Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

sito

Active Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Fotisjazz είπε:
Καλησπερα! Διαβαζα αρκετες μερες θεματα του φορουμ και σημερα αποφασησα να κανω εγγραφη! Καλως σασ βρισκω λοιπον! :-* Λοιπον εγω ειμαι 22 χρονων και πριν κανενα 5μηνο αρχησα να βλεπω οτι χανω αρκετο μαλι και μαζι με αυτο να υπαρχει σμηγμα στο κεφαλι (αν ξυσω για παραδειγμα το σκαλπ θα γεμισει ασπρακια το νυχι μου)... Επισης αυτο τον καιρο φυτρονουν αδυναμες και μικρες τριχες οι οποιες πεφτουν χωρις να δυναμωσουν πολυ... Οταν ξεκινησε αυτο ηταν μια περιοδος που ειχα πολυ αγχος (αν και σε ενα θεμα διαβασα οτι ειναι μυθος αν καταλαβα καλα) και η διατροφη μου ηταν χαλια, ετρωγα πολυ λιγο και ειμαι και αρκετα αδυνατος. Το τελευταιο μηνα πηρα συμπλεγμα βιταμινης Β και βιταμινη D και A και λουζωμαι με ενα σαμπυαν της Kerastase χωρις να δω διαφορα. Α και εχω φτιαξει λιγο την διατροφη μου.. Οι τριχες που βλεπω ειναι, σχεδον καθε μερα 10-20 στο μαξιλαρι και οταν τα λουζω ανα 2 μερες παρα πολες! καθε φορα που τα πιανω και βλεπω το χερι μου εχει 10 τριχες!!! ??? Αυτην τη στιγμη δεν φενεται κατι στο κεφαλι μου (εχω κανονικα μαλια αλλα τελευταια βλεπω μια αραιωση στο πανω μερος). Απο οσα διαβασα απο εσας εχω καταληξει σε αλοη 2 φορες την μερα, για να φυγει το σμηγμα και η λιπαροτητα και λουσημο καθε μερα με frezyderm hair force η t gel και 3 φορες την εβδομαδα με fungoral shampoo 2% και καμια μασκα (τι ομως)... Λεω να αποφυγω οτι περιεχει μινοξιδιλη γιατι διαβασα οτι αν το σταματησεις χανεις το απο τελεσμα... Εχω φοβηθει και ανχωθει πολυ... λετε να μπορω να τα κρατησω?

Διαβάζοντας το θέμα σου νόμιζα οτι εγω το το έγραψα. Και γω στην ιδια ηλικια με ολα τα χαρακτηριστικα σου είχα τηντριχόπτωση. Επίσης και γω μπορω να πω οτι ειαι αδυνατος. Καμμια φωτο ανέβασε να δουμε την κατασταση σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Fotisjazz είπε:
Παιδια να ανεβασω αν θελετε φωτο, αλλα δεν θα φανει κατι.. Εχω κανονικο μαλι στο οποιο υπαρχει μια πολυ μικρη αραιωση (που την βλεπω μονο εγω και ειδηκα οταν βγαινω απο το ντους).. Σε γενικες γραμμες βλεπω πολλες φυτρες αυτην την περιοδο που υπαρχει τριχοπτωση ομως βλεπω και τριχουλες που δεν εχουν μεγαλωσει να πεφτιυν! Που αυτο σημαινει οτι λογο του σμηγματος δεν τρεφετε σωστα η τριχα! Σε γενικες γραμμες ομως το μαλι μου φενετε πυκνο και υγιη! Η δερματολογος που πηγα ενω της ειπα για το σμηγμα μου εγραψε καποια σαμπουαν για σμηγμα αλλα μου εγραψε και μινοξιντιλ! Γνωμη μου ειναι αφου η τριοχπτωση ωφειλετε στο σμηγμα να κοιταξω να μειωσω το σμηγμα και να μην παρω dht blocker! Με το που την πηρα τηλ και της ειπα την γνωμη μου να μου πει αν ειναι σωστη θυμωσε και μου ειπε οτι μια ειναι η θεραπεια της τριχοπτωσης... Εσεις τι γνωμη εχετε για το μινοξ στην περιπτωση μας??

Εγώ πιστεύω ένα ήπιο dht blocker τύπου ζιξ η ρεβιβο κάνει δουλειά και για την μείωση του σμήγματος. μιάς και η παραγω΄γ σμίγματος επιρρεάζεται απο τα ανδρογοννα (βλεπε σπιρο για θεραπεια εναντιον της ακμης)

Όσον αφορα το μινοξ. Εγώ κατα περιόδους χρησιμοποιήσα μονο μινοξ (και τωρα μεχρι να μ ερθει το ζιξ) με παρα πολλα καλα αποτελεσματα. Εφόσον υπαρχει τετοια κατηγορια τριχοπτωσης και ανηκω κι εγω σε αυτην, θεωρω οτι το μινοξ κανει καλυτερη δουλεια απ'οτι στην ΑΑ γι'αυτο κ δικαολογουνται τα αποτελεσματα μου (μεχρι κ κροταφους) κ το οτι εχω καταφερει μετα απο σχεδον 3 χρονια θεραπειας να πσραμεινουν σταθ. τα αποτελεσματα μου.
 

parkour

New Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

lab hair απανταω καθυστερημενα στις ερωτησεις σου. Το τζοτζομπα θεωρειται απο τα πλεον ενδεδειγμενα για τη μειωση του σμηγματος. Εγω το χρησιμοποιησα εκτεταμενα με μηδενικα αποτελεσματα. Συνεχιζω παντως που κ που να το χρησιμοποιω. Το υπερβολικο σμηγμα στο κεφαλι συνοδευεται απο ξεκαθαρο κνησμο μετα απο καποιες ωρες που θα λουστεις οπως σωστα εγραψε ο βαγγ25 και .....κατακλυσμος απο λιπαρα ασπρα σαν πιτυριδα κομματια απο ολη την επιφανεια του πανου μερους τα οποια βγαινουν απο το δερμα. Η απουσια ακριβως αυτων των φαινομενων απο τα πλαγια η πισω ειναι αυτη που εμενα προσωπικα με προτρεπει να τα συνδεσω με την απωλεια μαλλιων.
 

lab_rat

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Εγω ιδιαιτερα ασπρα δε βγαζω.. Εχω ομως αυτη τη γυαλαδα στο σκαλπ στα μερη που χω αραιωση και κατα περιοδους βγαζω κατι περιεργα σπιρακια στο κεφαλι (απο αυτα που πονανε οταν τα ακουμπας)...
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

parkour είπε:
Η απουσια ακριβως αυτων των φαινομενων απο τα πλαγια η πισω ειναι αυτη που εμενα προσωπικα με προτρεπει να τα συνδεσω με την απωλεια μαλλιων.

Σε μενα θα ελεγα οτι υπαρχει παντου τριχοπτωση και φαγουρα στο κεφαλι,αλλα κυριως στο πανω μερος(στην περιοχη οπου κανει φαλακρα ο αντρας).
Ειναι βεβαιο οτι χανω σε ολο το κεφαλι τριχες και οτι μειωνεται οι πυκνοτητα γενικα σε ολο το κεφαλι,αλλα κυριως στο πανω μερος η τριχοπτωση,φαγουρα,μειωση πυκνοτητας ειναι μεγαλυτερη.

Και κατι αλλο.Πολλες φορες εχω εντονη φαγουρα σε καποιο σημειο και λεω δεν αντεχω αλλο και τραβαω το μαλλι σε εκεινο το σημειο.Φευγουν καποιες τριχες(ευτυχως 2-3 τον τελευταιο καιρο) και μετα ανακουφιζομαι.
Σαν να ηθελαν να βγουν και εγω τις βοηθησα ενα πραμα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

μια αθλια μεταφραση απο google....
Ένας από τους τρόπους Retin-A έργων, εξασφαλίζοντας εύρυθμη λειτουργία των σμηγματογόνων αδένων. The sebaceous glands produce sebum on the scalp. Οι σμηγματογόνοι αδένες παράγουν σμήγματος στο τριχωτό της κεφαλής. Sebum contains DHT which is then reabsorbed into the hair follicles to do further damage. Το σμήγμα περιέχει DHT το οποίο στη συνέχεια απορροφάται στο θύλακες των τριχών να κάνει περαιτέρω ζημιά. Proper moderation of the sebaceous glands and their production of sebum can help control skin scalp DHT levels, preventing androgen related hair loss. Η σωστή συγκράτηση των σμηγματογόνων αδένων και την παραγωγή του σμήγματος τους μπορεί να βοηθήσει στον έλεγχο των επιπέδων DHT δέρμα τριχωτού της κεφαλής, την πρόληψη των ανδρογόνων σχετίζονται με την τριχόπτωση. Retin-A also functions to promote cell growth and ensure the proper functioning of other parts of skin cells. Retin-A λειτουργεί, επίσης, να προωθήσει την ανάπτυξη των κυττάρων και να εξασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία των άλλων τμημάτων των κυττάρων του δέρματος.

και οσοι εχουν ορεξη για διαβασμα η ερευνα. το κοματι 7 αναφερετε σε σμηγμα

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.hairsite.com/hair-loss-info/retin-a-tretinoin.htm&ei=aSK8TfaoKcnOsgbBxZzvBQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CCgQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dtretinoin%2Bgrowth%2Bhaor%26hl%3Del%26biw%3D1441%26bih%3D710%26prmd%3Divns
 

lab_rat

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

kapamarou είπε:

Για τι προιον μιλαμε? airol η κατι αλλο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Lab_hair είπε:

Για τι προιον μιλαμε? airol η κατι αλλο?
[/quote]
η ερευνα αναφερετε σε τοπικη tretinoin,και στην airol.
εσυ που εχεις ψιλοθεμα και την χρησιμοποιεις πως την βλεπεις?
βοηθαει? :chinscratch
 

lab_rat

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

kapamarou είπε:
[quote author=Lab_hair link=topic=2986.msg55987#msg55987 date=1309823564]
[quote author=kapamarou link=topic=2986.msg55985#msg55985 date=1309819438]

και οσοι εχουν ορεξη για διαβασμα η ερευνα. το κοματι 7 αναφερετε σε σμηγμα

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.hairsite.com/hair-loss-info/retin-a-tretinoin.htm&ei=aSK8TfaoKcnOsgbBxZzvBQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CCgQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dtretinoin%2Bgrowth%2Bhaor%26hl%3Del%26biw%3D1441%26bih%3D710%26prmd%3Divns

Για τι προιον μιλαμε? airol η κατι αλλο?
[/quote]
η ερευνα αναφερετε σε τοπικη tretinoin,και στην airol.
εσυ που εχεις ψιλοθεμα και την χρησιμοποιεις πως την βλεπεις?
βοηθαει? :chinscratch
[/quote]

Το θεμα το εχω κυριως το καλοκαιρι (οπου εχω και τις περισσοτερες απωλειες) νομιζω οτι βοηθαει αλλα δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος γιατι χρησιμοποιω κ αλλα παραλληλα!

Να σε ρωτησω αν ξερεις (η οποιος ξερει).. καπου διαβασα οτι χρησιμοποιειται σπυρο για την ακμη -προφανως για το σμηγμα-. Ξερεις αν κανει κατι η σπυρο συγκεκριμενα η κανει οτι και τα υπολοιπα αντιανδρογονα?
Οταν χρησιμοποιουσα παντως σπυρο μου προκαλουσε μεγαλη ξηροτητα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

Να σε ρωτησω αν ξερεις (η οποιος ξερει).. καπου διαβασα οτι χρησιμοποιειται σπυρο για την ακμη -προφανως για το σμηγμα-. Ξερεις αν κανει κατι η σπυρο συγκεκριμενα η κανει οτι και τα υπολοιπα αντιανδρογονα?
Οταν χρησιμοποιουσα παντως σπυρο μου προκαλουσε μεγαλη ξηροτητα!
βοηθαει στο σμηγμα και στην ακμη,αν φτιαξεις την λοσιον με οινοπνευμα και αποιονισμενο νερο προκαλει ξηροτητα,ειναι κατι που το ειχα βαρεθει 2+ χρονια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

οσοι εχετε σμηγμα ριξτε μια ματια εδω κατω στην σελιδα καντε κλικ εκει που λεει η σμηγματορροικη δερματιτιδα
:22m: :22m:
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Management_of_baldness&ei=TEUfTuTtPImJhQeznaGjAw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CFUQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dhair%2Bloss%2Bcure%26hl%3Del%26biw%3D1366%26bih%3D643%26prmd%3Divns
 

mikipitri

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

όλοι εμείς που υποφέρουμε από τριχόπτωση με σμήγμα και λιπαρότητα σίγουρα νιώθουμε τα μαλλιά μας άτονα, άρρωστα και αδύναμα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνουμε πιο ζωντανά? ίσως κάποιο σαμπουάν?
το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μίνοξ γιατί οι περισσότεροι έχουμε και ΣΔ και σε συνδιασμό με μίνοξ είναι καταστροφή!
πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά :worshipper :worshipper
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

mikipitri είπε:
όλοι εμείς που υποφέρουμε από τριχόπτωση με σμήγμα και λιπαρότητα σίγουρα νιώθουμε τα μαλλιά μας άτονα, άρρωστα και αδύναμα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνουμε πιο ζωντανά? ίσως κάποιο σαμπουάν?
το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μίνοξ γιατί οι περισσότεροι έχουμε και ΣΔ και σε συνδιασμό με μίνοξ είναι καταστροφή!
πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά :worshipper :worshipper

παιρνεις φινα?
 

mikipitri

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

έπαιρνα φίνα αλλά έχω σταματήσει από το Μάρτιο περίπου γιατί δεν είδα και κάποια διαφορά προς το καλύτερο
αντίθετα είχα τρελή συχνοουρία και άρχισα να νιώθω περίεργα στα χαμηλά
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

crossfire99 είπε:
[quote author=mikipitri link=topic=2986.msg56652#msg56652 date=1310754049]
όλοι εμείς που υποφέρουμε από τριχόπτωση με σμήγμα και λιπαρότητα σίγουρα νιώθουμε τα μαλλιά μας άτονα, άρρωστα και αδύναμα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνουμε πιο ζωντανά? ίσως κάποιο σαμπουάν?
το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μίνοξ γιατί οι περισσότεροι έχουμε και ΣΔ και σε συνδιασμό με μίνοξ είναι καταστροφή!
πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά :worshipper :worshipper

παιρνεις φινα?
[/quote]
mikipitri είπε:
έπαιρνα φίνα αλλά έχω σταματήσει από το Μάρτιο περίπου γιατί δεν είδα και κάποια διαφορά προς το καλύτερο
αντίθετα είχα τρελή συχνοουρία και άρχισα να νιώθω περίεργα στα χαμηλά

Οσο επερνες φινα,ενιωθες τα μαλλια σου ετσι?
 

mikipitri

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

κοίτα, ίσως να τα ένιωθα λίγο πιο δυνατά αλλά η τριχόπτωση δεν σταμάτησε ΠΟΤΕ και είχα και τις παρενέργεις που ανέφερα!
δεν έδωσα τόσο σημασία στη χαμηλή λίμπιντο γιατί όταν ήταν να δράσω τη δουλειά την έκανα καλά :D, αλλά ήταν άκρως εκνευριστική η συχνοουρία και φοβήθηκα και για τις συνέπεις (προστατίτιδα κλπ)
εσύ crossfire θα προτιμούσες να έχεις μαλλιά αλλά με άλλου είδους προβλήματα?
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

mikipitri είπε:
εσύ crossfire θα προτιμούσες να έχεις μαλλιά αλλά με άλλου είδους προβλήματα?

Οχι βεβαια,σε καμια περιπτωση.......απλα με τη φινα εχω σταματησει να ασχολουμαι πλεον με τα μαλλια και ασχολουμαι με αλλα πραγματα,που δεν τα εκανα προ φινας γιατι μου ειχε γινει εμμονη ιδεα η τριχοπτωση.Εχει σταματησει η τριχοπτωση.......κακα τα ψεματα,αυτο το φαρμακο δουλευει.
Με την φινα,δεν σε ενδιαφερει η τριχοπτωση....ΔΕΝ ΑΡΑΙΩΝΕΙΣ......δεν ειπε κανενας οτι κοβετε μαχαιρι η τριχοπτωση.....ειναι φυσιολογικο να χανεις μαλλια,αλλα αναπληρωνονται......ο θυλακας μπαινει σε κανονικη λειτουργια σαν καποιον που δεν εχει ΑΑ.
Γι αυτο και σε ρωτησα αν παιρνεις φινα...η φινα βαζει το θυλακα σε κανονικη λειτουργια και ετσι τα μαλλια παυουν να ειναι αρρωστα και αδυναμα.
Υπαρχει κανενας στο forum που να παιρνει φινα και να εχει σμηγμα?
 

mikipitri

Member
Απ: Τριχοπτωση με σμηγμα και λιπαροτητα...

όταν έπαιρνα φίνα δεν είδα να σταματάει το σμήγμα!!! σε εμένα τουλάχιστον!
και φυσικά δεν είμαι πολέμιος της φίνας! σε όποιον κάνει δουλειά χωρίς αρνητικές συνέπειες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν την σταματάει με τίποτα!
crossfire εσυ πόσο διάστημα παίρνεις φίνα?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα