Ψυχολογία υπό το 0

Panos1995

Member
Δεν αντεχω άλλο ρε παιδιά με την αραίωση.Καθημερινα βλέπω τριχες στα χέρια και η αραίωση ολοένα και μεγαλώνει.Δεν αντέχω αυτό μαρτύριο.Καλυτερα να τα έχανα όλα μέσα σε μια νύχτα.Αυτο είναι καθημερινό μαρτύριο.Η αυτοπεποίθηση και η ψυχολογία μου είναι υπό το 0.Δεν βγαίνω φωτογραφίες,δεν τολμαω να κοιτάξω στο φως,δεν στέλνω φωτογραφίες σε κοπέλες,δεν φλερτάρω,δεν ΖΩ.Ντρεπομαι να βγω φωτογραφίες.Δεν βγαίνω τα πρωινά γιατί με τον ήλιο το πρόβλημα φαίνεται χειροτερο.Δεν κάνω συχνά μπάνιο γιατί ξέρω ότι θα δω τριχες.Καθε μέρα σκέφτομαι τα μαλλιά με το που σηκώνομαι το πρωί.Ωρες ώρες κλεινομαι στο δωμάτιο και κλαίω.Μην μου πείτε σας παρακαλώ για ψυχολογο.Ο ψυχολόγος δεν θα μου βγάλει μαλλιά.Ανεκαθεν αισθάνομουνα καλά με την εικόνα μου αλλά αυτό το πράγμα με έχει διαλύσει.Δεν αντέχω να με κοιτάνε στο μέτωπο όταν συνομιλαω.Με σκοτώνει αυτό.Αυτην η γ@μημενη η ΑΑ με διαλύει κάθε μέρα.Δεν αντέχω να μου λένε να μην στεναχωριέμαι για τρίχες.Δεν είναι απλά τρίχες.Απλα τρίχες είναι οι τρίχες του στήθους,των ποδιών κτλπ.Του κεφαλιού έχουν άλλη αξία.Του κεφαλιού τις τρίχες τις κλαις.Ειναι η ψυχολογία μου,η αυτοπεποίθηση μου, η εικόνα μου στο καθρέφτη και πολλά άλλα.Δεν με ενδιαφέρει τόσο για τις γκομενες.Με ενδιαφέρει για εμένα.Τωρα που σας τα γράφω όλα αυτά μου φεύγουν δάκρυα από τα μάτια.Μεσα σε ένα καλοκαίρι η κατάσταση έχει χειροτερέψει πολύ.Καθε μερα τα ίδιο πράγμα.Εχω βαρεθεί και κουραστεί.Βαζω μινοξιδιλη αλλά τίποτα.Φοβαμαι ότι δεν θα μπορεσω να αποδεχτώ με τίποτα το μοιραίο και θα καταφύγω στην περούκα που τόσο πολύ δεν θέλω να βάλω.Βγαινω έξω και ζηλεύω τους άλλους που έχουν μαλλιά βούρτσα.Αισθανομαι καταραμενος.Θελω να μπορώ να πηγαίνω για κούρεμα,να λούζω τα μαλλιά και να πιανω τρίχες.Ποτε δεν περίμενα ότι θα έφτανα σαυτό το σημείο.Δεν έχω όρεξη για τίποτα και η αιτία είναι η ΑΑ.Επισης αυτό που με ανησυχει με αυτήν την κατάσταση είναι ότι με έχει κανει υποχωρητικό σαν χαρακτήρα,λιγότερο διεκδικητικο κτλπ.Η απωλεια μαλλιών νομίζω ότι επηρεάζει πολλούς τομείς της προσωπικότητας δυστυχώς.Η μινοξιδιλη που πρέπει να βάζω κάθε μέρα μου υπενθυμίζει συνέχεια το πρόβλημα.Ειμαι πολυ νέος ρε γαμωτο για να τα χάσω από τώρα.Σκεφτομαι να αγοράσω τοπικ για να απαλύνω τον πόνο μου αλλά δεν είναι λύση αυτό.Φοβαμαι την αντίδραση μιας κοπέλας όταν θα βγούμε ραντεβού.Φοβαμαι την απόρριψη εξ αιτίας της κολοαραιωσης.Με σκοτώνει αν με απορρίψει εξ αιτίας των μαλλιών.Παιδια οι νεαρές κοπέλες στην σημερινή εποχή είναι πολύ σκληρές.Δεν καταλαβαίνουν τι περνάμε εμείς με ΑΑ.Ολα είναι εμφάνιση για τις περισσότερες.Αλλα και πάλι παρόλαυτα το κύριο είναι ότι δεν αισθάνομαι καλά με τον εαυτό μου και κάνεις δεν με καταλαβαίνει.Παιδια δεν ξέρω πως θα ακουστεί αλλά για μένα όνειρο ζωής πλέον είναι να έχω μαλλιά.Δεν με ενδιαφέρει να έχω πολλά λεφτά.Θελω να έχω μαλλιά.Θα έκανα τα πάντα για να έχω μαλλιά.Εχω ρίξει πολύ κλάμα για την κατάσταση μου.Νομιζω πώς Μονο μια μεταμόσχευση μπορεί να με σώσει.Τουλαχιστον να φτιάξει η χειρλαιν και η Α ζώνη που είναι η μόστρα.Ολο το πρόβλημα για μένα είναι μπροστά στην αραίωση.Εκει είναι η μόστρα εκεί σε βλέπει ο άλλος εκεί βλέπεις εσύ τον εαυτό σου.Για το μπιφτέκι μπορείς να πεις να πάει να απαυτωθει.Για το μπροστά δεν μπορείς να το πεις.Ειμαι άνθρωπος που έχω περάσει διάφορες ασθένειες παρά το νεαρό της ηλικίας μου αλλά σαν την ΑΑ δεν έχω πονέσει τόσο παρόλο που ανάγεται στην αισθητική.Βαρεθηκα να διαβάζω εδώ μέσα για λόγους πυκνοτητες δοτριες φιναστεριδες κτλπ.Κουραστηκα να χρησιμοποιώ μινοξιδιλες με μηδαμινά αποτελέσματα.Φοβαμαι μια αποτυχημένη μεταμόσχευση.Φοβαμαι ότι σε ένα καυγα ο άλλος μπορεί να με πει σκάσε ρε καραφλα.Δεν θέλω να αντικρίζω τον εαυτό μου στον καθρέφτη γιατί με πληγώνει.Φοβαμαι να πλησιάσω μια κοπέλα γιατί έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να με απορρίψει λόγω της αραίωσης.Με σκοτώνει αυτό.Ημουνα τόσο ωραίο παιδι ρε μάγκες και η ΑΑ μου καταστρέφει τα πάντα.Αισθανομαι σαν ένα αργό βασανιστικό ακρωτηριασμό να συμβαίνει πάνω στο σώμα μου.Θελω τόσο πολύ ρε μάγκες να κάνω σταιλινγκ που δεν μπορώ να κάνω.Θελω τόσο πολύ η κοπέλα μου όταν με χαϊδεύει στο κεφάλι να ακουμπάει μαλλιά και όχι δέρμα.Θελω τόσο πολύ να πηγαίνω μια φορά το μήνα για κούρεμα.Θελω τόσο πολύ να σηκώνω τα μαλλιά μου όρθια καρφακια.Αν φτάσω νοργουντ 7 νομίζω ότι θα βάλω περούκα.Αλλα και η περούκα έχει αλλα.Εχει ένα μόνιμο άγχος και και και.Πολλοι λένε ότι όλα είναι στο μυαλό αλλα δεν είναι έτσι κατεμε.Πολλα είναι και στον καθρέφτη.Παιδια δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ κλαιω για τα μαλλιά μου.Προχθες εβλεπα στον ύπνο μου ότι ήμουνα μαλλιάς και όταν ξύπνησα ξενέρωσα τόσο πολύ.Το μόνο που ελπίζω είναι να κάνω μια μεταμόσχευση και να κλαιω μετά από χαρά.Αυτο μου δινει ελπίδα μόνο και αισιοδοξία.Αν δεν υπήρχε η μεταμόσχευση φοβάμαι ότι θα ήμουνα ήδη με περούκα.Το χειρότερο απολα είναι ότι είναι ένα προοδευτικό φαινόμενο που δεν ξέρεις που μπορεί να φτάσει.Καλυτερα να είχα μια στραβή μύτη να πάω μια μέρα να την φτιάξω και να πάει να γ@μηθει.Αυτο δεν παλεύεται.Θελει μεγαλες ψυχικές αντοχές για να το αποδεχτείς και δεν τις έχουμε ολοι.Αν τις είχαμε δεν θα ήμασταν στο φόρουμ αυτο.Αυτη είναι η πικρή αλήθεια.Φοβαμαι επίσης να μην έχω DUPA.Αλλο πρόβλημα και αυτό.Ποτε ρε παιδιά δεν περίμενα ότι θα έκλαιγα για τα μαλλια.Ποτε ομως.Τελικα όταν χάνεις κάτι το εκτιμας.Θυμαμαι κάποτε με έλεγε η κομμώτρια οτι ποτέ δεν θα σου πέσουν τα μαλλιά γιατί έχεις πυκνή τρίχα.Μακαρι να ήταν έτσι.Επισης εξοργιζομαι από ορισμένους που πατάνε πάνω στο πόνο μας και κοιτάνε μόνο να μας πάρουν τα χρήματα και πολλές φορές αυτοί που χειρουργούν δεν είναι καν γιατροι.Αυτοι οι άνθρωποι έχουν άραγε ψυχη;Μπορουν να αντιληφθούν το πονο που έχει κάποιος όταν χάνει τα μαλλιά του;Εγώ προσωπικά σαν παθών αν ήμουνα γιατρός και έκανα μεταμόσχευσεις,θα έκανα σε πολλούς και τζαμπα γιατί ξέρω τι ζόρι ειναι.Θα χειρουργούσα δωρεάν και αυτό θα γέμιζε τόσο πολύ γιατί θα βοηθούσα έναν με το ίδιο προβλημα και θα κοιμόμουνα ησηχος τα βραδια και γεμάτος ηθική ικανοποίηση.Αυτο δεν ανταλλαζεται με χρήματα.Σορρυ για το σεντόνι αλλά ήθελα να τα πω κάπου.Καλη συνέχεια σε όλους σε αυτήν την μάχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Πανω που ετοιμαζομουν να γραψω στο νημα μου ενα παρομοιο ''σεντονι'' καθως τον τελευταιο καιρο θα ελεγα οτι περναω μια ελεγχομενη μεν καταθλιψη δε με κυριο λογο τα γαμημενα τα μαλλια...Να σου πω οτι σε νιωθω απολυτα και πραγματικα ποναω γιατι το βιωνω και εγω και ξερω πως νιωθω...κανε αν θες ενα νημα μπας και κριθεις τυχερος στην ατυχια σου...
Τοπικ μην αρχισεις οχι!ενας λογος που με εχει πιασει αυτη η στεναχωρια ειναι η ολη η φαση του κρυφτου με αυτο το πραγμα...
 

mike1988

Active Member
Φίλε μου κουράγιο...τώρα ότι και να σου πω πέρα από ότι σε καταλαβαίνω....είσαι τώρα μέσα στην τρέλα της υπερβολής (και λογικό είναι). Αντιλαμβάνεσαι ότι προφανώς τα μαλλιά δεν είναι και το πλέον σημαντικό σε αυτό τον άδικο κόσμο. Εννοώ λες μαλλιά η λεφτά και λες το 1ο.
Πάμε στο ερώτημα μαλλιά ή όραση πχ. Εκεί μάλλον το 2ο ε? Και σκέψου ότι δεν εκτιμάς προφανώς την όρασή σου και θα την εκτιμήσεις αν χαθεί (όντως χτυπάω ξύλο). Αρχικά απασχόλησε το μυαλό σου με άλλα πράγματα για να ξεφύγεις. Φίλε ότι και να ναι η α.α. δεν είναι θέμα υγείας και αν αφήσεις την ψυχολογία σου και το άγχος να σε φάει εκεί είναι το πρόβλημα. Δες πόσα κορίτσια είναι με ανθρώπους χωρίς μαλλιά (respect σε αυτούς τους τίμιους γίγαντες). Θα κάνεις μ.μ. και αν δεν κάνεις πάλι προχώρα...μην αφήνεις τίποτα να σε τραβάει πίσω. Καληνύχτα.
 

Stratos

Well-Known Member
Πηγαινε φιλε σε 2-3 κλινικες ή στειλε φωτογραφίες να σου πουν τι επιλογες εχεις. Τα προβληματα ειναι για να τα παλευουμε και να βγαινουμε πιο δυνατοι, όχι για να το βαζουμε κατω. Οσο για τις γκομενες θα βρεις μια να σε γουστάρει για αυτο που εισαι , οχι για το αν εχεις πολλες η λιγες τριχες στο κεφαλι. Ξεκινα το ψαξιμο, μικρος εισαι.
 

PanLamda

New Member
Αν και μπήκα στο φορουμ να ρωτήσω για μεταμοσχεύσεις, φίλε μου, δεν είναι τα μαλλιά, αλλά η ψυχική σου υγεία. Φιλικά στο λέω ναι, πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο γιατί δεν σημαίνει ότι τρίχες=αυτοεκτίμηση/ομορφιά η οτιδήποτε, απλά στην φάση που είσαι τώρα δυστυχώς έχεις ταυτίσει τα δύο. Λες με τρίχες=θα είμαι ωραίος/θα βρω κοπέλα/θα με εκτιμάνε/ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα είμαι ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ και ΑΞΙΟΣ να υπάρχω κλπ. και ότι χωρίς τρίχες όλα αυτά στο αντίθετο, οτι τοτε θα είμαι Ο ΤΙΠΟΤΑ, με αποτέλεσμα ξέρω γω να νιώθεις ότι είσαι σε αδιέξοδο και σε απελπισία.

Ε δεν ισχύει τίποτα από τα δύο! Κάποιος μπορεί να έχει μαλλιά και να εξακολουθεί να έχει ανασφάλειες/αυτοεκτίμηση στον πάτο κλπ. (όλο και άλλες ατέλειες και μειονεκτήματα βρίσκονται), και άλλος, εντελώς φαλάκρας, έχει αυτοπεποίθηση, σιγουριά, δυναμισμό στον Θεό κλπ.. Κάποιος κοιτάει που πέφτουν τρίχες και σκέφτεσαι 'ήρθε το τέλος' και νιώθει την απόλυτη θλίψη με τα όνειρα που ειχε για το μέλλον του να πεθαίνουν, άλλος κοιτάει που πέφτουν οι τρίχες και λέει 'ε τι να κανς να κατς να μαλωις έχω άλλα προτερήματα, θα βάλω και λιγο τοππικ, θα το ψάξω και με κανα γιατρό και θα ειμαι μια χαρά, οτι ειναι να γίνει ας γίνει"

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι άμα σκέφτεσαι το μέλλον σου και την ευτυχία σου να κρέμονται κυριολεκτικά απο τρίχες, well, πάντα θα ταλαντεύονται επικίνδυνα.

Από εκεί και πέρα, το μόνο που μπορώ να πω για την ώρα-πέρα απο τον ειδικό ψυχικής υγείας που το λέω σοβαρότατα (ψάξε για γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία)-είναι να προσπαθήσεις να βάλεις το μυαλό σου σε μια τάξη και να οργανώσεις 2-3 βηματάκια που πιστεύεις ότι θα βελτιώσουν την κατάστασή σου. Αν θέλεις ποσταρε φωτογραφίες εδώ, συμβουλέψου κάποιον γιατρό (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) κλπ. γενικά προσπάθησε να μην σε παρασέρνει η απελπισία γιατί καταλαβαίνεις ότι με αυτή το μόνο σίγουρα είναι οτι δεν θα υπάρξει βελτίωση (ξέρω,εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις), αλλά προσπάθησε να κάνεις ότι εποικοδομητικό μπορείς για την ώρα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μπηκα απλα και μονο για να σου προτείνω έναν ψυχολόγο που μίλαγα παλαιότερα να πας να τον δεις, κατέληξα στο να σκέφτομαι όσα έγραψες κοιτώντας τον τοίχο. Αποτύπωσες όσα νιώθω ακόμα καλύτερα και από μένα. Δε μπορείς να καταλάβεις πόσο σε αισθάνομαι σε όσα έγραψες. Από τα 16 μου παλεύω με αυτό και ήμουν γνωστός σε όλο το λύκειο με το ψευδώνυμο καράφλας. Εφτασα στα 20 και ξεκίνησα τη φιναστερίδη από τώρα. Ότι οι άλλοι έχουν σε αφθονία εγώ για να το πλησιάσω έστω σε ένα 50% πρέπει να χαπακώνομαι και να απλώνω στο κεφάλι μου διαλύματα και παπαρια για να το αποκτήσω. Αλλα ξερεις κατι ρε φιλε, δε θα νικησει το μπουρδέλο. Δεν προκειται να νικήσει η μαλακια. Μην το παρατήσεις ποτέ, δες το όσο πιο εγωιστικα μπορείς. Ο μόνος μας αντιπαλος είναι εαυτός μας και στη προκειμένη περίπτωση ισχύει στο 100 % , μαχεσαι με το ιδιο σου το DNA. Αν το νικήσεις ή το περιορίσεις ποιος μετά να σου πει τι και να σου κάνει τη ζωή δύσκολη ; Βάλε πείσμα. Σταμάτα να κλαις, δεν θα ηττηθείς. Είναι εχθρός σου και στον εχθρό δε θα δείξεις κανένα σημάδι αδυναμίας. Δε ξερω για ολο το φορουμ αλλα εμενα με εχεις μαζι σου φιλε. Οποτε θες να στειλεις, στειλε.
Υ.Γ. Εχεις 1002 δικαια αλλα 1 τεραστιο αδικο. Εκει με τις γκόμενες. Οι γκόμενες κάθε φορά που θα σε προσβάλουν θα παίρνεις βεβαίωση πως θέλουν να σε καβαλήσουν. Τόσο απλά. Οι κοπελες μπορει να εχουν ενα μυριο κριτήρια για να πανε μαζι σου αλλα το μαλλι δεν ειναι μεσα σε αυτα και στο λέω με 99 % σιγουρια. Ανηκω στην ιδια κατηγορια με εσενα, με θεωρω πως με το μαλλι μου στα καλα του ημουν πολυ ωραιο παιδι και θα συνέχιζα και το μοντελινγκ που εκανα αν δεν επεφτε σταδιακα. Ε ρε φιλε ενα εχω να σου πω, πριν δωσω πανελληνιες οταν ειχα ξεκινησει τη μινοξ και με ειχε κανει σαν τον κωλο της μαιμους αφήνοντας μου πανω 15 τρίχες με πλησίασαν τόσες γκόμενες ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ όσες δεν με ειχαν ξαναπλησιασει ειτε πριν ειτε μετα μεχρι και σημερα. Με θεωρουσα 5 επιπεδα κατω εμφανισιακα ΕΓΩ ( δε μου αρεσα ΚΑΘΟΛΟΥ και ακομα παλευω να με δεχτω με λιγοτερο μαλλι γι αυτο και παλευω με φινες και τετοια )και ομως χτύπησα τόσο νιμου όσο δεν είχα χτυπήσει με μαλλι βουρτσα. Βγαλε απο το μυαλο σου τα περι μαλλιου και θηλυκού. Το εκάστοτε θηλυκό ξέρει αν θα κάνει κάτι με σένα από τη 1η ματια που θα σου ρίξει, δε θα της χαλάσει τα σχέδια μία ενδεχόμενη φαλάκρα.
 

Gianney

Well-Known Member
Φίλε μου στεναχωρεθηκα με αυτά που έγραψες.Εγω αρχικά θα σου πρότεινα να δεις ένα ψυχολόγο.Σχετικα με τα μαλλιά οι λύσεις είναι
Φινα/ντουτα και μετά μμ
Ξύρισμα όλα και αφήνεις γενια
Smp/tattoo
Σύστημα και περούκα.
 

veg

Active Member
φιλε μου απολυτα κατανοητο το θεμα σου , το εχουμε περασει η το περναμε οι περισσοτεροι λιγο εως πολυ . Εγω ψυχολογικα το αντιμετωπισα ως εξης , επειδη ειμαι καποιας 'περασμενης ΄ηλικιας και μου αρχισε στα 23-24 μου . Μετα την πρωτη απογοητευση ειπα , στοπ , πες οτι εισαι απο σημερα εντελως καραφλος και ξεχασε το .Ναι να βαζεις καμια λοσιον κτλ κτλ αλλα χωνεψε το απο σημερα .Δηλαδη ενω ειχα ακομα μαλλια ειπα , 'παρτο αποφαση ' ... Το αποτελεσμα ηταν οτι σιγα σιγα το χωνεψα και οντως σε λιγο καλυτερη κατασταση , απο το χειροτερο σεναριο , ειχα καλυτερο ηθικο και ασχοληθηκα με πιο σημαντικα πραγματα . Παντα με απασχολουσε αλλα σαν απλη σκεψη ,οχι σαν πρωτη προτεραιοτητα .

Τι ειναι η φαλακρα ? Μια γενετικη προδιαθεση , ενος συγκεκριμενου pattern το οποιο εχεις απο την γεννηση απλα σου εκδηλωνεται οταν ενηλικιωθεις αναλογα στον καθενα διαφερει το ποτε . Ειναι το ιδιο με το αν καθοσουν να 'σκας ΄οταν ησουν 8 χρονων και σου ελεγαν οτι θα γινεις 1.70 , ενω θα ηθελες 1,90 . Δεν θα το χωνευες ? Ετσι και αυτο .

Αν κοιταξεις γυρω σου κοιτα ποσοι νεοι , δεν εχουν μαλλια . Δεν ειναι κατι το αποκοσμο η το μη φυσιολογικο . Ειναι ενα ποσοστο , οπως ενα ποσοστο ειναι ξανθοι , μελαχροινοι , γαλανοματηδες , μαυροματηδες κ.ο.κ .

Τι μπορεις να κανεις

1. καταρχην να δεις αν μπορεις να κανεις καποιες θεραπειες -μεταμοσχευση . Υπαρχουν λυσεις . Και εξελισονται ,αλλιως ηταν οι ΜΜ την δεκαετια του 80 , αλλιως σημερα . Και αλλιως μπορει να ειναι σε 5 χρονια .
2. κουρεψου κοντα αυτο βοηθα στο να μην σε απασχολουν τα μαλλια . Και η αραιωση γινεται και πιο αορατη . Αν συνεχως πιανεις τα μαλλια σου και μετρα ποσες τριχες φευγουν μπαινεις σε ενα ατερμονο παιχνιδι . Το αγχος και η ψυχολογια βοηθα στην τριχοπτωση , σε υγιειες τριχες που θα επανελθουν (οχι αυτες της ΑΑ ) εσυ ομως δεν μπορεις να ξεχωρισεις τις μεν απο τις δε.

3. βελτιωσου σε αλλους τομεις ,π.χ γυμναση ,χομπυ κτλ . ,,μερος της εικονας ειναι και αυτα πολλες φορες .

Περουκα πιστευω οτι εχει μια δεσμευση και μια εννοια που δεν αξιζει τον κοπο και επι πλεον πιστευω τις περισσοτερες φορες ειναι 'ορατο ' .

Τελος σχετικα με το αλλο φυλο , το εχω γραψει παλι , καμια πλην εξαιρεσεων ,γυναικα με μια σχετικη ωριμοτητα , δεν ελκεται απο το μαλλι του αντρα , αλλα απο τα αρενωπα χαρακτηριστικα του , απο τα χαρακτηριστικα που διαφερουν απο τα γυναικεια δικα της (γιαυτο και υπαρχει ελξη ). Εμεις ελκυομαστε απο γυναικα 'νταλικιερη ' ? οχι γιατι θυμιζει' κατι απο εμας '. . Ενας αντρας με προσωπικοτητα ,με καλη σωματικη κατασταση και αυτοπεποιθηση ειτε εχει ειτε δεν εχει μαλλια το ιδιο γκελ θα κανει σε καποια γυναικα . Οποτε για το αλλο φυλο δεν ειναι θεμα σε πολυ μεγαλο ποσοστο . Αν καποιες θελουν τον David Coverdale , ας μεινουν με αυτον .
 

nick90

Well-Known Member
Άσχετα με τα μαλλιά γενικά φαίνεται ότι έχεις ψυχολογικό θέμα φίλε. Πρέπει νομίζω να σε δει πρωτίστως κάποιος ψυχολόγος ή ψυχίατρος να σε βοηθήσει ίσως με κάποια ειδική αγωγή. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έτσι έχουν οπότε θα πρέπει να το αποδεχτείς οτι έχεις θέμα και οτι θα πρέπει να δράσεις και όχι να μείνεις άπραγος. Δεν είσαι ο μοναδικός που πάσχει από ΑΓΑ και σίγουρα δεν κοιτάνε τόσο πολύ τα μαλλιά ο κόσμος όσο νομίζεις. Οπότε το να το σκέφτεσαι συνεχώς χωρίς να κάνεις κάτι δεν οδηγεί πουθενα παρά μόνο σε ρίχνει ψυχολογικά. Οπότε είτε θα πρέπει να τα ξυρίσεις, και να κάνεις ενα SMP. Είτε να πάρεις αγωγή (φιναστερίδη) και να ξεκινήσεις να κάνεις κάποια μεταμόσχευση για το μπροστινό κομμάτι που σε τρώει να φτιάξει και η ψυχολογία σου. Οπότε πήγαινε για consultation σε διάφορες κλινικές και πάρε γνώμες και από εκεί και πέρα αποφασίζεις πως προχωράς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Εγώ θα έλεγα αν θέλει και ο φίλος να ανεβάσει κάποιες φωτό να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει για να ξέρουμε πόσο είναι αυτό το πρόβλημα καταρχήν..αν έχει βάλει κάπου φωτός ζητώ συγνώμη και ας μου δείξει κάποιος που είναι
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε Χρήστο απο την κατάθεση ψυχής που έκανες, συμπεραίνω (χωρίς να είμαι ειδικός) οτι βιώνεις τα 5 στάδια του πένθους σχεδόν ταυτόχρονα (Άρνηση, Θυμός, Διαπραγμάτευση, Κατάθλιψη, Αποδοχή) πατώντας λιγότερο στο στάδιο της αποδοχής. Πιθανόν να νομίζεις οτι είσαι μόνος (στο δικό σου λούκι) αλλά αυτά τα στάδια που προκύπτουν απο την απώλεια , είναι γνώριμα σχεδόν σε κάθε άνθρωπο, με την διαφορά οτι καθείς το διαχειρίζεται διαφορετικά αλλά μέσα μας όλοι απο κάτι πονάμε.
Η κατάσταση που ζούμε στην covid πλέον εποχή, με τις συνεχόμενες απαγορεύσεις και φερέφωνα πάνω απο το κεφάλι μας, δεν αποτελεί σύμμαχο στην ψυχική μας ηρεμία, αντίθετα γιγαντώνει κάθε προβλημά μας, μιας και ο εγκλεισμός εντείνει την προσηλωσή μας σε κάθε μας ατέλεια. Ο άνθρωπος ως κοινωνικό ον, βρίσκει πανάκεια στους προβληματισμούς του μέσα απο τις διαπροσωπικές σχέσεις , που τόσο μας έχουν απαγορεύσει.
Αν και περιγράφεις γλαφυρά και την κατάσταση με το γυναικείο φύλο, θα σου πρότεινα την επόμενη φορά που θα βγείς, να παρατηρήσεις τα ζευγάρια. Θα σου προκαλέσει έκπληξη οτι τα περισσότερα είναι αταίριαστα μεταξύ τους, πάραυτα κυκλοφορούν χέρι χέρι (ίσως ευτυχισμένα). Κοινώς οι επιλογές είναι πάμπολες και η φύση έχει προνοήσει για κάθε είδους σύμπραξη, οπότε μην χαλιέσαι. (Να ήξερες μόνο τι ανασφάλειες έχουν οι γυναίκες, θα έκλαιγες απο τα γέλια).
Το μαλλί αποτελεί μέρος και όχι το σύνολο των πραγμάτων που απαρτίζουν το φαίνεσθαι προς τους άλλους. Προσεγμένο σώμα, όμορφο ντύσιμο, στυλ, οξυδέρκεια, χιούμορ, μόρφωση, οικονομική κατάσταση και χίλια δυο ακόμα αποτελούν συνιστώσες του πως αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας και ως πως μας αποδέχονται οι άλλοι. Οπότε θεωρώ οτι μια καλή αρχή είναι, να παραμερίζουμε το θα απο τις προτάσεις μας, ώστε τα θέλω να γίνονται πράξη (π.χ Άρχισα γυμναστήριο και όχι θα αρχίσω γυμναστήριο).
Αυτά που σου γράφω, δεν είναι για να σε βοηθήσω, είναι απλή υπενθύμιση πραγμάτων που σίγουρα ξέρεις, αλλά έχεις κλειδώσει στην φάση σου και τα έχεις παραγκωνίσει. Άλλωστε ο μόνος που μπορεί πραγματικά να βοηθήσει εσένα δεν είναι άλλος πρωταρχικά απο τον εαυτό σου.
Υ.Γ Γράφοντας στο φόρουμ είσαι στο σωστό μέρος( αποδοχή και διαχείριση), που άτομα με μικρότερο ή μεγαλύτερο θέμα με την Α.Α, κατανοούν και θα σε βοηθήσουν.
Καλό θα ήταν να ανεβάσεις φωτογραφίες, γιατί έτσι θα πάρεις πολύτιμες συμβουλές, που θα σε γλυτώσουν απο πολλές σκοτούρες.
 

Panos1995

Member
Διαβάζω με πολύ προσοχή ρε παιδιά αυτά που γράφετε.Αντιλαμβανομαι ότι από ένα σημείο και μετά είμαι υπερβολικός αλλά έτσι νιώθω.Σημερα είχα και ένα περιστατικό που με έριξε πολύ την ψυχολογία.Ενας άντρας γνωστός γύρω στα 60 με το που με είδε με κοίταξε στο κεφάλι και μου λέει επί λέξη γελώντας "Ρε εσύ πέρασες και εμένα ".Και το ειπε 3 φορές.Εννοουσε την αραίωση.Εκεινη την στιγμή μου μαύρισε την καρδιά.Που να ήξερε πόσο με πειράζει..Και μετά ένας άλλος λέει κάνοντας πλάκα "Μάλλον φταίνε τα σαμπουάν που βάζετε".Αν στο υπενθυμίζουν κιόλας ειναι ακόμα χειρότερα.Το θέμα είναι επισης ότι και το ξυρισμενο δεν μου πάει καθόλου.Και άλλο ένα buzz cut με πολλές μικρές τρίχες που σκουραίνουν όλο το κεφάλι και άλλο το γυαλί.Νομιζω ότι όλοι το έχουμε σκεφτεί αυτό.Προς το παρόν σκέφτομαι να καταφύγω στην λυση του τοπικ για λόγους ψυχολογίας και να κάνω μια έρευνα για μεταμόσχευση.Προσωπικα δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις από μια μεταμόσχευση.Αυτο που θέλω είναι μια χειρλαιν που να μαμαει και δέρνει και όσο δυνατόν καλύτερη πύκνωση Α ζώνης και Β.Εκει έχω πρόβλημα.Στο μέλλον αν μου φύγει και η τρίτη ζωνη και η κορυφή δεν θα με ενδιαφέρει και τόσο γιατί εκεί δεν είναι η βιτρίνα.Το θέμα είναι πως να το παλέψω στο παρόν και να αισθανθώ καλύτερα.Για αυτό σκέφτομαι και το τοπικ και μια κοντινή μεταμόσχευση.Νομιζω πως αν κάνω μια σωστή μεταμόσχευση και φτιάξει όλη η μπροστά ζώνη θα είναι σαν να πήρα 10 χρόνια ζωής.Απο την άλλη με προβληματίζει το γεγονός ότι πρέπει να ξυρισω το κεφάλι σε μια μεταμόσχευση καθώς επειδή δουλεύω δεν θέλω να περιφέρομαι όλο στην δουλειά αλλά και γενικά με ένα καπέλο και να με ρωτάνε όλοι τι και πως κοιτώντας το ξυρισμένο μου κεφάλι όταν μου λένε βγάλε το καπέλο να δω.Επισης δεν θέλω τόσο να κάνω Στριπ γιατι ανέκαθεν θέλω να κουρευομαι κοντά.Αλλα αν μου πουν να κάνω θα κάνω αρκει να πετύχει.Προσωπικα με ενδιαφέρει ελάχιστα αν γεμίσω με μαλλιά πάνω και φαίνονται οι ουλες.Ας γεμίσω μαλλιά πάνω και ας φαίνονται.Ισα ίσα οι γυναίκες ανάβουν σεξουαλικά όταν βλέπουν έναν άντρα με ουλές γιατί τις βγάζει ότι είσαι σκληραγωγημένος,ότι είσαι μάτσο κάπως ,ότι είναι σημάδια από "μάχες" του.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε σε αυτό.Επισης όσον αφορά την Fue προτιμώ να κάνω και μια υπερβολή στα μοσχεύματα και ας φαίνονται λευκά σημάδια.Νομιζω ότι αν γεμίσεις μαλλιά δεν θα σε ενδιαφέρουν αυτά μετά.Δεν ξέρω αν έχετε σκεφτεί κιόλας ότι ένα Καλό overhesting παρόλο που αφήνει μια αραιωμένη εικονα αν υιοθετησεις ένα ξυρισμενο λουκ πίσω και πλάι θα φαίνεται μια ομοιόμορφη αραίωση.Αλλα ρε παιδιά μεταξύ μας τώρα ποιος μαμαει την αραιωμένη δοτρια αν είμαστε βούρτσα πάνω;Το πολύ πολύ τα ξυρίζεις συνέχεια τα πλαϊνά και τα πίσω και φαίνεται μια εικόνα αραιωμένη αλλά συμπαθητική.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτά που λέω.Διαβαζω εδώ συνέχεια εδώ και βλέπω ανησυχία για ουλές και white dotsκαι και σκέφτομαι μακάρι πάνω να ήμουνα Μπέζος και ας είχα 3 ουλές πίσω.Στα τέτοια μου.Εχω δει ανθρώπους με ουλές πίσω για διάφορους λόγους και βουρτσα πανω και τους ζηλεύω.Οι ουλές αν είσαι Μπέζος πάνω με μια ωραία χειρλαιν νομίζω ότι περνάνε απαρατήρητες.Και είμαι σίγουρος ότι όλοι σας προτιμάτε να σας λένε όταν μιλάνε για εσάς σαν αυτός με τις ουλες παρά αυτός ο καραφλας.Δεν μπορουμε να τα θέλουμε όλα ρε παιδιά.Σιγουρα το να μην φαίνεται τίποτα είναι το ιδανικό αλλά Μεταμοσχευση κάνουμε.Αυτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ θα έλεγα αν θέλει και ο φίλος να ανεβάσει κάποιες φωτό να δούμε τι πρόβλημα υπάρχει για να ξέρουμε πόσο είναι αυτό το πρόβλημα καταρχήν..αν έχει βάλει κάπου φωτός ζητώ συγνώμη και ας μου δείξει κάποιος που είναι


Πες και αποψη σου μετα αερατε.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Δεν με ενδιαφέρει τόσο για τις γκομενες.
Φοβαμαι την αντίδραση μιας κοπέλας όταν θα βγούμε ραντεβού.Φοβαμαι την απόρριψη εξ αιτίας της κολοαραιωσης.Με σκοτώνει αν με απορρίψει εξ αιτίας των μαλλιών.Παιδια οι νεαρές κοπέλες στην σημερινή εποχή είναι πολύ σκληρές.Δεν καταλαβαίνουν τι περνάμε εμείς με ΑΑ.Ολα είναι εμφάνιση για τις περισσότερες.
Φάσκεις και αντιφάσκεις. Μη λες ψέματα στον εαυτό σου. Όλοι λέμε ότι μας ενδιαφέρει πρώτα ν' αρέσουμε στον εαυτό μας και ότι δεν το κάνουμε για τις γκόμενες αλλά ξέρουμε ότι είναι ψέμα. Αν είχες τώρα ένα 9αράκι για γκόμενα δε νομίζω να έκλαιγες μόνος σου για τις τρίχες σου. Θα σ' ενοχλούσε πολύ πολύ λιγότερο.
Φίλε Χρήστο, πιστεύω αυτή την απελπισία που έβγαλες σε αυτό το νήμα την εχουμε νιώσει όλοι σε αυτό το φόρουμ κάποια στιγμή ή περίοδο στη ζωή μας. Αλλά επειδή τυχαίνει αυτή την περίοδο να μη με απασχολεί τόσο το θέμα μαλλιών, έχω άλλα προβλήματα που με απασχολούν περισσότερο, ήθελα να σου πω πως διαβάζοντας αυτά που γράφεις τωρα με καθαρό μυαλό μου φάνηκες απίστευτα pathetic και beta male. Και έχω υπάρξει και εγώ έτσι. Στο λέω για να σε ταρακουνήσω, δεν το παίζω ανώτερος από σένα, απλά τυχαίνει αυτή τη χρονική στιγμή εγω να είμαι πολύ πιο ψύχραιμος και σου λέω πώς μου φαίνεσαι εσύ τώρα. Ίσως και να έχουμε ''κέρδισει'' την κοροιδία της κοινωνίας προς εμάς τους καραφλούς, γιατί η ΑΑ εμφανίζει την αδυναμία των χαρακτήρων μας. Κάποιοι καράφλες είναι μάγκες και τα ξυρίζουν και ζουν τη ζωή τους (δεν είμαι από αυτούς, εγω θα κάνω μεταμόσχευση).
Ήμουν πρόσφατα σ' ένα γάμο, κι ένας εκ των καλεσμένων και γνωστός μου 35άρης norwood 5 με 6, καραφλός δηλαδή, χωρίς να τα έχει καν ξυρισμένα, είχε φέρει μαζί του τη νέα του σύντροφο. Θα σου πω ότι ήταν η δεύτερη πιο πολυσυζητημένη γυναίκα στο γάμο μετά τη νύφη. Ο καράφλας, ναι μεν δεν είναι άσχημος στο πρόσωπο αλλά ούτε είναι λεφτάς, ούτε η δουλεία του έχει κάποιο κοινωνικό κύρος. Πώς λοιπόν αυτός ο average τύπος, και παράλληλα χτυπημένος όπως εμείς από τη μοίρα με το norwood 5,5 έριξε τέτοια γκόμενα; Μάλλον κάτι άλλο παίζει.
 

tasos33

Well-Known Member
Διαβάζω με πολύ προσοχή ρε παιδιά αυτά που γράφετε.Αντιλαμβανομαι ότι από ένα σημείο και μετά είμαι υπερβολικός αλλά έτσι νιώθω.Σημερα είχα και ένα περιστατικό που με έριξε πολύ την ψυχολογία.Ενας άντρας γνωστός γύρω στα 60 με το που με είδε με κοίταξε στο κεφάλι και μου λέει επί λέξη γελώντας "Ρε εσύ πέρασες και εμένα ".Και το ειπε 3 φορές.Εννοουσε την αραίωση.Εκεινη την στιγμή μου μαύρισε την καρδιά.Που να ήξερε πόσο με πειράζει..Και μετά ένας άλλος λέει κάνοντας πλάκα "Μάλλον φταίνε τα σαμπουάν που βάζετε".Αν στο υπενθυμίζουν κιόλας ειναι ακόμα χειρότερα.Το θέμα είναι επισης ότι και το ξυρισμενο δεν μου πάει καθόλου.Και άλλο ένα buzz cut με πολλές μικρές τρίχες που σκουραίνουν όλο το κεφάλι και άλλο το γυαλί.Νομιζω ότι όλοι το έχουμε σκεφτεί αυτό.Προς το παρόν σκέφτομαι να καταφύγω στην λυση του τοπικ για λόγους ψυχολογίας και να κάνω μια έρευνα για μεταμόσχευση.Προσωπικα δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις από μια μεταμόσχευση.Αυτο που θέλω είναι μια χειρλαιν που να μαμαει και δέρνει και όσο δυνατόν καλύτερη πύκνωση Α ζώνης και Β.Εκει έχω πρόβλημα.Στο μέλλον αν μου φύγει και η τρίτη ζωνη και η κορυφή δεν θα με ενδιαφέρει και τόσο γιατί εκεί δεν είναι η βιτρίνα.Το θέμα είναι πως να το παλέψω στο παρόν και να αισθανθώ καλύτερα.Για αυτό σκέφτομαι και το τοπικ και μια κοντινή μεταμόσχευση.Νομιζω πως αν κάνω μια σωστή μεταμόσχευση και φτιάξει όλη η μπροστά ζώνη θα είναι σαν να πήρα 10 χρόνια ζωής.Απο την άλλη με προβληματίζει το γεγονός ότι πρέπει να ξυρισω το κεφάλι σε μια μεταμόσχευση καθώς επειδή δουλεύω δεν θέλω να περιφέρομαι όλο στην δουλειά αλλά και γενικά με ένα καπέλο και να με ρωτάνε όλοι τι και πως κοιτώντας το ξυρισμένο μου κεφάλι όταν μου λένε βγάλε το καπέλο να δω.Επισης δεν θέλω τόσο να κάνω Στριπ γιατι ανέκαθεν θέλω να κουρευομαι κοντά.Αλλα αν μου πουν να κάνω θα κάνω αρκει να πετύχει.Προσωπικα με ενδιαφέρει ελάχιστα αν γεμίσω με μαλλιά πάνω και φαίνονται οι ουλες.Ας γεμίσω μαλλιά πάνω και ας φαίνονται.Ισα ίσα οι γυναίκες ανάβουν σεξουαλικά όταν βλέπουν έναν άντρα με ουλές γιατί τις βγάζει ότι είσαι σκληραγωγημένος,ότι είσαι μάτσο κάπως ,ότι είναι σημάδια από "μάχες" του.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε σε αυτό.Επισης όσον αφορά την Fue προτιμώ να κάνω και μια υπερβολή στα μοσχεύματα και ας φαίνονται λευκά σημάδια.Νομιζω ότι αν γεμίσεις μαλλιά δεν θα σε ενδιαφέρουν αυτά μετά.Δεν ξέρω αν έχετε σκεφτεί κιόλας ότι ένα Καλό overhesting παρόλο που αφήνει μια αραιωμένη εικονα αν υιοθετησεις ένα ξυρισμενο λουκ πίσω και πλάι θα φαίνεται μια ομοιόμορφη αραίωση.Αλλα ρε παιδιά μεταξύ μας τώρα ποιος μαμαει την αραιωμένη δοτρια αν είμαστε βούρτσα πάνω;Το πολύ πολύ τα ξυρίζεις συνέχεια τα πλαϊνά και τα πίσω και φαίνεται μια εικόνα αραιωμένη αλλά συμπαθητική.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτά που λέω.Διαβαζω εδώ συνέχεια εδώ και βλέπω ανησυχία για ουλές και white dotsκαι και σκέφτομαι μακάρι πάνω να ήμουνα Μπέζος και ας είχα 3 ουλές πίσω.Στα τέτοια μου.Εχω δει ανθρώπους με ουλές πίσω για διάφορους λόγους και βουρτσα πανω και τους ζηλεύω.Οι ουλές αν είσαι Μπέζος πάνω με μια ωραία χειρλαιν νομίζω ότι περνάνε απαρατήρητες.Και είμαι σίγουρος ότι όλοι σας προτιμάτε να σας λένε όταν μιλάνε για εσάς σαν αυτός με τις ουλες παρά αυτός ο καραφλας.Δεν μπορουμε να τα θέλουμε όλα ρε παιδιά.Σιγουρα το να μην φαίνεται τίποτα είναι το ιδανικό αλλά Μεταμοσχευση κάνουμε.Αυτα
Από libido πως είσαι?
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Από libido πως είσαι?
[/QUOTE]

Με την ψυχολογία που τον βλέπω να έχει θα μπαίνει στα γνωστά σάιτ να δει κάνα step sister και θα καταλήγει να προβληματίζεται για το πυκνό μαλλί του πρωταγωνιστή.
 

oreo

Well-Known Member
Ήμουν πρόσφατα σ' ένα γάμο, κι ένας εκ των καλεσμένων και γνωστός μου 35άρης norwood 5 με 6, καραφλός δηλαδή, χωρίς να τα έχει καν ξυρισμένα, είχε φέρει μαζί του τη νέα του σύντροφο. Θα σου πω ότι ήταν η δεύτερη πιο πολυσυζητημένη γυναίκα στο γάμο μετά τη νύφη. Ο καράφλας, ναι μεν δεν είναι άσχημος στο πρόσωπο αλλά ούτε είναι λεφτάς, ούτε η δουλεία του έχει κάποιο κοινωνικό κύρος. Πώς λοιπόν αυτός ο average τύπος, και παράλληλα χτυπημένος όπως εμείς από τη μοίρα με το norwood 5,5 έριξε τέτοια γκόμενα; Μάλλον κάτι άλλο παίζει.
Εδώ μάλλον πρέπει να δούμε, τι ψυχολογικά έχει η γυναίκα :p
 
Μπλουζα