Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
ακομα μια ερευνα αλλα αυτην την φορα σε ουλες http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840919/
οποιος διαβασε την ερευνα βαλτε ενα χερακι γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος.
σε ενα σημειο λεει οτι η ¨τελικη αξιολογηση εγινε σε 2 μηνες..."
σε ενα αλλο σημειο λεει" Μόνο ένας ασθενής δεν ολοκληρωσε τη μελέτη καθώς δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τις ελάχιστες τρεις συνεδριάσεις που απαιτούνται για την τελική αξιολόγηση "

οποτε να υποθεσουμε οτι για ουλες τραυματιζουμε καθε 3 εβδομαδες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

οποιος διαβασε την ερευνα βαλτε ενα χερακι γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος.
σε ενα σημειο λεει οτι η ¨τελικη αξιολογηση εγινε σε 2 μηνες..."
σε ενα αλλο σημειο λεει" Μόνο ένας ασθενής δεν ολοκληρωσε τη μελέτη καθώς δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τις ελάχιστες τρεις συνεδριάσεις που απαιτούνται για την τελική αξιολόγηση "

οποτε να υποθεσουμε οτι για ουλες τραυματιζουμε καθε 3 εβδομαδες?
Καλα κ γιατι να βαλει κανεις ρολερ και να μη βαλει μια ωραια κρεμα με βλενα σαλιγκαριου.
Ωραια αποτελεσματα, χωρις πονους κ ιστοριες.(εχει κ αφθονο υαλουρονικο οξυ που τρεφει το δερμα, ωστε να λενε οτι δειχνεις μεχρι 20χρ νεωτερος)
"Να κανουν κ καμια εισπραξη τα ελληνικα σαλιγκαροτροφεια".

Οποιος του αρεσει βεβαια απαραιτητα το υποφερειν, εδω εχουμε ενα σωρο αγριοχορτα που σου ξεσκιχουν το δερμα για να τα ξεριζωσεις.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλα κ γιατι να βαλει κανεις ρολερ και να μη βαλει μια ωραια κρεμα με βλενα σαλιγκαριου.
Ωραια αποτελεσματα, χωρις πονους κ ιστοριες.(εχει κ αφθονο υαλουρονικο οξυ που τρεφει το δερμα, ωστε να λενε οτι δειχνεις μεχρι 20χρ νεωτερος)
"Να κανουν κ καμια εισπραξη τα ελληνικα σαλιγκαροτροφεια".

Οποιος του αρεσει βεβαια απαραιτητα το υποφερειν, εδω εχουμε ενα σωρο αγριοχορτα που σου ξεσκιχουν το δερμα για να τα ξεριζωσεις.
αν βαλεις αναισθητικη κρεμα δεν ποναει καθολου.
υπερτερει σε πολλα πραγματα ο τραυματισμος,
1)ειναι πιο αποδοτικος απο τοπικα.
2)δεν εχεις λαδιλα
3)το βασικοτερο,δεν χρειαζεται καθε μερα
4)κοστος,αν υπολογισω την φθορα της συσκευης και την κρεμα βγαινει δεν βγαινει 1,5 ευρω τον μηνα.
αυτα αφορουν τον τραυματισμο με αιμα,οχι μικροτερα mm
 

Buster

New Member
Φίλε Καπα, ειναι safe να το χρησιμοποιουμε και αναμεσα στα μαλλια (πχ αν υπαρχουν ελιες?) ή μονο στα κενα σημεια?
 

Dragon

Member
Kapa στην έκθεση λέει ότι "Microneedling or dermaroller treatment was performed at monthly intervals till a satisfactory outcome was achieved or a maximum of four sittings whichever was earlier." Από αυτό καταλαβαίνω ότι είναι μια φορά το μήνα. Αλλά στην επόμενη πρόταση λέει ότι "A minimum of three treatment sessions was considered essential for inclusion for assessment". Το assesment λέει ότι έγινε στο τέλος της έρευνας, που όπως καταλαβαίνω έγινε για 3 μήνες, και ξανά 2 μήνες μετά το πέρας σαν follow up.

"Thirty-seven patients of atrophic facial scarring were offered multiple sittings of microneedling (dermaroller) treatment and their scars were evaluated and graded clinically and by serial photography at the start as well as at two months after the conclusion of the treatment protocol"
" After the end of the treatment regimen, the scars were again assessed and graded by the same trained dermatologist, and the patients were followed up monthly for the next two months. The final assessment and grading of scars was done at the end of two months of follow-up and repeat photographs were then taken"

Αυτό κατάλαβα εγώ, τώρα βέβαια μπορεί να κατάλαβα άλλα αντί άλλων (δεν θα είναι και η πρώτη φορά :) )
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa στην έκθεση λέει ότι "Microneedling or dermaroller treatment was performed at monthly intervals till a satisfactory outcome was achieved or a maximum of four sittings whichever was earlier." Από αυτό καταλαβαίνω ότι είναι μια φορά το μήνα. Αλλά στην επόμενη πρόταση λέει ότι "A minimum of three treatment sessions was considered essential for inclusion for assessment". Το assesment λέει ότι έγινε στο τέλος της έρευνας, που όπως καταλαβαίνω έγινε για 3 μήνες, και ξανά 2 μήνες μετά το πέρας σαν follow up.

"Thirty-seven patients of atrophic facial scarring were offered multiple sittings of microneedling (dermaroller) treatment and their scars were evaluated and graded clinically and by serial photography at the start as well as at two months after the conclusion of the treatment protocol"
" After the end of the treatment regimen, the scars were again assessed and graded by the same trained dermatologist, and the patients were followed up monthly for the next two months. The final assessment and grading of scars was done at the end of two months of follow-up and repeat photographs were then taken"

Αυτό κατάλαβα εγώ, τώρα βέβαια μπορεί να κατάλαβα άλλα αντί άλλων (δεν θα είναι και η πρώτη φορά :) )
λες για την ερευνα που εγινε για ουλες.
δεν εχω καταλαβει ουτε εγω,ειναι λιγο μπερδεμενα.
λεει 4 συνεδριασεις και αξιολογηση σε 3 μηνες,φανταζομαι θα εννοει τραυματισμο καθε 3 εβδομαδες για να γινουν 4 τραυματισμοι σε 3 μηνες,αλλα δεν ειμαι σιγουρος
 

Sandy

Active Member
Kapa θέλω να αγοράσω το ρολλερ κ θέλω ν αρχίσω απο το μικρότερο νομίζω ειναι το 0,25 αν δεν κάνω λάθος ειναι το μικρότερο έτσι ; κ μετα να πάω στο 0,5 κτλ ! Θέλω ν αρχίσω σιγά σιγα μπορείς να μ στείλεις το σάιτ απο που μπορω να τα πάρω κ τα δυο τα συγκεκριμένα κ με πόσες βελόνες;
 

Dynamics

Active Member
Kapa θέλω να αγοράσω το ρολλερ κ θέλω ν αρχίσω απο το μικρότερο νομίζω ειναι το 0,25 αν δεν κάνω λάθος ειναι το μικρότερο έτσι ; κ μετα να πάω στο 0,5 κτλ ! Θέλω ν αρχίσω σιγά σιγα μπορείς να μ στείλεις το σάιτ απο που μπορω να τα πάρω κ τα δυο τα συγκεκριμένα κ με πόσες βελόνες;
από ebay 192 βελόνες!Με αυτά που γράφουν καλύτερα να αρχίσεις με 1,5μμ η έστω 0,75
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa θέλω να αγοράσω το ρολλερ κ θέλω ν αρχίσω απο το μικρότερο νομίζω ειναι το 0,25 αν δεν κάνω λάθος ειναι το μικρότερο έτσι ; κ μετα να πάω στο 0,5 κτλ ! Θέλω ν αρχίσω σιγά σιγα μπορείς να μ στείλεις το σάιτ απο που μπορω να τα πάρω κ τα δυο τα συγκεκριμένα κ με πόσες βελόνες;
στο πρωτο μηνυμα εχω βαλει και λινκ για αγορα http://www.hairlossgr.com/threads/Σωστή-χρήση-derma-roller.8039/
και απο ελλαδα για οσους δεν εχουν καρτα.
θελουμε 192 βελονες,το 0,25 ειναι το μικροτερο,υπαρχει και 0,3 που δεν εχει καμια διαφορά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Μόλις χρησιμοποίησα το 0,5 να σας ρωτησω ! Εγω μόνο πονάω η το νιώθουν κ οι άλλοι ;κ στο τέλος νιώθω έντονα τσιμπήματα μια πολυ έντονα κ φαγούρα ειναι φυσιολογικό; Ειδικότερα στην χωρίστρα μου! Να σας πω εχω λιγο σμηγματοροικη δερματίτιδα κ όταν μ εχει δει ο δερματολόγος μου χε πει ότι ειναι κ λιγο ερεθισμένο το κεφάλι μου! Μήπως δεν κανει να το χρησιμοποιώ κ το ερεθισω χειρότερα! Κ αυτα τα τσιμπήματα κ η φαγούρα θα φύγουν ;:eek:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μόλις χρησιμοποίησα το 0,5 να σας ρωτησω ! Εγω μόνο πονάω η το νιώθουν κ οι άλλοι ;κ στο τέλος νιώθω έντονα τσιμπήματα μια πολυ έντονα κ φαγούρα ειναι φυσιολογικό; Ειδικότερα στην χωρίστρα μου! Να σας πω εχω λιγο σμηγματοροικη δερματίτιδα κ όταν μ εχει δει ο δερματολόγος μου χε πει ότι ειναι κ λιγο ερεθισμένο το κεφάλι μου! Μήπως δεν κανει να το χρησιμοποιώ κ το ερεθισω χειρότερα! Κ αυτα τα τσιμπήματα κ η φαγούρα θα φύγουν ;:eek:
βαλε σε καθημερινη χρηση το h&S και θα βελτιωθει η ΣΔ,μην το εναλλασεις με αλλα σαμπουαν.
εχει 2 τυπους ψευδαργυρου,ο τοπικος ψευδαργυρος εχει επουλωτικες ιδιοτητες.
οι παιδικες κρεμες που ειναι για συγκαματα εχουν zinc oxide;)
εβαζα και απο αυτο στους κροταφους καποια φεγγαρια:p
 

Sandy

Active Member
Kapa ειναι φυσιολογικά τα τσιμπήματα κ η φαγούρα ; Δεν βάζω κ πολυ δύναμη γτ πονάω κ ίσα ίσα που το ακουμπάω !
πόσες φορες με το 0,5 πρέπει να κάνω την εβδομάδα ;
Θα δω βελτίωση στην τριχοπτωση η ειναι για καλύτερη απορρόφηση για τις λοσιόν ;
Χρησιμοποιώ το h@s αυτο που ειναι για την τριχοπτωση χρόνια αλλά τώρα τελευταία το εναλλασο με το bio cap ευχαριστω πάντως !
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa ειναι φυσιολογικά τα τσιμπήματα κ η φαγούρα ; Δεν βάζω κ πολυ δύναμη γτ πονάω κ ίσα ίσα που το ακουμπάω !
πόσες φορες με το 0,5 πρέπει να κάνω την εβδομάδα ;
Θα δω βελτίωση στην τριχοπτωση η ειναι για καλύτερη απορρόφηση για τις λοσιόν ;
Χρησιμοποιώ το h@s αυτο που ειναι για την τριχοπτωση χρόνια αλλά τώρα τελευταία το εναλλασο με το bio cap ευχαριστω πάντως !
τα τσιμπηματα και η φαγουρα ειναι φυσιολογικα,και εγω εχω και απο τα δυο.
το 0,5 2 φορες την εβδομαδα με 3 και 4 μερες μεταξυ τους αποσταση,το 0,5 ειναι για απορροφηση,δηλαδη μετα το ρολαρισμα βαζουμε την λοσιον που θελουμε.σαν θεραπεια μπορει να μειωσει λιγο την τριχοπτωση.
να ξερεις η εναλαγη σε bio cap σε παει πισω στην ΣΔ,εκτος και αν εχει ψευδαργυρο μεσα
 

Sandy

Active Member
Μάλιστα ! Εγω Μόλις τελείωσα την θεραπεία με μια λοσιόν κ την Παρασκευή θα πάω στον δερματολόγο κ θα δω τι θα μου δώσει μάλλον το βλέπω για μινοξ !αρα τον 0,5 μόνο του δεν κανει κ πολλά !!!
Μάλλον σε κανα μηνα θα αλλάξω να συνηθιςω Το 0,5 μετα θα πάω στο 0,75 αυτο κανει κ για λοσιόν μαζί συνδυάστηκα ; Κ μειώνει την τριχοπτωση μόνο του χωρίς λοσιόν το 0,75;;;;
Δεν ξανά χρησιμοποιώ το biocap!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μάλιστα ! Εγω Μόλις τελείωσα την θεραπεία με μια λοσιόν κ την Παρασκευή θα πάω στον δερματολόγο κ θα δω τι θα μου δώσει μάλλον το βλέπω για μινοξ !αρα τον 0,5 μόνο του δεν κανει κ πολλά !!!
Μάλλον σε κανα μηνα θα αλλάξω να συνηθιςω Το 0,5 μετα θα πάω στο 0,75 αυτο κανει κ για λοσιόν μαζί συνδυάστηκα ; Κ μειώνει την τριχοπτωση μόνο του χωρίς λοσιόν το 0,75;;;;
Δεν ξανά χρησιμοποιώ το biocap!!
το 0,75 κανει και αυτο την ιδια δουλεια με το 0,5.
αυτο που ξεχωριζει,δινει επανεκφυση σκετο χωρις λοσιον και σταματαει μαχαιρι και την τριχοπτωση ειναι το 1,5 με ματωμα
 

Sandy

Active Member
Οκ ευχαριστώ !θα κάτσω τώρα για λίγο καιρό με το 0,5 κ μετά θα πάω στο 1,5!
Εδώ πονάω με το 0,5 να δω πως θα αντέξω το 1,5 ευχαριστώ Kapa για την βοήθεια !
 

macedonianGR

New Member
Καλησπέρα. Μετα από μια παύση περίπου 5 ετών είπα να χρησιμοποιήσω το 0,5 derma roller ξανά. Έχω δυο απορίες και θα εκτιμούσα τη γνώμη των πιο έμπειρων.
1. Περνώντας το πάνω από σχεδόν όλο το crown και τη hairline θα έχω κάποιο πρόβλημα με τις τρίχες;
2. Χρησιμοποιώ τη λοσιόν της apivita, μετα το ρολάρισμα επιτρέπεται η χρήση τοπικού;
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα