Το πήρα απόφαση και πάω για μμ...

andy.k

Active member
στη δικιά μου περίπτωση ήταν κατηγορηματικός για Στριπ, οπότε δεν....

Χωρίς να θέλω να πω ότι όσοι επελεξαν strip κανανε λάθος...και μόνο που θα μπορείς να τα πάρεις σχετικά κοντά μελλοντικά και δε θα έχεις μια ουλή να σου θυμίζει
πιθανή(μακριά απ όλους)
αποτυχία...πιστεύω ότι θα ήταν πιο safe να επιλέξεις fue...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsTakis

Active Member
μακρια απο στριπ φιλε,,αν επιλεξεις κ το κανεις ελλαδα εγω εκανα 2 μμ στη d,,,,i κ εμεινα ευχαριστημενος κ απο το αποτελεσμα k αο τε περιβαλλοναλλα κ την συμπεριφορα γιατρου κ προσωπικου πριν αλλα κ μετα την μμ
 

piros75

Well-Known Member
Δεν κάνω ΣΤΡΙΠ μιας και υπάρχει κίνδυνος χηλοειδή, αλλά και αυτός ο κίνδυνος να μην υπήρχε, δεν το ρισκάρω να μην μπορώ να κουρέψω τα μαλλιά μου όσο κοντά μπορεί να θέλω, οπότε στριπ όχι.
 

dimitris50423

Well-Known Member
εφοσον υπαρχει τροπος να εχει καποιος εξισου καλο αποτελεσμα με fue δεν υπαρχει λογος να παει σε παλαιοτερη μεθοδο στριπ και να του κοβουν λωριδα. ειμαι κατα αυτης της μεθοδου. οπως και με το ανοιγμα οπων στη ληπτρια και οχι με την απευθειας τοποθετηση του μοσχευματος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
εφοσον υπαρχει τροπος να εχει καποιος εξισου καλο αποτελεσμα με fue δεν υπαρχει λογος να παει σε παλαιοτερη μεθοδο στριπ και να του κοβουν λωριδα. ειμαι κατα αυτης της μεθοδου. οπως και με το ανοιγμα οπων στη ληπτρια και οχι με την απευθειας τοποθετηση του μοσχευματος
θα μπορούσες μήπως να μας εξηγήσεις τους λόγους για τους οποίους δεν συμφωνείς! με το άνοιγμα οπών στη λήπτρια?
 

dimitris50423

Well-Known Member
με την απευθειας τοποθετηση πιστευω οτι εχουμε μικροτερο τραυματισμο και γρηγοροτερη επουλωση. επισης αν κανω λαθος διορθωστε με στριπ και ανοιγμα οπων πανε πακετο.
 

Stripar

Established Member
οπως και με το ανοιγμα οπων στη ληπτρια και οχι με την απευθειας τοποθετηση του μοσχευματος

Το άνοιγμα των οπών και μετά η τοποθέτησή τους είναι μια πιό λεπτομερέστατη δουλειά και ξεχωρίζει όλα τα επιμέρους steps , επίσης ο γιατρός έχει καλύτερη οπτική επαφή με το κρανίο και με την δουλεία που κάνει , σε αντίθεση με το implanter που έχει ένα σχετικό όγκο και πρέπει ο γιατρός να κάνει συνεχώς μικρό- ρυθμίσεις του σώματός του για να αποκτήσει την καλύτερη οπτική επαφή με το "to the point target".

Για αυτό και παρόλο που τα implanter χρησιμοποιούνται μιά 8ετία περίπου , μόλις το 10% των γιατρών τα δουλεύει , αλλιώς θα τα έχει υιοθετήσει το σύνολο αυτών.

Για την ιστορία τα implanter "δημιουργήθηκαν" με κύριο σκοπό να απλοποιήσουν την διαδικασία και να μειώσουν το προσωπικό και τον χρόνο του χειρουργείου σημαντικά...
βέβαια αποδείχτηκε στην πορεία ότι βοηθάει στην γρηγορότερη επούλωση και στον μικρότερο τραυματισμό καθώς και την μεγιστοποίηση των κερδών των κλινικών.

Στα χέρια ενός καλού γιατρού (βλέπε Loretzo) κάνει παπάδες , αλλά στα χέρια ημιμαθών (βλέπει Dh*) έχει αντίθετα αποτελέσματα πολλές φορές τόσο στην φορά όσο και στην φύτρωση των μοσχευμάτων !.

Πάντως θα συμφωνήσω ότι ο γιατρός σου (Βε*ρής) έχει κάνει τα αδύνατα δυνατά έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσει τον χρόνο παραμονής του ασθενή στο χειρουργείο βλέπε: motorized Fue ( και οργώνοντας την δότρια ) & choi Impanter...και βέβαια να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της κλινικής του.

Αυτό δέν είναι απαραίτητα καλό (στην ουσία ξεπέτα είναι) και σίγουρα ηθικό !.
 

dimitris50423

Well-Known Member
συμφωνω stripar με τα περισσοτερα. η συνεδρια μου κρατησε απο τις 9 το πρωι μεχρι περιπου 7 κ 30 το απογευμα. τον χρονο που μπορει να κερδισαν με αυτα που λες τον αξιοποιησαν ωστε να μου βαλουν στο κεφαλι 2300 γκραφτς και οχι 1300-1500 αν κανανε χειροκινητη εξαγωγη. εγω το προτιμω αυτο εφοσον εχω και καλη φυτρωση.
για μενα που δεν ειχα πολλα χρηματα να δωσω για να κανω μμ προσπαθησα να βρω τροπο να λυσω το προβλημα μου οσο το δυνατον καλυτερα με τα λιγοτερα χρηματα. επισης δεν ηθελα να εχω την παραμικρη ουλη απο ραμματα. μπορω να πω οτι το φοβομουν λιγο και επισης δεν ηξερα αν θα πανε καλα τα πραγματα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
dimitis εσυ απο θεσνικη ο γιατρος απο αθηνα.
Ειχες δει καποιο παιδι ειπες σαν παραδειγμα και στον συνεστησε? Τον βρηκες απο ιντερνετ?
Δεν θυμαμε καλα πρεπει να μας εχεις ξαναπει.Γιατι εγω ουτε καν τον ηξερα την αληθεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
ναι Γιαννη το εχω ξαναγραψει. δεν τον βρηκα το γιατρο απο ιντερνετ η απο καπου αλλου.. ειχα ενα φιλο στο facebook που εκανε εκει. ειχε μικροτερο προβλημα ανοιγμα στους κροταφους. πισω δεν ειχε θεμα.. του εβαλαν αρκετα μοσχευματα απο οτι μου ειχε πει και το αποτελεσμα του απο φωτο που μου εδειξε με επεισε.
η hairline του ηταν πυκνη ετσι οπως φαινοταν απο της φωτο.. πολυ πιο πυκνη απο τη δικη μου.
 

Stripar

Established Member
@John_John1 κανόνισες να βγείς για καφεδάκι με τον @dimitris50423 ?
ή δεν βρήκες χρόνο?

Την προξενήτρα πρέπει να σας κάνω?....
Πεθαίνω να ακούσω εντυπώσεις απο το έμπειρο μάτι του Γιάννη....

συμφωνω stripar με τα περισσοτερα. η συνεδρια μου κρατησε απο τις 9 το πρωι μεχρι περιπου 7 κ 30 το απογευμα. τον χρονο που μπορει να κερδισαν με αυτα που λες τον αξιοποιησαν ωστε να μου βαλουν στο κεφαλι 2300 γκραφτς και οχι 1300-1500 αν κανανε χειροκινητη εξαγωγη. εγω το προτιμω αυτο εφοσον εχω και καλη φυτρωση.
για μενα που δεν ειχα πολλα χρηματα να δωσω για να κανω μμ προσπαθησα να βρω τροπο να λυσω το προβλημα μου οσο το δυνατον καλυτερα με τα λιγοτερα χρηματα. επισης δεν ηθελα να εχω την παραμικρη ουλη απο ραμματα. μπορω να πω οτι το φοβομουν λιγο και επισης δεν ηξερα αν θα πανε καλα τα πραγματα.

Μιλάς εκ'του ασφαλές !...
σίγουρα άν τα πράγματα δέν σου πήγαιναν καλά , θα καταλάβαινες ότι είναι αυτοκτονική τάση να πηγαίνεις κάπου να κάνεις μτχ , με το ΡΟΛΟΙ στο χέρι !!!.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
οποτε τωρα αναμενουμε αποτελεσμα του andy και του pilotaki...Αντε να δουμε και αλλα να δουμε τι γινεται.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Χαχαχαχα ασε τα παπατζιλικια ρε stripar αλλα ναι κανεις με κακες παρεες παρεα και σε χαλασαν...
Οχι δεν κανονισαμε..αν θελει ο Δημητρης εγω παω κανενα προβλημα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
θα κανονισουμε καποια στιγμη Γιαννη. θελω και εγω να σε δω απο κοντα και να τα πουμε. να μου πεις και τη γνωμη σου για το αποτελεσμα μου βλεποντας με απο κοντα.
 

Stripar

Established Member
Χαχαχαχα ασε τα παπατζιλικια ρε stripar αλλα ναι κανεις με κακες παρεες παρεα και σε χαλασαν...
Δέν έχεςι άδικο....πριν λίγο μάλιστα λέγαμε άν βοηθήσει ο Θεός να πηγαίναμε ένα ταξιδάκι Ταυλάνδη...σε προτείναμε για ξεναγό ! :D

αν θελει ο Δημητρης εγω παω κανενα προβλημα.
θελω και εγω να σε δω απο κοντα και να τα πουμε. να μου πεις και τη γνωμη σου για το αποτελεσμα μου βλεποντας με απο κοντα.

Άψογα!...ανταλλάξτε τηλέφωνα....Κανονίστηκε !!!
 

piros75

Well-Known Member
Έτσι όπως τα λέτε μου έρχεται να κλείσω και εγώ ένα εισιτήριο για Θεσσαλονίκη να σας συναντήσω και τους δύο ρε Καρντάσια!

Για το θέμα slits (σχισμές) vs implanter ψάχνοντας βρήκα ότι οι περισσότεροι ισχυρίζονται πως με το implanter μπορεί να επιτευχθεί ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα λόγω της απόλυτου ελέγχου της γωνίας εισαγωγής, ενώ με τα slits τα μοσχεύματα μπορούν να αλλάξουν θέση κατά και μετά την τοποθέτηση, ενώ και η επούλωση και η φύτρωση επέρχονται γρηγορότερα. Από την άλλη με τα slits μπορεί κάποιος να πετύχει μεγαλύτερες πυκνότητες με την πρώτη. Βέβαια όλα τα παραπάνω σχετίζονται πάντα με την εμπειρία και την ικανότητα του γιατρού. Διαλέγεις και παίρνεις.

Εδώ δύο από τα αρκετά λινκς με απαντήσεις γιατρών για το θέμα (αν googlαρετε βγάζει και άλλα), ο ένας είναι ο Τούρκος που μου είχατε πει σε άλλο ποστ:

http://www.regrowhair.com/hair-loss...-pen-produce-natural-hair-transplant-results/
http://baldingblog.com/2008/09/23/lateral-slit-technique-vs-choi-implanter/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα