
Μιλαμε για γεγονοτα.

Ας ψαξουμε λοιπον καλυτερα το γιατι δουλευει σε καποιους, απο το να απαξιωσουμε γεγονοτα επειδη σε εμας δεν δουλευουν ή δεν μας πειθουν και ας μην τα εχουμε δοκιμασει.

Και δεν μιλαω για σενα φυσικα.Απλα καποια στιγμη πρεπει να γινει φυση μας η νοοτροποια του να ειμαστε ανοιχτοι σε καθε ενδειξη.

Το βουρτσισμα ΔΟΥΛΕΥΕΙ σε πολυ κοσμο.Σε αλλους σταματαει την τριχοπτωση σε αλλους δυναμωνει και την τριχα.
Σε αλλους ειναι αχρηστο.
Ας μεινουμε σε αυτα.
 

alean

Member
kapa είπε:
η θεραπεια μου εχει φτασει σε αποδοση στο μηδεν.
εδω και εναν μηνα εχω τριχοπτωση.
δοκιμαζω κατι διαφορετικο απο χθες.εχω αντικαταστησει την βουρτσα φυσικης τριχας με συνθετικης.
διαπιστωσα οτι η βουρτσα που χρησιμοποιω εχει την μιση σκληροτητα απο οσο ειχε στην αρχη οταν ηταν καινουρια.
αυτο εγινε σταδιακα χωρις να καταλαβω την διαφορα.
επειδη εχω την μεταχειρισμενη και τις καινουριες βλεπω αμεσα την διαφορα.
εχω ανεβασει ενταση σε σημειο μικροτραυματισμου,γιατι απο οτι φαινεται τον τελευταιο μηνα απλα χα'ι'δευα το δερμα.
βουρτσιζω το πρωι 6 λεπτα και δεν μπορω να ξανα βουρτσισω την ιδια μερα.
το δερμα μενει ερεθισμενο,οχι οπτικα,απλα δεν αντεχει αλλη κακοποιηση.
δεν ξερω αν θα πετυχει η οχι,θα ενημερωσω στην πορεια.
ειχες φαγουρα και μυρμηγκιασμα πριν ξεκινησεις τη βουρτσα? οταν την ξεκινησες σταματησε και η φαγουρα και η τριχοπτωση? τωρα που λες ξαναγυρισες στο μηδεν, εννοεις εχεις τριχοπτωση 200 τριχες την ημερα? αν δεν εχεις πλεον φαγουρα-μυρμηγκιασμα και δεν χανεις τοσες τριχες την ημερα, δεν πιστευω οτι η τριχοπτωση ειναι επειδη δε δουλευει η βουρτσα αλλα επειδη οι τριχες φτασαν σε φυσιολογικο θανατο. απλα δε φαινοταν αυτο στην αρχη για αρκετο καιρο μεχρι να εξισορροπηθει η κατασταση στο κεφαλι. δηλαδη να ερθουν ολες οι τριχες στο φυσιολογικο κυκλο τους. παλι ο gomi δεν ειχε τετοια συμπεριφορα αλλα ο καθενας οργανισμος διαφερει. παντως αν δεν εχεις φαγουρα μυρμηγκιασμα κτλ δεν θα πρεπει να αγχωνεσαι. θελω να πιστευω βαση λογικης.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
alexan είπε:
kapa είπε:
η θεραπεια μου εχει φτασει σε αποδοση στο μηδεν.
εδω και εναν μηνα εχω τριχοπτωση.
δοκιμαζω κατι διαφορετικο απο χθες.εχω αντικαταστησει την βουρτσα φυσικης τριχας με συνθετικης.
διαπιστωσα οτι η βουρτσα που χρησιμοποιω εχει την μιση σκληροτητα απο οσο ειχε στην αρχη οταν ηταν καινουρια.
αυτο εγινε σταδιακα χωρις να καταλαβω την διαφορα.
επειδη εχω την μεταχειρισμενη και τις καινουριες βλεπω αμεσα την διαφορα.
εχω ανεβασει ενταση σε σημειο μικροτραυματισμου,γιατι απο οτι φαινεται τον τελευταιο μηνα απλα χα'ι'δευα το δερμα.
βουρτσιζω το πρωι 6 λεπτα και δεν μπορω να ξανα βουρτσισω την ιδια μερα.
το δερμα μενει ερεθισμενο,οχι οπτικα,απλα δεν αντεχει αλλη κακοποιηση.
δεν ξερω αν θα πετυχει η οχι,θα ενημερωσω στην πορεια.
ειχες φαγουρα και μυρμηγκιασμα πριν ξεκινησεις τη βουρτσα? οταν την ξεκινησες σταματησε και η φαγουρα και η τριχοπτωση? τωρα που λες ξαναγυρισες στο μηδεν, εννοεις εχεις τριχοπτωση 200 τριχες την ημερα? αν δεν εχεις πλεον φαγουρα-μυρμηγκιασμα και δεν χανεις τοσες τριχες την ημερα, δεν πιστευω οτι η τριχοπτωση ειναι επειδη δε δουλευει η βουρτσα αλλα επειδη οι τριχες φτασαν σε φυσιολογικο θανατο. απλα δε φαινοταν αυτο στην αρχη για αρκετο καιρο μεχρι να εξισορροπηθει η κατασταση στο κεφαλι. δηλαδη να ερθουν ολες οι τριχες στο φυσιολογικο κυκλο τους. παλι ο gomi δεν ειχε τετοια συμπεριφορα αλλα ο καθενας οργανισμος διαφερει. παντως αν δεν εχεις φαγουρα μυρμηγκιασμα κτλ δεν θα πρεπει να αγχωνεσαι. θελω πιστευω βαση λογικης.

εχω λιγο φαγουρα την οποια την προκαλει η ιδια η θεραπεια,και με το roller ειχα.
με την διακοπη του ζιρτεκ ηταν εντονη.
στα φυσιολογικα μου χωρις θεραπεια δηλαδη αυτην η φαγουρα δεν υπαρχει.
τωρα εχω την χειμωνιατικη τριχοπτωση και νομιζω λιγο λιγοτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρος στο αν πετυχε αυτο που δοκιμαζω,ακομα το τεσταρω.
200 χανω το καλοκαιρι και παλι υπαρχει διαφορα με τις αλαγες θερμοκρασιας.
ακομα και μια μεταβαση απο 33 βαθμους σε 38 ειναι αισθητη στην τριχοπτωση μου
 

alean

Member
kapa είπε:
alexan είπε:
kapa είπε:
η θεραπεια μου εχει φτασει σε αποδοση στο μηδεν.
εδω και εναν μηνα εχω τριχοπτωση.
δοκιμαζω κατι διαφορετικο απο χθες.εχω αντικαταστησει την βουρτσα φυσικης τριχας με συνθετικης.
διαπιστωσα οτι η βουρτσα που χρησιμοποιω εχει την μιση σκληροτητα απο οσο ειχε στην αρχη οταν ηταν καινουρια.
αυτο εγινε σταδιακα χωρις να καταλαβω την διαφορα.
επειδη εχω την μεταχειρισμενη και τις καινουριες βλεπω αμεσα την διαφορα.
εχω ανεβασει ενταση σε σημειο μικροτραυματισμου,γιατι απο οτι φαινεται τον τελευταιο μηνα απλα χα'ι'δευα το δερμα.
βουρτσιζω το πρωι 6 λεπτα και δεν μπορω να ξανα βουρτσισω την ιδια μερα.
το δερμα μενει ερεθισμενο,οχι οπτικα,απλα δεν αντεχει αλλη κακοποιηση.
δεν ξερω αν θα πετυχει η οχι,θα ενημερωσω στην πορεια.
ειχες φαγουρα και μυρμηγκιασμα πριν ξεκινησεις τη βουρτσα? οταν την ξεκινησες σταματησε και η φαγουρα και η τριχοπτωση? τωρα που λες ξαναγυρισες στο μηδεν, εννοεις εχεις τριχοπτωση 200 τριχες την ημερα? αν δεν εχεις πλεον φαγουρα-μυρμηγκιασμα και δεν χανεις τοσες τριχες την ημερα, δεν πιστευω οτι η τριχοπτωση ειναι επειδη δε δουλευει η βουρτσα αλλα επειδη οι τριχες φτασαν σε φυσιολογικο θανατο. απλα δε φαινοταν αυτο στην αρχη για αρκετο καιρο μεχρι να εξισορροπηθει η κατασταση στο κεφαλι. δηλαδη να ερθουν ολες οι τριχες στο φυσιολογικο κυκλο τους. παλι ο gomi δεν ειχε τετοια συμπεριφορα αλλα ο καθενας οργανισμος διαφερει. παντως αν δεν εχεις φαγουρα μυρμηγκιασμα κτλ δεν θα πρεπει να αγχωνεσαι. θελω πιστευω βαση λογικης.

εχω λιγο φαγουρα την οποια την προκαλει η ιδια η θεραπεια,και με το roller ειχα.
με την διακοπη του ζιρτεκ ηταν εντονη.
στα φυσιολογικα μου χωρις θεραπεια δηλαδη αυτην η φαγουρα δεν υπαρχει.
τωρα εχω την χειμωνιατικη τριχοπτωση και νομιζω λιγο λιγοτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρος στο αν πετυχε αυτο που δοκιμαζω,ακομα το τεσταρω.
200 χανω το καλοκαιρι και παλι υπαρχει διαφορα με τις αλαγες θερμοκρασιας.
ακομα και μια μεταβαση αο 33 βαθμους σε 38 ειναι αισθητη στην τριχοπτωση μου
αν δεν εχεις εκεινη τη φαγουρα λογω ΑΑ τοτε δε συντρεχει λογως ανησυχιας και επομενως αγχους (που ειναι καταλυτης στο προβλημα μας). η ελλειψη φαγουρας -κατ' εμε- δειχνει ενα αρκετα υγειες κεφαλι. και η ελλειψη λαδιλας. οσο ειναι δυνατη αυτη φυσικα λογω και επιβαρυμενης ατμοσφαιρας-περιβαλλοντος.
think possitive. ειμαστε σε καλο δρομο. το πιστευω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
alexan είπε:
αν δεν εχεις εκεινη τη φαγουρα λογω ΑΑ τοτε δε συντρεχει λογως ανησυχιας και επομενως αγχους (που ειναι καταλυτης στο προβλημα μας). η ελλειψη φαγουρας -κατ' εμε- δειχνει ενα αρκετα υγειες κεφαλι. και η ελλειψη λαδιλας. οσο ειναι δυνατη αυτη φυσικα λογω και επιβαρυμενης ατμοσφαιρας-περιβαλλοντος.
think possitive. ειμαστε σε καλο δρομο. το πιστευω

φαγουρα λογω ΑΑ δεν εχω,οι θεραπειες μου δημιουργουν λιγο.
το αγχος το ξεπερασα πριν χρονια.εχω περασει και περιπετειες υγειας(οχι επικινδυνες) αλλα χορτατος απο χειρουργεια και τα μαλλια μου φαινονται αστεια.
εχω αρκετη λαδιλα στο δερμα αλλα το αντιμετωπισα με το καταλληλο σαμπουαν.σε αυτο ευθυνεται και η κακη διατροφη που κανω
παντα θετικα σκεφτομαι,πιασει δεν πιασει η θεραπεια :D
 

alean

Member
3η βδομαδα βουρτσισματος.
την τελευταια βδομαδα παρατηρω οτι ξεκινησε τριχοπτωση με ελαφρως αυξουσα πορεια.
χθες βουρτσισα τυχαια πανω απ το νιπτηρα και παρατηρησα 50-60 τριχες 0.5cm(οχι χνουδι). φαινεται πως 2 βδομαδες που δεν ειχα τριχοπτωση ενεργοποιηθηκανε θυλακες και τωρα κατι συμβαινει και ξανανοσουν.
αυτο που αλλαξα ηταν η ενταση-διαρκεια, η σκληροτητα της βουρτσας και η συχνοτητα(περισσοτερες φορες) γιατι καταλαβαινα οτι με την μαλακη βουρτσα σε συνδυασμο με λιγοτερη ενταση δεν εννοιωθα ερεθισμο.
πιστευω -αν και δε νοιωθω το δερμα μου τραυματισμενο- οτι εχω κανει ζημεια στο δερμα με τη σκληροτερη βουρτσα, τη μεγαλυτερη ενταση, μεγαλυτερη διαρκεια.
εχω να βουρτσισω 12 ωρες αν κι εχω καποιες ψιλοενοχλησεις απο φαγουρα.
θα το κρατησω μια φορα το 24ωρο απο 3' και ισως παω μια φορα ανα 12ωρο.
θα κρατησω την ιδια πορεια. (μια φορα πριν απο λουσιμο. στεγνωμα και μετα τοποθετηση 0.5gr minoxidil+0.5gr τοπικο που εχω λοιωσει 14 χαπια proscar και 10 χαπια aldactone 100mg σε 60gr απιονισμενο).

εβαζα 1 χαπι duta μεσα σε 1ml φινα το βραδυ παλιοτερα και μονο οταν πηγαινα για υπνο γιατι λαδωνει ενω η φινα δε λαδωνει.
τη βαζω χτενιζομαι και φευγω.

επαιρνα duta για ενα χρονο μεχρι 10/13 την εκοψα (για τεκνοποιηση) ξαναρχισα μεσα καλοκαιριου και μεχρι πριν 1μιση μηνα.
εδω και 3 βδομαδες παιρνω 1 duta ανα 3 ημερες.
γιατι πιστευω οτι ετσι κραταω το serum και δε φορτωνω τον οργανισμο
οπως εκανα πριν 6 χρονια που για να ανεβασω το serum επαιρνα για 1 βδομαδα 2.5mg ημερησιως
κι επειτα 1mg για τα υπολοιπα 2 χρονια (αν θυμαμαι καλα) μεχρι που ο οργανισμος αρχισε παλι τα δικα του.
θελω να πιστευω οτι τη βουρτσα δε θα την παρακαμψει ο οργανισμος μας αρκει να βρουμε τη σωστη βουρτσα, ενταση, συχνοτητα, διαρκεια.
 
Μπλουζα