Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Kostas97

Well-Known Member
Ε τις τελευταίες μέρες χαλάρωσε η φάση αλλά κυρίως λόγω του ότι ψυχολογικά είμαι αλλού και κουράζομαι φουλ δουλειά. Κατά τα άλλα ήρεμα πράγματα απλά παρατηρώ μία περίεργη οσμή στα ούρα το τελευταίο πενθήμερο, δεν ανησυχώ όμως. Ίσως επειδή είναι καλοκαίρι ΄΄καθαριζουν'' τα νεφρά συν ότι πίνω μαξ 300 ml νερό ημερησίως καθώς ξεχνιέμαι οπότε πιθανό να μη φταίει το χάπι. Βέβαια και να φταίει δε πειράζει, θα το συνηθίσω :)
Πιες νερό, ειναι από αυτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Ε τις τελευταίες μέρες χαλάρωσε η φάση αλλά κυρίως λόγω του ότι ψυχολογικά είμαι αλλού και κουράζομαι φουλ δουλειά. Κατά τα άλλα ήρεμα πράγματα απλά παρατηρώ μία περίεργη οσμή στα ούρα το τελευταίο πενθήμερο, δεν ανησυχώ όμως. Ίσως επειδή είναι καλοκαίρι ΄΄καθαριζουν'' τα νεφρά συν ότι πίνω μαξ 300 ml νερό ημερησίως καθώς ξεχνιέμαι οπότε πιθανό να μη φταίει το χάπι. Βέβαια και να φταίει δε πειράζει, θα το συνηθίσω :)
300 ml είναι ένα ποτήρι νερό και κάτι;μήπως 4 lt;
 
Τελευταία επεξεργασία:

witcher

Well-Known Member
.

Να μη συνεχίσω νσ τη παίρνω σε μορφή χαπιού αδερφέ
Εγώ δεν καταλαβαίνω το άγχος σου αν θα στην κόψει κάποιος γιατρός την συγκεκριμένη θεραπεία. Εσύ ανεξάρτητα από τι θα προτείνει κάποιος, θα κάνεις αυτό που είναι σωστό, δηλαδή να συνεχίσεις κανονικά αυτή την θεραπεία που είναι εγκεκριμένη και ασφαλής ώστε να είσαι ήσυχος, ότι κάνεις αυτό που πρέπει χωρίς πειράματα.
 

Gianney

Well-Known Member
Εγώ δεν καταλαβαίνω το άγχος σου αν θα στην κόψει κάποιος γιατρός την συγκεκριμένη θεραπεία. Εσύ ανεξάρτητα από τι θα προτείνει κάποιος, θα κάνεις αυτό που είναι σωστό, δηλαδή να συνεχίσεις κανονικά αυτή την θεραπεία που είναι εγκεκριμένη και ασφαλής ώστε να είσαι ήσυχος, ότι κάνεις αυτό που πρέπει χωρίς πειράματα.
Ο γιατρός νομίζω θα παίξει με αναλογίες μάλλον,αφού θεραπείες άλλες δεν υπάρχουν
 

witcher

Well-Known Member
Ο γιατρός νομίζω θα παίξει με αναλογίες μάλλον,αφού θεραπείες άλλες δεν υπάρχουν
εγώ είμαι υπέρ της προτεινόμενης δοσολογίας, δηλαδή 1 mg καθημερινά, ώστε να είσαι σίγουρος ότι κάνεις το σωστό.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι καταλαβαίνω περίμενε να δεις, μπορεί να σου προ

300 ml είναι ένα ποτήρι νερό και κάτι;μήπως 4 lt;
Λίγο λιγότερο από ένα μισολιτρο μπουκαλάκι φαντάσου φίλε. Έχω θέμα με το νερό. Πίνω όλη μέρα 3 λίτρα τσάι λιπτον χωρίς ζάχαρη (ΕΠΟΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ) και λιγάκι νερό αν το θυμηθώ.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ δεν καταλαβαίνω το άγχος σου αν θα στην κόψει κάποιος γιατρός την συγκεκριμένη θεραπεία. Εσύ ανεξάρτητα από τι θα προτείνει κάποιος, θα κάνεις αυτό που είναι σωστό, δηλαδή να συνεχίσεις κανονικά αυτή την θεραπεία που είναι εγκεκριμένη και ασφαλής ώστε να είσαι ήσυχος, ότι κάνεις αυτό που πρέπει χωρίς πειράματα.
[/QUOTE
Δε διαφωνώ αδερφέ απλά εμένα το άγχος μου βρίσκεται στο πως ακριβώς θα μου πει ο γιατρός να παίρνω τη φινα. Εύχομαι να μου πει να τη συνεχίσω σε χάπι γιατί αν μου πει να την παίρνω σε αφρό δυστυχώς δε θα το κάνω και δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό που είπα από πάνω αλλά και με το ότι έχω κουραστεί άπειρα να κάνω το κεφάλι μου χημείο. Να βάζω μινοξιδιλες, αφρούς, λοσιον, κοκτειλ, βιταμίνες και πάει λεγοντας. Να έχω ενα μαλλί κολλημένο στο δέρμα απο τις ουσίες που έχουν κάτσει στην επιφάνεια και να πρέπει ανά 12 να του κάνω ενα νεράκι. Το έχω σιχαθει αυτό το πράγμα. 1 φορα τη μέρα μινοξιδιλη μπόλικους ψεκασμούς και είμαστε καλά. Το ιδανικό θα ήταν να μου έδινε δικό του διάλυμα μινοξ λίγο μπουσταρισμενο και να συνέχιζα φινα. Το θεωρώ λειτουργικό και απόλυτα συμβατό με τη καθημερινότητα μου. Βέβαια όλα αυτά που λέω μπορούν να ερμηνευτουν από κάποιον και ως περιττά καθώς δεν πας στον γιατρό εσυ για να του πεις τι να σου δώσει. Απλά θα προσπαθήσω να του εξηγήσω ακριβώς τη φάση μου και ότι είμαι άτομο που όλο αυτό το χαστούκι το τρώω χρόνια οπότε δεν υπάρχει και λόγος για επιπλέον πειράματα. Μεσα από τις δεκάδες θεραπείες που έχω κάνει γνωρίζω το τρόπο με τον οποίο το μαλλί μου δείχνει πιο υγιές οπότε θα ήθελα να δω αν θα υπάρξει χρυσή τομή σε κάτι που θα ναι και πολύ αποδοτικό για μένα αλλά και συμβατό με τα θέλω μου αλλά και τις προτάσεις του γιατρού .
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ο γιατρός νομίζω θα παίξει με αναλογίες μάλλον,αφού θεραπείες άλλες δεν υπάρχουν
Να σου πω την αλήθεια επειδή διάβασα πως ο γιατρός δεν διστάζει να χορηγήσει και μινοξ σε χάπι αν κρίνει πως μπορεί να προσφέρει σκέφτομαι να το φέρω στη κουβέντα. Με 2 χαπάκια φινα και μινοξ μου εξοικονομεί 30 λεπτά από κάθε βραδυ που πρέπει να ψεκάζω το κεφάλι μου. Αν βάλω κάτω ποσα μισάωρα έχω κάψει για τη μινοξ πρέπει να είναι κοντά στις 2-3 βδομάδες συνολικού χρόνου που απλά βάζω το φάρμακο στο κεφάλι. Επίσης κάτι άσχετο αδερφέ, εσύ προσωπικά σε τι φάση βρίσκεσαι με το μαλλί σου; Κάνεις θεραπείες η έχεις προβεί σε ΜΜ; Η δεν έχεις κάποιο θέμα και απλα σαρεσει να ασχολείσαι; Έχουμε μιλήσει τόσες φορές και δε σε έχω ρωτήσει.
 

Gianney

Well-Known Member
Να σου πω την αλήθεια επειδή διάβασα πως ο γιατρός δεν διστάζει να χορηγήσει και μινοξ σε χάπι αν κρίνει πως μπορεί να προσφέρει σκέφτομαι να το φέρω στη κουβέντα. Με 2 χαπάκια φινα και μινοξ μου εξοικονομεί 30 λεπτά από κάθε βραδυ που πρέπει να ψεκάζω το κεφάλι μου. Αν βάλω κάτω ποσα μισάωρα έχω κάψει για τη μινοξ πρέπει να είναι κοντά στις 2-3 βδομάδες συνολικού χρόνου που απλά βάζω το φάρμακο στο κεφάλι. Επίσης κάτι άσχετο αδερφέ, εσύ προσωπικά σε τι φάση βρίσκεσαι με το μαλλί σου; Κάνεις θεραπείες η έχεις προβεί σε ΜΜ; Η δεν έχεις κάποιο θέμα και απλα σαρεσει να ασχολείσαι; Έχουμε μιλήσει τόσες φορές και δε σε έχω ρωτήσει.
Εγώ την παλεύω με μινοξ αρχικά αλλά οι κροταφοι και η χερλαιν είναι αρκετά χαλια και όπως ξες εκεί δεν δέχεται εύκολα βελτίωσης οπότε μετά από κάποιο διάστημα μμ μπροστά.
 

IoannisG

Active Member
Να σου πω την αλήθεια επειδή διάβασα πως ο γιατρός δεν διστάζει να χορηγήσει και μινοξ σε χάπι αν κρίνει πως μπορεί να προσφέρει σκέφτομαι να το φέρω στη κουβέντα. Με 2 χαπάκια φινα και μινοξ μου εξοικονομεί 30 λεπτά από κάθε βραδυ που πρέπει να ψεκάζω το κεφάλι μου. Αν βάλω κάτω ποσα μισάωρα έχω κάψει για τη μινοξ πρέπει να είναι κοντά στις 2-3 βδομάδες συνολικού χρόνου που απλά βάζω το φάρμακο στο κεφάλι. Επίσης κάτι άσχετο αδερφέ, εσύ προσωπικά σε τι φάση βρίσκεσαι με το μαλλί σου; Κάνεις θεραπείες η έχεις προβεί σε ΜΜ; Η δεν έχεις κάποιο θέμα και απλα σαρεσει να ασχολείσαι; Έχουμε μιλήσει τόσες φορές και δε σε έχω ρωτήσει.
Μισή ώρα; Οντως;
 

Gianney

Well-Known Member
@Legwg James αύριο είναι η μέρα σου φίλε, περιμένουμε νέα από τον γιατρό.Περιτο να πω ότι ο γιατρός έβλεπε και τα σχόλια σου εδώ και ήδη πάνω κάτω σε ξέρει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Προσωπικά έτσι το κάνω αδερφέ. Κάνω χωριστρες και αφήνω να απορροφήσει το φάρμακο το δέρμα και μετά χτενίζομαι γιατί αν χτενιστω όσο το υγρό είναι ακόμα στην επιφάνεια του κεφαλιού πηγαίνει στο μαλλί. Ετσι το παίρνεις ΚΑΙ από το δέρμα χωρίς να κάνει δουλειά και το πας στο μαλλί και στο λαδωνει και γίνεται ενα αποτέλεσμα μούρλια τι να σου λέω...
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
@Legwg James αύριο είναι η μέρα σου φίλε, περιμένουμε νέα από τον γιατρό.Περιτο να πω ότι ο γιατρός έβλεπε και τα σχόλια σου εδώ και ήδη πάνω κάτω σε ξέρει.
Εννοείται Γιάννη μου θα τα πω ολα χαρτί και καλαμάρι στο νήμα μου. Επίσης σαφώς και να τα έχει δει ο κύριος Αναστασακης χαρά μου κι ολας, δεν έχω να κρύψω κάτι. Ισα ίσα τόνισα πολλάκις πως η επιλογή μου να πάω σε αυτόν έχει να κάνει καθαρά με το ότι τον έχω σε άπειρη εκτίμηση. Τόσο καιρό μάλιστα ακολουθούσα συμβουλές του από βίντεο στο YouTube που ήταν αντίθετες με όσα μου έλεγαν οι δερματολογοι που πήγαινα μόνο και μόνο επειδή μου έβγαζε μια σιγουριά. Τόση εκτίμηση.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ την παλεύω με μινοξ αρχικά αλλά οι κροταφοι και η χερλαιν είναι αρκετά χαλια και όπως ξες εκεί δεν δέχεται εύκολα βελτίωσης οπότε μετά από κάποιο διάστημα μμ μπροστά.
Αγορίνα εσύ πόσο είσαι;
 

IoannisG

Active Member
Προσωπικά έτσι το κάνω αδερφέ. Κάνω χωριστρες και αφήνω να απορροφήσει το φάρμακο το δέρμα και μετά χτενίζομαι γιατί αν χτενιστω όσο το υγρό είναι ακόμα στην επιφάνεια του κεφαλιού πηγαίνει στο μαλλί. Ετσι το παίρνεις ΚΑΙ από το δέρμα χωρίς να κάνει δουλειά και το πας στο μαλλί και στο λαδωνει και γίνεται ενα αποτέλεσμα μούρλια τι να σου λέω...
Έχεις ένα ποιντ.. εγώ το βάζω στο 5λεπτο.. έχω μαλλί βέβαια, κ αναγκαστικά λαδώνει, απλά, προσπαθώ να το βάζω στις ρίζες.. ίσως να μην το κάνω κ καλά, για αυτό ρώτησα..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Έχεις ένα ποιντ.. εγώ το βάζω στο 5λεπτο.. έχω μαλλί βέβαια, κ αναγκαστικά λαδώνει, απλά, προσπαθώ να το βάζω στις ρίζες.. ίσως να μην το κάνω κ καλά, για αυτό ρώτησα..
Σε καταλαβαινω φίλε και επειδή και εγώ έχω μακρύ μαλλί πάνω αν χτενιστω πριν απορροφηθεί το λαδώνει όλο και είμαι λες και έχω βγει από ελαιοτριβείο. Οσο γι αυτό που λες μην ανησυχείς καλα το κάνεις, ειδικα για όσους βάζουμε μινοξ και έχουμε μαλλιά πάνω θέλοντας και μη ορισμένοι ψεκασμοι θα σκάσουν στα μαλλιά.
 

IoannisG

Active Member
Ερωτηση.. πήγα στο φαρμακείο κ μέσω Fagron, μου έφτιαξε φίνα/μινο αφρό κ με χρέωσε 18 ευρώ τα100ml..? Δεν είναι πολύ φθηνή η τιμή αν το συγκρίνεις με το regain , 40 ευρώ τα 60ml??
 

nick90

Well-Known Member
Ερωτηση.. πήγα στο φαρμακείο κ μέσω Fagron, μου έφτιαξε φίνα/μινο αφρό κ με χρέωσε 18 ευρώ τα100ml..? Δεν είναι πολύ φθηνή η τιμή αν το συγκρίνεις με το regain , 40 ευρώ τα 60ml??
συνήθως χρεώνουν 18 ευρώ τα 50 ml του αφρού της fagron. Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος;
 
Μπλουζα