Τοπικη μεντα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οποιος μπαινει να διαβασει νεοτερα πανω σε αυτη τη θεραπεια ερχεται αντιμετωπος με ολων των ειδων τις ερωτησεις,
οι περισσοτερες αστειες και χανεται το νοημα.
Ουτε οσοι περνανε φιναστεριδη δεν ειχανε τοσες ερωτησεις.

Μια απλη ερευνα ειναι,με αναλυτικα στοιχεια και ακριβες δοσολογιες.
Περα απο αυτα,ουτε ο @kapa ξερει κατι ουτε κανεις αλλος. Ας δοκιμασει ο καθενας πειραματικα και να παραθεσει
τα αποτελεσματα του.

Δεν νομιζω αν καποιος βαλει αντι 3% μεντα, 4 ή 5% να παθει κατι.
Που να βαζαμε δλδ και καμια ντουτα τοπικη.

Ας σβησει κανεις ολα τα περιττα σχολια,υπαρχουνε στο αρχικο ποστ ολες οι πληροφοριες.
Ισως θελησει να μας παρακολουθησει καποιος αλλη χωρα. Αλλα που τετοια τυχη.
θα τα φτιαξουμε ολα στο αρχικο μηνυμα.
εγω προβληματιστηκα με το εξης
οσοι βαλανε αγρια μεντα και μαυρη μεντα εχουν επανεκφυση,οσοι βαλανε σκετη μεντα οχι.
ειναι λιγο πολυπλοκο το τοπικο αυτο,ειναι πολλα τα ειδη και απο οτι φαινεται δεν κανουν την ιδια δουλεια ολα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού

erevos

Active Member
"Το αιθέριο έλαιο της Αγριας Μεντας περιέχει περισσότερη μενθόλη από τις άλλες ποικιλίες μέντας"
http://goodhealth.freeservers.com/MenthUseThisOne.htm
"Menthol is the chief constituent of peppermint oil and is responsible for its odor and taste and the "cooling sensation" when applied to the skin and mucosal surfaces. Mentha piperita contains up to 50% menthol and Mentha arvensis contains 70-80% menthol (Siegel-Maier, 1998) ."

Και εδώ: www.mijst.mju.ac.th/vol7/83-93.pdf
"Earlier reports on the chemical composition of oils from Mentha species from
Himalayan region showed menthol (61.92-89.30%) and carvone (59.62-76.65%) as major
constituents of oils from M. arvensis and M. spicata respectively [16-20]."

"Menthol (30.3-47.8%),
menthone (4.5-48.6%), menthyl acetate (1.0-9.5%), menthofuran (0.1-14.6%), 1,8-cineole (4.1-
8.9%), neomenthol (1.5-4.9%) and isomenthone (1.2-3.9%) were reported as major constituents of
oils from M. piperita cultivars grown in mid- and foothills of Uttarakhand, India [21]."
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με 80% menthol, θα πρέπει να χορεύουμε τσάμικο....Εδώ με αυτό που έχω εγώ, έχω κάψει το κεφάλι μου 2-3 φορές...
 

dlazaros

Well-Known Member
Άμα χρησιμοποιήσω δαφνέλαιο σαν βάση 100μλ και βάλω 3 μλ άγρια μέντα?
Η jojoba βέβαια είναι πιο κοντα στο φυσικό μας σμήγμα οπότε μπορεί να έχει σημασία για την μεταφορά των συστατικών της μέντας.
 

erevos

Active Member
61.92-89.30% μενθόλη της άγριας σε σχέση με 30.3-47.8% της απλής είναι μεγάλη διαφορά (σύμφωνα με την έρευνα που παρέθεσα στο προηγούμενο post μου). Προφανώς έτσι εξηγούνται και τα αποτελέσματα της άγριας μέντας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αφου η κανονική μέντα εχει περίπου την μισή περιετικότητα σε μενθόλη από ότι η αγρια γιατι δεν κάνουμε ένα μείγμα με 6% αντι για 3% με κανονική μέντα να γλιτώσουμε και τα έξοδα?
 

newfish

Member
Ρε συ καπα ολα ξεκινησαν γιατι ειπες οτι η ερευνα εγινε με αγρια μεντα. Αυτο δεν ειναι αληθεια.
Αν καποιοι θελουν να προχωρησουν με αγρια μεντα για να πειραματιστουν ή γιατι πιστευουν οτι θα εχει καλυτερα αποτελεσματα τοτε οκ , αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Το λινκ της ερευνας ειναι στην πρωτη σελιδα και μπορουν να την διαβασουν ολοι.
Αναφερει ξεκαθαρα ποια ειναι τα υλικα του σκευασματος και ειναι τα εξης,
This study used peppermint oil (Sanoflore®, France)
jojoba oil (Desert Whale, USA).
Στις παρενθεσεις ειναι και οι μαρκες. Οποιος θελει να τα ψαξει να βαλει τα ιδια.
Λεει ξεκαθαρα οτι ειναι peppermint και οχι κατι αλλο.

Επισης ακριβως απο κατω εχει πινακακι με ακριβη αναλυση της μεντας και του τζοτζομπα που χρησιμοποιηθηκαν.
Για την μεντα αναφερει πανω πανω
Menthol 42.34 %
Menthone 19.39 %
Menthyl acetate 5.24 %

Το ποσοστο menthol ειναι της μεντας peppermint και οχι της αγριας.
Μπορειτε να το τσεκαρετε και απο εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Peppermint#Peppermint_oil


Οπως ειπα αυτα ειναι της ερευνας. Τωρα οποιος θελει να πειραματιστει με αγρια μεντα μπορει να το κανει ανετα και αν εχει καλυτερα αποτελεσματα να το πει και σε μας.
 

vasilist

New Member
Να αναφέρω και γω ότι ένα μήνα τώρα με 100ml jojoba + 5ml αιθέριο έλαιο μέντας δεν έχω δει καμιά διαφορά.:(
Βέβαια δεν είμαι πολύ επιμελής, περίπου 3-4 φορές την εβδομάδα.
 
Μπλουζα