αποτυχια μεταμοσχευσης

Stripar

Established Member
Bouklas είπε:
Stripar είπε:
Εγώ θα ήθελα να κάνω μία-δυό ερωτήσεις...
στον @Boukla & στον @giorgos athina προκειμένου να αποσαφινηστεί κάτι.


Συγκεκριμένα

1)Πότε άρχισε η εξαγωγή των grafts?....Συγκεκριμένα τί ώρα βγήκε το πρώτο graft?
2)Πόση ώρα κράτησε η εξαγωγή όλων των grafts?
3)Τί αναμονή είχει μέχρι να περάσουν στην επόμενη φάση δηλ το άνοιγμα?
4)Πόση ώρα κράτησε το άνοιγμα?
5)Τι αναμονή είχε μέχρι να περάσουν στην επόμενη φάση δηλ. το placement?
6)Πόση ώρα κράτησε το Placement?
7)Πότε μπήκε το τελευταίο Graft στην θέση του?

Βέβαια άν θέλουνε απαντούνε , δέν είναι υποχρεωμένοι

Για να σου απαντήσω με ακρίβεια πρέπει να βρω ένα κίτρινο χαρτάκι όπου έχω όλα τα ωράρια και των 2 ημερών.

Όταν δέν βαριέσαι & βρείς και χρόνο...
Νομίζω θα βγούνε χρήσιμα συμπεράσματα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Stripar είπε:
Εγώ θα ήθελα να κάνω μία-δυό ερωτήσεις...
στον @Boukla & στον @giorgos athina προκειμένου να αποσαφινηστεί κάτι.


Συγκεκριμένα

1)Πότε άρχισε η εξαγωγή των grafts?....Συγκεκριμένα τί ώρα βγήκε το πρώτο graft?
2)Πόση ώρα κράτησε η εξαγωγή όλων των grafts?
3)Τί αναμονή είχει μέχρι να περάσουν στην επόμενη φάση δηλ το άνοιγμα?
4)Πόση ώρα κράτησε το άνοιγμα?
5)Τι αναμονή είχε μέχρι να περάσουν στην επόμενη φάση δηλ. το placement?
6)Πόση ώρα κράτησε το Placement?
7)Πότε μπήκε το τελευταίο Graft στην θέση του?

Βέβαια άν θέλουνε απαντούνε , δέν είναι υποχρεωμένοι

Ελπιζω να μην παιρνει σοβαρα κανεις τις αποριες του Στρυπα που ειναι ασχετος απο μ/μ. Τα μοσχευματα που τοποθετηθηκαν στους 2 χρηστες επιβιωσαν μετα την επεμβαση και μπηκαν σε φαση αναπτυξης. Το αν χαθηκανε μετα απο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα σιγουρα ειναι αποτελεσμα αλλων παραγοντων και οχι αυτων που υπονοει ο Στρυπας (και παραπληροφορει και οσους δεν ξερουν).
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Δημητρης38 είπε:
Ελπιζω να μην παιρνει σοβαρα κανεις τις αποριες του Στρυπα που ειναι ασχετος απο μ/μ. Τα μοσχευματα που τοποθετηθηκαν στους 2 χρηστες επιβιωσαν μετα την επεμβαση και μπηκαν σε φαση αναπτυξης. Το αν χαθηκανε μετα απο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα σιγουρα ειναι αποτελεσμα αλλων παραγοντων και οχι αυτων που υπονοει ο Στρυπας (και παραπληροφορει και οσους δεν ξερουν).

Πιο όμορφα δεν γίνεται να πεις ότι έχεις να πεις; Γράφεις παντελώς τα όσα έχω πει και συν ότι ήδη έχεις προειδοποίηση συνεχίζεις και προκαλείς με τον τρόπο σου.. Πάντα μπορούμε να πούμε αυτό που θέλουμε χωρίς να προκαλούμε και να προσβάλλουμε, εκτός και αν γουστάρουμε να το κάνουμε για να νευριάσουμε τον άλλον..

Είναι η τελευταία προειδοποίηση, την επόμενη ban.
 

Δημητρης38

Active Member
Chs είπε:
Δημητρης38 είπε:
Ελπιζω να μην παιρνει σοβαρα κανεις τις αποριες του Στρυπα που ειναι ασχετος απο μ/μ. Τα μοσχευματα που τοποθετηθηκαν στους 2 χρηστες επιβιωσαν μετα την επεμβαση και μπηκαν σε φαση αναπτυξης. Το αν χαθηκανε μετα απο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα σιγουρα ειναι αποτελεσμα αλλων παραγοντων και οχι αυτων που υπονοει ο Στρυπας (και παραπληροφορει και οσους δεν ξερουν).

Πιο όμορφα δεν γίνεται να πεις ότι έχεις να πεις; Γράφεις παντελώς τα όσα έχω πει και συν ότι ήδη έχεις προειδοποίηση συνεχίζεις και προκαλείς με τον τρόπο σου.. Πάντα μπορούμε να πούμε αυτό που θέλουμε χωρίς να προκαλούμε και να προσβάλλουμε, εκτός και αν γουστάρουμε να το κάνουμε για να νευριάσουμε τον άλλον..

Είναι η τελευταία προειδοποίηση, την επόμενη ban.

Του μιλαω ακριβως οπως μου μιλαει με την μονη διαφορα οτι εγω δεν ρουφιανευα (με το κουμπακι που μου εγραψες) τα ποσταρισματα του. Αν θελεις να εισαι δικαιος να διαβασεις τον τροπο που απευθυνεται αυτος σε εμενα και να του βαλεις και αυτον 50% προειδοποιηση οπως την εχω εγω,
Δεν ειδα να εχεις την ιδια συμπεριφορα και στους 2 μας.

Εαν θελεις να εχεις χρηστη σε φορουμ μ/μ που δεν εχει κανει μεταμοσχευση, ειναι παντελως ασχετος με την διαδικασια και γραφει ανακριβειες ή διαφημιζει συγκεκριμενες κλινικες και ιατρους, τοτε καλη τυχη σε εσενα και σε αυτον.

Ριξε το μπαν και καλα να περνατε !!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Δεν θα ασχοληθώ και πολύ...

Φίλοι μου Ελληνάρες από 3 μέρες ο κάθε ένας σας και ελπίζω στην επιστροφή να φέρεστε ανθρώπινα χωρίς καυγάδες.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Bouklas είπε:
John_John1 είπε:
ρε παιδια εσεις που κανατε στο γε***ου ποσοι βοηθοι υπηρχαν που ασχοληθηκαν?

2 μέρες που ήμουν ήταν ο Γε****ου και 2 βοηθοί του Άντρι, Λίν. Ο Γε****ου την πρώτη μέρα (δεν θυμάμαι αν έβγαλε και την δεύτερη) μου πήρε ένα μικρό ποσοστό grafts και άνοιγε τις οπές για τα grafts. Αυτή ήταν η δουλειά του, 1 κοπέλα ξεχώριζε τα grafts και η άλλη έκανε τις τοποθετήσεις.

Με τι ανοιγε τις οπες ο Γε****ου?Δεν δουλευουν με implanters?


//Edit από Chs: Διακριτικά σε Επωνυμία Ιατρού//
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
ΜΙΚΕΣ είπε:
Bouklas είπε:
John_John1 είπε:
ρε παιδια εσεις που κανατε στο γε***ου ποσοι βοηθοι υπηρχαν που ασχοληθηκαν?

2 μέρες που ήμουν ήταν ο Γε****ου και 2 βοηθοί του Άντρι, Λίν. Ο Γε****ου την πρώτη μέρα (δεν θυμάμαι αν έβγαλε και την δεύτερη) μου πήρε ένα μικρό ποσοστό grafts και άνοιγε τις οπές για τα grafts. Αυτή ήταν η δουλειά του, 1 κοπέλα ξεχώριζε τα grafts και η άλλη έκανε τις τοποθετήσεις.

Με τι ανοιγε τις οπες ο Γε****ου?Δεν δουλευουν με implanters?


//Edit από Chs: Διακριτικά σε Επωνυμία Ιατρού//

Φίλε ΜΙΚΕ όπως ήδη ξέρεις.. διακριτικά σε επώνυμα κλπ.. ;)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Λιγοι δεν ειναι οι 2 βοηθοι?
Εγω ειχα 2 γιατρους(οχι τον Μαρα) και 5 βοηθους.
Δεν ξερω αν παιζει ρολο fue-strip.
 

Flosk

Well-Known Member
Εγω παιδια ειχα περιπου 7-8 ατομα οταν εκανα την πρωτη μου και μεγαλη μμ, βεβαια οι 3 ηταν γιατροι και οι 2 απο αυτους δουλεψαν μεχρι να βγει το στριπ. Μετα εκτος απο τον Μ*ρα που εκανε και την τοποθετηση ειχα μονιμως δυο placers και 3 cutters αν θυμαμαι καλα.
Απο την αλλη καπου πηρε το ματι μου τελευταια παλι πολυ γνωστο ονομα τυπου Shapiro ή Bernstein να δουλευουν μονο με τη συζηγο τους και να μην αναλαμβανουν μεγαλο περιστατικο γιατι ειναι λιγα ατομα.. Τι να πω;
 

Bouklas

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Με τι ανοιγε τις οπες ο Γε****ου?Δεν δουλευουν με implanters?

Δεν γνωρίζω τι χρησιμοποιούσε. Νομίζω ήταν κάτι σαν βελόνα πολύ ψιλή.

Λίγοι είναι 2 βοηθοί παιδιά? Η Λίν ήταν κυρίως για να ξεχωρίζει τα grafts και όταν τελειωνε έκανε την placer. Αυτή δεν μου έβαλε πολλά, η Άντρη ήταν εκείνη που ασχολήθηκε πολύ μαζί μου και τις 2 ημέρες. Με διαφορα από όλους στο θέμα χρόνου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Για μενα ΝΑΙ! Εξαρτασαι απο τη διαθεση και την κουραση 2 ατομων. Αν δουλευουν καθε μερα ετσι λογικα κρασαρουν καποιες στιγμες και παρακαλας να μην εισαι εσυ στις κακες τους. Οσο πιο πολλα ατομα τοσο πιο ξεκουραστα δουλευει η ομαδα και γινονται λιγοτερα λαθη.
 

tropheus

Well-Known Member
Bouklas είπε:
...
Λίγοι είναι 2 βοηθοί παιδιά?
...

Σύμφωνα με τον Dr. Alan Feller ΟΧΙ δεν είναι λίγοι αν κάνεις μεταμόσχευση μέχρι 450 grafts.

Θυμήσου την ανάρτηση ΕΔΩ

Χαρακτηριστικά μου ανέφερε ασθενής ότι placer λόγο της τεράστιας κούρασης που είχε έπειτα από πολλές ώρες δουλειάς του είχε παγώσει το σβέρκο καθώς βαριανάσενε πάνω από το κεφάλι του. Ούτε καν μάσκα δε φορούσε !!!

Και πληρώωωωωωωωωωωωωνουμε τα κορόϊδα...
 

Bouklas

Well-Known Member
tropheus είπε:
Σύμφωνα με τον Dr. Alan Feller ΟΧΙ δεν είναι λίγοι αν κάνεις μεταμόσχευση μέχρι 450 grafts.

Θυμήσου την ανάρτηση ΕΔΩ

Χαρακτηριστικά μου ανέφερε ασθενής ότι placer λόγο της τεράστιας κούρασης που είχε έπειτα από πολλές ώρες δουλειάς του είχε παγώσει το σβέρκο καθώς βαριανάσενε πάνω από το κεφάλι του. Ούτε καν μάσκα δε φορούσε !!!

Και πληρώωωωωωωωωωωωωνουμε τα κορόϊδα...

Δηλαδή μια placer μέχρι 200 grafts την ημερα μπορεί να βάζει? Τα 200 πόση ώρα τα κάνει, 2 ώρες? Μετά η placer τα έχει παίξει?
Μήπως είναι λίγο υπερβολικός ο γιατρός?
Πάντως επειδή το είχα δει να συζητιέται αλλου ή εδώ δεν θυμάμαι, σε μένα φόραγαν όλοι μάσκες, και πήρα και απόδειξη.
 

tropheus

Well-Known Member
Bouklas είπε:
Δηλαδή μια placer μέχρι 200 grafts την ημερα μπορεί να βάζει? Τα 200 πόση ώρα τα κάνει, 2 ώρες? Μετά η placer τα έχει παίξει?
Μήπως είναι λίγο υπερβολικός ο γιατρός?
Πάντως επειδή το είχα δει να συζητιέται αλλου ή εδώ δεν θυμάμαι, σε μένα φόραγαν όλοι μάσκες, και πήρα και απόδειξη.

Ο γιατρός λέει "θα πρεπει να έχει έναν τεχνικό για κάθε 450 grafts προς μεταμόσχευση και κατ'ἐλάχιστον έναν ακόμα"

Δηλαδή ένας placer να βάζει το πολύ 450grafts την ημέρα. Ο άλλος να είναι εφεδρικός αν χρειαστεί.

Η δουλειά του placer είναι σημαντικότατη. Αν δεν γίνει σωστά η τοποθέτηση και γρήγορα δε φυτρώνει το graft.
Ο χρόνος που το παραμένει το graft στο δάχτυλο του placer μέχρι να μπει στο site είναι πολύ κρίσιμος (δεν το λέω εγώ το λένε οι γιατροί). Αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν ο placer είναι κουρασμένος γιατί τότε παύει να είναι γρήγορος και επιπλέον δεν τοποθετεί σωστά.

Μάλιστα υπάρχουν γιατροί που πιστεύουν ότι είναι λάθος η τεχνική της τοποθέτησης των μοσχευμάτων πάνω στο δάχτυλο του placer και μετά στο site. Λένε ότι πρέπει να παίρνεται το μόσχευμα κατευθείαν από το υγρό συντήρησης και να το τοποθετεί στο site. ΦΑΝΤΑΣΟΥ !!! Επειδή είμαι σε διακοπές δεν έχω μπροστά μου το αρχείο μου να σου δώσω συγκεκριμένο link μεγαλογιατρού να το διαβάσεις. Επιφυλάσσομαι όταν επιστρέψω να το αναρτήσω...
 

nucky

Active Member
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν χρειάζεται νομίζω ιδιαίτερη επιστήμη . Η μμ είναι λεπτοδουλειά , παίζεις με χιλιοστά και ταυτόχρονα χιλιάκοις επαναλαμβανόμενη διαδικασία . Δεν είναι λογικό να μην γίνονται όλα τέλεια σε επεμβάσεις όπου νύχτα μπαίνεις και νύχτα βγαίνεις;;;;;; . καθίστε να καθαρίστε μπάμιες , που λέει ο λόγος , για 10 και 12 ώρες και πείτε μου πόσες πετύχατε στό τέλος ....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εκανα καποιες σκεψεις που εστειλα και στον τροφεα για τις περιπτωσεις κρητικου μπουκλα και γιωργου. Εαν ειχαν γινει σοβαρα ιατρικα λαθη και μη τηρηση υγιονομικων κανονων θα περιμενε κανεις φτωχοτατη φυτρωση ως απορεια των παραπανω. Ομως εδω βλεπουμε ενα μοτιβο με χρονοδιακοπτη σε 2 ατομα. Για Γιωργο Αθηνα νομιζω εχει επηρεαστει απλα και δεν πρεπει να ισχυει η αναφορα του ακομη αλλα θα την κρινουμε σε βαθος χρονου. Ενας πες τυχαιο, 2 η 3 κατι δεν παει καλα. Δικη μου εικασιαα, προφανως τα μοσχευματα δεν μπηκαν σε σωστο βαθος η γωνια η δεν ειχαν αρκετο ιστο η δεν αιματωνονται σωστα. Τα δεχθηκε ο οργανισμος αλλα για καποιο λογο στην πορεια τα απορριπτει οχι απο μολυνση που υπαρχει αλλα κατι αλλο δεν ξερω τι. Κατι μου παει σε μεγαλη προσπαθεια για πυκνωση που ισως καταρεει το αιματολογικο δικτυο στην περιοχη οταν πχ η τριχα φτανει σε συγκεκριμενη φαση της ζωης της που δεν μπορει το νεο περιβαλλον να υποστηριξει με αποτελεσμα την προωρη και ισως οριστικη τελογενεση. Προφανως στα 3 αυτα ατομα εγιναν ιδια λαθη. Ισως παιζει και καποιο ρολο η ληψη απο μη ασφαλη ζωνη σε συνδυασμο με την μη ληψη ισχυρων αντιαδρογονων, μικρη ηλικια και επιθετικη τριχοπτωση.
 

athenian

Well-Known Member
Δικό τους πρόβλημα. Γιαυτό πληρώνονται τόσο για μια μμ για να τα κάνουν όλα όσο γίνεται πιο τέλεια. Αντε με τα καφενεία.
 

tropheus

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
... Δικη μου εικασιαα, προφανως τα μοσχευματα δεν μπηκαν σε σωστο βαθος η γωνια η δεν ειχαν αρκετο ιστο η δεν αιματωνονται σωστα. Τα δεχθηκε ο οργανισμος αλλα για καποιο λογο στην πορεια τα απορριπτει οχι απο μολυνση που υπαρχει αλλα κατι αλλο δεν ξερω τι. Κατι μου παει σε μεγαλη προσπαθεια για πυκνωση που ισως καταρεει το αιματολογικο δικτυο στην περιοχη οταν πχ η τριχα φτανει σε συγκεκριμενη φαση της ζωης της που δεν μπορει το νεο περιβαλλον να υποστηριξει με αποτελεσμα την προωρη και ισως οριστικη τελογενεση. Προφανως στα 3 αυτα ατομα εγιναν ιδια λαθη...

Για εμένα δεν παίζει αυτό το σενάριο dance γιατί θα ήταν κάπου καταγεγραμμένο και διατυπωμένο σε έρευνες, συνέδρια κάπου τέλος πάντων. Ούτε μεγαλογιατροί που ρωτήθηκαν κυρίως από τον Κρητικό διατύπωσαν μια τέτοια έστω και στο περίπου εκδοχή.
Αντιθέτως το σενάριο των σωστών υγειονομικών συνθηκών θεωρείται δεδομένο από όλους τους σοβαρούς γιατρούς και για αυτό δεν τίθεται ποτέ ως προβληματισμός. Η μεταμόσχευση μαλλιών είναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ !!! Δεν είναι κάνω πλακίτσα σε ένα δωμάτιο και καρφώνω και grafts και όλο και κάποιο θα φυτρώσει.

athenian είπε:
Δικό τους πρόβλημα. Γιαυτό πληρώνονται τόσο για μια μμ για να τα κάνουν όλα όσο γίνεται πιο τέλεια. Αντε με τα καφενεία.

Έτσι ακριβώς !!!
 
Μπλουζα