Σωστή χρήση derma roller

litsa3420

Member
Kαλησπερα κ απο μένα σαν νέο μέλος να σας πω πως ξεκίνησα κ εγώ ρολερ με ο.5 έχω όμως μια απορια δεν μου πέφτουν τρίχες όπως ανέφεραν κάποια μέλη.ειναι καλό αυτο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dmo

New Member
Για την απολυμανση εγω πλενω το ρολερ με ηλ. οδοντοβουρτσα κ hibitane προεγχειρητικο υγρο σαπουνι μετα την χρηση. Πριν, λουζω την περιοχη στεγνωνω κ ψεκάζω με octisept αντισηπτικο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
γεια σε ολους.. δεν εχω κανει ποτε χρηση dermaroller η dermapen αλλα σκεφτομαι να το δοκιμασω. εχω διαβασει μεγαλο μερος απο αυτα που εχουν γραφτει στο φορουμ.. θελω να προτεινω κατι και να μου πειτε τη γνωμη σας..
ειμαι τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων και δουλευω σε μικροβιολογικο.. πως θα σας φαινοταν αν μετα το ρολλαρισμα που θα κανω εχω ετοιμο πλασμα απο το αιμα μου το οποιο θα εχω φυγοκεντρησει στις στροφες που πρεπει σε ειδκο μπουκαλακι με gel για να μπορω να παρω το πλασμα με τα στοιχεια που χρειαζομαστε οπως λευκα αιμοσφαιρια αιμοπεταλια και παραγοντες πηξεως αν το κανω επαλειψη με λιγο μασαζ στο τριχωτο? κατι σαν prp δηλαδη. πιστευετε οτι αυτο μπορει να βοηθησει?
επισης ποια συσκευη μου προτεινεται να παρω για να αρχισω?
ειχα σκοπο να κανω τη διαδικασια με το πλασμα απο το αιμα μου με απλη επαλειψη τουλαχιστον μια φορα το μηνα.. αλλα ισως με ρολερ να ειναι καλυτερα σκεφτομαι.. περιμενω τη γνωμη σας..
 

Ελπίδα

New Member
Γεια σας παιδιά! :)

Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος και δεν έχω απορίες όσον αφορά το derma roller ή τη διαδικασία. Έχω όμως μια απορία που θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας και αν υπάρχει κάτι που ξέρετε ή που θα μπορούσατε να μου το απαντήσετε, θα χαρώ πολύ να το μοιραστείτε μαζί μου. Εγώ το 2013 έχασα τα μαλλιά μου λόγω μια στεναχώριας που πέρασα. Έχασα την αριστερή πλευρά, τη δεξιά και την επάνω. Έκτοτε φύτρωσαν κάποια αλλά όχι όπως παλαιά. Μου λείπουν αρκετά και τα έχω κόψει κοντά για να μην φαίνονται πολύ. Μοιάζουν με μπαλώματα ή κενά. Κατά τα άλλα δεν μου πέφτουν πλέον μαλλιά. Πήγα σε 2 δερματολόγους. Ο 1ος δερματολόγος μου έδωσε αμπούλες της ducray που δεν έκαναν τίποτα. Η 2η δερματολόγος μου έδωσε το regaine 5%. Το χρησιμοποιούσα για 1 διάστημα και με βοήθησε λιγάκι αλλά επειδή έβαζα πολύ και γέμιζα σε όλο το μέτωπο το σταμάτησα. Έπειτα έκανα το τραγικό λάθος να το πάρω σε χάπι. Η πίεσή μου έπεσε και οι σφυγμοί της καρδιάς μου αυξήθηκαν τόσο που μέχρι να βγάλω τη νύχτα και να περάσει η επίδραση φοβόμουν ότι θα πεθάνω. Φοβάμαι να πάω και σε 3ο δερματολόγο και σκέφτομαι να ξεκινήσω το derma roller των 0,3 mm μαζί με 1 ml μινοξιδίλης κάθε μέρα. Η τελευταία φορά που πήρα μινοξιδίλη ήταν το Νοέμβριο του 2014. Εσείς τι πιστεύετε με βάση αυτά που σας είπα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γεια σας παιδιά! :)

Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου θέματος και δεν έχω απορίες όσον αφορά το derma roller ή τη διαδικασία. Έχω όμως μια απορία που θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας και αν υπάρχει κάτι που ξέρετε ή που θα μπορούσατε να μου το απαντήσετε, θα χαρώ πολύ να το μοιραστείτε μαζί μου. Εγώ το 2013 έχασα τα μαλλιά μου λόγω μια στεναχώριας που πέρασα. Έχασα την αριστερή πλευρά, τη δεξιά και την επάνω. Έκτοτε φύτρωσαν κάποια αλλά όχι όπως παλαιά. Μου λείπουν αρκετά και τα έχω κόψει κοντά για να μην φαίνονται πολύ. Μοιάζουν με μπαλώματα ή κενά. Κατά τα άλλα δεν μου πέφτουν πλέον μαλλιά. Πήγα σε 2 δερματολόγους. Ο 1ος δερματολόγος μου έδωσε αμπούλες της ducray που δεν έκαναν τίποτα. Η 2η δερματολόγος μου έδωσε το regaine 5%. Το χρησιμοποιούσα για 1 διάστημα και με βοήθησε λιγάκι αλλά επειδή έβαζα πολύ και γέμιζα σε όλο το μέτωπο το σταμάτησα. Έπειτα έκανα το τραγικό λάθος να το πάρω σε χάπι. Η πίεσή μου έπεσε και οι σφυγμοί της καρδιάς μου αυξήθηκαν τόσο που μέχρι να βγάλω τη νύχτα και να περάσει η επίδραση φοβόμουν ότι θα πεθάνω. Φοβάμαι να πάω και σε 3ο δερματολόγο και σκέφτομαι να ξεκινήσω το derma roller των 0,3 mm μαζί με 1 ml μινοξιδίλης κάθε μέρα. Η τελευταία φορά που πήρα μινοξιδίλη ήταν το Νοέμβριο του 2014. Εσείς τι πιστεύετε με βάση αυτά που σας είπα;
φαινεται η περιπτωση σου να μην ειναι ΑΑ.
στην θεση σου θα ακολουθουσα σκετη συσκευη http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/
πιστευω οτι στα αυτοανοσα οπως η areata θα δουλεψει καλυτερα απο οτι στην ΑΑ
 

Ελπίδα

New Member
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Νόμιζα ότι δεν θα μου απαντήσει κανείς τελικά. Να το κάνω με derma roller των 0,3 mm ή να ξεκινήσω με το 1,5 mm. Φοβάμαι μόνο να χρησιμοποιήσω το 1,5 mm επειδή θα βγάζει πολύ αίμα. Διάβασα την ιστοσελίδα που έκανες copy - paste στο μήνυμά σου και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Νόμιζα ότι δεν θα μου απαντήσει κανείς τελικά. Να το κάνω με derma roller των 0,3 mm ή να ξεκινήσω με το 1,5 mm. Φοβάμαι μόνο να χρησιμοποιήσω το 1,5 mm επειδή θα βγάζει πολύ αίμα. Διάβασα την ιστοσελίδα που έκανες copy - paste στο μήνυμά σου και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
1,5mm.
μην το φοβασαι το αιμα,ειναι απλα κυλιδες.
δεν θα χρειαστεις καποια ουσια,μονο την συσκευη.δεν εχει παρενεργειες.
μονο ο πονος της στιγμης του ρολαρισματος ειναι
 

BioMike

Member
Kapa διαβαζω σε πολλα φορουμ οτι δεν ειναι απαραιτητο να φτασεις στο σημειο να ματωσεις ,μονο κοκκινισμα της περιοχης ,αλλα και πως μπορεις να κανεις χρηση 5 μερες την εβδομαδα και 2 οχι.Επειδη μου ηρθε και θα ξεκινησω ,εσυ τι προτεινεις?(βαζω και μινοξ). 1 μερα ρολλ σε σημειο να ματωσω και 6 ημερες μινοξ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa διαβαζω σε πολλα φορουμ οτι δεν ειναι απαραιτητο να φτασεις στο σημειο να ματωσεις ,μονο κοκκινισμα της περιοχης ,αλλα και πως μπορεις να κανεις χρηση 5 μερες την εβδομαδα και 2 οχι.Επειδη μου ηρθε και θα ξεκινησω ,εσυ τι προτεινεις?(βαζω και μινοξ). 1 μερα ρολλ σε σημειο να ματωσω και 6 ημερες μινοξ?
μαλλον διαβασες κατι που ησχυει για τα μικρα mm.
μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας ειδικος,ακομα δεν ξερω ποση ενταση ειναι καταλληλη.
θυμαμαι μονο στα ξενα φορουμς καποιες φωτο με πολυ αιμα.
αν εχεις συσκευη 1,5mm,τοτε τραυματιζεις μια φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες 6 μερες μινοξ,μια φορα την ημερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού

Hope

Active Member
Ερώτημα-Απορία:

Μπορεί η παρατεταμένη χρήση derma roller να προκαλέσει ίνωση (ειδικά τα μεγαλύτερα μήκη)?
Αν ναι, κάτι τέτοιο θα ήταν αρνητικός παράγοντας για μεταμόσχευση μαλλιών στην ίδια περιοχή? (πιθανότατα λόγω μειωμένης αιμάτωσης που προκαλείται από την ίνωση...)

Δεν βρήκα κάτι στο net και είπα να το θέσω προς συζήτηση.

Ευχαριστώ
 

newfish

Member
Ρε παιδια ξεκινησα να διαβαζω τα ποστ αλλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες με αρκετα εκτος θεματος ποστ και κουραστηκα.
Θελω να αγορασω το δερμαρολερ και σκεφτομαι το 1mm , αν και πανω στο σερφαρισμα ειδα καπου οτι καταλληλο για τριχοπτωση ειναι το 0.5mm.
Καταρχην ειναι οκ να ξεκινησω με 1 mm ?

Θα κανω πανω στο ιδιο σημειο 10 ρολαρισματα ?
Αναγκαστικα θα ρολαρω πανω απο μαλλια γιατι εχω σε ολο το κεφαλι μαλλια. Απο οτι καταλαβα θα το κανω σε νωπα μαλλια για να μην μπλεκονται , σωστα ?

Χρησιμοποιω μονο ενα τοπικο. Θα το βαζω αμεσως μετα τη χρηση ή θα ξεκιναω την αλλη μερα ? ( αν δεν δω αποτελεσματα και με δερμαρολερ θα ξεκινησω μινοξ ).

Τελος , απο που αγοραζω ? Βρηκα αυτο https://www.droller.gr/store/
Να παω στο τιτανιο με 192 βελονες ή στο προσωπου που εχει 500 ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ρε παιδια ξεκινησα να διαβαζω τα ποστ αλλα ειναι παρα πολλες οι σελιδες με αρκετα εκτος θεματος ποστ και κουραστηκα.
Θελω να αγορασω το δερμαρολερ και σκεφτομαι το 1mm , αν και πανω στο σερφαρισμα ειδα καπου οτι καταλληλο για τριχοπτωση ειναι το 0.5mm.
Καταρχην ειναι οκ να ξεκινησω με 1 mm ?

Θα κανω πανω στο ιδιο σημειο 10 ρολαρισματα ?
Αναγκαστικα θα ρολαρω πανω απο μαλλια γιατι εχω σε ολο το κεφαλι μαλλια. Απο οτι καταλαβα θα το κανω σε νωπα μαλλια για να μην μπλεκονται , σωστα ?

Χρησιμοποιω μονο ενα τοπικο. Θα το βαζω αμεσως μετα τη χρηση ή θα ξεκιναω την αλλη μερα ? ( αν δεν δω αποτελεσματα και με δερμαρολερ θα ξεκινησω μινοξ ).

Τελος , απο που αγοραζω ? Βρηκα αυτο https://www.droller.gr/store/
Να παω στο τιτανιο με 192 βελονες ή στο προσωπου που εχει 500 ?
καλησπερα.
υποψιν αν το θελεις για απορροφηση κανουν ολα τα μεγεθη 0,3 η 0,5 η 1
αν θελεις αποτελέσματα να κρατανε στον χρονο 1,5 και τραυματισμο χωρις λοσιον http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/
πας στο τιτανιο 192 βελονες
 

newfish

Member
Ευχαριστω . Θα παω στο 1mm για να μη χρειαζεται να κανω τοσο συχνη χρηση του.
Απο οτι ειδα εχει πολυ φθηνα στο εξωτερικο αλλα λογω καπιταλ θα το χρυσοπληρωσω.
 
weznem sorry για καποιον λογο δεν ειδα το ποστ σου:p


Τωρα για το αν μπορει μονο του ή οχι κι ομως εχει δικιο ο καπα .Καποιοι εχουν βρει την λυση στον μικροτραυματισμο και μονο με αυτον.
Τωρα το γιατι δεν εχουν βρει ολοι λυση με αυτην την μεθοδο δεν το γνωριζω.
Ισως δεν δουλευει για ολους(πολυ πιθανο),ισως δεν εχουν ολοι την ιδια υπομονη,καθως σε βαθος χρονου βλεπεις διαφορα.
Ε, φυσικα δεν δουλευει για ολους γιατι δουλευει μονο για αυτους που εχουν ασβεστοποιηση στο δερμα(calsification) δηλ. βουλομενο κυκλοφοριακο.
Και βουλομενο κυκλοφοριακο εχουν μονο η εχοντες υπερλειτουργεια της reductase type I, και κατι ελαχιστο στη υπερλειτουργεια της αφυδρογονασης 17bhsd.
Για τους αλλους ειναι τσαμπα πονος(οπως αρωματαση κ reductase type II).
Φυσικα χρειαζεται κ καποιος blocker(ειται dht, ειται PG) για να σταματησει η τριχωπτωση.
Τι να σου κανει η αυξηση μονο του κυκλοφοριακου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω παραγγείλει ακόμα γιατί ασχολούμαι με ένα άλλο πρόβλημα που έχω στα δόντια.
Καπα, αφού άνοιξες το θεματάκι (και καλά έκανες) καλό είναι να αναφερθούν και τρόποι απολύμανσης - αποστείρωσης του roller γιατί είναι παράγοντας πάρα πολύ σημαντικός ώστε να αποφευχθεί η οποιαδήποτε μόλυνση μπορεί να προκύψει...
Πρεπει να ξερεις μια PG χαλαει κ τα δοντια.
 
Μπλουζα