Τοπικη μεντα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris500

Member
dimitri500 π'οσο καιρο το βάζεις? Από τριχόπτωση ειδες διαφορα? Το φτιάχνεις με οινόπνευμα ή jojoba?
Το φτιαχνω με οινοπνευμα 50 μλ και 50 μλ ορο και 80 σταγωνες μεντα τριχοπτωση μπορω να πω πως εχω υποπτευομαι απο το υνοπνευμα τι λετε?
 

Briner

Active Member
Αν το ζητούμενο είναι η ποσότητα μενθόλης, απλά αυξάνετε το ποσοστό της μέντας. Τί σημασία έχει εάν η μέντα είναι άγρια, ήμερη, μαύρη, άσπρη ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο; Εναλλακτικά, υπάρχει και σκέτη μενθόλη, είτε σε υγρή μορφή είτε σε κρυσταλλική που διαλύεται σε βάση (γλυκερίνη ή προπυλαινογλυκόλη).
 

Komis

Active Member
Αν το ζητούμενο είναι η ποσότητα μενθόλης, απλά αυξάνετε το ποσοστό της μέντας. Τί σημασία έχει εάν η μέντα είναι άγρια, ήμερη, μαύρη, άσπρη ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο; Εναλλακτικά, υπάρχει και σκέτη μενθόλη, είτε σε υγρή μορφή είτε σε κρυσταλλική που διαλύεται σε βάση (γλυκερίνη ή προπυλαινογλυκόλη).

Ακριβως.
 

Briner

Active Member
Επίσης, αν μπείτε στη διαδικασία να φτιάξετε τη δική σας λοσιόν, δεν βρίσκω τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να περιοριστείτε μόνο στη μέντα. Π.χ. η προσθήκη αλόης βέρα, θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή, καθώς περιέχει αρκετά σημαντικά στοιχεία για τα μαλλιά, όπως ψευδάργυρο, χαλκό, σίδηρο κ.ά.
 

cypress

Member
Επίσης, αν μπείτε στη διαδικασία να φτιάξετε τη δική σας λοσιόν, δεν βρίσκω τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να περιοριστείτε μόνο στη μέντα. Π.χ. η προσθήκη αλόης βέρα, θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή, καθώς περιέχει αρκετά σημαντικά στοιχεία για τα μαλλιά, όπως ψευδάργυρο, χαλκό, σίδηρο κ.ά.

Εννοείται ότι δεν απαγορεύονται κοκτέηλ , και γιατί μόνο αλόη και όχι σουσάμι, σπανάκι και σαλιγκάρια που έχουν πολλαπλάσιο χαλκό; :p
Το θέμα είναι να δούμε αν ισχύει η έρευνα με την μέντα "που είναι καλύτερη από την μινοξιδίλη".
Σε εμένα μετα από μια καλή αρχη, βλέπω μια μικρή κάμψη της επανέκφυσης για την ώρα. Εξακολουθώ να μην έχω τριχόπτωση που είναι καλό.
Μεντα arvensis έχω μπάι δε γουέι, έτσι γραφει το μπουκαλάκι. Η φαρμακοποιός μου την παρουσίασε σαν "μαυρή μέντα" το οποίο δεν ξέρω αν είναι σωστό.
 

bullshit

Member
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ σήμερα που κοίταζα τα μαλλιά μου. Ωστόσο, πως είναι δυνατόν μετά από 1.5 μήνα που έχω ξεκινήσει να φαίνονται ανεξήγητα πιο πυκνά?Δεν βλέπω νέες τρίχες σε σημεία που έχουν πέσει αλλά γενικά το μαλλί αρκετά πιο πλούσιο... Σε εμένα τουλάχιστον Μέντα-Roller-Ω3 φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά... η Τριχόπτωση έχει κυριολεκτικά μηδενιστεί ...ανέλπιστα καλά θα έλεγα.
Σε πόσο καιρό είδες διαφορά ? Εγώ είμαι στη 2η βδομάδα και δεν έχω δει ακόμα βελτίωση. Μπορεί και μικρή επιδείνωση τριχοπτωσης. Αν και κάτι φαίνεται να φυτρωνει...Μάλλον είναι νωρίς.
 

Briner

Active Member
Θα πρότεινα να ανεβαίνει και καμμιά συγκριτική φωτογραφία αν υπάρχει. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο η αυθυποβολή να μας δημιουργεί και λανθασμένες εικόνες. Όσο να είναι, ένα τρίτο μάτι μπορεί να κρίνει καλύτερα σε αυτές τις περιπτώσεις.
 

soki

New Member
Σε πόσο καιρό είδες διαφορά ? Εγώ είμαι στη 2η βδομάδα και δεν έχω δει ακόμα βελτίωση. Μπορεί και μικρή επιδείνωση τριχοπτωσης. Αν και κάτι φαίνεται να φυτρωνει...Μάλλον είναι νωρίς.

Στις 3-4 εβδομάδες σταμάτησε εντελώς η τριχόπτωση και στους 2 μήνες παρατήρησα ότι ένα "V" που είχα στο μπροστινό μέρος(από κρόταφο σε κρόταφο) άρχισε να κλείνει σιγά σιγά!!! Πρόσεξε όμως, εγώ δεν έχω ξαναβάλει τίποτα στο κεφάλι μου και δεν μου έχουν πέσει όλα τα μαλλιά σε εκείνο το σημείο... δηλαδή είμαι περίπου Norwood 2.5. Επίσης δεν είχα επιθετική τριχόπτωση.
Δεν ξέρω όμως τι από τα τρία βοηθάει περισσότερο Μέντα-Roller-Ω3 ??

Το θέμα μου είναι εδώ για να δεις πως ήταν τα μαλλιά μου πριν ξεκινήσω : http://www.hairlossgr.com/threads/Έναρξη-θεραπείας.10564/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Χρησιμοποιώ το μείγμα του καπα με μια παραλλαγή,25 μλ οινόπνευμα 25 μλ νερό φιλτραρισμένο και 2 μλ μέντα χύμα φαρμακείου αγνώστου ταυτότητας...
2 βδομάδες σχεδόν χρήσης σε όλο το κεφάλι δια δοκιμή έχουμε κσι λέμε..
Αύξηση τριχοπτωσης σε ολοκληρο το κεφαλι ενω ταυτόχρονα έχει βελτιωθει η τρίχα σε πάχος και χρωμα..κάποια μικρά τριχακια έχουν παχύνει και μαυρίζει ελαφρώς..επίσης την μινοξ δεν την έχω σταματησει , την βάζω κάθε τρεις μέρες βράδυ απο καθημερινά που έβαζα, μονο βραδυ
 

Briner

Active Member
http://www.food-info.net/gr/qa/qa-fi71.htmhtm

Οι πρωτη παράγραφος έχει ενδιαφέρον κυρίως λόγω αναφοράς στην διαλυτότητα της μενθολης...στην αλκοόλη διαλύεται ..
Επειδή είμαι ατμιστής κι έχω φτιάξει υγρό με μέντα και με μενθόλη για ηλεκτρονικό τσιγάρο, να πω ότι διαλύεται μια χαρά και σε φυτική γλυκερίνη, καθώς και σε προπυλαινογλυκόλη.
 
τελικα καλυτερη η μεντα η το rosemary oil ?
επειδη λεγαμε οτι το rosemary φτανει σε αποτελεσματα την μινοξιδιλη .
ποιο εχει καλυτερα κ ποιο γρηγορα αποτελεσματα ?
 

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, μια βοηθεια να βγαλω ακρη.
'Δεν ειμαι πια για πειραματα'.... που λεει κι ο Στρατος Διονυσιου....
Αλλα να δωσω μια ευκαιρια στην μεντα.
Καντε το μου λιανά!

Πειτε μου ενα σκευασμα, που να το εχουν οντως τα πιο πολλα φαρμακεια.
Οχι να παω και να μου λενε 'εχουμε το αλλο, το θελετε;', ή να θελει παραγγελια απο την εταιρια και να ψαχνονται.
Και να ειναι φτηνο και με πολλα ml!

Επισης, πειτε μου, αν απλα το βαζω στο κεφαλι, με dropper, χωρις καμια αλλη προσμιξη,
κανει δουλεια; Σκετο, κανει δουλεια;
Δεν ειναι σαν το δαφνελαιο, που αντε να ριξεις μια κουταλια κακαο-κανελα και τελος;
 
Μπλουζα