Τζελ φιναστεριδης

poseidonas77

Well-Known Member
βαζω μια μελετη που βρηκα τυχαια στο ιντερνετ σχετικα με φινα σε τζελ και χαπι
πατε εκει που λεει συμπερασμα να δειτε που κατεληξαν....

http://www.ijdvl.com/article.asp?is...5;issue=1;spage=47;epage=51;aulast=Hajheydari

Conclusions:
The results of this study showed that the therapeutic effects of both finasteride gel and finasteride tablet were relatively similar to each other

εντωμεταξυ επεσα σε ενα βιντεο στο youtube με εναν τυπο που τον απριλιο εκανε στον hasson
και γραφει στα σχολια οτι του εδωσαν φινα σε τζελ.....για το συγκεκριμενο επεσα και σε ενα μπλοκ
που αναφερει σχετικα με το τζελ φινας του hasson
http://hairlosscure2020.com/topical-finasteride/

@ρε σεις τι στο κορακα γινεται???γιατι να μην μπορουμε και εμεις να εχουμε προσβαση σε αυτο το τζελ??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
βαζω μια μελετη που βρηκα τυχαια στο ιντερνετ σχετικα με φινα σε τζελ και χαπι
πατε εκει που λεει συμπερασμα να δειτε που κατεληξαν....

http://www.ijdvl.com/article.asp?is...5;issue=1;spage=47;epage=51;aulast=Hajheydari

Conclusions:
The results of this study showed that the therapeutic effects of both finasteride gel and finasteride tablet were relatively similar to each other

εντωμεταξυ επεσα σε ενα βιντεο στο youtube με εναν τυπο που τον απριλιο εκανε στον hasson
και γραφει στα σχολια οτι του εδωσαν φινα σε τζελ.....για το συγκεκριμενο επεσα και σε ενα μπλοκ
που αναφερει σχετικα με το τζελ φινας του hasson
http://hairlosscure2020.com/topical-finasteride/

@ρε σεις τι στο κορακα γινεται???γιατι να μην μπορουμε και εμεις να εχουμε προσβαση σε αυτο το τζελ??
Πρώτη φορά το βλέπω σε μορφή τζελ ....
Το έχω δεί μόνο σε υγρή μορφή μαζί με μινοξιδίλη από την minixidilmax .com
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
Λοιπον παιδια...νομιζω οτι θα εχουμε καλα νεα, κατι βρηκα αλλα θελει ψαξιμο,προς το παρων υπαρχουν δυο μελετες στο web κατα τις οποιες εχουν και τα δυο οραλ κ τοπικ τζελ τα ιδια αποτελεσματα...το θεμα ειναι οτι ο δρ. Χασον και γουονκ το παρασκευαζουν οι ιδιοι σε ενα φαρμακειο κοντα στην κλινικη τους, σε μια αλλη σελιδα εχει ολοκληρη μελετη πως παρασκευαζεται ,θα βρουμε πληροφοριες.....αρχιστε ψαξιμο
 

gkast

Active Member
Λοιπον παιδια...νομιζω οτι θα εχουμε καλα νεα, κατι βρηκα αλλα θελει ψαξιμο,προς το παρων υπαρχουν δυο μελετες στο web κατα τις οποιες εχουν και τα δυο οραλ κ τοπικ τζελ τα ιδια αποτελεσματα...το θεμα ειναι οτι ο δρ. Χασον και γουονκ το παρασκευαζουν οι ιδιοι σε ενα φαρμακειο κοντα στην κλινικη τους, σε μια αλλη σελιδα εχει ολοκληρη μελετη πως παρασκευαζεται ,θα βρουμε πληροφοριες.....αρχιστε ψαξιμο
Νίκο εγώ κρατάω επιφυλάξεις γιατί ποτέ δεν πίστευα στα τοπικά dht σκευάσματα ποτέ δεν θα λειτουργήσει σωστά σε τοπική εφαρμογή όσο το χαπάκι .
 

poseidonas77

Well-Known Member
λοιπον ο gkast εχει δικιο..μιλησα με την αδερφη μου που δουλευει σε φαρμακειο..οντως κατακαιρους
τις φερνουν συνταγες απο δερματολογους φινα μαζι με μινοξ...τα στελνουν αλλου για φτιαξιμο διοτι η αφεντικινα της συνηθως βαριεται να τα φτιαξει...η τιμη ειναι αλμυρη και μεχρι στιγμης δεν εχει ακουσει απο καποιον οτι ωφεληθηκε..μαλιστα πολλοι δεν προχωρανε διοτι μολις ακουνε την τιμη λακιζουν...
για τζελ δεν εχει ιδεα..μου ειπε εαν μαθουμε τα συστατικα για το τζελ μπορει να ρωτησει το εργαστηριο εαν μπορει να το φτιαξει...
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Θα μαθουμε λιγο υπομονη. Μιλαμε για τζελ οχι φινα σπασμενη μεσα σε αλλο σκευασμα οπως μινοξ. Ειναι κατι που ψαχνω τωρα κ θα συνεχισω αυριο αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πατεντα δρ. Χασον οπωε γραφω παραπανω ισως χρειαστει να στειλουμε και κανα mail σε αυτους αλλα θα το διευκρινησουμε τις επομενες ημερες
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Σχετικα με το τζελ, ειναι μονο φιναστεριδη και ειναι μια πατεντα των hasson&wong χρησιμοποιειται περιπου απο 200 ασθενεις χωρις παρενεργειες. Παρασκευαζεται απο φαρμακειο πλησιον της κλινικης στο βανκουβερ, τωρα ετοιμαζονται και για τζελ ντουντας, το δινανε μονο στους ασθενεις τους αλλα επειδη δημιουργηθηκε ντορος στα ξενα φορουμς,μαλιστα εχει ποστς και ο χασσον, (το τζελ λενε οτι δουλευει οσο κ το χαπι )ξεκινησε να δινεται και σε αμερικανους μονο με συνταγη,170δολαρς για 100 ημερες παροχης......στην ευρωπη μπορει να βρεθει επισης σε φαρμακειο της ιταλιας διοτι συνεργαζονται με καποιον δρ.καστιγιονι αν καταλαβα καλα...αυτα προς το παρων...κανεις αλλος εχει πληροφοριες;
 

poseidonas77

Well-Known Member
εισαι ωραιος και μετρας!!!!

@διαβαζω διαφορα succes stories σε φορα εξω...
χωρις φινα μπαρμπουτσαλα κανουμε...πολεμαμε με σφεντονα ενω θα μπορουσαμε με πυρηνικα
 

LuckyLuke

Member
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Τι βλακειες ειναι αυτα με τους γιατρους για ενα τοπικο τζελ.καποιος να μπορεσει ν βρει τη συνταγη υπαρχει;
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Τι βλακειες ειναι αυτα με τους γιατρους για ενα τοπικο τζελ.καποιος να μπορεσει ν βρει τη συνταγη υπαρχει;
Λαλακι πολυ βιαζεσαι...ψαχνουμε λεμε τωρα αμα βιαζεσαι τοσο πολυ ψαξε και εσυ καθε πληροφορια ειναι χρησιμη...προκειται για φιναστεριδη μεδα σε ενα ειδος προπυλενογλυκολης αλλα ειναι νωρις για συμπερασματα διοτι μεταφραζω μια μια τις λεξεις απο τα κειμενα και ειναι ολο ορολογια οποτε δυσκολευομαι σκεφτομαι ομως να στειλω mail μολις εχω χρονο στον καναδα ελπιζωντας να μου δωσουν τις πληροφοριες που θελω...εγω παντως ενδιαφερομαι για το προιον
 

Άκης

Administrator
Φαντάζομαι το όχημα θα είναι ειδική πατέντα και δύσκολα θα βρεθεί. Γιατί δεν έχει σημασία να ρίξεις μερικά χάπια σε απλό όχημα οινόπνευμα/PPG, θα υπάρξουν sides. Το δικό τους όχημα δεν πρέπει λογικά να απορροφάται από τον οργανισμό.

Edit: Τελικά όλη την δουλειά πρέπει να την κάνει το HPCH, για τα sides τουλάχιστον και σύμφωνα και με αυτό. Από Δευτέρα θα πάω σε φαρμακοποιό να μου το κάνει και βλέπουμε.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Και ομως Ακη, αναφερονται ισαξια αποτελεσματα με την οραλ, εχει γινει επισιμη συνεργασια της κλινικης με το πανεπιστημιο του Μιλανου και ολα τα σχετικα trials και η farmaciaparati η οποια παρασκευαζει το τζελ, δεν ειναι απλο φαρμακειο, το αναφερει ως custom therapy τελος δεν αναφερονται καθολου παρενεργειες φινας...οντως πολυ ενδιαφερον και η κοινοτητα των ξενων φορουμ απορει γιατι η merck δεν αναλαμβανει η ιδια την κυκλοφορια του τζελ, πιστευω θα βγαλουμε ακρη
 

Άκης

Administrator
Την συνταγή μπορεί κανείς να την δει -σε αναλογίες- στην πατέντα τους. Περιέχει 0.25% φιναστερίδης, 55% οινόπνευμα, 5%PPG, 1% Hydroxypropyl Chitosan και 38,75% νερό.

HPMC is the best polymer για τη διαλυση και απορροφηση απο το δερμα
Σίγουρα αυτό πρέπει να είναι και το μυστικό των αποτελεσμάτων. Απλά για τα sides δεν γνωρίζουμε περισσότερα (αν δεν κάνω λάθος η έρευνα ήταν 7ημερών?).
 

lalakis

Active Member
Δηλαδη ακη αμα παω στι φαρμακοποιο κ του πω να μου το φτιαξει με τις αναλογιες π ειπες θα μου το φτιαξει;
 
Μπλουζα