Τοπικη μεντα.

scubas

Member
Εκλεισα μήνα με μέντα. Αποτελέσματα .Δεν είδα επανέκφυση αλλα μείωση στην τριχόπτωση και καλύτερη ποιότητα τρίχας οπότε και το μαλλί φαίνεται λίγο πυκνότερο.Τον 2ο μήνα βλέπουμε τωρα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bullshit

Member
Να αναφέρω και γω ότι ένα μήνα τώρα με 100ml jojoba + 5ml αιθέριο έλαιο μέντας δεν έχω δει καμιά διαφορά.:(
Βέβαια δεν είμαι πολύ επιμελής, περίπου 3-4 φορές την εβδομάδα.
Σε ένα μόνο μήνα δεν νομίζω να βλέπεις τίποτα ούτε με μινοξιδιλη. Ίσως και επιδείνωση.

Επίσης η λοσιον σου έχει 4.7% μέντα αντί για 3% το οποίο δεν ξέρουμε τι αποτέλεσμα έχει.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

scubas

Member
3% μέντα έχει σε 100ml jojoba. Aλλα shedding δέν μου έκανε ποτέ ευτυχώς. Mινοξιδίλη δέν έχω βάλει ποτέ μου οπότε δέν ξέρω τους χρόνους.
 

vasilist

New Member
Σε ένα μόνο μήνα δεν νομίζω να βλέπεις τίποτα ούτε με μινοξιδιλη. Ίσως και επιδείνωση.

Επίσης η λοσιον σου έχει 4.7% μέντα αντί για 3% το οποίο δεν ξέρουμε τι αποτέλεσμα έχει.

Την πύκνωσα γιατί εμένα δεν με καίει καθόλου παιδιά. Μια ελάχιστη δροσιά το πρώτο πεντάλεπτο.
Συνεχίζω και θα σας ενημερώνω
 

lalakis

Active Member
τελικα υπαρχει καποιος πεφωτισμενος να μας πει με τη μεντα η αγρια μεντα εγινε η ερευνα να ξερουμε τι να κανουμε
 

aetos

Member
Εμενα φαινεται να μου κανει δουλεια παντως..ο αριστερος κροταφος ξεκιναει να κλεινει..ειχε ανοιξει κανενα χρονο..δηλαδη λεπτες τριχες τον καλυπτουν σταδιακα..ο δεξης κροταφος ο οποιος ειχε ανοιξει εδω και τρια χρονια φτωχα πραγματα..φαινονται ν ξεπροβαλουν χνουδακια αλλα δεν εχουν γινει ακομα λεπτες τριχες..να πω βεβαια οτι η τριχοπτωση μειωθηκε στ μισο αλλα δεν μηδενιζεται..
 

lalakis

Active Member
Cornmint is NOT peppermint.

True peppermint oil comes from Mentha piperita. Cornmint is an inferior and much less expensive oil that comes from Mentha arvensis. Cornmint is very high in menthol and is produced so that a good chunk of the menthol can be crystalized out and sold. The left over "dementholized oil" is then sold as an added bonus which is why it's much cheaper than peppermint oil. Even the "dementholized oil" or DMO is higher in menthol than peppermint oil. But make no mistake, cornmint is an inferior oil in odor, flavor, and therapeutic value to peppermint oil. Many companies, especially in Asia, will refer to cornmint as peppermint, that's why it's always important to clarify the Latin botanical name with them. Cornmint oil is commonly sold by uneducated or unethical suppliers in the U.S. as peppermint oil. Cornmint is also used to adulterate peppermint but we can tell when this is done by looking at trace marker peaks in the GC/MS. To the novice, cornmint may smell like peppermint but as you get more experience you will see that they are very different in odor, with peppermint having a sweeter, more complex odor and flavor. Please don't let anyone try to tell you that these oils are the same or that cornmint is somehow superior. These people are either ignorant or have an agenda because they've been peddling corn mint.
@kapa εδω τι γινεται
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2016-01-19-05-51-27.png
    Screenshot_2016-01-19-05-51-27.png
    583.7 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Υπάρχει σε ελληνικά καταστήματα αιθέριο έλαιο μέντας. Παίρνεις και γλυκερίνη και το βάζεις μέσα και είσαι έτοιμος. Δεν είναι κάτι πολύπλοκο.

Δωστε μου λινκ απο κανενα φτηνο και καλο αιθεριο ελεο μεντας.
Κι επισης και απο γλυκερινη.
Να δω τιμες / ml, και τι συζηταμε.

Δηλαδη λαδι μεντας + γλυκερινη, κι ετοιμο το σκευασμα;
 
Κάπα εγώ χησιμοποιώ το αιθέριο έλαιο της apivita+το jojoba πάλι της apivita (3ml/100ml). 20 μέρες τώρα και έχω γεμίσει χνουδάκι και λεπτές τρίχες. Δεν ξέρω αν είναι από αυτό ή το ρόλλερ (μετά από 3μιση μήνες χρήση).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αν γεμισες τις τελευταίες 20 μέρες μάλλον είναι απο τη μέντα.

Sent from my D5803 using Tapatalk
Ναι, και εγώ αυτό υποψιάζομαι, αλλά χρονικά συμπέφτει και με την αναμενόμενη επανέκφυση του ρόλλερ...το παρακολουθώ και ενημερώνω
 

cypress

Member
ρε παιδιά μήπως θα ήταν προτιμότερο να περιορίσουμε κάπως τις βλακείες του τύπου, Καπα τι θα παθω που έπεσε λίγο παραπανω μέντα, ή βρειτε μου καλη μέντα και καλό νερό της βρύσης;

Ξέρω γω; Οδηγίες έχει πολυ καλές στο αρχικό μηνυμα και επίσης το google είναι φίλος μας.
Ας κάνουμε όλοι μια προσπάθεια να κρατηθεί μια σοβαρότητα στο νήμα.
 

Briner

Active Member
Δωστε μου λινκ απο κανενα φτηνο και καλο αιθεριο ελεο μεντας.
Κι επισης και απο γλυκερινη.
Να δω τιμες / ml, και τι συζηταμε.

Δηλαδη λαδι μεντας + γλυκερινη, κι ετοιμο το σκευασμα;

Γλυκερίνη: http://www.bachari.gr/el/products/view/futikh-glukerinh (την αραιώνεις με ενέσιμο νερό, το οποίο πωλείται στα φαρμακεία).
Μέντα: http://www.bachari.gr/el/products/view/aitherio-elaio-menta-5ml

Αν θες κι άλλα συστατικά:
Τζοτζόμπα: http://www.bachari.gr/el/products/view/tzotzompa-elaio
Αργανέλαιο: http://www.bachari.gr/el/products/view/argkan-elaio
Αλόη βέρα: http://www.bachari.gr/el/products/view/aloh-bera-elaio
Καρύδα: http://www.bachari.gr/el/products/view/aitherio-elaio-karudas-biosamos-10ml
 
ρε μαγκες σορρυ αν σας χαλαω το νημα ,αλλα για να μην ανοιγω καινουργιο γιατι δεν εχει νοημα, να ρωτησω κατι ?
εκανα σημερα τριχοριζογραμμα στο συγγρος ,μου πηραν δυο τουφες ,ειναι δυνατον με αυτη την εξεταση να δει ποσες τελογενεις και ποσες αναγενεις τριχες εχεις συνολικα στο κεφαλι η υπαρχει αλλη εξεταση γιατι μου εκανε εντυπωση ?

αν θεωρειτε οτι χαλαω το νημα σβηστε το οι αρμοδιοι , να φτιαξω καινουργιο .
 

crossfire

Well-Known Member
ρε παιδιά μήπως θα ήταν προτιμότερο να περιορίσουμε κάπως τις βλακείες του τύπου, Καπα τι θα παθω που έπεσε λίγο παραπανω μέντα, ή βρειτε μου καλη μέντα και καλό νερό της βρύσης;

Ξέρω γω; Οδηγίες έχει πολυ καλές στο αρχικό μηνυμα και επίσης το google είναι φίλος μας.
Ας κάνουμε όλοι μια προσπάθεια να κρατηθεί μια σοβαρότητα στο νήμα.

Έχεις δίκιο φίλε cypress και δυστυχώς αυτο δεν πρόκειται να αλλάξει.
Το 50% των μηνυμάτων του φόρουμ αναλώνεται στα " πως απλώνω τη μινοξ,πόσες ώρες την αφήνω,πριν το μπάνιο,μετά το μπάνιο,πρωί,βράδυ κτλ."
 

lalakis

Active Member
εγω βρηκα σε προσφορα εθ ελαιο της απιβιτα απο φαρμακειο στο ιντερνετ 6 ευρω το μπουκαλακι.πολυ φτηνο.και το εθ ελ. σαμος το βρισκεις με 5 ευρω
 

paretto

Active Member
Cornmint is NOT peppermint.

True peppermint oil comes from Mentha piperita. Cornmint is an inferior and much less expensive oil that comes from Mentha arvensis. Cornmint is very high in menthol and is produced so that a good chunk of the menthol can be crystalized out and sold. The left over "dementholized oil" is then sold as an added bonus which is why it's much cheaper than peppermint oil. Even the "dementholized oil" or DMO is higher in menthol than peppermint oil. But make no mistake, cornmint is an inferior oil in odor, flavor, and therapeutic value to peppermint oil. Many companies, especially in Asia, will refer to cornmint as peppermint, that's why it's always important to clarify the Latin botanical name with them. Cornmint oil is commonly sold by uneducated or unethical suppliers in the U.S. as peppermint oil. Cornmint is also used to adulterate peppermint but we can tell when this is done by looking at trace marker peaks in the GC/MS. To the novice, cornmint may smell like peppermint but as you get more experience you will see that they are very different in odor, with peppermint having a sweeter, more complex odor and flavor. Please don't let anyone try to tell you that these oils are the same or that cornmint is somehow superior. These people are either ignorant or have an agenda because they've been peddling corn mint.
@kapa εδω τι γινεται

Λέει ότι δεν είναι μέντα, οκ αυτο, αλλά ειναι κακο για τα μαλλια;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ου'ι',μην με ρωτατε και πολλα γιατι εχω κατα μπερδευτει,και εγω δοκιμες κανω στο κεφαλι μου,και δεν εχω κατασταλαξει σε κατι σιγουρο.
θα ημουν σιγουρος για την αγρια μεντα αν και ο aetos ειχε αποτελεσματα με αγρια μεντα,εκει θα ειχαμε 100% αναφορα οτι δουλευει μονο η αγρια μεντα.
εδω εχουν επανεκφυση οι μισοι:rolleyes:
η λοσιον σκετης μεντας που βαζω τωρα μου εχει μειωσει την τριχοπτωση κατα πολυ αλλα τελικα δεν μου εδωσε κατι αξιολογο σε επανεκφυση.
καλη η μειωση τριχοπτωσης αλλα δεν μου αρκει,θελω και το κατι τις παραπανω γιατι για τοπικο μιλαμε,και τα τοπικα χανουν σε αποδοση ευκολα.
θα δοκιμασω και την αγρια μεντα με περιεκτικοτητα 3% με σκετο νερο και βλεπουμε
 
Μπλουζα