Τζελ φιναστεριδης

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ο θανασης Βεγγος ολο και κατι θα ξερει να παρασκευασει καμια φορμουλα καλη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Νικολας νικ

Well-Known Member
Νικολα πως ειναι δυνατον να μαθουμε για τον τροπο που παρασκευαζεται αφου δεν νομοζω να συμφερει αυτοι που το φτιαχνουν να το πουν
Γι αυτο λαλακι μαλλον πρεπει να την παραγγειλουμε απο ιταλια αν θελουμε να τη δοκιμασουμε η να κανουμε καποιο πειραμα με τζελ αλοης οπως πολυ εξυπνα ανεφεραν πιο πανω...προς το παρων,αλλα παρακολουθοντας το θεμα και σε ενα ξενο φορουμ περιμενω απαντηση απο εκει μελος που χρησιμοποιει για να πει τα νεα του ως τωρα απο χρηση του τζελ
 

lalakis

Active Member
Νικολα τα συστατικα που εδωσες ειναι ιδια με τα συστατκα που εδωσε ο ακης σε παλιοτερο ποστ του θεματος;σκεφτομαι να το δοκιμασω με αλοη.μπορω να το φτιαξω κ μπνος μου.η καλυτερα να πω στο φαρμακοποιο αλοη +0.25 φιναστεριδη.καποιος να βοηθησει σαυτο;
 

LuckyLuke

Member
@Νικολας νικ Ναι σκέφτομαι να το παραγγείλω. Αυτό που με προβληματίζει είναι το κόστος (plus όλη η μανούρα συνταγής - παραγγελίας από το εξωτερικό) και ότι ποτέ δεν ήμουν συνεπής στις θεραπείες με τοπικές λοσιον.

Απλά επειδή με πιάνω πολλές φορές τον τελευταίο καιρό να σκέφτομαι να ξεκινήσω φίνα αλλά στο τέλος το μετανιώνω/αναβάλλω εξαιτίας των παρενεργειών που ακούω.. το συγκεκριμένο προϊόν φαντάζει ιδανική λύση, εφόσον βέβαια ισχύουν όσα λένε.

Έχουμε κανένα νέο από αυτούς που το χρησιμοποιούν στο εξωτερικό?
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
λαλακι, εγω σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω, απλα να θυμασαι οτι θα παρεις το ρισκο να πειραματιστεις...θα κανω υπομονη για να δω, περι τίνος προκειται , σχετικα με το τζελ οπως αυτο ερχεται απο το εξωτερικο και θα εκανα τη δοκιμη εφοσον υπήρχαν αξιοπιστες και επισημες αναφορες, μη βιαζεσαι γιατι δεν θεωρω οτι ανακαλυφθηκε η αμερικη αλλα ειναι σε καλο δρομο οι ερευνες...ενας ανασταλτικος παραγων προς το παρων ειναι οτι οι δυο φορμουλες που παρουσιαζονται ειναι διαφορετικης συστασης απο οσα εχω καταλαβει, αλλη αυτη του πανεπιστημιου στο ιραν και αλλη αυτη του μιλανου, αρκετα θολο τοπιο και λιγες πληροφοριες , η απαντηση που περιμενω ειναι απο ανθρωπο που εκανε μμ στον καναδα και του δοθηκε εκει το τζελ διοτι ηταν χρονια στο προσκαρ και δεν αντεξε αλλο τα sides... κατα τα αλλα βλεπω κ γω τα μαλλια μου να φευγουν
 

poseidonas77

Well-Known Member

στα 7 περιπου λεπτα αναφερει το τζελ και κανει χρηση
πανακριβο!!!!!!!!!!!!!!!152 καναδεζικα δολαρια.....
 
Τελευταία επεξεργασία:
OTE="Άκης, post: 142219, member: 1"]Άλλη έρευνα είναι αυτή?


ΘΑ βγαίνει κανένα 80+ το μήνα, δεν συμφέρει. Τα υλικά τα διάβασα από μια πατέντα τους που είχε καταχωρηθεί για φιναστερίδη, την οποία κάπου την είδα στα τόσα links και τα σημείωσα. Το gel αλόης μπορεί να τα σπάει, αλλά θα πρέπει να βρεθεί ο παράγοντας που θα ενώσει την αλόη με την φινα και το όχημα (η αλόη μπορεί να απορροφάτε, αλλά δεν νομίζω να μπορεί να "τραβήξει" και άλλα συστατικά μαζί της).[/QUOTE]

Η αλόη είναι ιδανική για να τραβήξει αλλά συστατικά που απο μονά τους έχουν χαμηλή απορροφιτηκοτητα. Αυτό το ξέρω Πόλυ καλά απ την εμπειρία μου που φτιάχνω διάφορες κρεμες με αλόη λαδι αβοκαντο κ.λ.π.

Άλλα έχει αποδειχθεί απτην παρακατω ευρευνα.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18794775
 
[QUOικολας νικ, post: 142270, member: 19356"]Λαλακι, δεν ξερουμε ομως τον τροπο παρασκευης, σειρα στο ανακατεμα υλικων, παραμονη σε φασεις κτλ...αλλωστε εγω δεν θα εμπιστευομουν την παρασκευη φορμουλας για το κεφαλι σε μη εμπειρο ατομο οποτε θα περιμενω μαλλον να εχω επισημα νεα απο τους εμπνευστες του τζελ, αλλο θεμα ειναι οτι ειναι ακριβο ρε φιλε και δεν υπαρχουν καθολου αναφορες απο την παρασκευαστρια φαρμακευτικη του propecia...ισως γιαυτο ολοι στα ξενα φορουμ μιλανε για το 2020...[/QUOTE]
Πως είναι δυνατόν κανεις να θέλει χρησιμοποιήσει φίνα χωρίς να μητρησει πρωτα να δει σε τι επίπεδο DHT βρίσκεται.
Η φίνα βοήθα μόνα αυτους που έχουν τριχωπτωση απο υψηλη DHT.
Γιατρούς που έχουν τριχωπτωση απο υψηλη Εστραδιολη δεν τους βοηθά απλως θα τους καταστρεψει τη λίμπιντο, κ.α.
Πως ειναι
 

lalakis

Active Member
Πηγα στο φαρμακοποειο σημερα και τον ρωτησα για αλοη με φιναστεριδη για τοπικο κ μου πε οτι ο οργανισμος θα το απορροφησει περισσοτερο απτο χαπι καο ειναι χειροτερο απτο να το παιρνω απτο στομα μονο.δεξ ξερω κατα ποσο ελεγε μπαρουφες​
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
ρε σεις εγω λεω να αφησουμε τα πειραματα με την κωλοφινα...να κανουμε υπομονη γιατι πιστευω ισως βγει στο εμποριο διοτι ακουγεται οτι κανει την ιδια δουλεια με το χαπι..δε μπορει καποια φαρμακευτικη εταιρια εαν οχι η μερκ θα το βγαλει...μιλαμε για τρελη κονομα...
 

tasos33

Well-Known Member
Πηγα στο φαρμακοποειο σημερα και τον ρωτησα για αλοη με φιναστεριδη για τοπικο κ μου πε οτι ο οργανισμος θα το απορροφησει περισσοτερο απτο χαπι καο ειναι χειροτερο απτο να το παιρνω απτο στομα μονο.δεξ ξερω κατα ποσο ελεγε μπαρουφες​
για ρωτησε τον μηπως ειναι καλυτερα να πινουμε την μινοξ απο το να την ψεκαζουμε?
 

lalakis

Active Member
Μ@λ@κιες ειπε ε;σαηντς θα εχω απο τοπικη φι αστεριδη;γιατι σλεφτομαι να το δοκομασω με αλοη​
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
https://www.youtube.com/channel/UCJn96v_HIbGaoOWFS6kRxDQ
αυτο ειναι ενα βιντεο οπου ο κορεατης δρ, lee παρουσιαζει σε slideς τα αποοτελεσματα τζελ και όραλ τα οποία ειναι ιδια, αν δειτε την ερευνα, ειναι αυτη του πανεπιστημιου του ιραν:http://www.ijdvl.com/searchresult.a...urnal=Y&but_search=Search&entries=10&pg=1&s=0
ειναι παρα πολυ καλη ομιλια καλο θα ειναι να την ακουσει οποιος θελει , στο δέκατο λεπτο αναφερει ο γιατρος τα αποτελεσματα
αποδυκνείεται οτι το τζελ χρησιμοποιείται και εγω πιστευω οτι και ο poseidonas77 οτι δηλαδη συντομα θα υπάρξει εμπορικό σκευασμα
img7 ελπιζω να βοηθησα...ειναι κατι που ψαχνω πιο πολυ απο εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον προς το παρων αλλα αν υπηρχε εμπορικο προιον θα εκανα σιγορα δοκιμη
το φορουμ που παρακολουθω ειναι το hairlosstalk
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
η μεθοδος παρασκευης του συγκεκριμενου τζελ που παρουσιαζεται απο τον dr.Lee ειναι στη δευτερη σελιδα αυτου του θρεντ, πιστευω οτι χρειαζεται υπομονη διοτι το ολο εγχειρημα εξελισεται μεν...αργα δε, τυχον πειραματα και ιδιοκατασκευες ειναι πεταμενα λεφτα
 

Άκης

Administrator
Πήγα σε φαρμακοποιό και "κώλωσε" στο chitosan, δεν μπόρεσε να το βρει. Και είναι αυτός που παίρνω συστατικά για δικές μου συνταγές, οπότε φοβάμαι ότι θα με δυσκολέψει αυτό. Θα κοιτάξω σε κανέναν άλλον.

Η αλόη είναι ιδανική για να τραβήξει αλλά συστατικά που απο μονά τους έχουν χαμηλή απορροφιτηκοτητα. Αυτό το ξέρω Πόλυ καλά απ την εμπειρία μου που φτιάχνω διάφορες κρεμες με αλόη λαδι αβοκαντο κ.λ.π.
Άλλα έχει αποδειχθεί απτην παρακατω ευρευνα.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18794775

Αυτό που λες δεν ξέρουμε κατά πόσο ισχύει, γιατί παίζουν αρκετοί παράγοντες. Το gel αλόης περιέχει και άλλα συστατικά μέσα, τα οποία δεν γνωρίζεις κατά πόσο μπορούν να διαλύσουν την φιναστερίδη και να είναι παράλληλα και όχημα. Τώρα την έρευνα την έχεις και σε πλήρη έκδοση; Γιατί η περίληψη δεν περιγράφει και πολλά

Γιατρούς που έχουν τριχωπτωση απο υψηλη Εστραδιολη δεν τους βοηθά απλως θα τους καταστρεψει τη λίμπιντο, κ.α.
Τι θέλεις να πεις;

Πηγα στο φαρμακοποειο σημερα και τον ρωτησα για αλοη με φιναστεριδη για τοπικο κ μου πε οτι ο οργανισμος θα το απορροφησει περισσοτερο απτο χαπι καο ειναι χειροτερο απτο να το παιρνω απτο στομα μονο.δεξ ξερω κατα ποσο ελεγε μπαρουφες
Η τοπική ντουταστερίδη εμένα μου έδινε sides, οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο να ισχύει. Αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο, άλλο να πάρεις 1mg φιναστερίδης από το στόμα και άλλο να βάλεις τοπικά από σκεύασμα των 0,25% που δεν θα το βάλεις με την μία.
 
Πήγα σε φαρμακοποιό και "κώλωσε" στο chitosan, δεν μπόρεσε να το βρει. Και είναι αυτός που παίρνω συστατικά για δικές μου συνταγές, οπότε φοβάμαι ότι θα με δυσκολέψει αυτό. Θα κοιτάξω σε κανέναν άλλον.



Αυτό που λες δεν ξέρουμε κατά πόσο ισχύει, γιατί παίζουν αρκετοί παράγοντες. Το gel αλόης περιέχει και άλλα συστατικά μέσα, τα οποία δεν γνωρίζεις κατά πόσο μπορούν να διαλύσουν την φιναστερίδη και να είναι παράλληλα και όχημα. Τώρα την έρευνα την έχεις και σε πλήρη έκδοση; Γιατί η περίληψη δεν περιγράφει και πολλά


Τι θέλεις να πεις;


Η τοπική ντουταστερίδη εμένα μου έδινε sides, οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο να ισχύει. Αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο, άλλο να πάρεις 1mg φιναστερίδης από το στόμα και άλλο να βάλεις τοπικά από σκεύασμα των 0,25% που δεν θα το βάλεις με την μία.
Οντως εχεις Δίκαιο να φοβασε οτι η αλόη μπορεί να να καταστρεψει τη φίνα. Όμως αυτό θα συμβεί με φρέσκα αλόη που έναι γεμάτη ενζυμα , βιταμίνες, και αλλά δραστικά στοιχεια.
Αυτό το επαθα οτάν έφτιαξαν κρέμα με σάλιο σαλιγκαριού και φρέσκια αλοη. Όμως οταν χρησιμοποιώ αλόη ζελ εμπορίου δεν συμβαίνει αντίδραση διότι η το ζελ αλόης που προορίζεται για καλλυντικά έχει υποστεί τόσες διεργασίες (παστεριωση, συμπύκνωση), οποτε δεν υπαρχουν ποια ένζυμα, ουτε βιταμίνες.
Μετα η χιτηνη πουλιέται στο εμπόριο, βγαίνει απο τα Καλαμαριά.

Τέλος Άκη πρεπει να ξεχωρισουμε τοις περιπτωσεις της τριχωπτωσης.

Χονδρικα να πουμε οτι :
Η μια περιπτωση ειναι οτάν έχουμε υψηλη DHT, τοτε λοιπον βοήθα η Φίνα ρίχνοντας τα επίπεδα της DHT.
Η Φίνα βέβαια έχει και παρενέργειες.
Δεύτερον υπάρχει η τριχόπτωση απο υψηλη Εστραδιολη.
Όμως εδώ δεν βοηθάει η Φινα. Γιατί η Φίνα είναι παρεμποδιστης της reductase (
 
Μπλουζα