Σωστή χρήση derma roller

Dynamics

Active Member
Καλησπέρα. Μετα από μια παύση περίπου 5 ετών είπα να χρησιμοποιήσω το 0,5 derma roller ξανά. Έχω δυο απορίες και θα εκτιμούσα τη γνώμη των πιο έμπειρων.
1. Περνώντας το πάνω από σχεδόν όλο το crown και τη hairline θα έχω κάποιο πρόβλημα με τις τρίχες;
2. Χρησιμοποιώ τη λοσιόν της apivita, μετα το ρολάρισμα επιτρέπεται η χρήση τοπικού;
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
εκανες πριν 5 χρονια ρολλερ?με 0,5 νομιζω βαζεις οτι θες με 1,5 δεν βαζεις τπτ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

macedonianGR

New Member
εκανες πριν 5 χρονια ρολλερ?με 0,5 νομιζω βαζεις οτι θες με 1,5 δεν βαζεις τπτ
Ναι φιλε μου, το έχω αγοράσει πριν από 5 χρόνια αλλά δε το χρησιμοποίησα πάνω από 20 φορές. Χρησιμοποιούσα αποκλειστικά proscar 1/5 καθημερινά με πολύ καλά αποτελέσματα διατήρησης για πάνω από 8 χρόνια, αλλά το έκοψα μαχαίρι πριν από 1,5 χρόνο λόγω επηρεασμού του sperm quality.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Παιδιά καλησπέρα σας,
είμαι μέλος αυτού του φόρουμ αρκετά χρόνια και ακόμα πιο πριν αναγνώστης του, μπαίνω και διαβάζω σχεδόν καθημερινά και βρίσκω αυτήν την ασχολία αρκετά χρήσιμη και διδακτική. Όπως και οι περισσότεροι για να μην πω όλοι όσοι είναι στο φόρουμ, αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα μαλλιά μου, ΑΑ είναι επιβεβαιωμένη από γιατρό δυστυχώς. Στα 28 μου πλέον μπροστά έχω αραιώσει αρκετά όπως και το crown μου έχει αρχίσει και γίνεται εμφανές πλέον. Σκέφτομαι και την μεταμόσχευση αλλά στην παρούσα φάση λόγω έλλειψης χρημάτων το έχω σε αδράνεια αυτό το σχέδιο. Στο προκείμενο τώρα, είμαι χρήστης του Regaine 5% σχεδόν 2 χρόνια, χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα απλά και μόνο ψυχολογικά με χαλαρώνει το γεγονός ότι κάτι κάνω τουλάχιστον για τα μαλλιά μου. Σκέφτομαι το derma roller από την στιγμή που δίνει επανέκφυση και συνδυάζεται με την μινόξ, απλά έχω μαύρα μεσάνυχτα, διαβάζοντας εδώ κάτι ξεκαθάρισα στο μυαλό μου αλλά και πάλι είναι χαώδεις το τοπικ και χάθηκα.
Δεν γνωρίζω τι διατομή πρέπει να πάρω
Πόσα derma roller να προμηθευτώ, δηλαδή για πόση χρονική διάρκεια είναι το κάθε ένα?
Έλληνας εισαγωγέας υπάρχει για να μην μπλέξω με e-bay?
Όσων αφορά την συχνότητα της χρήσης και την εφαρμογή του στο τριχωτό πήρα μια άποψη, σίγουρα παίζει ρόλο και η διατομή των βελόνων, απλά δεν ξέρω τι βελόνες πρέπει να πάρω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
www.droller.gr ελληνικος διανομεας. 1,5mm βελονα.. 1φορα/βδομαδα και μινοξ 1φορα/μερα ενα 24ωρο μετα τη χρηση ρολλερ.. Ξεκινα και δες πως θα πας.. Δωσε χρονο παραπανω κατα τη χρηση ρολερ, περιπου 25 λεπτα..
 
εκανες πριν 5 χρονια ρολλερ?με 0,5 νομιζω βαζεις οτι θες με 1,5 δεν βαζεις τπτ
Kαλησπερα!αν μπορεις να μου δωσεις σε παρακαλω τα φωτα σου...η οποιος αλλος φυσικα θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!σκεφτομαι να ξεκινησω ρολλερ 0,25 η 0,50 μπορω να το συνδιασω μετα με μια λοσιον που εχει μεσα μινοξιδιλη και κορτιζονη ?βασικα η κορτιζονη ειναι αυτο που με φοβιζει..δηλ κανει να δημιουργηθει μεγαλυτερη αποροφηση στη κορτιζονη?
 

johnysblue

Active Member
Παιδια αν καταλαβα καλα μπορουμε να χρησημοποιουμε 1.5mm σκετο τελειως μονο χωρις μινοξ χωρις τιποτα του σαν θεραπεια για τριχοπτωση και για επανεκφηση?ευχαριστω
 

gang

Member
τα λινκ τησ πρωτης σελιδας ειναι ολα για παραγγελια ελεγα ανα υπαρχει καποιο καταστημα στην αθηνα να πουλαει ωστε να παω να το παρω απο εκει γιατι δεν εχω καρτα
 

johnysblue

Active Member
Παρελαβα κ γω 1.5αρι ρολλερ κ σημερα εκανα την πρωτη χρηση.Το περασα απο τα σημεια που εχω αραιωση αλλα δεν εβγαλα τοσο αιμα οπως π.χ του Καπα, μονο κατι μικρες κηλιδες αλλα οχι παντου.
Παντως δεν το περιμενα να ποναει τοσο..ειδικα στους κροταφους την ακουσα λιγο..με πιασε και μια υπνηλια για λιγη ωρα
Με το ρολλερ τωρα μπορω να περναω σε επιφανεια νοργουντ 6 αφοβα? γιατι ψιλοφοβαμαι γιαυτο και δεν περασα πουθενα αλλου παρα απτα σημεια με αραιωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
εγω ρολλαρω μετα το μπανιο και το λουσιμο μετα απ οταν χρησιμοποιησει σαμπουαν για τη σμηγματορροικη δερματιτιδα το topiderm ακριβως μετα απ οταν εχω τελειωσει το λουσιμο και δεν ποναει το ιδιο. Αν βαθμολογουσα τον πονο πριν με 10 τωρα μετα το μπανιο ο πονος ειναι 3. ρολλαρω μετα ριχνω ζεστο νερο ρολλαρω σ αλλο μερος ριχνω παλι ζεστο νερο και δεν ποναει τοσο. ματωνει και παρα πολύ. ισως επειδη ειναι βρεγμενο το δερμα.
 

Dynamics

Active Member
Kαλησπερα!αν μπορεις να μου δωσεις σε παρακαλω τα φωτα σου...η οποιος αλλος φυσικα θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!σκεφτομαι να ξεκινησω ρολλερ 0,25 η 0,50 μπορω να το συνδιασω μετα με μια λοσιον που εχει μεσα μινοξιδιλη και κορτιζονη ?βασικα η κορτιζονη ειναι αυτο που με φοβιζει..δηλ κανει να δημιουργηθει μεγαλυτερη αποροφηση στη κορτιζονη?
ξερω οτι μετα απο ρολλερ καλο ειναι να μην βαζουμε καποιο τοπικο!Ειδικα αμα το ρολλ ειναι 1,5μμ δεν βαζουμε τπτ γιατι μιλαμε για μεγαλη απορροφηση
 

Steeve

New Member
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα! μινοξιδίλη χρησιμοποιείς πλέον;;Σου σταμάτησε τη τριχόπτωση μαχαίρι με το ;;Επίσης με το ρόλερ ασκείς αρκετή πίεση στο δέρμα;;σε λίγες μέρες ξεκινώ τη χρήση του...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mikegad

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 11959 Προβολή συνημμένου 11960 Προβολή συνημμένου 11961 Προβολή συνημμένου 11962

ποσταρω κατι αποτελεσματα απο dermaroller + minoxidil μετα απο 12 μηνες. ο τύπος γράφει εδώ https://www.baldtruthtalk.com/threads/13420-Dermarolling-Community-Trial/page221 επιπλέον παιρνει 1 gram vita C, 1 gram MSM, supplement Zinc 18mg, Vit A 10 000iu, Vit B6 20mg καθημερινα
Από norwood 6 έγινε 2άρι (λίγο διάχυτο)....εντυπωσιακό αν είναι αληθινό
 

Steeve

New Member
Είμαι νέο μέλος 29 ετών και προχθές ξεκίνησα θεραπεία.εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους!έχω χάσει τους κροτάφους εδώ και χρόνια και 30%+- στο υπόλοιπο κεφάλι.
Λέω να κάνω τη θεραπεία με τον εξής τρόπο:
1) Ανά 2 μέρες dermaroller 0,25mm με μινοξιδίλη. την επόμενη μέρα τίποτα.
2) Ανά 2 βδομάδες 1,00 mm με Neogenic ή Genethrix(έχω δει καλά αποτελέσματα στο παρελθόν απ'το Neoge,ενεργοποιεί τα βλαστοκύτταρα).
3) Ω3 και συμπλήρωμα βιταμινών Β! 3 μήνες μέσα, 3 έξω.
Σε 3-4 μήνες θα στείλω φώτο τα αποτελέσματα!
 
Μπλουζα