Τοπικη μεντα.

Mετά από 4 ημερες εφαρμογής της λοσιον με αποσταγμενο,οινόπνευμα και 3%μεντα έχω αρχίσει να βλέπω αισθητή μείωση της τριχόπτωσης! Το αιθέριο έλαιο που χρησιμοποιώ είναι της απιβιτα βαζω μπόλικη λοσιον το κρατώ γύρω στις 5 ώρες και μπορει μεσα σ αυτές να βάλω και δευτερη φορα τη λοσιον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Και να σημειώσω ότι με καμία θεραπεία που εχω κάνει μέχρι τώρα (μαγια μπύρας, ω-3, neoptide,ακομα και με φουλ αντιανδρογονα) δεν έχω καταφέρει να μειώσω την τριχόπτωση ούτε στο ελάχιστο! Για την περίπτωση μου το θεωρώ μεγάλη επιτυχία και ελπίζω να τη μειώσει περισσοτερο!
 

bullshit

Member
Κάποιος πουνα έκανε το μείγμα με jojoba και peppermint στην σωστή αναλογία και να είδε αποτέλεσμα ? Ή είστε όλοι με οινόπνευμα ?

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δειτε λιγο αυτο,ειναι η εβδομη φορα που διαβαζω την ερευνα
The principal ingredient of peppermint oil, menthol, is primarily responsible for its beneficial effects
σε ελευθερη μεταφραση
Το κύριο συστατικό έλαιο μέντας, μενθόλη, είναι κυρίως υπεύθυνη για τις ευεργετικές επιδράσεις του.


ειτε θελουμε να το δεχθουμε ειτε οχι τα γεγονοτα μας προσπερνουν.
μονο οσοι βαλανε αγρια μεντα εχουν επανεκφυση σε ποσοστο 100%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
η ερευνα εγινε με piperita mentha ομως
εγω νομιζω χανουμε κατι στην μεταφραση,μην κολλας στο ονομα,δες τα γεγονοτα.
ειναι προφανες οτι η μαυρη μεντα και η αγρια μεντα εχουν κατι παραπανω απο την σκετη μεντα και δινουν πιο δυνατα αποτελεσματα
 
εγω νομιζω χανουμε κατι στην μεταφραση,μην κολλας στο ονομα,δες τα γεγονοτα.
ειναι προφανες οτι η μαυρη μεντα και η αγρια μεντα εχουν κατι παραπανω απο την σκετη μεντα και δινουν πιο δυνατα αποτελεσματα
Ναι ρε καπα αλλα ποση διαφορα πεζει να εχει;
 

newfish

Member
kapa νομιζω ασφαλες συμπερασμα δεν μπορει να βγει απο 2-3 ατομα που εβαλαν αγρια μεντα.
Γιατι ειναι πολυ μικρο το δειγμα και ειναι σχετικο το τι εννοει ο καθενας επανεκφυση. Ποσο μαλλον να βγαλουμε συμπερασμα χωρις φωτο κτλπ.
Ας πουμε οτι και εγω που δεν εβαλα αγρια μεντα , μπορει να εχω τα ιδια αποτελεσματα με καποιον που εβαλε. Σε εμενα ομως τα αποτελεσματα για καποιο λογο να μην ειναι τοσο οφθαλμοφανη και να μη το αναφερω στο φορουμ.
Αλλος μπορει να εβγαλε μια τριχουλα και να τρεχει να φωναζει οτι εχει επανεκφυση. Ειναι λιγο σχετικα ολα.

Θα ελεγα να μη βιαζομαστε. Νομιζω ειναι νωρις. Εγω π.χ βαζω λιγοτερο απο μηνα. Το μονο που παρατηρησα ειναι μια μειωση τριχοπτωσης. Αλλα και παλι δεν βιαζομαι να πω οτι σχετιζεται με την μεντα.
 

bullshit

Member
Καταρχήν που ξέρουμε πόση μενθολη έχει η απλή μέντα σε σχέση με τις άγριες ? Μόνο για το δυόσμο βρήκα οτι έχει πολύ λιγότερη

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

dimitris500

Member
εγω παντως εχω τριχακια πολλα με την απλη μεντα βεβαια αυριο θα παραλαβω και την αγρια αλλα μπορει να ειναι και απο το ρολλερ
 

bullshit

Member

Ευχαριστώ δεν το είχα δει!

Μια άλλη απορία που έχω: πώς ξέρουμε οτι τα τριχάκια που βλέπουμε είναι καινούρια και δεν είναι τρίχες που συρρικνωνονται δηλαδή το αντίθετο ? Εκτός κι αν θυμόμαστε αν είχαμε τρίχες στο κάθε σημείο πράγμα λίγο δύσκολο.
 

soki

New Member
Ευχαριστώ δεν το είχα δει!

Μια άλλη απορία που έχω: πώς ξέρουμε οτι τα τριχάκια που βλέπουμε είναι καινούρια και δεν είναι τρίχες που συρρικνωνονται δηλαδή το αντίθετο ? Εκτός κι αν θυμόμαστε αν είχαμε τρίχες στο κάθε σημείο πράγμα λίγο δύσκολο.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ σήμερα που κοίταζα τα μαλλιά μου. Ωστόσο, πως είναι δυνατόν μετά από 1.5 μήνα που έχω ξεκινήσει να φαίνονται ανεξήγητα πιο πυκνά?Δεν βλέπω νέες τρίχες σε σημεία που έχουν πέσει αλλά γενικά το μαλλί αρκετά πιο πλούσιο... Σε εμένα τουλάχιστον Μέντα-Roller-Ω3 φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά... η Τριχόπτωση έχει κυριολεκτικά μηδενιστεί ...ανέλπιστα καλά θα έλεγα.
 
Μπλουζα