βουρτσισμα.

cool11

Well-Known Member
Αφου αυξανει την απορροφητικοτητα, αρα αυξανει και την αποτελεσματικοτητα τους!
Δεν ειναι λογικο συμπερασμα;
Για τις ιδιες ουσιες που βαζουμε στο κεφαλι, οταν υπαρχει ΚΑΙ βουρτισμα, λογικα κανουν κι αυτα καλυτερη δουλεια!
Τι λετε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπέρα σε όλους,εδώ και μια βδομάδα ξεκίνησα βουρτσισμα...μια φορά την ημέρα κανένα 3 λεπτό...αλλα βλέπω οτι οι κρόταφοι οτι έχουν περίεργη σαν να ειναι γρατζουνισμενοι απο το βουρτσισμα δηλαδή δεν ειναι λείοι...μήπως υπάρχει κανένα θέμα και καταστρέψω τους θύλακες και μου πέσουν όλα τα μαλλια στην τελική;
 

nothinggr

Member
Re: RE: βουρτσισμα.

cool11 είπε:
Αφου αυξανει την απορροφητικοτητα, αρα αυξανει και την αποτελεσματικοτητα τους!
Δεν ειναι λογικο συμπερασμα;
Για τις ιδιες ουσιες που βαζουμε στο κεφαλι, οταν υπαρχει ΚΑΙ βουρτισμα, λογικα κανουν κι αυτα καλυτερη δουλεια!
Τι λετε;

Αυξάνει τα αποτελέσματα και τις τυχόν παρενέργειες
 

cool11

Well-Known Member
Πως μπορει να γινει κατα λαθος τραυματισμος;
Υποτιθεται το βουρτσισμα το κανουμε εντονα.
Πως θα παρουμε τα καλα του εντονου βουρτσισματος, χωρις να τραυματιστουμε στο τριχωτο;
 

peter13

Member
Παιδια εγω δεν το κανω λολυ δυνατα γτ επω και φευγουν αρκετες τριχες και μενουν και αλλες τοσες πανω στην βουρτσα...μει κενω ια καταφλοασω μια ωρα νωριτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
2.5 βδομάδες βουρτσισμα και εχω παρατηρήσει το εξής στα σημεία που δεν βουρτσίζω δηλαδή πίσω και στα πλάγια τα μαλλιά μεγαλώνουν γρηγορότερα απο οτι σε όλο το πάνω μέρος.Ενω πριν το βουρτσισμα μεγάλωναν ακριβώς το ίδιο.και άρχισα να βλέπω και αραίωση σε σημεία που δεν έβλεπα!!μπορει να μου το εξηγήσει κανεις αυτό;θα εκτιμούσα αν αυτήν την φορά απαντούσε κάποιος!
 

cool11

Well-Known Member
Αμαν. Διαμετρικα αντιθετες αποψεις.
Εγω εχω ενα ερωτηματικο παντως για την 'ενταση' καθως και την 'διαρκεια' βουρτσισματος.

Υποτιθεται δε, οτι τι στο καλο, χημικα δεν ειναι, το βουρτσισμα αν δεν κανει καλο, τουλαχιστον δεν θα εκανε κακο.
Τωρα διαβαζω οτι σε μερικους επιδεινωνει κιολας.
 

Reve

Active Member
2.5 βδομάδες βουρτσισμα και εχω παρατηρήσει το εξής στα σημεία που δεν βουρτσίζω δηλαδή πίσω και στα πλάγια τα μαλλιά μεγαλώνουν γρηγορότερα απο οτι σε όλο το πάνω μέρος.Ενω πριν το βουρτσισμα μεγάλωναν ακριβώς το ίδιο.και άρχισα να βλέπω και αραίωση σε σημεία που δεν έβλεπα!!

Καλημέρα φίλε. Ο καταλληλότερος για να σου απαντήσει για αυτό το θέμα είναι ο GOMI, αλλά δυστυχώς έχω χάσει τα ίχνη του τελευταία. Εφόσον έχεις την κατάλληλη βούρτσα για το μήκος μαλλιών σου, δεν νομίζω να έχει σχέση το βούρτσισμα με το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα μαλλιά σου (και αν έχει θα τα κάνει να μεγαλώνουν πιο γρήγορα όχι πιο αργά). Ίσως σε χτύπησε παραπάνω η αλωπεκία.

Επίσης όπως έχει αναφερθεί στο παρελθόν στο νήμα, το βούρτσισμα πρέπει να γίνετε με κανονική δύναμη. Όχι τόσο απαλά όσο όταν χτενίζεις τα μαλλιά αλλά ούτε και πολύ δυνατά λες και πας να βγάλεις το scalp. Μήπως το παρακάνεις με την δύναμη? Επίσης αν κάποιος το ξεκινήσει πρέπει (στην αρχή τουλάχιστον) κάθε 1 εβδομάδα - 10 μέρες να σταματάει για μία μέρα ώστε να αφήνει το δέρμα να ηρεμεί λίγο.

Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι εφόσον αυξάνεται η απορροφητικότητα των τοπικών (πχ μινοξιδίλη) είναι πιθανόν να προκαλεί κάποιο μικρό shedding.

Όπως έχει πει και ο Gomi έχουν σημασία οι τρίχες που πέφτουν. Αν είναι στην πλειονότητα τους μικρές και αδύναμες αυτό σημαίνει ότι είχαν πάρει από καιρό την κατηφόρα και θα έπεφταν τις επόμενες μέρες - εβδομάδες δεν τις έριξε το βούρτσισμα.

Τέλος να πω ότι δεν είμαι ειδικός και απαντάω με κάθε επιφύλαξη. Η τεχνική αυτή έχει κανένα 8 μηνο που χρησιμοποιείται ευρέως στο φόρουμ, είναι σχετικά νέα...

Υ.Γ. Αλήθεια GOMI που έχεις πάει?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
είχα πολλά τρεξίματα reve, οικογενειακής φύσεως, αλλά τα πράγματα ήρθαν τελικά διαφορετικά απ ότι ελπίζαμε και πλέον θα τα λέμε συχνότερα...
 

Neymar

New Member
gomi,ελπιζω να εισαι καλα φιλε

βλεπω το τοπικ εχει εξελιχθει πολυ,εγω προσωπικα δεν εχω κανει καμια κινηση,ουτε για βουρτσα..για χαπια το αποκλειω λογω υγειας,δε θα ηθελα να επιβαρυνθω ασε που μαλλον θα φαω ακυρο απο το ιατρικο επιτελειο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tsifmaster είπε:
2.5 βδομάδες βουρτσισμα και εχω παρατηρήσει το εξής στα σημεία που δεν βουρτσίζω δηλαδή πίσω και στα πλάγια τα μαλλιά μεγαλώνουν γρηγορότερα απο οτι σε όλο το πάνω μέρος.Ενω πριν το βουρτσισμα μεγάλωναν ακριβώς το ίδιο.και άρχισα να βλέπω και αραίωση σε σημεία που δεν έβλεπα!!μπορει να μου το εξηγήσει κανεις αυτό;θα εκτιμούσα αν αυτήν την φορά απαντούσε κάποιος!

Βουρτσίζεις με τη φορά που μεγαλώνουν οι τρίχες? Για πόση ώρα, συχνότητα μέσα στην μέρα και με πόση πίεση?
Το κεφάλι σου την επόμενη που προσπαθείς να ξαναβουρτσίσεις το νιώθεις ερεθισμένο? Δηλαδή σε πονάει?

Γι αυτό που αναφέρεις, είναι σίγουρο ότι απλά τα πίσω και πλάγια δεν μεγαλώνουν πλέον γρηγορότερα?
Παρόλο που βουρτσίζεις μόνο επάνω, η κυκλοφορία βελτιώνεται σε όλο το κεφάλι.

Αν δεν παίζει κάτι τέτοιο και είσαι σίγουρος πως τα πάνω μένουν πλέον πίσω, δεν είναι καλό σίγουρα και δεν έχει τύχει να διαβάσω πουθενά τέτοια περίπτωση.


Neymar είπε:
gomi,ελπιζω να εισαι καλα φιλε

βλεπω το τοπικ εχει εξελιχθει πολυ,εγω προσωπικα δεν εχω κανει καμια κινηση,ουτε για βουρτσα..για χαπια το αποκλειω λογω υγειας,δε θα ηθελα να επιβαρυνθω ασε που μαλλον θα φαω ακυρο απο το ιατρικο επιτελειο.

Δόξα το Θεό σιγά σιγά επανερχόμαστε στην καθημερινότητα...

Δεν δοκιμάζεις δηλαδή τίποτα ως θεραπεία?
 

Reve

Active Member
GOMI Καλωσόρισες πάλι να μας δίνεις τα φώτα σου. Ελπίζω όλα να είναι καλά. Αν μπορείς διέγραψε κάποια Pm σου να έχει χώρο για inbox
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Reve είπε:
GOMI Καλωσόρισες πάλι να μας δίνεις τα φώτα σου. Ελπίζω όλα να είναι καλά. Αν μπορείς διέγραψε κάποια Pm σου να έχει χώρο για inbox

Να σαι καλά, αρκεί να μην "στραβωθούμε" ^-^
 

Neymar

New Member
ακριβως δεν εχω δοκιμασει τιποτα.σκεφτομαι τη βουρτσα πολλες φορες,ισως και καποια λοσιον απο αυτες που ακουγονται,αν καταλαβα καλα η πιο γνωστη ειναι η μινοξ
 

nothinggr

Member
Re: RE: βουρτσισμα.

Neymar είπε:
ακριβως δεν εχω δοκιμασει τιποτα.σκεφτομαι τη βουρτσα πολλες φορες,ισως και καποια λοσιον απο αυτες που ακουγονται,αν καταλαβα καλα η πιο γνωστη ειναι η μινοξ

Γιατί δεν ξεκινας τη βούρτσα? Το πιο ακίνδυνο από όλα είναι.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
η θεραπεια μου εχει φτασει σε αποδοση στο μηδεν.
εδω και εναν μηνα εχω τριχοπτωση.
δοκιμαζω κατι διαφορετικο απο χθες.εχω αντικαταστησει την βουρτσα φυσικης τριχας με συνθετικης.
διαπιστωσα οτι η βουρτσα που χρησιμοποιω εχει την μιση σκληροτητα απο οσο ειχε στην αρχη οταν ηταν καινουρια.
αυτο εγινε σταδιακα χωρις να καταλαβω την διαφορα.
επειδη εχω την μεταχειρισμενη και τις καινουριες βλεπω αμεσα την διαφορα.
εχω ανεβασει ενταση σε σημειο μικροτραυματισμου,γιατι απο οτι φαινεται τον τελευταιο μηνα απλα χα'ι'δευα το δερμα.
βουρτσιζω το πρωι 6 λεπτα και δεν μπορω να ξανα βουρτσισω την ιδια μερα.
το δερμα μενει ερεθισμενο,οχι οπτικα,απλα δεν αντεχει αλλη κακοποιηση.
δεν ξερω αν θα πετυχει η οχι,θα ενημερωσω στην πορεια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, αν περάσεις από jumbo, πήγαινε εκεί που έχει γυναικεία καλλυντικά και δες τις βούρτσες. (ήμουν με τη γυναίκα οπότε δεν με κοιτούσαν περίεργα)

Έχει αυτή εδώ ακριβώς

http://www.ebay.co.uk/itm/BAMBOO-WOODEN-Hair-Brush-Oval-Pneumatic-22-cm-Bristle-Small-Spherical-Wooden-Pin-/231115860040

Την πήρα 2,90 και την έχω βολευτεί εδώ και μια εβδομάδα πάρα πολύ για όλο το κεφάλι. Με 3 - 4 περάσματα το κάνει κατακόκκινο.
Τσεκαρέ την (την πήρα από τα jumbo στον Πειραιά, Ηρ.Πολυτεχνείου)

Στην αρχή το μαξιλαράκι της είναι πολύ σκληρό και πονάει, αλλά μαλακώνει γρήγορα. Την φυσική προς το παρόν την έχω για να μαζεύει υπολείμματα και λιπαρότητα και μετά φορτσάρω με αυτή.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
kapa, αν περάσεις από jumbo, πήγαινε εκεί που έχει γυναικεία καλλυντικά και δες τις βούρτσες. (ήμουν με τη γυναίκα οπότε δεν με κοιτούσαν περίεργα)

Έχει αυτή εδώ ακριβώς

http://www.ebay.co.uk/itm/BAMBOO-WOODEN-Hair-Brush-Oval-Pneumatic-22-cm-Bristle-Small-Spherical-Wooden-Pin-/231115860040

Την πήρα 2,90 και την έχω βολευτεί εδώ και μια εβδομάδα πάρα πολύ για όλο το κεφάλι. Με 3 - 4 περάσματα το κάνει κατακόκκινο.
Τσεκαρέ την (την πήρα από τα jumbo στον Πειραιά, Ηρ.Πολυτεχνείου)

Στην αρχή το μαξιλαράκι της είναι πολύ σκληρό και πονάει, αλλά μαλακώνει γρήγορα.
εχω μια με τριχα συνθετικη και μαξιλαρακι,παρα πολυ σκληρη,στην αναγκη βγαζει και μπογια απο τον τοιχο.
στα jumbo ειχα δει πολλα μοντελα αλλα δεν τα εδωσα και πολυ σημασια,την επομενη φορα που θα ξανα παω θα τα κοιταξω ενα ενα.
το γυρισα σε συνθετικη τριχα επειδη δεν μαλακωνει,ειναι κουτσουρα.
η φυσικη απο οτι φαινεται μαλακωνει απο την χρηση,παρολο που εβαζα δυναμη στο βουρτσισμα,δεν μπορουσα να ερεθισω το δερμα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν ξέρω πως θα σου κάτσει η συνθετική, αλλά εμένα όσες δοκίμασα ήταν καταστροφή. Ο στατικός ηλεκτρισμός μου τα έκανε να φαίνονται πιο λεπτά. (παίζει ρόλο και ο τύπος της τρίχας βέβαια)
Γενικά δεν τις συμπάθησα καθόλου.
Για ερεθισμό του δέρματος μια με ξύλινα δόντια είναι άψογη. Δεν χρειάζεται να πιέζεις και πολύ.


Όταν ξαναπεράσω από jumbo θα πάρω 1-2 να τις έχω
 
Μπλουζα