Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

MANKAR είπε:
ΩΡΑΙΟΣ kapamarou ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D το δερμα μου ομως εμενα ειναι πολυ ευαισθητο και γεμιζει ευκολα λεπακια , παιζει κανενα ρολο με το αλκοολ για τη λυπαροτητα??υπαρχει κατι αλλο εναλλακτικο??ευχαριστω 8) 8) 8) 8)
δεν προσπαθησα ποτε να πολεμησω λιπαροτητα,αλλα το οινοπνευμα την εξουδετερωνει χαλαρα.
το ακρως αντιθετο του οινοπνευματος ειναι η γλυκερινη,ειναι τοσο πυχτο ελαιο που ειναι σχεδον σε μορφη gel.
μπορεις να πειραματιστεις και να βρεις σε τι αναλογια θα εχει αποτελεσματα σε εσενα.
οταν το βρεις δεν θα εχει καμια σημασια το τι σαμπουαν χρησιμοποιεις και δεν θα εχεις ουτε σμηγμα ουτε λιπαροτητα.
οι αναλογειες διαφερουν απο τον καθενα,δυστυχως θελει πειραματα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

BLuEArMy

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Άποψη μου είναι ότι ρίχνουμε ήδη αρκετό οινόπνευμα στο κεφάλι μας με τις μινοξιδίλες και ότι άλλο τοπικό βάζει ο καθένας, για να μπορούμε να το λουζόμαστε και για τη λιπαρότητα! Και το πολύ οινόπνευμα στο δέρμα δε κάνει καλό, γιατί το λεπταίνει και επιταχύνει τη γήρανση του!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

εγω προσωπικα καπως ετσι θα το αντιμετωπιζα το προβλημα.το οινοπνευμα δεν το φοβαμαι,το χρησιμοποιω χρονια,τις κορτιζονες φοβαμαι για την λεπτυνση του δερματος
 

LOK

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Αφού καταπολεμάτε έτσι εύκολα η λιπαρότητα, γιατί δεν έχουν βγάλει τόσο καιρό ένα σαμπουάν που να την μηδενίζει...? Με όσα κι αν έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα,το καλύτερο άντεξε 5 ώρες μέχρι να ξαναλαδώσω...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

LOK είπε:
Αφού καταπολεμάτε έτσι εύκολα η λιπαρότητα, γιατί δεν έχουν βγάλει τόσο καιρό ένα σαμπουάν που να την μηδενίζει...? Με όσα κι αν έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα,το καλύτερο άντεξε 5 ώρες μέχρι να ξαναλαδώσω...
τα σαμπουαν δεν κανουν θαυματα,μενουν δεπτερολεπτα στο κεφαλι και τα ξεπλενουμε
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Λοιπον θα γραψω το τοπ 2 μου,μεχρι τωρα σε θεραπειες.

1)To καλυτερο μακραν αποτελεσμα το ειχα με αυτη την λοσιον της Fair Hair.
http://www.holisticpharmacy.gr/Detail.aspx?MainCatID=6&CatID=69&ProdID=912
Σε συνδιασμο με αυτο το σαμπουαν.
http://www.fairhair.gr/catalog/product_info.php?products_id=55&osCsid=a6e2f2fe1702c81ae82ea7b0bd182833
Δεν ξερω πως τα πανε με αλλου ειδους τριχοπτωση(διαβαζω οχι ιδιαιτερα καλα) αλλα με το προβλημα της τριχοπτωσης λογο λιπαροτητας σμηγματος τα πανε πολυ καλα.

Τα αποτελεσματα ηταν καλα για 8-10 μηνες,αλλα μετα αρχισε να μην λειτουργει τοσο καλα.Νομιζω οτι ειχα και καποιες παρενεργιες(ζαλαδα) που δεν ξερω αν οφειλονταν σε αυτο.Το σταματησα παντως.

Αυτοι οι 8-10 μηνες ηταν και η μεγαλυτερη περιοδος που ξεχασα οτι ειχα αυτο το προβλημα.Τριχοπτωση 0.
Ηταν ομως ακριβα και τα 2.Συνολο καμια 80ευρω το μηνα πρεπει να εβγαινε.

2) selsun blue.Στον στρατο για 2-3 μηνες και σε εξεταστικη για 1 μηνα ειδα τρομερα αποτελεσματα.Δεν ξερω αν ετυχε(που δεν νομιζω) αλλα και τις 2 φορες χρησιμοποιουσα αυτο το Σαμπουαν και ειχα ξεχασει και παλι οτι εχω το προβλημα της ΣΔ.
Το κακο ειναι οτι το συνηθισε το δερμα μαλλον και μετα παλι τα ιδια.
Το αξιοσημειωτο ειναι οτι σταματησε η τριχοπτωση σε περιοδους δυσκολες οπως ο στρατος και η εξεταστικη(το αγχος και οι δυσκολιες ηταν μεγαλες,παρολα αυτα ειχα εξαιρετικα αποτελεσματα για καποιους μηνες)
Τωρα παλι με αυτο λουζομαι με πολυ χειροτερα αποτελεσματα.Προσπαθω να το σταματαω για καποιον καιρο και να το ξαναδοκιμαζω,μπας και φταει αυτο,αλλα δεν...
Ισως πρεπει να το αφησω για κανα 4μηνο.Μπας και εχω καλυτερα αποτελεσματα μετα.

Τους υπολοιπους μηνες των 8 τελευταιων χρονων,θυμαμαι τον εαυτο μου να εχω παντα φαγουρα και τριχοπτωση.Οταν καταφερα για λιγους μηνες να καταπολεμισω την φαγουρα ,λιπαροτητα,καταπολεμισα και την τριχοπτωση.
 

LOK

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Kapamarou ρίξε συνταγή για λοσιόν κατά της λιπαρότητας!
 

MANKAR

Active Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

φιλε kapamarou δηλαδη οι κορτιζονουχες σταγονες κανουν κακο στο δερμα??εγω χρισιμοποιω χρονια τωρα λογω οτι εχω στο δερμα του τριχωτου πολλα προβληματα και ειναι το μονο που με βοηθα.Αν τις διακοψω ξερεις τι μπορω να χρισιμοποιησω ωστε να επανελθει το δερμα σε υγιη κατασταση??ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες!!!
 

BLuEArMy

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Kανένα κορτιζονούχο σκεύασμα δε πρέπει να χρησιμοποιείται μόνιμα.. (και πάνω από 2-3 μήνες) χωρίς μεγάλες διακοπές! Πρώτον γιατί προκαλεί προβλήματα στο δέρμα και δεύτερον γιατι σε χρόνια χρήση μπορεί να γίνει καταστολή της παραγωγής στα επινεφρίδια! Αυτά ξέρω.. αυτά λέω! :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

MANKAR είπε:
φιλε kapamarou δηλαδη οι κορτιζονουχες σταγονες κανουν κακο στο δερμα??εγω χρισιμοποιω χρονια τωρα λογω οτι εχω στο δερμα του τριχωτου πολλα προβληματα και ειναι το μονο που με βοηθα.Αν τις διακοψω ξερεις τι μπορω να χρισιμοποιησω ωστε να επανελθει το δερμα σε υγιη κατασταση??ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες!!!
οι κορτιζονες βοηθουν πολυ στο δερμα,απο ΣΔ μεχρι αλωπεκια,το προβλημα ειναι οτι το λεπτενουν ομως,που σημαινει οτι μετα την διακοπη τους δυσκολα θα μπορει να κρατησει τα μαλλια.
δοκιμασε dactarin κρεμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

LOK είπε:
Kapamarou ρίξε συνταγή για λοσιόν κατά της λιπαρότητας!
50% καθαρο οινοπνευμα και 50% αποιονισμενο νερο.
κατα της λιπαροτητας μονο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LOK

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

kapamarou είπε:
50% καθαρο οινοπνευμα και 50% αποιονισμενο νερο.
κατα της λιπαροτητας μονο

Ok,thanks...Αντε να δουμε λοιπόν... Σε 2-3 μέρες θα αρχίσω...
Υπάρχει περίπτωση να γίνουν ξανθά τα μαλλιά μου όπως με το οξυζενέ...??
 

MANKAR

Active Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

kapamarou αυτη η κρεμα ειναι σαν την κορτιζονη??εχει παρενεργειες??ποσο ειναι το κοστος της??και ποσο καιρο να την χρισιμοποιω???Ευχαριστω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

MANKAR είπε:
kapamarou αυτη η κρεμα ειναι σαν την κορτιζονη??εχει παρενεργειες??ποσο ειναι το κοστος της??και ποσο καιρο να την χρισιμοποιω???Ευχαριστω
ειναι μυκητοκτονος ουσια (miconazole),ποιο ηπια απο την fungoral,απο κοστος πολυ φθυνη.
οσο θες τα αποτελεσματα της
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

οι κορτιζονες βοηθουν πολυ στο δερμα,απο ΣΔ μεχρι αλωπεκια,
ξεχασα να αναφερω οτι κανουν θαυμαστα σε εγκαυματα του δερματος,χρησιμοποιω μια εδω και 12 χρονια μονο για ερεθισμους στο δερμα(οχι στο μαλλι)
και εγκαυματα απο φωτια η φουρνο,αν ριξεις επιτοπου κορτιζονη εκτος απο την αμεση ανακουφηση στον πονο,δεν μενει και σημαδι δια μαγειας
 

Fotisjazz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Shampoo frezyderm hair force men
Shampoo fr. drm. sebum control
lotion ygielle
lotion mometasone
lotion frezyderm sebo control
libroman or fungoral shampoo
shampoo τσουκνιδας
παιδια πια σαμπουαν και ποιες lotion απο τα παραπανω να παρω???
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Διαβαζω οτι η βιταμινη Α μειωνει την παραγωγη σμηγματος.

Μηπως θα κανει για την περιπτωση μας ενα σαμπουαν που εχει αυτη την βιταμινη?
 

Fotisjazz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

vag25 είπε:
Διαβαζω οτι η βιταμινη Α μειωνει την παραγωγη σμηγματος.

Μηπως θα κανει για την περιπτωση μας ενα σαμπουαν που εχει αυτη την βιταμινη?
Ναι αλλα η δερματολογος που ειπα παει μου ειχε πει οτι αν παρεις παραπανω βιτ α μπορει να προκαλεσει τριχοπτωση! ισχυει?? ::)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Fotisjazz είπε:
Shampoo frezyderm hair force men
Shampoo fr. drm. sebum control
lotion ygielle
lotion mometasone
lotion frezyderm sebo control
libroman or fungoral shampoo
shampoo τσουκνιδας
παιδια πια σαμπουαν και ποιες lotion απο τα παραπανω να παρω???

για σμήγμα καλό είναι να χρησιμοποιήσεις libroman 2% , για λιπαρότητα εγώ προσωπικά έχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα με τη χρήση μυλόξυδου (μέσα σε σαμπουάν ή σε ξέβγαλμα)


Fotisjazz είπε:
[quote author=vag25 link=topic=2986.msg54383#msg54383 date=1307182577]
Διαβαζω οτι η βιταμινη Α μειωνει την παραγωγη σμηγματος.

Μηπως θα κανει για την περιπτωση μας ενα σαμπουαν που εχει αυτη την βιταμινη?
Ναι αλλα η δερματολογος που ειπα παει μου ειχε πει οτι αν παρεις παραπανω βιτ α μπορει να προκαλεσει τριχοπτωση! ισχυει?? ::)
[/quote]

Γενικά για τριχόπτωση δεν ξέρω αν θα δημιουργήσει, ανδρωγενετική αλωπεκία όμως οχι.
 

Fotisjazz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Fenimore είπε:
[quote author=Fotisjazz link=topic=2986.msg54382#msg54382 date=1307182002]
Shampoo frezyderm hair force men
Shampoo fr. drm. sebum control
lotion ygielle
lotion mometasone
lotion frezyderm sebo control
libroman or fungoral shampoo
shampoo τσουκνιδας
παιδια πια σαμπουαν και ποιες lotion απο τα παραπανω να παρω???

για σμήγμα καλό είναι να χρησιμοποιήσεις libroman 2% , για λιπαρότητα εγώ προσωπικά έχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα με τη χρήση μυλόξυδου (μέσα σε σαμπουάν ή σε ξέβγαλμα)


[/quote]
To libroman 2-3 φορες /εβδομαδα? Και τις υπολοιπες ενα αλλο?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα