αποτυχια μεταμοσχευσης

Flosk

Well-Known Member
athenian είπε:
Δικό τους πρόβλημα. Γιαυτό πληρώνονται τόσο για μια μμ για να τα κάνουν όλα όσο γίνεται πιο τέλεια. Αντε με τα καφενεία.
+10000


tropheus είπε:
Bouklas είπε:
Δηλαδή μια placer μέχρι 200 grafts την ημερα μπορεί να βάζει? Τα 200 πόση ώρα τα κάνει, 2 ώρες? Μετά η placer τα έχει παίξει?
Μήπως είναι λίγο υπερβολικός ο γιατρός?
Πάντως επειδή το είχα δει να συζητιέται αλλου ή εδώ δεν θυμάμαι, σε μένα φόραγαν όλοι μάσκες, και πήρα και απόδειξη.

Ο γιατρός λέει "θα πρεπει να έχει έναν τεχνικό για κάθε 450 grafts προς μεταμόσχευση και κατ'ἐλάχιστον έναν ακόμα"

Δηλαδή ένας placer να βάζει το πολύ 450grafts την ημέρα. Ο άλλος να είναι εφεδρικός αν χρειαστεί.

Η δουλειά του placer είναι σημαντικότατη. Αν δεν γίνει σωστά η τοποθέτηση και γρήγορα δε φυτρώνει το graft.
Ο χρόνος που το παραμένει το graft στο δάχτυλο του placer μέχρι να μπει στο site είναι πολύ κρίσιμος (δεν το λέω εγώ το λένε οι γιατροί). Αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν ο placer είναι κουρασμένος γιατί τότε παύει να είναι γρήγορος και επιπλέον δεν τοποθετεί σωστά.

Μάλιστα υπάρχουν γιατροί που πιστεύουν ότι είναι λάθος η τεχνική της τοποθέτησης των μοσχευμάτων πάνω στο δάχτυλο του placer και μετά στο site. Λένε ότι πρέπει να παίρνεται το μόσχευμα κατευθείαν από το υγρό συντήρησης και να το τοποθετεί στο site. ΦΑΝΤΑΣΟΥ !!! Επειδή είμαι σε διακοπές δεν έχω μπροστά μου το αρχείο μου να σου δώσω συγκεκριμένο link μεγαλογιατρού να το διαβάσεις. Επιφυλάσσομαι όταν επιστρέψω να το αναρτήσω...
Καποιοι θα μαθαινουν την δουλεια τους τωρα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
... Δικη μου εικασιαα, προφανως τα μοσχευματα δεν μπηκαν σε σωστο βαθος η γωνια η δεν ειχαν αρκετο ιστο η δεν αιματωνονται σωστα. Τα δεχθηκε ο οργανισμος αλλα για καποιο λογο στην πορεια τα απορριπτει οχι απο μολυνση που υπαρχει αλλα κατι αλλο δεν ξερω τι. Κατι μου παει σε μεγαλη προσπαθεια για πυκνωση που ισως καταρεει το αιματολογικο δικτυο στην περιοχη οταν πχ η τριχα φτανει σε συγκεκριμενη φαση της ζωης της που δεν μπορει το νεο περιβαλλον να υποστηριξει με αποτελεσμα την προωρη και ισως οριστικη τελογενεση. Προφανως στα 3 αυτα ατομα εγιναν ιδια λαθη...

Για εμένα δεν παίζει αυτό το σενάριο dance γιατί θα ήταν κάπου καταγεγραμμένο και διατυπωμένο σε έρευνες, συνέδρια κάπου τέλος πάντων. Ούτε μεγαλογιατροί που ρωτήθηκαν κυρίως από τον Κρητικό διατύπωσαν μια τέτοια έστω και στο περίπου εκδοχή.
Αντιθέτως το σενάριο των σωστών υγειονομικών συνθηκών θεωρείται δεδομένο από όλους τους σοβαρούς γιατρούς και για αυτό δεν τίθεται ποτέ ως προβληματισμός. Η μεταμόσχευση μαλλιών είναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ !!! Δεν είναι κάνω πλακίτσα σε ένα δωμάτιο και καρφώνω και grafts και όλο και κάποιο θα φυτρώσει.

athenian είπε:
Δικό τους πρόβλημα. Γιαυτό πληρώνονται τόσο για μια μμ για να τα κάνουν όλα όσο γίνεται πιο τέλεια. Αντε με τα καφενεία.

Έτσι ακριβώς !!!
 

Bouklas

Well-Known Member
tropheus είπε:
Ο γιατρός λέει "θα πρεπει να έχει έναν τεχνικό για κάθε 450 grafts προς μεταμόσχευση και κατ'ἐλάχιστον έναν ακόμα"

Δηλαδή ένας placer να βάζει το πολύ 450grafts την ημέρα. Ο άλλος να είναι εφεδρικός αν χρειαστεί.

Η δουλειά του placer είναι σημαντικότατη. Αν δεν γίνει σωστά η τοποθέτηση και γρήγορα δε φυτρώνει το graft.
Ο χρόνος που το παραμένει το graft στο δάχτυλο του placer μέχρι να μπει στο site είναι πολύ κρίσιμος (δεν το λέω εγώ το λένε οι γιατροί). Αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν ο placer είναι κουρασμένος γιατί τότε παύει να είναι γρήγορος και επιπλέον δεν τοποθετεί σωστά.

Μάλιστα υπάρχουν γιατροί που πιστεύουν ότι είναι λάθος η τεχνική της τοποθέτησης των μοσχευμάτων πάνω στο δάχτυλο του placer και μετά στο site. Λένε ότι πρέπει να παίρνεται το μόσχευμα κατευθείαν από το υγρό συντήρησης και να το τοποθετεί στο site. ΦΑΝΤΑΣΟΥ !!! Επειδή είμαι σε διακοπές δεν έχω μπροστά μου το αρχείο μου να σου δώσω συγκεκριμένο link μεγαλογιατρού να το διαβάσεις. Επιφυλάσσομαι όταν επιστρέψω να το αναρτήσω...
Κατάλαβα άρα το πολύ 450 την ημερα για κάθε placer. Διπλάσιοι και τριπλάσιοι οι αριθμοί που μπήκαν σε μένα για κάθε μέρα.
Πολύ καλές και οι άλλες παρατηρήσεις σου φιλε.
Δεν ξέρω τι παίζει με τα grafts στο δάχτυλο και το μέρος που πρέπει να βρίσκονται μέσα στο υγρό. Από όσο θυμάμαι πριν ολοκληρωθεί η εγχείριση μου την δεύτερη μέρα, μου έδειξε η Άντρη ποσα είχαν απομείνει ακόμα. Μάγκες έμεινα! Είχε κάτι σαν λάπση στο δάχτυλο (μάλλον το υγρό?) και λογικά εκεί μέσα στην θολούρα τα grafts, πως μπορούν και βγάζουν άκρη εκεί μέσα!!! Έχουν μικροσκόπια αλλα τι να πω δεν ξεχώρισα τίποτα από αυτό που είδα.


athenian είπε:
Δικό τους πρόβλημα. Γιαυτό πληρώνονται τόσο για μια μμ για να τα κάνουν όλα όσο γίνεται πιο τέλεια. Αντε με τα καφενεία.

Έτσι ακριβώς! Απλά, λιτά και 100% ουσιαστικά!


danceworld_2001 είπε:
Εκανα καποιες σκεψεις που εστειλα και στον τροφεα για τις περιπτωσεις κρητικου μπουκλα και γιωργου. Εαν ειχαν γινει σοβαρα ιατρικα λαθη και μη τηρηση υγιονομικων κανονων θα περιμενε κανεις φτωχοτατη φυτρωση ως απορεια των παραπανω. Ομως εδω βλεπουμε ενα μοτιβο με χρονοδιακοπτη σε 2 ατομα. Για Γιωργο Αθηνα νομιζω εχει επηρεαστει απλα και δεν πρεπει να ισχυει η αναφορα του ακομη αλλα θα την κρινουμε σε βαθος χρονου. Ενας πες τυχαιο, 2 η 3 κατι δεν παει καλα. Δικη μου εικασιαα, προφανως τα μοσχευματα δεν μπηκαν σε σωστο βαθος η γωνια η δεν ειχαν αρκετο ιστο η δεν αιματωνονται σωστα. Τα δεχθηκε ο οργανισμος αλλα για καποιο λογο στην πορεια τα απορριπτει οχι απο μολυνση που υπαρχει αλλα κατι αλλο δεν ξερω τι. Κατι μου παει σε μεγαλη προσπαθεια για πυκνωση που ισως καταρεει το αιματολογικο δικτυο στην περιοχη οταν πχ η τριχα φτανει σε συγκεκριμενη φαση της ζωης της που δεν μπορει το νεο περιβαλλον να υποστηριξει με αποτελεσμα την προωρη και ισως οριστικη τελογενεση. Προφανως στα 3 αυτα ατομα εγιναν ιδια λαθη. Ισως παιζει και καποιο ρολο η ληψη απο μη ασφαλη ζωνη σε συνδυασμο με την μη ληψη ισχυρων αντιαδρογονων, μικρη ηλικια και επιθετικη τριχοπτωση.


Και εγώ σε αυτές τις σκέψεις κλίνω περισσότερο. Πιστεύω πως εάν ήταν μόλυνση δεν θα είχε αφήσει graft για graft πάνω, δεν θα αραίωνε απλά ένα μέρος. Μια μόλυνση σε μια τόσο ευαίσθητη περιοχή μετά και από χειρουργείο θα τα είχε κάνει όλα μαντάρα.
 

Panos1982

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
Ομως εδω βλεπουμε ενα μοτιβο με χρονοδιακοπτη σε 2 ατομα. Δικη μου εικασιαα, προφανως τα μοσχευματα δεν μπηκαν σε σωστο βαθος η γωνια η δεν ειχαν αρκετο ιστο η δεν αιματωνονται σωστα. Τα δεχθηκε ο οργανισμος αλλα για καποιο λογο στην πορεια τα απορριπτει οχι απο μολυνση που υπαρχει αλλα κατι αλλο δεν ξερω τι.

Αν εχει συμβει κατι τετοιο αυτο σημαινει οτι φταιει η τεχνικη καταρτιση του γιατρου 1ον κ 2ον του προσωπικου που κ παλι ο γιατρος φταιει γιατι αυτος το εκπαιδευει κ το εγκρινει οτι ειναι καταρτισμενο ωστε να κανει σωστα τη δουλεια του....για αυτο το λογο οταν παμε σε ενα γιατρο κ τον εχουμε επιλεξει σημαινει οτι εχουμε δει δουλειες του απο μακρυα κ απο κοντα κ οχι μια και δυο αλλα πολλες κ εχουμε κρινει οτι αποσβηνουμε την πιθανοτητα ιατρικου λαθους εντελως !!! Δε μιλαω για καποιο γιατρο συγκεκριμενα αλλα οταν κανουμε μια επιλογη σημαινει οτι ξερουμε που παμε πλεον....η πληροφορηση πλεον ειναι μεγαλη δεν ειμαστε πια στο 2006....

danceworld_2001 είπε:
Κατι μου παει σε μεγαλη προσπαθεια για πυκνωση που ισως καταρεει το αιματολογικο δικτυο στην περιοχη

Αυτο ποτε δε το πιστεψα κ ουτε θα το πιστεψω προσωπικα γιατι η φυσικη μας πυκνοτητα ειναι σαφως μεγαλυτερη απ οτι των μεταμοσχευσεων και δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην αιματωση...και επειτα αν ισχυει κατι τετοιο σημαινει οτι ποτε η μμ δε θα καταφερει να προσωρησει σε μεγαλυτερες πυκνοτητες απ οτι τωρα γιατι δε θα τις δεχετε ο οργανισμος...δλδ ακομα κι αν βρουν τις καταλληλες λεπιδες κ τεχνικες ωστε να αυξησουν την πυκνοτητα δε θα μπορουν γιατι ο οργανισμος δε θα μπορει να τις αιματωσει....δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο...και δε θελω να το πιστεψω κιολας :)


εν το μεταξι δεν εχω παρατηρησει τις περιπτωσεις των παιδιων που συναντησαν το προβλημα.....
τι ακριβως εχει συμβει βγηκαν θυλακες για λιγους μηνες κ μετα επεσαν ?


Αυτο με τους θυλακες κ τα γαντια των placers και το υγρο που τα βαζουν....δεν πρεπει ρε παιδια εμας να μας απασχολουν αυτα...δε θα κανουμε εμεις την επεμβαση κ δεν θεωρω οτι εμεις πρεπει να ελεγχουμε η μπορουμε να εχουμε την καταλληλη καταρτιση για το που πρεπει να βρισκονται τα θυλακια ποση ωρα να βρισκονται σε πιο βαθος μπηκανε κτλπ...εχει ξεφυγει πιστευω το θεμα...
κ μενα οι placers στα γαντια ειχαν λιγους κ τοποθετουσαν κ οταν τελειωναν επερναν κι αλλους , δε ξερω απο που κ ουτε που τους ειχαν κ για ποση ωρα...κ δε νομιζω οτι θα πρεπε να απασχολει εμενα αυτο...αλλα τον γιατρο κ τους τεχνικους...αυτοι ξερουν κ γι αυτο τους ειχα επιλεξει αλλωστε...γιατι εμπιστευομουν την δουλεια τους....
Απλα μου φενεται τρελο που εχετε εμβαθυνει τοσο πολυ...νομιζω δε χρειαζεται...αν θεωρειτε οτι καποιος γιατρος δεν ειναι επαρκης σε κατι απλα μη πατε σε αυτον....υπαρχουν τοσοι πολλοι γιατροι καλοι πλεον που κανουν σωστη δουλεια.....εμεις να μαστε καλα κ λεφτα να χουμε..απο γιατρους πλεον οι επιλογες πολλες.... μου φαινεται τοσο τρελο το να καθομαι να ψαχνω εγω για το αν οι θυλακες μπηκαν σε σωστο βαθος?? ειχαν καλη φορα ?? εμειναν εξω οση ωρα πρεπει ?? μπηκαν στο σωστο υγρο ?? ειχαν το καταλληλο επιθυλακιο γυρο γυρο ?? ελεος.... δε με αφορουν αυτα...ειναι του γιατρου θεματα κ επιβαλεται να τα τηρει οπως πρεπει...και οι καλοι γιατροι για να ειναι καλοι ενοειται οτι τα τηρουν οπως πρεπει....
 

tropheus

Well-Known Member
Καλησπέρα Πάνο χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα εδώ παλαιά και αξιόλογα μέλη σαν και εσένα.

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες για τα θέματα που πρέπει κατά κύριο λόγο να απασχολούν τους γιατρούς και τις κλινικές.

Απλά εμείς εδώ αφού ξεπεράσαμε το πρώτο στάδιο του υπέρμετρου ενθουσιασμού του να βλέπουμε μαλλάκια σε σημεία που είχαμε να δούμε από τότε που είμασταν 17 χρονών ψάχνουμε μέσα από λεπτομέριες (που πολλές φορές δεν είναι και τόσο λεπτομέριες) ποιοί είναι αυτοί οι οποίοι μπορούν να μας προσφέρουν κάτι παραπάνω.

Μέσα από αυτές τις αναζητήσεις νομίζω ότι σιγά-σιγά θα γίνουμε όλοι πιο αυστηροί στις επιλογές μας και στην κριτική μας, θα βοηθήσουμε νέα μέλη να κάνουν σωστότερες επιλογές και θα πιέσουμε τις εταιρείες που τους ενδιαφέρει η Ελληνική αγορά ώστε να ανεβάσουν τα στανταρ τους...
 

athenian

Well-Known Member
Οποιος εχει κανει μμ και εχει εστω μερικως αποτυχει λογικο ειναι να ψαχνει τα παντα.Εκτος απο λεφτα εχασε και κατι σημαντικοτερο.Ψυχικη υγεια.Εγω αν ειχα τραβηξει τετοιο λουκι και δεν πηγαινε καλα θα ειχα τρελαθει.
 

Panos1982

Well-Known Member
tropheus είπε:
Απλά εμείς εδώ αφού ξεπεράσαμε το πρώτο στάδιο του υπέρμετρου ενθουσιασμού του να βλέπουμε μαλλάκια σε σημεία που είχαμε να δούμε από τότε που είμασταν 17 χρονών ψάχνουμε μέσα από λεπτομέριες (που πολλές φορές δεν είναι και τόσο λεπτομέριες) ποιοί είναι αυτοί οι οποίοι μπορούν να μας προσφέρουν κάτι παραπάνω.

Μέσα από αυτές τις αναζητήσεις νομίζω ότι σιγά-σιγά θα γίνουμε όλοι πιο αυστηροί στις επιλογές μας και στην κριτική μας, θα βοηθήσουμε νέα μέλη να κάνουν σωστότερες επιλογές και θα πιέσουμε τις εταιρείες που τους ενδιαφέρει η Ελληνική αγορά ώστε να ανεβάσουν τα στανταρ τους...

Γεια σου τροφεα,
ετσι που το θετεις εχει δικιο, οσο πιο απαιτητικος ειναι ενας πελατης, τοσο πιο πολυ αναγκαζει κ τους γιατρους να ανεβαζουν το επιπεδο...η γνωση ειναι δυναμη κ οσο πιο πολλα γνωριζουμε τοσο το καλυτερο ενταξει μεχρι εδω, αλλα αν καποια επεμβαση δεν πηγε καλα πιστευω οτι ο καταλληλοτερος στο να απαντησει ειναι ο γιατρος γιατι αυτος ξερει τι εκανε κ πως το εκανε κ πρεπει να εξετασει την οποιαδηποτε περιπτωση ξεχωριστα ετσι ωστε να κρινει ο ιδιος αν κατι δε πηγε καλα τι ηταν αυτο...
Γι αυτο που ειχες γραψει σε παλαιοτερο ποστ οτι χρειαζονται 1 τεχνικος για καθε 450 θυλακια δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο...ειναι οντως υψηστης σημασιας το να ειναι ξεκουραστοι οι Placers τοσο οσο και ο γιατρος οταν μιλαμε για fue κατα την εξαγωγη...υπαρχουν γιατροι που δε κανουν πανω απο 600 θυλακες εξαγωγης / ημερα για τον λογο της κοπωσης κ των πιθανων λαθων εξ αιτιας της... Ωστοσο στην Ελλαδα που ειμαστε η χωρα του " ελα μωρε δε βαριεσαι δε τρεχει τπτ " ειναι λογικο να μην ακολουθουμε αυστηρα τα πρωτοκολλα ουτε στο ωραριο ουτε στην κουραση ουτε στον αριθμο των τεχνικων που χρειαζονται κτλπ....κ οχι μονο σε αυτον τον κλαδο αλλα γενικα εμεις οι Ελληνες εχουμε αυτη τη νοοτροπια του χυμα σε ολους του τομεις, ενω οι ξενοι δε την εχουν ειναι πιο "προβλεπομενοι " και αυστηροι στη δουλεια τους κ γι αυτο προσωπικα τους εμπιστευομαι πιο πολυ...αυτο ειναι οντως πολυ σημαντικο !!! Γι αυτο κ ελεγα πριν οτι δουλεια μας εμας ειναι να ψαχνουμε τον καλυτερο γιατρο κ οχι αν μετα εγιναν ολα οπως πρεπει εκ των υστερων....γι αυτο κ εγραψα αυτα πριν γτ επεσε το βαρρος σε λαθος κατευθυνση νομιζω... αλλωστε αυτα εμεις δε μπορουμε κ να τα ελεγχξουμε...πως να ξερουμε αν οι κοπελες εκοψαν σωστα τα θυλακια αν οι τρυπες ανοιχτηκαν σωστα κ ποση ωρα εμειναν οι θυλακες εξω...αυτα " υποτιθεται " οτι τα χειριζεται ο γιατρος κ το προσωπικο με αριστο τροπο !!!


athenian είπε:
Οποιος εχει κανει μμ και εχει εστω μερικως αποτυχει λογικο ειναι να ψαχνει τα παντα.Εκτος απο λεφτα εχασε και κατι σημαντικοτερο.Ψυχικη υγεια.Εγω αν ειχα τραβηξει τετοιο λουκι και δεν πηγαινε καλα θα ειχα τρελαθει.

Εχω κανει μεταμοσχευση κ γνωριζω πως αισθανεται καποιος αν αποτυχει...
εχω παθει μολυνση κ εχει γινει το κεφαλι μου κρανιου τοπος...γνωριζω καλα την ψυχολογια....ωστοσο το πρωτο πραγμα που εκανα τοτε κ θα εκανα κι εγω κ ο καθενας φανταζομαι ειναι να επικοινωνουμε με τον γιατρο ωστε να ενημερωνεται κι αυτος αλλα κ να εξετασουμε του τι δεν εχει παει καλα κ για ποιον λογο....αν δεν εχεις απατεωνα γιατρο κ εχεις εναν σωστο επαγγελματια σιγουρα θα σταθει στο υψος του κ δωσει λυση αν μπορει να δωθει...ο γιατρος που μου χει κανει εμενα προσωπικα την μεγαλυτερη εντυπωση απ ολους για την ειλικρινεια του κ την προσοχη στον πελατη ειναι ο shaphiro....

Ωστοσο δεν γνωριζω ακομα για το τι εχει γινει με καποια απ τα παιδια που εχασαν θυλακες για το ποσους εχασαν κ ποτε ?
 

Bouklas

Well-Known Member
Πάντως σε μένα η Άντρη έκανε σχεδόν όλες τις εξαγωγές και σχεδόν όλες τις τοποθετήσεις.
 

Panos1982

Well-Known Member
Bouklas είπε:
Πάντως σε μένα η Άντρη έκανε σχεδόν όλες τις εξαγωγές και σχεδόν όλες τις τοποθετήσεις.

Εκανες φυε κ σου εκανε τις εξαγωγες θυλακων απ το κεφαλι σου ?? ποσους θυλακες σου εβγαζε τη μερα κ για ποση ωρα ??
μετα την εξαγωγη συνεχιζε η ιδια κοπελα να κανει κ την τοποθετηση ? κ για ποση ωρα τοποθετουσε ? Η αντρη σε ποια κλινικη δουλευει ??
εσυ εχεις καποιο προβλημα με την μεταμοσχευση ? sry για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα δε μπαινω συχνα κ δε μπορω να παρακολουθω τις εξελιξεις στο φορουμ....
 

Bouklas

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
Bouklas είπε:
Πάντως σε μένα η Άντρη έκανε σχεδόν όλες τις εξαγωγές και σχεδόν όλες τις τοποθετήσεις.

Εκανες φυε κ σου εκανε τις εξαγωγες θυλακων απ το κεφαλι σου ?? ποσους θυλακες σου εβγαζε τη μερα κ για ποση ωρα ??
μετα την εξαγωγη συνεχιζε η ιδια κοπελα να κανει κ την τοποθετηση ? κ για ποση ωρα τοποθετουσε ? Η αντρη σε ποια κλινικη δουλευει ??
εσυ εχεις καποιο προβλημα με την μεταμοσχευση ? sry για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα δε μπαινω συχνα κ δε μπορω να παρακολουθω τις εξελιξεις στο φορουμ....


Flosk είπε:
Και ο Γε*ργ*ου τι εκανε τοτε ρε Boukla;


FUE έκανα Πάνο 2.500 grafts στον Γεωργίου. Την πρώτη μέρα βγήκαν 1136 grafts (hairline), και την δεύτερη 1364.
Το πρόβλημα είναι πως έχω πιο αραιό μαλλί από ότι είχα στον 6-7 μηνα, ειδικά η hairline μοιάζει πιο αραιωμένη. Εκεί που το καταλαβαίνω 100% είναι στην υφή, όταν βάζω το χέρι νιώθω το δέρμα, παλιά ήταν πιο πυκνά. Ναι μου έβγαζε grafts και η placer. Στην εξαγωγή θυμάμαι την Άντρη (placer) να μένει σε χρόνο 3 φορες περισσότερο από τον Γεωργίου. Μετά το τέλος της εξαγωγής είχαμε διάλειμμα. Στην συνεχεια ο Γεωργίου άνοιγε όλες τις οπές (και τις 2 μέρες όλες εκείνος). Μόλις τελειωνε ξεκίναγε την τοποθέτηση η Άντρη.
Την βοήθαγε και η Lin η οποια ξεχώριζε τα grafts και όταν τελειωνε έκανε και εκείνη την placer. Σαν χρόνος στην τοποθέτηση 2 ημερών με Άντρη-Lin η Άντρη έκανε το 70% από όσο θυμάμαι. Ο Γεωργίου δεν μου έβαλε grafts.
Πρέπει να βρω ένα χαρτάκι που είχα όλα τα ωράρια, αλλα σαν ιδέα έμπαινα πχ 8 το πρωί και έφευγα στις 3-4 το μεσημέρι. Όχι από το πρωί ως αργά το βραδυ.

A και κάτι άλλο, σε κάποια φάση έκαναν τοποθέτηση στην hairline ταυτόχρονα η μια στον αριστερό κρόταφο η άλλη στον δεξί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Οι γιατροι δεν κανουν τοποθετηση Boukla, δεν ειναι στο ρολο τους, ισως βεβαια και καποιοι να την κανουν.. Ομως την εξαγωγη να την κανει βοηθος πρωτη φορα το ακουω. Ειναι κατι που ισως πρεπει να μας προβληματισει.. Αν γνωριζει ο Tropheus ας τοποθετηθει.
 

Bouklas

Well-Known Member
Flosk είπε:
Οι γιατροι δεν κανουν τοποθετηση Boukla, δεν ειναι στο ρολο τους, ισως βεβαια και καποιοι να την κανουν.. Ομως την εξαγωγη να την κανει βοηθος πρωτη φορα το ακουω. Ειναι κατι που ισως πρεπει να μας προβληματισει.. Αν γνωριζει ο Tropheus ας τοποθετηθει.
Ναι έχεις δίκιο, δεν το γνώριζα και το έμαθα πιο μετά. Νόμιζα ότι επειδή έκανε εξαγωγές και η placer ίσως βοήθαγε και εκείνος στη τοποθέτηση, για να υπάρχει περισσότερη ξεκούραση χεριών, για όλους.


Βέβαια ποιοτικά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο να σου κάνει εξαγωγή ο γιατρός και η placer.
 

Flosk

Well-Known Member
Το πιο δυσκολο ειναι να γινει η εξαγωγη χωρις να τραυματιστουνε τα grafts και το ανοιγμα το οπων μετα με σωστο βαθος και γωνια και με σωστες αποστασεις για καλη αιματωση και φυσικο αποτελεσμα. Και τα 2 γινονται απο τον γιατρο. Οι placers και οι cutters κανουν αυτο που λεει το ονομα τους. Το να συμμετεχουν ολοι σε ολα ειναι τουρλουμπουκι και δειχνει 2 πραγματα : ή οτι γινεται εκμαθηση πανω σου ή οτι δεν φτανουν ολοι για ολα και αναγκαστικα καποιοι αναλαμβανουν περισσοτερους ρολους με τις γνωστες σε ολους συνεπειες καποιες φορες!
 

tropheus

Well-Known Member
Flosk είπε:
Το πιο δυσκολο ειναι να γινει η εξαγωγη χωρις να τραυματιστουνε τα grafts και το ανοιγμα το οπων μετα με σωστο βαθος και γωνια και με σωστες αποστασεις για καλη αιματωση και φυσικο αποτελεσμα. Και τα 2 γινονται απο τον γιατρο. Οι placers και οι cutters κανουν αυτο που λεει το ονομα τους. Το να συμμετεχουν ολοι σε ολα ειναι τουρλουμπουκι και δειχνει 2 πραγματα : ή οτι γινεται εκμαθηση πανω σου ή οτι δεν φτανουν ολοι για ολα και αναγκαστικα καποιοι αναλαμβανουν περισσοτερους ρολους με τις γνωστες σε ολους συνεπειες καποιες φορες!

'Ετσι ακριβώς!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγω την πρωτη μερα ξεκινησα 8 με σχεδιασμους κουρεματα κτλ, demo test και 10 πες πιασαμε. Βαλαμε σχεδον 2000 τελειωσαμε 9 το βραδυ. Ο Μιχαλης εκανε τις οπες στην δοτρια για την εξαγωγη των μοσχευματων. Αυτο το εκανε μονο αυτος και τις 2 μερες. Η Αντρι με λαβιδα τα αφαιρεσε απλα και τα εβαλε στο υγρο. Η Λιν εκανε διαχωρισμο. Μετα ηρθε ξανα ο Μιχαλης και με βελονα εκανε τις οπες στην ληπτρια. Η Αντρι τα εβαζε, προς το τελος βοηθησε λιγο η Λιν. Ιδιο μοτιβο την επομενη μερα, ξεκινησαμε 8 τελειωσαμε 5, εβαλε αλλα 1500. Γνωμη μου... Θελει και αλλο προσωπικο κατι που του το ειπα τοτε και ειπε θα γινει. Τελικα πρεπει να σταθηκα πολυ τυχερος με οςα διαβαζω εδω μεςα μιας και η φυτρωση ηταν υψηλοτατη, η δε φυσικοτητα και πυκνοτητα αριστες. Προσφατως μου ζητησε ο ρομποτ φωτο απο θαλασσα με ηλιο και βρεγμενο μαλλι και εμεινε αφωνος. Μονο που μενει τωρα να φυγει το 9μηνο μην δουμε κανενα σοκ όπως τα αλλα παιδια.
 

Flosk

Well-Known Member
Μια χαρα θα εισαι εσυ Dance, δεν θα εχεις προβλημα και μαλιστα η διαδικασιες που τηρηθηκαν σε σενα απο τα μελη της ομαδας της κλινικης φαινεται να ειναι και πιο ενδεδειγμενες απο του Boukla. Η υποθεση σου περι μεγαλων πυκνοτητων νομιζω δεν εξηγει την πτωση των μμ αφου οι περισσοτερες μεγαλες κλινικες δουλευουν ως επι το πλειστον στα ορια και πετυγχανουν αποτελεσματα σαν το δικο σου.Το οτι δεν εγινε η εξαγωγη απο τον ιδιο τον γιατρο νομιζω πως ειναι το GIGA FOUL.. Ισως αν επενεβαινε και ο Krhtikos σε αυτο το θεμα να λυνοταν το μυστηριο..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Παιδια για διευκρινειστε οσοι θυμαστε. Πειτε μας boukla, krhtikos και giwrgos athina. Σε εσας η διαδικασια εγινε διαφορετικα αποτι σε εμενα, και αν ναι τι διαφορες ειχατε; Φυσικα δεν εννοω σε ωρες και αριθμο μοσχευματων αλλα σε ρολους ατομων εκει μεσα και διαδικασιες. Ο γιατρος και το προσωπικο φορουσαν μασκες σκουφακια γαντια;
 

Bouklas

Well-Known Member
Εγώ έγραψα πιο πάνω την διαδικασία. Ναι φορούσαν όλοι γάντια, σκουφάκια και μάσκες.
Φιλε Dance όταν λες η Άντρη μετά τα αφαιρούσε με λαβίδα και τα έβαζε στο υγρό, πόση ώρα πάνω-κάτω πιστεύεις ότι την πήρε να το κάνει?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δηλαδη η Αντρι εκανε τις τομες με το κυλινδρικο εργαλειο και μετα τις εβγαλε κιολας; Ωρα δεν θυμαμαι φιλε, αν ξεκινησαμε πχ 10, κατα τις 12-1 πρεπει να αρχισαμε το πολυ τοποθετηση ισως και νωριτερα. Παντως τις τομες για την εξαγωγη των μοσχευματων μου ειχε πει ο Μιχαλης πως παντα αυτος τις κανει οπως και τις υποδοχες ωστε να μπουν. Η Αντρι μονο το βγαλε βαλε πρεπει να κανει.
 
Μπλουζα