βουρτσισμα.

freewilly

Member
Σε σχέση με κάτι άλλες του είδους θα έλεγα ναι αλλά σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο και όχι σαν κάτι συρμάτινες ή πλαστικές που φοβάσαι να τις ακουμπήσεις :p. Αυτό σου επιτρέπει να ελέγξεις την πίεση.

Με απαλό και Normal χτένισμα νομίζω πετυχαίνουμε αυτό που θέλουμε με την πρώτη, συνεπώς αν θέλεις κάτι παραπάνω, με λίγη πίεση το πέτυχες και πιστεύω θα έχει αντοχή στον χρόνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
freewilly είπε:
Σε σχέση με κάτι άλλες του είδους θα έλεγα ναι αλλά σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο και όχι σαν κάτι συρμάτινες ή πλαστικές που φοβάσαι να τις ακουμπήσεις :p. Αυτό σου επιτρέπει να ελέγξεις την πίεση.

Με απαλό και Normal χτένισμα νομίζω πετυχαίνουμε αυτό που θέλουμε με την πρώτη, συνεπώς αν θέλεις κάτι παραπάνω, με λίγη πίεση το πέτυχες και πιστεύω θα έχει αντοχή στον χρόνο.

εχω μια παρομοια συνθετικη σκληρη.
οταν θα ξανα ξεκινησω βουρτσισμα με αυτην θα ειναι.
θελει πιεση στο δερμα μην την φοβασαι.
ο στοχος ειναι να μικροτραυματισουμε την επιδερμιδα.
δεν θα γινει δουλεια αλλιως.
 

freewilly

Member
Είδη στην αρχή που έκανα για κανένα 3λεπτο κοκκίνισε το δέρμα της κεφαλής που σημαίνει ότι έγινε αιμάτωση αλλά σιγά σιγά θα ασκώ κάποια πίεση παραπάνω μέχρι να βρω το ιδανικό σημείο αιμάτωσης για εμένα.

Επίσης περιμένω 6 kirkland 5% και θα δοκιμάσω εφαρμογή μετά το χτένισμα.Αν δεν είναι ενοχλητικό θα το πάω έτσι μέχρι το καλοκαίρι να δούμε..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
freewilly είπε:
Είδη στην αρχή που έκανα για κανένα 3λεπτο κοκκίνισε το δέρμα της κεφαλής που σημαίνει ότι έγινε αιμάτωση αλλά σιγά σιγά θα ασκώ κάποια πίεση παραπάνω μέχρι να βρω το ιδανικό σημείο αιμάτωσης για εμένα.

αν κοκκινησε το εκανες σωστα.
αν κοκκινιζει ακομα εισαι καλα.
αν σταματησει να κοκκινιζει ανεβαζεις ειτε σε χρονο ειτε σε πιεση,δεν χρειαζεται και υπερβολες αλλα ουτε και απλο χτενισμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Πως τα πατε με το βουρτσισμα; Τι βλεπετε, αποδίδει;

εγω το σταματησα επειδη αρχισε να χανει σε αποδοση νωρις σαν αυτονομη θεραπεια.
το σιγουρο ομως ειναι οτι 3 λεπτα βουρτσισμα πριν την λοσιον αυξανουν την απορροφηση και τα αποτελεσματα της λοσιον που θα ακολουθησει
 

freewilly

Member
Έχω ξεκινήσει το 2ο kirkland αλλά το βούρτσισμα δεν το κάνω σε κάθε εφαρμογή...άσχετο από αυτό,μέσα σε 15-20 ημέρες έχασα τρομακτική ποσότητα μαλλιών..στο μόνο που θα το απέδιδα είναι ότι περνάω κάποιες στεναχώριες και άγχη τις μέρες αυτές και ίσως να είναι από αυτό..
Μου κάνει εντύπωση πως έχει περάσει 1 μήνας kirkland 5% και η τριχόπτωση δεν σταμάτησε καθόλου στο πρώτο 15ήμερο.
 

cool11

Well-Known Member
Kapa εστω και για την αυξηση της απορροφητικοτητας των τοπικων, θα αξιζε να το κρατησεις νομιζω.
Δεν ειναι λιγο, με ενα βουρτσισμα, να κανουμε τα τοπικα πιο δυνατα και αποτελεσματικα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Kapa εστω και για την αυξηση της απορροφητικοτητας των τοπικων, θα αξιζε να το κρατησεις νομιζω.
Δεν ειναι λιγο, με ενα βουρτσισμα, να κανουμε τα τοπικα πιο δυνατα και αποτελεσματικα.

τα κανει διπλασια σε απορροφηση,αλλα διπλασια απορροφηση δεν σημαινει και διπλασια αποτελεσματα.
θελω να τεσταρω το roller 1,5mm πρωτα.
εγω εχω και φαγουρες στο τριχωτο απο την διακοπη βουρτσισματος.
τον πρωτο μηνα ηταν αρκετα εντονες,τωρα λιγοτερες αλλα υπαρχουν ακομα
 

cool11

Well-Known Member
Θα θελα να ξερω ποσοι ειμαστε εδω που εξασκουμε το σπορ...
Δεν μπορει, 50+ σελιδες, τοσες αγορες, λογικα πρεπει να ειμαστε αρκετοι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Εκανα μια προσπαθεια καθαρισμου, αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος.
Την εβαλα σε μπωλακι, με λιγο σαμπουαν, το ξυλινο σωμα εκτος νερου, μονο οι τριχες μεσα, και μετα απο ενα τεταρτο την εβγαλα και ξεπλυνα της τριχες κατω απο τρεχουμενο νερο.
Δεν λεω οτι ειναι οπως πριν, αλλα δεν καθαρισε και πολυ καλα.
Φοβαμαι με τον ελλιπη καθαρισμο μην -αντι να καθαριζει το κεφαλι- αρχισει και μας αφηνει και καταλοιπα στο κρανιο...

Καμια ιδεα για καλυτερο καθαρισμο;
 

Kontogiannidis

New Member
Παιδιά καλησπέρα,

εντυπωσιακά όλα αυτά με το βούρτσισμα αλλά έχω μακρύ μαλλί. Να κουρευτώ δε λέει. Αν οι κινήσεις που κάνω δεν είναι κοφτές και γρήγορες θα υπάρχει αποτέλεσμα;

Αν μπλέκεται η βούρτσα μάλλον θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά στις υπόλοιπες λίγες τρίχες, σωστά;
 

Neymar

New Member
την καλησπερα μου

αυτην απο τα τζαμπο παιζει να τη βγαλει καποιος κανα 2 φωτογραφιες,να τη κοιταξω αυριο?επισης μερικοι βλεπω βαζετε μαγνησιο σε σταγονες,εγω το παιρνω σε μορφη χαπιου,για αλλο λογο βεβαια,αναρωτιεμαι αν τυχον βοηθαει..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Neymar είπε:
την καλησπερα μου

αυτην απο τα τζαμπο παιζει να τη βγαλει καποιος κανα 2 φωτογραφιες,να τη κοιταξω αυριο?επισης μερικοι βλεπω βαζετε μαγνησιο σε σταγονες,εγω το παιρνω σε μορφη χαπιου,για αλλο λογο βεβαια,αναρωτιεμαι αν τυχον βοηθαει..

Είναι ακριβώς η ίδια

http://www.ebay.co.uk/itm/BAMBOO-WOODEN-Hair-Brush-Oval-Pneumatic-22-cm-Bristle-Small-Spherical-Wooden-Pin-/231115860040

Το μαγνήσιο βοηθάει θυρεοειδή και ινσουλίνη και είναι must. Δοκίμαζε κατά διαστήματα να αλλάζεις μορφή γιατί δεν δουλεύει σε όλους το ίδιο. Πχ σε άλλους δουλεύει καλύτερα το oxide, σε άλλους citrate κλπ...Σε τοπική εφαρμογή, υπάρχουν έρευνες ότι αυξάνει την ΑΤΡ στα κύτταρα και θεωρίες ότι μπορεί να διαλύει την ασβεστοποίηση. (το τελευταίο το βλέπω δύσκολο)
 

Neymar

New Member
καλα ναι,εγω το παιρνω για ιατρικους σκοπους,απλα σκεφτηκα το τερπνον μετα του ωφελιμου
 

Neymar

New Member
GOMI είπε:
Neymar είπε:
την καλησπερα μου

αυτην απο τα τζαμπο παιζει να τη βγαλει καποιος κανα 2 φωτογραφιες,να τη κοιταξω αυριο?επισης μερικοι βλεπω βαζετε μαγνησιο σε σταγονες,εγω το παιρνω σε μορφη χαπιου,για αλλο λογο βεβαια,αναρωτιεμαι αν τυχον βοηθαει..

Είναι ακριβώς η ίδια

http://www.ebay.co.uk/itm/BAMBOO-WOODEN-Hair-Brush-Oval-Pneumatic-22-cm-Bristle-Small-Spherical-Wooden-Pin-/231115860040

Το μαγνήσιο βοηθάει θυρεοειδή και ινσουλίνη και είναι must. Δοκίμαζε κατά διαστήματα να αλλάζεις μορφή γιατί δεν δουλεύει σε όλους το ίδιο. Πχ σε άλλους δουλεύει καλύτερα το oxide, σε άλλους citrate κλπ...Σε τοπική εφαρμογή, υπάρχουν έρευνες ότι αυξάνει την ΑΤΡ στα κύτταρα και θεωρίες ότι μπορεί να διαλύει την ασβεστοποίηση. (το τελευταίο το βλέπω δύσκολο)

να σου πω,αυτο στη μεση ειναι μαξιλαρακι?εαν ναι την ιδια εχουμε..
 
Μπλουζα