Σωστή χρήση derma roller

gianniskritikos2

Active Member
gomi σε αυτο που ειπες για το δερμα οντως... το κεφαλι μου στα πλαγια δεν λαδωνει σε βαθμο να σταζει... στο κουτελο και στο πανω μερος ειναι λιπαρο γυαλιζει και ειναι περιεργο... σαν να εχει προβλημα... αυτο ενοεις? αρα πρεπει να αφερεσω αυτη την γυαλαδα δηλαδει ενα στρομα τις επιδερμιδας που ειιναι νεκρη σωστα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι, gianni, κάπως έτσι, είναι ουσιαστικά μια συσσώρευση των προαναφερομένων.
Παρόλο αυτά, δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο να απαλλάξουμε τους θύλακες από αυτή την κατάσταση, γιατί με τους τρόπους που αναφέρουμε εδώ, όπως το ρολλερ και το βούρτσισμα από την μια εμείς αφαιρούμε και ο οργανισμός από την άλλη προσθέτει. Αν η ζυγαριά γέρνει προς το μέρος του οργανισμού, καταλαβαίνεις ότι θέλουμε κάτι επιπρόσθετο και συνάμα δραστικό ώστε να υπάρξει μια στροφή προς την επιθυμητή πλευρά.
Γι αυτό ανέφερα ότι η ταυρίνη, όπως και η σερραπεπτάση μπορεί να βοηθήσουν με την ταυρίνη προτιμότερη λόγω μηδαμινών παρενεργειών σε μακροχρόνια χρήση.
Επίσης ίσως η εφαρμογή τοπικά Salicylic Acid να έκανε τη διαφορά, αλλά είναι ριψοκίνδυνο και θέλει λίγο ψάξιμο.

Επίσης, κάτι κουφό που μου είπε ένα παλικάρι σήμερα το πρωί στο γυμναστήριο. Αυτός έχει φαλάκρα πίσω και πάνω ανοιγμένους κροτάφους και ένα φαλακρό σημείο ακριβώς στο κέντρο. Κοπανιέται κάθε μέρα στην αεροβική και ενώ όπου έχει μαλλί είναι τίγκα στον ιδρώτα, τα φαλακρά του σημεία μετά βίας ιδρώνουν ή και καθόλου....
Του είπα ότι τον θέλω για μελέτη....:chinscratch

Ο ιδρώτας είναι παράγωγο δύο ειδών ιδρωτοποιών αδένων, των εκκριτικών και των απεκκριτικών. Οι εξωκρινείς αδένες καλύπτουν την πλειοψηφία της έκτασης του ανθρώπινου σώματος και ανοίγουν απευθείας στην επιφάνεια του δέρματος. Οι απεκκριτικοί αναπτύσσονται στους θύλακες των τριχών και ειδικά στις περιοχές του κεφαλιού, της μασχάλης και των γεννητικών οργάνων.

Όταν η θερμοκρασία του σώματος αυξάνεται, το αυτόνομο νευρικό σύστημα διεγείρει αυτούς τους αδένες, οι οποίοι εκκρίνουν υγρό στην επιφάνεια του δέρματος με στόχο την ανακούφισή του.
(εδώ τι γίνεται αν το όλο "υδραυλικό σύστημα" εκεί πάνω είναι "βουλωμένο"?) Μήπως φλεγμονή?

Όταν ο άνθρωπος διακατέχεται από άγχος, τα τοιχώματα του σωλινίσκου συστέλλονται και ο ιδρώτας ανεβαίνει στην επιφάνεια του δέρματος, όπου τα βακτηρίδια αρχίζουν να τον διασπούν
(νατο πάλι το άγχος στη μέση.)

Με την έκκρισή του αποβάλλονται οι περιττές οργανικές ουσίες και έτσι αποτοξινώνεται ο οργανισμός.
(εδώ τι γίνεται αν όλες αυτές οι ουσίες οι οποίες επίσης διασπώνται από τα όποια βακτηρίδια παραμένουν συσσωρευμένες γύρω από το θύλακα?) Μήπως του κουτρούλη ο γάμος?

H λειτουργία των ιδρωτοποιών αδένων επηρεάζεται από ορμόνες, όπως οι κατεχολαμίνες, τα ανδρογόνα και άλλες ενώ διαταράσσεται εύκολα από διάφορες παθολογικές καταστάσεις, λόγω σύνθετων ορμονικών παραγόντων.
(νατα και τα ανδρογόνα στη μέση...)

Τα παραπάνω ήταν μια ιδέα που μου ήρθε σήμερα με τα όσα μου είπε ο φίλος στο γυμναστήριο και θέλω να το ψάξω περισσότερο να δω κατά πόσο ισχύει. Από αύριο όποιος καραφλός υπάρχει στο γυμναστήριο θα τον παρατηρώ με ευλάβεια....Σε εμένα δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά μιας και εντελώς φαλακρά σημεία δεν έχω ακόμα...Παρόλο αυτά έχω παρατηρήσει ότι πλαι, κούτελο και πίσω ιδρώνω αρκετά περισσότερο.
Αν έχετε παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο ας το αναφέρει να δούμε αν και κατά πόσο μπορεί να ισχύει...
 

panoslydios

New Member
kapa είπε:
εγω θα ρωτησω κατι ψιλο ασχετο,με μικρο ηλεκτρισμο στα καραφλα σημεια τι λετε να πετυχουμε?
εννοω τις συσκευες μασαζ

Υποτιθεται οτι κανει δουλεια.
Αν ομως σκεφτεις οτι ο ανθρωπος ειναι ενα συστημα ηλεκτρικης ενεργειας με αγωγο το νερο,προσωπικα δεν θα επαιζα συστηματικα με ρευματα ακομη και αν εδιναν regrowth(που αποδεδειγμενα δινουν).
 

panoslydios

New Member
GOMI τα σχετικα με τη θερμοκρασια-ιδρωτα-φλεγμονη τα εχει ψαξει πολυ αναλυτικα ο xenon στο immortal.

Eγω νομιζω αυτη ειναι η αιτια στα περισσοτερα ατομα που εχουν ΣΔ και
τριχοπτωση:''Με την έκκρισή του αποβάλλονται οι περιττές οργανικές ουσίες και έτσι αποτοξινώνεται ο οργανισμός.
(εδώ τι γίνεται αν όλες αυτές οι ουσίες οι οποίες επίσης διασπώνται από τα όποια βακτηρίδια παραμένουν συσσωρευμένες γύρω από το θύλακα?) Μήπως του κουτρούλη ο γάμος?''

Το βουρτσισμα ειναι απαραιτητο σε ολο το σωμα .Το δερμα ειναι το μεγαλυτερο οργανο αποτοξινωσης κατα πολυ.Πρεπει η λεμφικη κυκλοφρια να ειναι δυνατη ,αλλιωςενα σωρο προβληματα θα εμφανιζονται.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
κάτι σαν tesla violet ray ας πούμε...?
Αν δεν είχε κοντά στα 300 - 400 ευρώ μια αξιόλογη συσκευή, θα το είχα πάρει εδώ και καιρό...

κατι πολυ φθηνο απο το ebay κοντα στα 20 ευρω,100 ευρω στην ελλαδα δηλαδη


thimios72 είπε:
μαλλον για εκει πρεπει να ρωτησουμε ειδικο... εγκεφαλος απο μεσα!
δεν λεω για τρελες τασεις αλλα για την ποιο μικρη σκαλα,ενα γαργαλημα,τσιμπιμα στο δερμα δηλαδη


panoslydios είπε:
Υποτιθεται οτι κανει δουλεια.
Αν ομως σκεφτεις οτι ο ανθρωπος ειναι ενα συστημα ηλεκτρικης ενεργειας με αγωγο το νερο,προσωπικα δεν θα επαιζα συστηματικα με ρευματα ακομη και αν εδιναν regrowth(που αποδεδειγμενα δινουν).

και εγω νομιζω οτι κατι θα κανει,την συσκευη την εχω στα χερια και την πηρα για το μαλλι μονο
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
The thing to remember here is that we're not talking about stress to the extent that you
might experience if you were for example taken hostage by some terrorists. We're talking
about every day work related stresses that some people are not very good at coping with.



Αυτο ειναι και το πιο ''υπουλο'' γιατι γινεται η καθημερινοτητα σου.Εισαι εσυ και καποιες φορες δεν το βλεπεις.


Οσον αφορα τον ιδρωτα και την αποψη του πανου για βουρτσισμα σε ολο το σωμα.Σκεφτομουν οτι στην περιοχη των τρικεφαλων εχω πολλα πολυ μικρα σπυρακια που εξαφανιζονται το καλοκαιρι με τα μπανια.
Δεν ειχω ποτε καταλαβει γιατι συμβαινει αυτο.Γιατι εχω αυτα τα σπυρακια-κοκκινιλες.
 

Turbobox

New Member
Στα μαλλιά δεν έχω δει ακόμα κάτι (4-5 φορές έχω κάνει χρήση ρόλερ), αλλά στο πρόσωπο εντυπωσιακά αποτελέσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Turbobox είπε:
Στα μαλλιά δεν έχω δει ακόμα κάτι (4-5 φορές έχω κάνει χρήση ρόλερ), αλλά στο πρόσωπο εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Το ιδιο μηκος βελονας χρησιμοποιης στο προσωπο και στα μαλλια?
Στο προσωπο βαζεις κατι πριν και μετα τη χρηση? Γιατι υποτιθετε οτι πρεπει να μπαινει καποια κρεμα.
 

Turbobox

New Member
Ναι το ίδιο μαλλιά πρόσωπο 0.5 αν και σκέφτομαι αργότερα να πάρω 0.75 ή 1 για τα μαλλιά. Δεν με πονάει καθόλου εκεί με το 0.5 γι αυτό.
Μετά τη χρήση βάζω μια κρέμα προσώπου.
Αυτό που έχω δει που ρωτάει ο φίλος πιο πάνω είναι πως το πρόσωπο μου γίνεται λες και μου έβαλαν make up δεν βλέπεις δηλαδή ψεγάδι, κάτι ψιλοκοκκινίλες που είχα εξαφανίστηκαν, βέβαια δεν έχει γίνει αυτό στον ψιλοερεθισμό που έχεις στο λαιμό από το ξύρισμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω ενα πλανο συνδιασμου roller βουρτζισματος και πιστευω θα δωσει πολυ regrowth.
θα το εφαρμοσω μονο κροταφους για να βεβαιωθω για το αποτελεσμα.
το σχεδιο περιλαμβανει 0,75 roller μια φορα την εβδομαδα και 5 μερες βουρτσισμα
δηλαδη αναλυτικα
1)roller
2)κενο
3)βουρτισμα
4)βουρτισμα
5)βουρτισμα
6)βουρτισμα
7)βουρτισμα
το κενο την δευτερη μερα ειναι επειδη το δερμα ειναι ερεθισμενο την ημερα της χρησης αλλα και την επομενη.
γνωμες?
να ανεφερω οτι στα ξενα φορουμ εχουν πολυ regrowth με roller 0,5 αλλα κανουν καταχρησεις,καθημερινη χρηση μαζι με μινοξιδιλη.
εμεις μπορουμε να το κανουμε ποιο φυσικα
 

gianniskritikos2

Active Member
2 μερες καινο ισως ειναι καλυτερα... 0.75 ειναι οχι0.50


μαζι με μινοχ εχουν μονο ρολλερ ειδαν τπτ η οχι? αυτο μας καιει ποιο πολυ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
2 μερες καινο ισως ειναι καλυτερα... 0.75 ειναι οχι0.50


μαζι με μινοχ εχουν μονο ρολλερ ειδαν τπτ η οχι? αυτο μας καιει ποιο πολυ


ναι το κενο εξαρταται στον καθε εναν απο το κατα ποσο ειναι ερεθισμενο το δερμα.
απο roller σκετο θα πω τι βλεπω εγω σε εμενα.
1/4 της τριχοπτωσης και μειωνεται οσο περναει ο καιρος+ενα μικρο regrowth σε ολο το μαλλι
αλλα τριχοπτωση μονο αν τα πειραξω εντονα.
δηλαδη δεν φευγουν τριχες σε μαξιλαρι και μπανιο
 

Bouklas

Well-Known Member
πάντως να προσεχεις φιλε Turbobox γιατί είχα διαβάσει πως δεν είναι και ότι καλύτερο να χρησιμοποιούμε στο πρόσωπο roller τώρα το καλοκαίρι, λόγο ζεστής εποχής. Το ήξερα και γω εξαρχής αλλα είπα έλα σιγά ας δω ποσο θαυματουργό είναι. Μου έκανε δουλειά πάντως μου έσβησε κοκκινίλες που είχα στο δέρμα καί μου το έκανε και πιο λείο. Αλλα μετά από την 3-4η φορα παρατήρησα ότι με την πρώτη ζεστη της επομενης μέρας ή ιδρώτα σου κοκκινίζει πιο πολύ το δέρμα από ότι το συνηθισμένο. Εγώ χρησιμοποιούσα σαλκιλικο οξύ τον χειμώνα και μού έκανε παπάδες σε γυαλάδα και ακμή, αλλα λόγο καλοκαιριού δεν κάνει σε καμια περίπτωση να βάλω.
Ακόμα και όσοι κάνετε στο πρόσωπο τώρα το καλοκαίρι καλο είναι να βάζετε και μια κρέμα προσώπου με αντηλιακή προστασία γιατί με τον ήλιο θα γεμίσετε και πανάδες.
 

Reve

Active Member
kapa είπε:
εχω ενα πλανο συνδιασμου roller βουρτζισματος και πιστευω θα δωσει πολυ regrowth.
θα το εφαρμοσω μονο κροταφους για να βεβαιωθω για το αποτελεσμα.
το σχεδιο περιλαμβανει 0,75 roller μια φορα την εβδομαδα και 5 μερες βουρτσισμα
δηλαδη αναλυτικα
1)roller
2)κενο
3)βουρτισμα
4)βουρτισμα
5)βουρτισμα
6)βουρτισμα
7)βουρτισμα
το κενο την δευτερη μερα ειναι επειδη το δερμα ειναι ερεθισμενο την ημερα της χρησης αλλα και την επομενη.
γνωμες?
να ανεφερω οτι στα ξενα φορουμ εχουν πολυ regrowth με roller 0,5 αλλα κανουν καταχρησεις,καθημερινη χρηση μαζι με μινοξιδιλη.
εμεις μπορουμε να το κανουμε ποιο φυσικα

Κάπα όταν λες βούρτσισμα εννοείς με την χτένα από φυσική τρίχα αγριόχοιρου? Ευχαριστωω
 

geeorgee

Active Member
Ξερει καποιος αν μπορω να χρησιμοποιησω roller 0.5 που εχω για μαλλια και
σε σωμα (για ουλη)
 

weznem

Well-Known Member
geeorgee είπε:
Ξερει καποιος αν μπορω να χρησιμοποιησω roller 0.5 που εχω για μαλλια και
σε σωμα (για ουλη)

για τις ουλες χρειαζεσαι να πας σε κατωτερα στρωματα,συνεπως χρησιμοποιουνται ρολερ απο 1 μμ και πανω..
 
Μπλουζα