Τζελ φιναστεριδης

lalakis

Active Member
Nik.mos μη κολωσεις ξεκινα φιναστεριδη τζελ.ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξος γιατι βλεπω κινητικοτητα ηδη στο κεφαλι μου .κ πιστευω οτι θ κανει πολλα.τοσος ντορος γυρω απο αυτη στο εξωτερικο δν γινεται τυχαια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Απο μονη της δεν ξερω κατα ποσο κανει δουλεια.Σιγουρα υστερει σε αποτελεσματικοτητα σε συγκριση με το χαπι ,αλλα το σκεφτομαι σοβαρα.Μινοξιδιλη τζελ ειχα δοκιμασει αλλα αισθανομουν απαισια ,ενιωθα το δερμα μου να καιει και μου προκαλουσε φαγουρα..Φαντασου να την παρεις και σε χαπι(την μινοξιδιλη εννοω)..Ποσο καιρο χρησιμοποιεις τζελ φινα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Εντυπωσιακη αλλαγη,φαινεται να κανει δουλεια.
Βεβαια η βελγικη κλινικη prohair clinic απο κατω υποστηριζει οτι η αλλαγη ηρθε σε συνδυασμο με το PRP που κανει η ιδια,αν και μπορουμε να το αγνοησουμε,εγω το βλεπω σαν προσπαθεια να οικειοποιηθει το επιτυχημενο αποτελεσμα για δικο της οφελος.Χρησιμοποιεις και φινα και μινοξ τζελ;
 

lalakis

Active Member
Οχι μονο τζελ για αρχη.αλλα βλεπω κινητικοτητα.δν θελω να παρασυρομαι να λεω μεγαλα λογια αλλα απο κροταφους γυμνους π εχω( το ξανα λεω για αλλη μια φορα) βλεπω χνουδι κ καποιες τριχες που βδομαδα μ βδομαδα φαινεται κ καλυτερα
 

lalakis

Active Member
Πανω στο στεμα δν μπορω να κατσλαβω ακομα τι γινεται, γιατι δν μπορω ν εχω οπτικη επαφη οπως με κροταφους απο καθρεφτη
 

lalakis

Active Member
Απλα αμα το ξεκινησεις πιστευω θελει υπομονη οπως κ με το χαπι.οταν επαιρνα οral την αλλαγη την μεγαλη την ειδα μετα τον πεμπτο μηνα .τους πρωτους 4 μηνες ειχε επιδυνωθει κιαλλο το μαλλι μου και νομιζα οτι δν δουλευε
 

lalakis

Active Member
Ειχα παρενεργειες μετα απο 3χρονια νομιζω επιδεινωθηκαν .χαλι μαυρο .0 ονειρα .αδυναμια στυσης μουδιασμα .0 ηδονη ,καθολου λιμπιντο.ανικανοτητα στο σεξ και δν μου κανε αισθηση το γυναικειο σωμα.τραγικα πραγματα.νομιζω ειχα κ θολουρα.και το κακο με ολα αυτα ειναι οτι δν το περνεις πρεφα κατευθειαν τι και πως.παρα μονο οταν το κοψεις τελειως κ δεις την διαφορα.επανηλθα πληρως μετα απο 1χρονο.κ εν μερη μετα απο 1 δυο βδομαδες αφου το εκοψα
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ειχε γινει μια ερευνα που αφορουσε τις θεραπευτικες επιδρασεις της φιναστεριδης σε μορφη τζελ και αυτης σε ταμπλετα.
Στην ερευνα συμμετειχαν 45 ατομα που ειχαν διαγνωσθει με ανδρογενετικη αλωπεκια.
Χωριστηκαν σε 2 group,group A χρηση τοπικης φινας και group B χρηση φινα σε χαπι.
Το group A λαμβανε τοπικο τζελ με 1% φιναστεριδη και placebo χαπια και το group B λαμβανε φιναστεριδη ταμπλετα 1mg και placebo gel για 6 μηνες.
Η περιοδος τριχοπτωσης ηταν 18.8±23.10 μηνες.
Στο τελος καθε μηνα συγκριναν τις διαφορες μεταξυ των ομαδων στο μεγεθος των αδειων περιοχων ,τo παχος της τριχας και τον αριθμο τους.
Δεν παρατηρηθηκε διαφορα μεταξυ των δυο group απο την σκοπια του παχους τριχας,του μεγεθους των αδειων περιοχων και του αριθμου τριχων.Παρατηρηθηκε αυξηση του παχους των τριχων και του αριθμου των τριχων και στα δυο group.

Συμπερασμα ερευνας:Τα ευρηματα της ερευνας εδειξαν οτι οι θεραπευτικες επιδρασεις τοσο της τοπικης φιναστεριδης οσο και της φιναστεριδης σε ταμπλετα ηταν σχετικα παρομοιες μεταξυ τους.

ΠΗΓΗ :http://www.bioline.org.br/pdf?dv09011
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Παντως απο οσο εχω ψαξει η σωστη λοσιον τοπικης dutasteride πρεπει ν κανει παπαδες .πιο δυνατα αποτελεσματα απο φινα
 

Kostas97

Well-Known Member
Στον 3ο χρονο απο το ποσοστο των ανθρωπων που εμφανιζουν παρενεργειες ενα πολυ μικρο ποσοστο μπορει να εμφανισει τοτε. Κυριως καποιος ειτε εμφανιζει πολυ συντομα ειτε μαξ στο χρονο. Αυτο ειναι το κλασσικο.
Μια πιθανοτητα που κολλαει στην περιπτωση σου ειναι η εξης. Ο οργανισμος σου πηρε πολυ μεγαλη ποσοστητα φινα με αποτελεσμα να κρασαρει. Ειναι γνωστο οτι αν και η φιναστεριδη εχει μικρο χρονο ημισιας ζωης στο δερμα παραμενει για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα. Ισως και ενα μηνα. Αυτος ειναι και ο λογος που καποιοι γιατροι δεν προτεινουν καθημερινη χρηση αλλα παραδειγματος χαρη 3 φορες την εβδομαδα. Ο καθενας πιστευω εαν ανεχεται το φαρμακο μπορει να βρει τη χρηση τομη.

Εαν καποια στιγμη αποφασισεις να κανεις καποια ακομα προσπαθεια θα μπορουσες να το δεις καπως ετσι.
Προς το παρον ας δουμε και τα αποτελεσματα της τοπικης φινα. Ειναι γεγονος πως εταιρειες με κυρος εχουν τοπικη μορφη και αυτο κατι δειχνει. Ισως στο μελλον η χρηση της ειναι και πιο ευρεια. Διορθωστε με αν κανω λαθος στο γεγονος οτι οταν πρωτοξεκινησε ο λογος που δεν εγινε ευρεως γνωστη ηταν ενα περιστατικο με μια εγγυο που ηρθε σε επαφη με το μειγμα.

Επισης οσο τα οχηματα μεταφορας της στην τοπικη μορφη εξελισσονται ειναι γεγονος πως και τα αποτελεσματα θα ειναι ακομα καλυτερα. Φιλε Νικ σε μια ερευνα που διαβασα προσφατα η τοπικη φινα μειωνε την τοπικη DHT σε ποσοστο μεγαλυτερο απο την κανονικη και την DHT στο αιμα κατα περιπου 10% λιγοτερο απο την κανονικη εαν δεν λανθανω. Αυτα τα στοιχεια ειναι σιγουρα πολυ αισιοδοξα και αποτελον λογο καποιος τη σημερον ημερα να δοκιμασει.
 

lalakis

Active Member
Επαιρνα για αρκετο διαστημα προσκαρ /4 . 1.25 mg την ημερα ,δν ξερω αν επαιξε ρολο αυτο.αλλα ειχα τρομερα αποτελεσματα .αν κ τον 5 χρονο πριν το σταματησω παλι το μαλλι μ ειχε πεσει καπως πιο αδυναμο δλδ.αλλα δν ηταν το χαλι π ναι τωρα .κρατιοταν
 

manly_Man

Well-Known Member
Παντως απο οσο εχω ψαξει η σωστη λοσιον τοπικης dutasteride πρεπει ν κανει παπαδες .πιο δυνατα αποτελεσματα απο φινα
Στην τοπικη μορφη η ντουταστεριδη απορροφαται πιο δυσκολα απο τον οργανισμο σε σχεση με την τοπικη μορφη της φιναστεριδης, καθως εχει μεγαλυτερο molecule size απο την φιναστεριδη και δεν περναει ευκολα περα απο το δερμα, το οποιο μπορει να ειναι κ καλο βεβαια γιατι ετσι θα παραμενει στο δερμα και θα αποφευγονται και τα πιθανα side effects απο την απορρόφηση στον οργανισμο.

"The idea behind topical dutasteride has to do with the chemical properties compared to finasteride. At the molecular level, dutasteride is more difficult to deliver as a topical agent to be absorbed through the skin due to the size of dutasteride molecules. They are larger than those of finasteride. This difficulty however becomes an advantage as the difficulty to get past the subcutaneous layer may prevent systemic absorption. The molecular size prevents deep penetration. In addition, dutasteride has a high lipophilicity of 4.94, compared to 3.03 of finasteride, which means it is less water soluble than finasteride or more “greasy”. This higher lipophilicity can in theory help dutasteride to remain in the skin longer as these properties tend to preclude the paracellular and follicular routes of ingress into the skin. "

 

hairlosscursed

Well-Known Member


Συνάδελφοι έχετε ιδέα για Αυτο?


Επίσης και dutasteride gel
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tasos91

Member


Συνάδελφοι έχετε ιδέα για Αυτο?


Επίσης και dutasteride gel

Έστειλα mail για διευκρινήσεις σχετικά με τα προϊόντα τοπικής Duta, η απάντηση παρακάτω :

HI. ..

Thanks for your email.

Dr. Lupanzula would need to see you in person initially at a consultation in order to prescribe this to you with it being a medication.

The cost is 60 euros per bottle which equates to 1 month supply.

Please see the link below for more information on topical dutasteride.
 

lalakis

Active Member
Ρε παιδια ειναι απλα τα πραγματα.πηγαινεις σενα καλο δερματολογο σου συνταγογραφει φινα η duta gel .και τελειωνει η ιστορια κ λογικα σου ρχεται κ πιο φτηνα
 
Μπλουζα