Σωστή χρήση derma roller

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa, μήπως να δοκιμάζαμε σιγά σιγά να το συνδυάσουμε με κάτι παραπάνω?

όπως αυτό..

http://darvin.gr/website/skincol.htm

Η ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ SKINCOL EINAI NA ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΦΡΑΓΜΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΜΟΜΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΣΟΥΚΡΑΛΦΑΤΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΥΞΗΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ,ΚΑΝΕΙ ΝΕΟΑΓΓΕΙΟΓΕΝΕΣΙΣ,ΕΧΕΙ ΚΥΤΑΡΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΥ.

Το σκέφτομαι για μετά τις διακοπές....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
kapa, μήπως να δοκιμάζαμε σιγά σιγά να το συνδυάσουμε με κάτι παραπάνω?

όπως αυτό..

http://darvin.gr/website/skincol.htm

Η ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ SKINCOL EINAI NA ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΦΡΑΓΜΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΜΟΜΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΣΟΥΚΡΑΛΦΑΤΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΥΞΗΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ,ΚΑΝΕΙ ΝΕΟΑΓΓΕΙΟΓΕΝΕΣΙΣ,ΕΧΕΙ ΚΥΤΑΡΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΥ.

Το σκέφτομαι για μετά τις διακοπές....

εχω την αισθηση οτι δεν κανω λαθος και μιλαμε για μια αλοιφη πολυ ακριβη της ταξεως των 50 ευρω...οποιος ξερει σιγουρα ας πει τιμη...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
εχω την αισθηση οτι δεν κανω λαθος και μιλαμε για μια αλοιφη πολυ ακριβη της ταξεως των 50 ευρω...οποιος ξερει σιγουρα ας πει τιμη...
μιλαμε για τραγουδαρα του ροκκου :headbanging::headbanging: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8141.html


GOMI είπε:
kapa, μήπως να δοκιμάζαμε σιγά σιγά να το συνδυάσουμε με κάτι παραπάνω?

όπως αυτό..

http://darvin.gr/website/skincol.htm

Η ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ SKINCOL EINAI NA ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΦΡΑΓΜΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΜΟΜΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΣΟΥΚΡΑΛΦΑΤΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΥΞΗΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ,ΚΑΝΕΙ ΝΕΟΑΓΓΕΙΟΓΕΝΕΣΙΣ,ΕΧΕΙ ΚΥΤΑΡΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΥ.

Το σκέφτομαι για μετά τις διακοπές....
θα ερθει η ωρα του σιγουρα,θεωρητικα αυτην η ουσια θα δωσει επανεκφυση,ειναι ενα pge2
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
σκέτη δεν ξέρω τι θα μπορούσε να καταφέρει, αλλά νομίζω με μικροτραυματισμό από ρολλερ θα είναι πολύ καλή πρόκληση...
Θεωρητικά όπως λες, αν όντως κάνει όσα αναφέρει, θα πρέπει να κινητοποιήσει "μεγάλες δυνάμεις" στην γύρω περιοχή...
Επίσης η περιεκτικότητα 25% μοιάζει ιδανική και δυνατή συνάμα...

weznem, θα στείλω κάποια στιγμή mail να ρωτήσω τιμή...


Έστειλα ήδη...:legal
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αραγε τα φαρμακεια της γειτονιας δεν θα εχουν κανενα απο αυτα? http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/sucralfate#content
ειναι φθηνα
 

dk1984

Member
kapa είπε:
πως τα παμε με το roller?
εγω εχω πολυ μειωμενη τριχοπτωση,ειμαι ακομα με 0,5mm 2 φορες την εβδομαδα.
στα πολυ δυσκολα σημεια(κροταφοι) δεν εχω αποτελεσματα.

μειωμενη τριχοπτωση 10 τριχες τη μερα ναι μεν αραιωνω αλλα πιο αργα σε σχεση με αλλα χρονια... regrowth δεν υπαρχει μονο μικρες τριχουλες (μαυρο χνουδι) υπαρχουν κοντα στη hairline που πριν εκει δεν υπηρχε τιποτα αλλα δε μεγαλωνει δυστηχως οτι και αν κανω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
kapa είπε:
πως τα παμε με το roller?
εγω εχω πολυ μειωμενη τριχοπτωση,ειμαι ακομα με 0,5mm 2 φορες την εβδομαδα.
στα πολυ δυσκολα σημεια(κροταφοι) δεν εχω αποτελεσματα.

μειωμενη τριχοπτωση 10 τριχες τη μερα ναι μεν αραιωνω αλλα πιο αργα σε σχεση με αλλα χρονια... regrowth δεν υπαρχει μονο μικρες τριχουλες (μαυρο χνουδι) υπαρχουν κοντα στη hairline που πριν εκει δεν υπηρχε τιποτα αλλα δε μεγαλωνει δυστηχως οτι και αν κανω

το σκεφτεσαι για 0,25 καθημερινα με μινοξ?
δινει regrowth.
ακομα και εγω τωρα αν γυρισω σε αυτο θα εχω στους κροταφους οπως τις πρωτες εβδομαδες
 

dk1984

Member
kapa είπε:
dk1984 είπε:
kapa είπε:
πως τα παμε με το roller?
εγω εχω πολυ μειωμενη τριχοπτωση,ειμαι ακομα με 0,5mm 2 φορες την εβδομαδα.
στα πολυ δυσκολα σημεια(κροταφοι) δεν εχω αποτελεσματα.

μειωμενη τριχοπτωση 10 τριχες τη μερα ναι μεν αραιωνω αλλα πιο αργα σε σχεση με αλλα χρονια... regrowth δεν υπαρχει μονο μικρες τριχουλες (μαυρο χνουδι) υπαρχουν κοντα στη hairline που πριν εκει δεν υπηρχε τιποτα αλλα δε μεγαλωνει δυστηχως οτι και αν κανω

το σκεφτεσαι για 0,25 καθημερινα με μινοξ?
δινει regrowth.
ακομα και εγω τωρα αν γυρισω σε αυτο θα εχω στους κροταφους οπως τις πρωτες εβδομαδες
λες οτι κανει δουλεια ε ?οκ θα το δοκιμασω καποια στιγμη γιατι πριν παρω το dermapen ειχα ενα ρολλερ 0.25 που το ειχα αγορασει πριν 3 χρονια αλλα δεν το ειχα χρησιμοποιησει
 

orestis

Member
GOMI είπε:
GOMI είπε:
weznem, θα στείλω κάποια στιγμή mail να ρωτήσω τιμή...


Έστειλα ήδη...:legal



Απάντηση στο mail

Η τιμή του Skincol ειναι 38€ και αποζημιωνεται απο τις παροχές του ΕΟΠΥ.



Την ιδια ουσια περιεχει και η Avene Cicalfate Creme αλλα δεν ξερω σε τι ποσοστο και ειναι παρα πολυ φθηνη.
http://www.healingpowerpharmacy.gr/kremes-anaplasis/erethismou/Avene-Cicalfate-Creme-40ml
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Komis

Active Member
O Gomi μιλαει για τη κρεμμα skincol και οχι για τη cicalfate.
H skincol εχει 38ε ενω η cicalfate παιζει στα 10ε.
 

orestis

Member
Komis είπε:
O Gomi μιλαει για τη κρεμμα skincol και οχι για τη cicalfate.
H skincol εχει 38ε ενω η cicalfate παιζει στα 10ε.

Το ξερω οτι λεει για τη skincol. Εγω πρότεινα τη sicalfate ως πιο φθηνη, μιας και εχουν την ιδια ουσια. Τωρα δεν ξερω αν εχουν καποιες διαφορες, αλλα και οι δυο ειναι για την ιδια χρηση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απλά δεν αναφέρει τι ποσοστό σε σουκραλφάτη περιέχει και φυσιολογικά πρέπει να είναι αρκετά μικρότερο από την skincol. Επίσης κάποια επιπλέον έκδοχα που περιέχει τα θεωρώ αρνητικά...


Αυτό με τον ΕΟΠΥ, γνωρίζει κανείς πως γίνεται? Εγώ έχω μείνει ακόμα στο κλασσικό, ότι στο γράφει ο γιατρός και τέρμα...


βρήκα παιδιά...η ποσότητα σουκραλφάτης που περιέχει είναι μόλις 1%...οπότε στην ουσία είναι πολύ ακριβότερη...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
λες οτι κανει δουλεια ε ?οκ θα το δοκιμασω καποια στιγμη γιατι πριν παρω το dermapen ειχα ενα ρολλερ 0.25 που το ειχα αγορασει πριν 3 χρονια αλλα δεν το ειχα χρησιμοποιησει

κανει σιγουρα,ολοι απο εδω μεσα οταν καναμε καθημερινη χρηση με μινοξιδιλη ειχαμε regrowth.
στα ξενα φορουμ το ιδιο,κανουν καθημερινη χρηση και βγαζουν μαλλι,αλλα εκει το κανουν με μεγαλυτερα mm και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλη
 

orestis

Member
Της Avene εχει 1% ? Αν εχει τοσο λιγο , οντως δεν αξιζει. Προσπαθησα να βρω κι εγω ποσο εχει αλλα δεν βρηκα καπου να λεει.

Με τον ΕΟΠΥ, οπως και πριν ειναι νομιζω.
Παλι ο γιατρος σου γραφει τα φαρμακα, απλα τωρα τα γραφει ηλεκτρονικα και οχι στο βιβλιοριο , οπως παλια.
Τουλαχιστον αυτο γινετε με τους δημοσιους υπαλληλους, με το Ικα και τα αλλα ταμεια δεν ξερω τι παιζει, αλλα νομιζω το ιδιο ειναι.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
thx oresti. Μάλλον μέσω ΕΟΠΥ θα κινηθώ. Το ότι έχει 1% το βρήκα σε κάποιο φόρουμ που είχαν μια σχετική συζήτηση και είχαν επικοινωνήσει με την εταιρεία και μάλιστα είναι και κάτι ψιλά λιγότερο από το 1%...
 

weznem

Well-Known Member
GOMI είπε:
thx oresti. Μάλλον μέσω ΕΟΠΥ θα κινηθώ. Το ότι έχει 1% το βρήκα σε κάποιο φόρουμ που είχαν μια σχετική συζήτηση και είχαν επικοινωνήσει με την εταιρεία και μάλιστα είναι και κάτι ψιλά λιγότερο από το 1%...

kalhspera,
πας στον γιατρο και σου δινει ενα χαρτι,το οποιο εκτυπωνει..αυτο γραφει δραστικη ουσια,δεν αναγραφονται πλεον εταιρειες-ονομασιες...
πας στο φαρμακειο και σου λεει για παραδειγμα θελετε γενοσημο που εχει 7 ευρω η το προτοτυπο φαρμακο που εχει 17 ευρω.. οι τιμες ενδεικτικες.. τωρα στο συγκεκειμενο θεμα,δεν γνωριζω σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθεις(δερματολογο) και αν γραφεται και τι θα σου γραψει :blush:
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
thx weznem.
Λοιπόν, ρώτησα στην εταιρεία το πρωί και μου είπαν ότι καλό είναι να γραφτεί ως θεραπεία για έγκαυμα.
Ο γιατρός πρέπει να είναι δερματολόγος, αλλά ίσως να γίνει και μέσω παθολόγου.
Επίσης το βρήκα και σε ένα φαρμακείο και μου πε ο φαρμακοποιός πως δικαιολογείται ως παραφάρμακο, οπότε το πληρώνεις και κάποια στιγμή παίρνεις κάποια χρήματα πίσω από τον ΕΟΠΥ. (σωθήκαμε δηλαδή τώρα)
Μάλλον για κανονική αγορά το βλέπω...
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλή...Δεν μπόρεσα να βρώ πολλές αναφορές σχετικά ενώ ένα παλιότερο θέμα που υπήρχε στο hairlosshelp, κάποια μέλη ανέφεραν αυτό

Increases EGF receptor expression
EGF is best known for switching hair into telogen phase. So roughly speaking too much EGF = hairloss. There is even an injection for sheep based on EGF which allows farmers instead of shearing sit and play XBox while sheep completely shed on their own in a week. This factor is quite discouraging and prevents from jumping immediately to computer to order some sucralfate.

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=7&threadid=103125&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear

Επίσης κάποιες έρευνες που έδειξαν regrowth, έγιναν με 5% και όχι με 25% που συζητάμε εδώ.
Παρόλο αυτά, πιστεύω ότι φαινομενικά είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να συνδυαστεί με το ρολλερ...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παρατηρω με την χρηση 0,5 ερεθισμενο δερμα οχι οπτικα μονο αν το πειραξω την δευτερη μερα, φαγουρα την τριτη μερα που εχει φυγει την τεταρτη μερα.
προφανως αυτην η φαγουρα την τριτη μερα ειναι επειδη κλεινει η πληγη.
νομιζω οτι το σωμα το ιδιο μας λεει καθε ποτε χρειαζεται και εμπειρικα ο καθε ενας θα βρει την συχνοτητα που του ταιριαζει.
απο μεθαυριο θα δοκιμασω 0,75 αν αντεξω τον πονο, αλλιως θα κατσω στα αυγα μου γιατι και με το 0,5 ποναω ηδη πολυ σε κροταφους και μετωπο
 
Μπλουζα