Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Fotisjazz

New Member
Καλησπερα! Διαβαζα αρκετες μερες θεματα του φορουμ και σημερα αποφασησα να κανω εγγραφη! Καλως σασ βρισκω λοιπον! :-* Λοιπον εγω ειμαι 22 χρονων και πριν κανενα 5μηνο αρχησα να βλεπω οτι χανω αρκετο μαλι και μαζι με αυτο να υπαρχει σμηγμα στο κεφαλι (αν ξυσω για παραδειγμα το σκαλπ θα γεμισει ασπρακια το νυχι μου)... Επισης αυτο τον καιρο φυτρονουν αδυναμες και μικρες τριχες οι οποιες πεφτουν χωρις να δυναμωσουν πολυ... Οταν ξεκινησε αυτο ηταν μια περιοδος που ειχα πολυ αγχος (αν και σε ενα θεμα διαβασα οτι ειναι μυθος αν καταλαβα καλα) και η διατροφη μου ηταν χαλια, ετρωγα πολυ λιγο και ειμαι και αρκετα αδυνατος. Το τελευταιο μηνα πηρα συμπλεγμα βιταμινης Β και βιταμινη D και A και λουζωμαι με ενα σαμπυαν της Kerastase χωρις να δω διαφορα. Α και εχω φτιαξει λιγο την διατροφη μου.. Οι τριχες που βλεπω ειναι, σχεδον καθε μερα 10-20 στο μαξιλαρι και οταν τα λουζω ανα 2 μερες παρα πολες! καθε φορα που τα πιανω και βλεπω το χερι μου εχει 10 τριχες!!! ??? Αυτην τη στιγμη δεν φενεται κατι στο κεφαλι μου (εχω κανονικα μαλια αλλα τελευταια βλεπω μια αραιωση στο πανω μερος). Απο οσα διαβασα απο εσας εχω καταληξει σε αλοη 2 φορες την μερα, για να φυγει το σμηγμα και η λιπαροτητα και λουσημο καθε μερα με frezyderm hair force η t gel και 3 φορες την εβδομαδα με fungoral shampoo 2% και καμια μασκα (τι ομως)... Λεω να αποφυγω οτι περιεχει μινοξιδιλη γιατι διαβασα οτι αν το σταματησεις χανεις το απο τελεσμα... Εχω φοβηθει και ανχωθει πολυ... λετε να μπορω να τα κρατησω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

soylios

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

καταρχιν το αγχος δεν ειναι μυθος παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην τριχωπτωση, επισης αφου δεν τρεφεσαι σωστα σιγουρα θα εχεις ελειψη βιταμηνων κανε και αιματολογικες εξετασεις για να δεις, καλα κανεις και περνεις καποιες βιταμινες εγω θα σου προτεινα να παρεις καποια πολυβιταμινη και υπαρχουν και διαφορες πολυβιταμινες που ειναι αποκλειστικα για τα μαλλια

οσο για τα σαμπουαν που λες εχεις κανει καλη επιλογη χρησοιμοποιω και εγω τα ιδια εχω πολυ λιπαρο μαλλι και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος κανουν καλο καθαρισμο της λιπαροτητας, το frezyderm hair force ομως ειναι για 3 φορες την βδομαδα και οχι για καθε μερα οπως λες και υππρχει και σειρα που ειναι απολκλειστηκα για το σμηγμα ισως να σε βοηθησει περισσοτερο http://www.frezyderm.gr/Templates/ProductInside.asp?C=Maliwn&S=98&A=479 , επισεις θα σου ποτεινα 2 φορες τη βδομαδα fungoral η παρε το Libroman το ιδιο πραμα ειναι αλλα δεν εχει SLS και τις υπολοιπες μερες σαμπουαν αλλοης οσες φορες θες , και το τ-gel για λιπαρα ειναι καλο αλλα 4 σαμπουαν το βρισκω λιγο υπερβολικο

ολα τα παραπανω μπορουν να αποτελεσουν μια πολυ απολτελεσματικη θεραπειας αν η τριχωπτωση σου οφειλετε στο σμηγμα και στην ελειψη βιταμηνων αν ομως εχεις απωλεκεια η αλλου ειδους τριχωπτωση δεν φτανουν συτα θα πρεπει να βαζεις και καποιο dht blocker , για αυτο καλυτερα να πας σε ενα δερματολογο να σου πει που ωφειλεται η τριχωπτωση σου
 

Fotisjazz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Σωστος οποτε libroman!
Πηγα σε δερματολογο και δεν μπορουσε να μου πει αν ειναι κληρονομικη η οχι...
Απο φυσικες μασκες τι να προτιμησω? Ισχυει οτι τα Dht blockers αν τα σταματησεις χανεται το αποτελεσμα? Ποιο σαμπουαν να χρησιμοποιω τελικα τις μερες που δεν θα χρησιμοποιω το libroman, το kerastase capital force (πειτε μου την γνωμη σας για αυτο το σαμπουαν), το frezyderm hair force, το frezyderm sebum control η καποιο αλλο πιο φυσικο με τσουκνιδα η κατι τετοιο? Την αλοη θα την βαζω ξεχωριστα σε τζελ (κανενα 20λεπτο πριν το ντουσ λογικα)... Ευχαριστω παιδες!!
 

soylios

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

αν και δεν ξερω πολλα απο αυτα νομιζω οτι μπορει να γινει διαγνωση αν καποιος εχει καποιας μορφης απωλεκεια συνεπως ο δερματολογος που πηγες μαλλον ηταν τρομπας πανε και σε αλλον να δεις τι θα σου πει

απο μασκες δεν εχω χρησημποιησει καμια για να σου προτεινω ισως μπορουσε να σε βοηθησει καποιο αλλο μελος στο θεμα αυτο, ναι ισχυει τα Dht blockers αμα το αρχισεις πρεπει να το χρησοιποποιεις συνεχεια μετα αλλιως αν το σταματησεις μεσα σε λιγους μηνες θα χαθουν τα αποτελεσματα

το kerastase capital force δεν το ξερω και δεν εχω αποψη, εγω σου ειπα το frezyderm hair force που χρησοιμοποιω εγω κανει πολυ καλο καθαρισμο βαιβαια αυτοι το λανσαρουν στο site τους οτι μειωνει την τριχωπτωση , δινει και τριχωφοια και Ανάπτυξη τρίχας 110 % ενταξει αυτα τα νουμερα ειναι καραγκιοζιλικια σιγουρα θα σε βοηθεισουν σε καποιο βαθμο σε αυτα που λενε αλλα μην περιμενεις να δεις τα σουπερ ντουπερ αποτελεσματα που γραφουν

επομενως εγω σου λεω 2 φορες τη βδομαδα libroman, 3 φορες frezyderm hair force και για καθημερινη χρηση-συχνα λουσιματα σαμπουαν αλλοης , αν και τωρα τελευταια εχω λουστει 5-6 φορες με ultrex για λιπαρα και κανει και αυτο καλο καθαρισμο αν θες δοκιμασε το αλλωστε το λεγανε και στις διαφιμισεις τους παλια λουσου με ulrex και θα δεις :D

παντως καλα τα σαμπουαν και η βιταμινες αλλα αν η τριχωπτωση σου οφειλετε σε απωλεκεια μην περιμενεις αποτελεσματα μονο με αυτα
 

fotisI

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Παιδια εγώ είμαι 32 αλλά έχω παρόμοια χαρακτηριστικα.
Φιλε θα ηθελα να σου κανω μια προταση, που τωρα τελευταια την δοκιμαζω και μου φενεται οτι εχει καποιο νοημα.
Προσπαθησε να κοψεις τους καφεδες για 3-4 εβδομαδες τελειως, οπως και οτιδηποτε χημικο μπορει να πινεις, οπως αναψυκτικα κα. Ακόμη κ το γαλα!!!
Δοκιμασε οταν βγαινεις εξω να πινεις μονο φυσικο χυμο(οχι δεν με λενε Μανωλη, ουτε ειμαι μαναβης,χεχεχεχεχ) Ακομα καλο θα ηταν να αποφυγεις κ το εμφυαλομενο νερο εαν μπορεις...
Ετσι το τεστ θα ειναι πιο σιγουρο.

Εγω βλεπω καποια αλλαγη, οπως του οτι εχουν λιγοστεψει η τριχες που μου βγαινουν στο χερι...Τωρα εαν ειναι απο τιποτα αλλο η ερευνα θα δειξει...
 

Fotisjazz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Για πιο λογο συνονοματε? Τι θα αλλαξει αν δεν πινω γαλα, καφεδες και αναψυκτικα? Ισια ισα που αν καψω και το γαλα δεν θα περνω πολυ πρωτεινη, που ειναι συμαντικη για την τριχα!
 

fotisI

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Bασικα ότι προιον δεν μπορεις να παραγεις μόνος σου, πολυ πιθανον να περιεχει μεσα οτι ναναι...Και αν μαθεις απο ανθρωπους που δουλευουν σε γαλακτοβιομηχανιες και αλλου θα καταλαβεις τι εννοω.
Ενας μηνα δοκιμης θα δειξει, και για μενα αξιζει τον κοπο να κανουμε ενα τσεκ...
Η θεωρια πισω απο την αποψη μου ειναι πως οτι δεν εχει φτιαχτει απο την φυση μπορει να επιρεαζει το κεφαλι μας.
Εγω παντως εχω την υποψια οτι οταν μεσα σε 3-4 μερες εχω πλακωθει στους καφεδες τοτε βλεπω πολλες τριχες το πρωι στα χερια μου
Αυτο φυσικα ειναι κ αναλογα στον ανθρωπο...
 

fotisI

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Οσο και να θελω να το δω με το τροπο σου, ναι ακομη κ οι αρχαιοι εκαναν καταχρησεις χημικων ουσιων οσο και να σου φενεται περιεργο. Μονο το κρασι να πιασεις εχει μεσα οινοπνευμα, που για καποιους 8εωρειτε καλο και φυσικο αλλα η αιθυλικη αλκοολη ειναι τοξικη για τον αν8ρωπο... Ποιος ξερει τι αλλο μπορει να χρησιμοποιουσαν. Ασε μην πιασω την αλλη θεωρια, που εχει σχεση ακομα κ με την ζαχαρη, που στα σκυλια ακομα και σε μικρη ποσοτητα μπορει να τα τυφλωσει...και κανονικα ο ανθρωπος θα επρεπε να την παιρνει απο τις τροφες...

Ασε που ο καθε οργανισμος εχει διαφορετικη αντιδραση απο αλλον.

Μηπως τελικα ειναι κατι που μας ξεφευγει, επειδη ειναι κατω απο την μυτη μας...

Τελικα οσο και να θελω να γελασω με την αποψη μου, πιστευω οτι θα ειναι βλακεια να μην εξεταστει εστω και λιγο...
 

kkathi

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Καιν όμως φιλε skeptikisti ολο και πιο πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα στις μέρες μας ενω αυτό δεν απασχολούσε τις παλιότερες γενιές.
Υπάρχει και θέμα πιο παλιό γι΄αυτό ακριβώς το ζήτημα.
Τώρα για να μη μιλάμε μονο φιλοσοφικά θα ήθελα να καταθέσω οτι μολις η κόρη μου παρουσίασε σμηγματοειδή δερματιτιδα με κάτι κιτρινες φολλιδες σε όλο της το κεφάλι, την έτρεξα σε δερματολόγο και μου εδωσε το Limbroman. Σας πληροφορώ οτι ήταν αναποτελεσματικότατο.
Μέσα στην απελπισία μου και μη ξεροντας τι άλλο να κάνω μόνη μου σκέφτηκα τη διατροφή. Ξεκινήσαμε φρεσκους χυμούς πορτοκάλι και ροδακινα και παρατήρησα οτι καθαριζαν οι φολλίδες. Και ενώ το θέμα το συζήταγα με μια φίλη μου , εκείνη μου προτείνει το σαμπουάν του βρεφους της μηνών τότε το Ninolin της Froika. Αυτό περιέχει : Capsyloyl Glycine
ω-3 λιπαρά οξέα
Εκχύλισμα βρώμης
Το δίνουν στα νεογεννητα που έχουν νινίδα. Με αυτό έφυγε οτι είχε απομείνει στο κεφάλι της.
Εγινε ο αγαπημένος μας φίλος μαζί με ένα σαμπουάν αλόης και μηλόξυδο που χρησιμοποιούμε στο ξεβγαλμα των μαλλιών μετα το λούσιμο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

H διατροφή επηρεαζει το δέρμα και η κακή κατάσταση του δέρματος οδηγεί σε απώλλεια της τρίχας. Αλυσιδωτή αντίδραση.
Τώρα για την έρευνα που λες μακάρι να υπήρχε αλλά σιγά να μην αχοληθούν σοβαρά με το θέμα. Μόνο σε μια εφημερίδα είδα φέτος άρθρο και δυστηχώς δε θυμαμαι ποια ήταν για να σε παραπέμψω ότι στο Συγγρός έχουν αυξηθεί τα περιστατικά με αλλωπεκία υπερβολικά και αυτό το απέδιδαν στο stress από την οικονομική κρίση.
 

kkathi

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Ζητάς να απάντησω κάτι που δεν εχει απαντήσει η ίδια η επιστήμη.
Η προσωπική μου θεση πάντως είναι οτι το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό.
Πιστεύω οτι συνεπιδρούν παράγοντες. Πέρα απο την κληρονομικότητα παίζει ρόλο σίγουρα το αγχος και η διατροφή. Νομίζω πως είναι ενα επικίνδυνο τρίπτυχο αυτό. Πιστεύω επισης οτι υπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν εχουμε πιάσει. Έτσι εξηγείται γιατί άντρες με πατερα και παππού φαλακρούς εχουν μαλλιά και το ανάποδο.
Ακόμη και αν η φαλάκρα είναι κληρονομική είμαι της γνωμης οτι μπορεί κάποιος να καθυστερήσει τις εξελιξεις αν έχει σωστή διατροφή, κοιμάται κανονικά και δεν αγχώνεται.
(στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα)
 

kkathi

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Αν θυμαμαι καλά από το μάθημα της βιολογίας νομίζω στο σχολείο, γονείς με καστανά ματια δε κανουν παιδιά με μπλέ... έχουν περάσει και χρόνια....
Επίσης νομίζω ότι η φαλάκρα στους αντρες ξεκινά απο τους κροτάφους αλλά κάποιοι κάνουν αραίωση επάνω στο κεφάλι και κάποιοι την κάνουν πίσω. Το αν έχουν αγχος οι ποδοσφαιριστές τωρα σαφως και θα εχουν πριν απο καθε σημαντικό αγώνα. Επίσης δε ξέρεις στη προσωπική του ζωή τι ζόρια τραβάει ο καθένας.
Το θέμα όμως νομιζω δεν είναι αυτό που συζητάμε, έχουμε ξεφύγει τελείως και αναζητούμε τα αίτια της φαλάκρας.
Το θέμα είναι η τριχόπτωση με σμήγμα και λιπαρότητα. Κατεθεσα λοιπόν την εμπειρία μου για το σμήγμα και τη λιπαρότητα. (Μιλάμε φεύγανε οι τρίχες κολλημένες μαζί με τις φολλίδες ) και επαναλαμβανω οτι η βιταμινη C που έχουν τα πορτοκάλια και τα ροδάκινα και ένα πολύ ήπιο αντιμηκυτησιακό καταφεραν αυτό που μονο του το Limproman δεν κατάφερε.
Συνοψίζοντας λέω οτι δε πιστεύω οτι η λύση στη φαλάκρα ειναι η διατροφή από μονη της.
ούτε η γυμναστική, ούτε ο ύπνος κ.τ.π. πιστεύω όμως οτι αυτα μπορούν να βοηθησουν σε μια καλύτερη υγεία του τριχωτού της κεφαλής με αποτέλεσμα τη μειωση της τριχόπτωσης και ίσως την επιβράδυνση του προβλήματός μας. Τέλος, πιστεύω οτι λειτουργούν όλα αυτα προληπτικά πριν δηλ. την παθεις.
 

Fotisjazz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

kkathi είπε:
Αν θυμαμαι καλά από το μάθημα της βιολογίας νομίζω στο σχολείο, γονείς με καστανά ματια δε κανουν παιδιά με μπλέ... έχουν περάσει και χρόνια....
To dna δεν μεταφερεται απαραιτητα απο γενια σε γενια... Μπορει να επιρεαστει ακομα και απο το dna 7 γενεων πισω...

Σχετικα με το θεμα μας.. Αυτο που βγαζεις ασπρακια στο κεφαλι και οταν δεν λουστεις μια μερα σε πιανει φαγουρα και οταν ξινεις το κεφαλι σου φευγουν ασπρα κομματια που μερικες φορες ειναι στην ριζα μιας τριχας.. ειναι η ΣΔ?? Υπαρχει περιπτωση να εχω κατι τετοιο και η τριχοπτωση να ωφειλετε σε αυτο και οχι σε ανδρογενους αλωπεκεια?? Και τελος η δερματολογος που ειχα παει (μπορει να ειναι και μουφα) μου ειπε οτι δεν ξερουμε ακομα αν ωφειλετε σε αλωπεκεια η κατι αλλο... Τεσπα αυτη μου προτεινε τα παρακατω...
Shampoo frezyderm hair force men
Shampoo fr. drm. sebum control
caps biomineral plus
tonotil
lotion ygielle
lotion mometasone
και μαζι με αυτα μου προτεινε και lotion minoxidil 5% την οποια θελω να την αποφυγω εστω μεχρι να βεβαιωθω για την αιτια της τριχοπτωσης

Και με οσα διαβασα απο εσας τα οποια ηταν πολυ χρησιμα... λεω να παρω...
Αλοη σε τζελ
fr drm sebum control lotion
libroman (αλλα 3 shampoo δεν ειναι πολυ? πιο θα πρωτοβαζω?)
fr drm hair mask

Αν μπορει καποιος που να εχει την καταλληλη εμπειρια ας με συμβουλεψει για να κανω μια σωστη θεραπεια...
Θα παλεψω πολυ για να μην χασω τα μαλλια μου... Αν και με εχει παρει απο κατω τον τελευταιο καιρο. Εστω μεχρι τα 40-45 μου θελω να εχω μαλι και θα κανω τα παντα για αυτο ελπιζω να τα καταφερω...
 

bz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Αν είναι να γεννετικά προγραμματισμένο να καραφλιάσεις θα καραφλιάσεις δεν πα να τρώς μόνο ραδίκια και να πίνεις χαμομήλι . Ο παππούς μου που έτρωγε και έπινε το 99% από δική του φουλ βιολογική παραγωγή είχε καραφλιάσει στα 23 . Τι σύμπτωση , το ίδιο κι εγώ που μεγάλωσα με μίλκο και κοκα κολα
 

bz

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Όσο για τις γυναίκες , παλιά καράφλιαζαν μάλλον το ίδιο αν όχι περισσότερο . Αλλά αφενός είχαν σοβαρότερα προβλήματα επιβίωσης , αφετερου δεν είχαν ποστίς , τρέσες , εξτένσιον , βαφές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο .

Είναι παρόμοιος ο μύθος με αυτόν που λέει οτι παλιά τα παιδιά δεν φορούσαν γυαλιά όπως σήμερα . Φυσικά και δεν φορούσαν γυαλιά . Τα περισσότερα ηταν αγράμματα , δεν είχαν τηλεόραση , όλη μέρα μπάλα έπαιζαν . Εδώ δεν είχαν να φάνε τα γυαλιά θα πρόσεχαν ;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα