Τζελ φιναστεριδης

lalakis

Active Member
Γιωργο η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.τι εσιαι κανας γιατρος ;επιστημονας;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasopost: 142860 είπε:
γιωργο εχουν δικιο τα παιδια στο ειχα γραψει κ τις πρωτες μερες που ηρθες στο φορουμ..κανε ενα θεμα κ γραψε ...πχ αν εχουμε ψηλα τηνdht πρεπει να παιρνουμε αυτο εκει το αλλο...ετσι αχταρμα που τα γραφεις μπερδευομαστε κτιποτα δεν θυμομαστε...
Το τζελ της Φινας φτιάχνει χρόνία τώρα ο Παπαϊωάνου στην Ασκληπιου 144 οπου αποτι μου είπε (εγώ αγοραζω κάτι κιλά κρέμες) πριν χρόνια που δεν μπορουσε να αγοράσει σκόνη Φίνα, τριβανε τα χαπια της Φινας και τα βάζανε στο σελ.
Οι παρενέργειες παντοτε θα υπαρχουν αν το ζελ χρησιμοποιείθει σε ανθρώπους που έχουν θέμα με τα ένζυμα αρωματαση ή αφυδρογόναση (hsd 17b).
Αν χρησιμοποιηθει σε οποιον έχει υπερλειτουργεια στη ρεντουκταση δηλ. υψηλη DHT θα έχει Καλά αποτελεσματα με ελάχιστες παρενεργειες(
Βέβαια χρειάζεται συνταγή γιατρού να εχεις για να στο φτιαξει ο Παπαιωαννου.
Και βέβαια πρωτα να μετρήσεις τοις ομονες Τ DHT, α-διονη και Εστραδιολη.
Γιατί αμα εχεις υψηλη α-διονη ή υψηλή Εστραδιολη δεν έχει αποτέλεσμα η Φινα παρα μονο ατελείωτες ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
Το τζελ της Φινας φτιάχνει χρόνία τώρα ο Παπαϊωάνου στην Ασκληπιου 144 οπου αποτι μου είπε (εγώ αγοραζω κάτι κιλά κρέμες) πριν χρόνια που δεν μπορουσε να αγοράσει σκόνη Φίνα, τριβανε τα χαπια της Φινας και τα βάζανε στο σελ.
Οι παρενέργειες παντοτε θα υπαρχουν αν το ζελ χρησιμοποιείθει σε ανθρώπους που έχουν θέμα με τα ένζυμα αρωματαση ή αφυδρογόναση (hsd 17b).
Αν χρησιμοποιηθει σε οποιον έχει υπερλειτουργεια στη ρεντουκταση δηλ. υψηλη DHT θα έχει Καλά αποτελεσματα με ελάχιστες παρενεργειες(
Δηλαδη γιωργο, παει καποιος σε ενδοκρινολογο σωστα; και ζηταει αιματολογικες για ολες τις τεστο; πως να το ζητησει ωστε να φανει η ρεντουκταση ,αφυδρογοναση και αρωματαση; ρωταω για μενα διοτι δεν εχω κανει ποτε αυτες τις αναλυσεις...πως να το ζητησω θελω να μου πεις και σε ποιον να παω...ευχαριστω
 
Γιωργο η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.τι εσιαι κανας γιατρος ;επιστημονας;
Εχω σπουδάσει φίλε λαλακι Χημικός Μηχανικός με κατευθυνση Βιοτεχνολογία κ Τρόφιμα.
Επίσης έχω εργαστεί στη Γερμανία στη φάρμακο βιομηχανία Hexal AG. Ηταν η πρωτη εταιρεια που έβγαλε ορμόνες που εισέρχονται στο οργανισμό απο την επιδερμίδα. Ενα ειδος σελ που το κολαςς με plaster (δηλ. Τσιρωτο).
Οποτε ξέρω απο ένζυμα φάρμακα κ τρόφιμα αν μου επιτρεπείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να ρωτησω κατι αυτο το τζελ ειναι στην αγορα?ποσο εχει κ τι γνωριζουμε γι αυτο?
Σου ειπα το φτιαχνει ο Φαρμακοποιός αν του πας συνταγή γιατρού.
Αφού πρωτα εχεις μετρήσει τοις ορμόνες σου και διαπιστώσεις οτιεχεις υψηλη DHT.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

lalakis

Active Member
Γιωργο δηλαδη εγω τωρα που χρησιμοποιουσα φιναστεριδη απτο στομα και ειχα τρομερη επανεκφυση .αντεξα τεσσερα χρονια κ μετα τρομερες παρενεργειες.οποτε απο κει φαινεται οτι εχω θεμα dht για την τριχοπτωση.αν λοιπον εγω φτιαξω τζελ αλοης με φινα θα ζω αποτελεσματα;αν ναι θα ζω κ παρενεργειες οπως με το χαπι;ξερεις να μ πεις;
 

tasos33

Well-Known Member
ρε συ λαλακη που να ξερει θεος ειναι? χαλαρωστε λιγο και σκεφτειτε, μη ρωταμε οτι να ναι....κανεις δεν ξερει τι αποτελεσματα θα εχεις αν εχεις και τι παρενεργειες θα εχεις αν εχεις..
 

poseidonas77

Well-Known Member
παντως εγω κραταω μικρο καλαθι σχετικα με τις παρενεργειες...ειμαι αισιοδοξος οτι δουλευει διοτι το δινει και ο hasson στους ασθενεις του αποδεδειγμενα και οχι με βαση φημες και αυτος ξερουμε πολυ καλα οτι χωρις φινα δε σε αναλαμβανει αρα μαλον και το τζελ δουλευει στον ιδιο βαθμο...
το θεμα ειναι οτι πως ειναι δυνατον να μην εχει παρενεργειες το τζελ απο την στιγμη που ριχνει την dht
διοτι εαν δεν την εριχνε δεν θα δουλευε...και οπως ξερουμε οι παρενεργειες οφειλονται στην συγκεκριμενη ορμονη...μακαρι να εχω αδικο.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lmg 7

Active Member
σορυ ρε Γιωργο,αλλα η εχεις σκορπιες γνωσεις και τα εχεις κανει ολα εναν αχταρμα η εισαι το καταλληλο ατομο για να ξεπερασουμε ολοι αυτη την γαμωκατασταση,με οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες(παρενεργειες)....ηθελα να σε ρωτησω αν εσυ εχεις α.α και αν ναι πως την αντιμετωπιζεις?
 
σορυ ρε Γιωργο,αλλα η εχεις σκορπιες γνωσεις και τα εχεις κανει ολα εναν αχταρμα η εισαι το καταλληλο ατομο για να ξεπερασουμε ολοι αυτη την γαμωκατασταση,με οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες(παρενεργειες)....ηθελα να σε ρωτησω αν εσυ εχεις α.α και αν ναι πως την αντιμετωπιζεις?
Μπορω σε ολους οταν φερουν τοις μετρησεις των ορμων τους να σας πω σε ποιο ενζυμο εχετε υπερλειτουργια. Απο και περα θα ξερεται τον εχθρο σας. Αλλα θα ξερεται και ποιους αλλους εχεται ακριβως το ιδιο θεμα για να ανταλασεται θεραπειες με ασφαλεια. Επισης μπορειται να ψαχνεται παρεμποδιστες και θεραπειες μονο για το δικο σας υπερ_ενζυμο.
Π.χ. αλλες θεραπειες χρειαζεται η υπερλειτουργουσα reductase και αλλες η υπερ.σα aromatase.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LuckyLuke

Member
Δεν μας έχεις πει όμως ποιες ακριβώς πρέπει να μετρήσουμε και πόσο κοστίζει η όλη διαδικασία
 

Dragon

Member
Γιώργο, αν καταλαβαίνω καλά, εάν κάνουμε ορμονολογικές εξετάσεις και μπορέσουμε να βρούμε ποιά ορμόνη ευθύνεται για την τριχόπτωσή μας, θεωρητικά πάντα, διορθώνοντάς την με την ανάλογη θεραπεία και φέρνοντάς την σε φυσιολογικές τιμές, έχουμε και μαλλιά και ποιότητα ζωής; Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να το κοιτάξω και από αυτήν την οπτική, αλλά όπως καταλαβαίνεις, όλα αυτά ακούγονται λίγο θεωρητικά. Υπάρχει κάποιο πρακτικό αποτέλεσμα από αυτήν τη διαδικασία; Μπορούμε κάπου να το ψάξουμε; Κάποιος που να είχε αποτέλεσμα; Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σε αμφισβητήσω και ελπίζω να έχεις δίκιο καθώς όπως τα λες το θέμα της τριχόπτωσης λύνεται απλά με εξατομικευμένη θεραπεία. Θα μπορούσες ίσως να μας πεις τι εξετάσεις να κάνουμε (τι ορμόνες να ψάξουμε;). Δυστυχώς δεν έχουμε σπουδάσει χημικοί (πχ η αρωματάση είναι ορμόνη; Νόμιζα ότι η τέστο μετατρέπεται σε οιστρογόνο μέσω της αρωματοποίησης οπότε νόμιζα ότι είναι η διαδικασία και όχι ορμόνη, για να δεις την ασχετοσύνη μου).
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Επιστροφη σε αλλο ενα μαλλον ξεχασμενο θεμα....πηρα απαντηση απο τον χρηστη του τζελ χανσον!! Το πρωτο που μου γραφει ειναι οτι δεν τον συμφερει οικονομικα και ειναι αρκετα πολυπλοκο στη χρηση μιας και αφηνει γελη στο δερμα η οποια ειναι ορατη σε συνθηκες ημερας οσο για αποτελεσματα δεν εχει καθολου τριχοπτωση ουτε σεντινγκ και η μμ παει πολυ καλα απο αποψη φυτρωσης στον πεμπτο μηνα...θα πρεπει να το συνεχισει για ενα χρονο μετα την επεμβαση συμφωνα με τις οδηγιες που πηρε αλλα ανυπομονει να το σταματησει μιας κ πρεπει καθε βραδυ...το σημαντικοτερο ειναι οτι κατα περιοδους βλεπει παρενεργειες στα συναισθηματα του αν καταλαβα καλα για δυο η τρεις ημερες αλλα μετα οκ????? Αυτα καταφερα να αποδωσω απο το κειμενο του. Συνταγες και συστατικα δεν ασχολειται οτι του προτειναν αγορασε εκει δεν ασχολουνται με το φτιαξτο μονος σου
 

istorias

Chalandri
Ωραία. Τώρα μένει να βρούμε κάποιον που χρησιμοποιεί το τζελ χωρίς απαραίτητα να έχει κάνει μεταμόσχευση. Είτε του Hanson είτε του Ιταλού Φαρμακοποιού. Όποιος ξέρει ιταλικά ας μπει στο forum το ιταλικό να δει...
 
[QUθέμα "Bouklas, post: 143642, member: 10703"]Δεν έχει τίποτα από τα 2, κανένα θέμα με τα μαλλιά. Απλά ψάχνετε, σαν τον PanosLydios ένα πράγμα.[/QUOTE]
Το θεμα κύριε μπούκλα είναι οτι ακόλουθεις λάθος θεραπεια, αυτό θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Και το χειρότερο είναι συστεινεις θεραπεια με Φίνα σε ανθρώπους που δεν έχουν πρόβλημα με τη ρεντουκταση.
Ώστε τελικά να εμφανίσουν ενα σωρό παρενέργειες και να ταλεπωρηθουν.
Εγώ τουλαχιστον έχω και ενα Πτυχειο απο το Πολυτεχνείο.(και ξερω απο ένζυμα).
Ενω δεινεις συμβουλές χωρις να ρωτήσεις ουτε καν τα επίπεδα των ορμωνων του ερνδιαφερομενου άνθρωπου.
 
Dragost: 143188 είπε:
Γιώργο, αν καταλαβαίνω καλά,μετατρέπειμε ορμονολογικές εξετάσεις και μπορέσουμε να βρούμε ποιά ορμόνη ευθύνεται για την τριχόπτωσή μας, θεωρητικά πάντα, διορθώνοντάς την με την ανάλογη θεραπεία και φέρνοντάς την σε φυσιολογικές τιμές, έχουμε και μαλλιά και ποιότητα ζωής; Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να το κοιτάξω και από αυτήν την οπτική, αλλά όπως καταλαβαίνεις, όλα αυτά ακούγονται λίγο θεωρητικά. Υπάρχει κάποιο πρακτικό αποτέλεσμα από αυτήν τη διαδικασία; Μπορούμε κάπου να το ψάξουμε; Κάποιος που να είχε αποτέλεσμα; Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σε αμφισβητήσω και ελπίζω να έχεις δίκιο καθώς όπως τα λες το θέμα της τριχόπτωσης λύνεται απλά με εξατομικευμένη θεραπεία. Θα μπορούσες ίσως να μας πεις τι εξετάσεις να κάνουμε (τι ορμόνες να ψάξουμε;). Δυστυχώς δεν έχουμε σπουδάσει χημικοί (πχ η αρωματάση είναι ορμόνη; Νόμιζα ότι η τέστο μετατρέπεται σε οιστρογόνο μέσω της αρωματοποίησης οπότε νόμιζα ότι είναι η διαδικασία και όχι ορμόνη, για να δεις την ασχετοσύνη μου).
Η αρωματαση ειναι ενζυμο δηλ. Βιοκαταλυτης.
Και οπως καθε καταλυτης μετατρεπει
μια ουσία δηλ. Την Τεστοστερονη σε Εστραδιολη χωρις ο ιδιος ο καταλυτηςνα παθαινει καποια αλλαγη
 
Μπλουζα