Τοπικη μεντα.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
το ειχα ξεχασει και εγω οτι υπαρχει.
εναλλακτικα οποιος δεν θελει να βαλει λαδια στην λοσιον και να πετυχει απορροφηση 3 λεπτα δυνατο βουρτσισμα πριν την εφαρμογη της λοσιον προκαλει πολυ απορροφηση http://www.hairlossgr.com/threads/βουρτσισμα.8371/
 

dimitris500

Member
το ειχα ξεχασει και εγω οτι υπαρχει.
εναλλακτικα οποιος δεν θελει να βαλει λαδια στην λοσιον και να πετυχει απορροφηση 3 λεπτα δυνατο βουρτσισμα πριν την εφαρμογη της λοσιον προκαλει πολυ απορροφηση http://www.hairlossgr.com/threads/βουρτσισμα.8371/
χαχα καπα εγω αυτο κανω
 

zafi1988

Member
και 10ml σε 100 ml είναι υπέρ αρκετα
Kapa χρησιμοποιω ηδη 3 μηνες το alpecin το υγρο που εχει και menthol μεσα και καστορελαιο..Να προσθεσω μεσα το pepermint oil;Τα συστατικα ειναι αυτα στα 200ml:Aqua, Alcohol Denat., Parfum, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Menthol, Caffeine, Niacinamide, Zinc PCA, Limonene, Linalool, Citric Acid, Tocopheryl Acetate, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Citral, Retinyl Acetate.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa χρησιμοποιω ηδη 3 μηνες το alpecin το υγρο που εχει και menthol μεσα και καστορελαιο..Να προσθεσω μεσα το pepermint oil;Τα συστατικα ειναι αυτα στα 200ml:Aqua, Alcohol Denat., Parfum, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Menthol, Caffeine, Niacinamide, Zinc PCA, Limonene, Linalool, Citric Acid, Tocopheryl Acetate, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Citral, Retinyl
ναι;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cypress

Member
Cypress τι εννοεις τούρμπο διαλυμα σε οινόπνευμα 5-6%? Δηλαδη ποσο οινόπνευμα ποσο νερο και ποση μέντα εχει το μειγμα σου? από τριχοπτωση πως πας μειωθηκε?

To αρχικό διάλυμα αποτελούνταν από 70 ml καθαρό οινόπνευμα με 8 ml αιθέριο έλαιο μαύρης μέντας. Μετά αποφάσισα να το αραιώσω με άλλα 50 ml οινοπνεύματος. Προσέθεσα και μερικά ml polysorbate 80 ωστε να ομογενοποιηθεί καλύτερα.

Νερό δεν έχω προσθέσει (δεν βλέπω το λόγο) και καμία άλλη ουσία.

Σε εμένα δουλεύει πολύ καλά, έχω καλή επανέκφυση με χνούδι ενώ βλέπω τώρα και χοντρές τρίχες. Η τριχόπτωση έχει σχεδόν μηδενιστεί. Θα έλεγα ότι είναι ισάξια της μινοξιδίλης, για το αν είναι ανώτερη θα αποφανθώ σε τρεις μήνες από τώρα ;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θα πρεπει να δουμε και τις διαφορες μεντα,αγρια μεντα,μαυρη μεντα σε βαθος.
βλεπω καπιοι βαδιζουν διπλα με την μινοξιδιλη σε επανεκφυση
 

cool11

Well-Known Member
Υπαρχει κανενα πακετακι ετοιμο με μεντα, να το αγορασω να το δοκιμασω;
Οταν ομως λεω ετοιμο, εννοω ετοιμο.

Δεν θα καθισω εδω οπως με την περιπτωση του zix, να αποκρυπτογραφησω το τι χρειαζομαι, να βγω παγανια να αγοραζω ξεκαρφωτα να ετοιμασω σετ για παρασκευη κλπ, και στο τελος η ιστορια ειναι γνωστη, παραταμε το νημα και το 'θαυματουργο' σκευασμα, και παμε γι'αλλα.
Να μην πω οτι θα μετρησω μηνες που θα το παρατησετε ολοι και αυτο το νημα.
Καλα κανετε και ψαχνεστε ομως, αλλιως θα μεναμε στα ιδια!
Απλα δεν εχω το κουραγιο για αλλους πειραματισμους.
Και ναι μεν βαζω πραγματα στο κεφαλι, αλλα δεν εχω χρονο να κατσω να φτιαχνω, και ολα τα συναφη.

Υπαρχει κατι ετοιμο να δοκιμασω λοιπον;
Και απο αποτελεσματικοτητα τι θα λεγατε; (μεχρι να εγκαταληφθει κι αυτο, γιατι θα εχουμε πεσει ομαδικα 'εξω')
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Υπαρχει κανενα πακετακι ετοιμο με μεντα, να το αγορασω να το δοκιμασω;
Οταν ομως λεω ετοιμο, εννοω ετοιμο.

Δεν θα καθισω εδω οπως με την περιπτωση του zix, να αποκρυπτογραφησω το τι χρειαζομαι, να βγω παγανια να αγοραζω ξεκαρφωτα να ετοιμασω σετ για παρασκευη κλπ, και στο τελος η ιστορια ειναι γνωστη, παραταμε το νημα και το 'θαυματουργο' σκευασμα, και παμε γι'αλλα.
Να μην πω οτι θα μετρησω μηνες που θα το παρατησετε ολοι και αυτο το νημα.
Καλα κανετε και ψαχνεστε ομως, αλλιως θα μεναμε στα ιδια!
Απλα δεν εχω το κουραγιο για αλλους πειραματισμους.
Και ναι μεν βαζω πραγματα στο κεφαλι, αλλα δεν εχω χρονο να κατσω να φτιαχνω, και ολα τα συναφη.

Υπαρχει κατι ετοιμο να δοκιμασω λοιπον;
Και απο αποτελεσματικοτητα τι θα λεγατε; (μεχρι να εγκαταληφθει κι αυτο, γιατι θα εχουμε πεσει ομαδικα 'εξω')
μην συγκρινεις το zix με αυτο,δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους,κανενας δεν ειδε επανεκφυση με το zix και ουτε προκειται.
εδω κατι γινεται.
δυστυχως δεν υπαρχει ετοιμο και θα πρεπει να αφιερωσεις 10 δεπτερολεπτα τον μηνα για την κατασκευη
 

cool11

Well-Known Member
μην συγκρινεις το zix με αυτο,δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους,κανενας δεν ειδε επανεκφυση με το zix και ουτε προκειται.
εδω κατι γινεται.
δυστυχως δεν υπαρχει ετοιμο και θα πρεπει να αφιερωσεις 10 δεπτερολεπτα τον μηνα για την κατασκευη

Οδηγιες, βημα-βημα;
Υλικά προς αγορα;
Κόστη;
Τρόποι αγορας φτηνοι-ευκολοι, οπως πχ ebay?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οδηγιες, βημα-βημα;
Υλικά προς αγορα;
Κόστη;
Τρόποι αγορας φτηνοι-ευκολοι, οπως πχ ebay?
θα μας πουν αυτοί που έχουν αποτελέσματα. Η έρευνα έγινε με άγρια μεντα και όχι μεντα σκέτη. Η διαφορά τους είναι ότι η άγρια μεντα έχει πολλαπλάσια μενθολη
 

Briner

Active Member
Υπάρχει σε ελληνικά καταστήματα αιθέριο έλαιο μέντας. Παίρνεις και γλυκερίνη και το βάζεις μέσα και είσαι έτοιμος. Δεν είναι κάτι πολύπλοκο.
 
Μπλουζα