Σωστή χρήση derma roller

kapa

Μέλος του προσωπικού
Atsibir είπε:
Κάπα όταν λες βούρτσισμα εννοείς με την χτένα από φυσική τρίχα αγριόχοιρου? Ευχαριστωω

θα αναφερω λεπτομερειες με ποια χτενα και με φωτο αν πετυχει σε ξεχωριστο θεμα


weznem είπε:
geeorgee είπε:
Ξερει καποιος αν μπορω να χρησιμοποιησω roller 0.5 που εχω για μαλλια και
σε σωμα (για ουλη)

για τις ουλες χρειαζεσαι να πας σε κατωτερα στρωματα,συνεπως χρησιμοποιουνται ρολερ απο 1 μμ και πανω..

ανα 3 εβδομαδες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Ηρθε η στιγμη να παραγγειλω κι εγω.
Θελω να παρω 2 ρολλερ , ενα 0,5 και ενα 0,75 λεω να τα παρω απο εδω.
http://www.ebay.com/itm/Titanium-Microneedle-192-Meso-Skin-Roller-Anti-Ageing-Hair-Regrowth-Scar-Derma-/251034779177?pt=UK_Health_HairLoss_RL&var=&hash=item3a72d6be29

Μιας και κανω πρωτη φορα παραγγελια απο ebay, ξερετε αν πρεπει να κανω δυο ξεχωριστες παραγγελιες για καθε ρολλερ ή μπορω να τα παραγγειλω και τα δυο με τη μια.
Απ οτι ειδα στην παραπανω σελιδα, επιλέγεις τα mm και μετα την ποσοτητα, αλλα δεν μπορεις να βαλεις διαφορετικα mm. Μηπως αυτο μπορεις να το κανεις στα επομενα σταδια της παραγγελιας ή αναγκαστικα πρεπει να γινουν 2 παραγγελιες?
και κατι αλλο, εχω κανει λογαριασμο στο paypal, χρειαζετε στο ebay να κανω κατι αλλο για να δει το λογαριασμο στο paypal?
 

orestis

Member
Εκανα μια διαδικασια που λεει "Link my Paypal account" και πρεπει να ειναι ενταξει.
Τωρα το θεμα ειναι αν μπορω να κανω μια παραγγελια για 2 διαφορετικα ρολλερ στον ιδιο πωλητη ή αν πρεπει να κανω 2 παραγγελιες, μια για το καθενα.
Αν ξερει καποιος μου λεει.
 

Leone

Active Member
Παιδια δευτερη φορα χρησης ρολλερ 0.5 σημερα (η πρωτη πριν 4 μερες) και μετα στο χτενισμα εμειναν 65 τριχες ενω δεν ειχα καθολου τριχοπτωση το τελευταιο καιρο.Ειναι φυσιολογικο?
 

Bouklas

Well-Known Member
orestis είπε:
Εκανα μια διαδικασια που λεει "Link my Paypal account" και πρεπει να ειναι ενταξει.
Τωρα το θεμα ειναι αν μπορω να κανω μια παραγγελια για 2 διαφορετικα ρολλερ στον ιδιο πωλητη ή αν πρεπει να κανω 2 παραγγελιες, μια για το καθενα.
Αν ξερει καποιος μου λεει.

Στείλε μήνυμα στον πωλητή και πες του τι θες να κανεις. Θα σου απαντήσει και τα βρείτε μια λύση.


Πλέον κάνω κάθε μέρα roller 0.5mm απαλά σε κροτάφους και με πίεση στο υπόλοιπο κεφάλι.
Είναι η τρίτη συνεχόμενη μέρα που βλέπω τόσο μειωμένη τριχόπτωση! Πριν σε λούσιμο έπεφταν 20-25 τρίχες την φορα ενώ τώρα 7-10. Επίσης λόγο γυμναστηρίου έχω εδώ και 2 βδομάδες που πέρνω πρωτεΐνη. Δεν ξέρω αν βοηθησε το roller ή η πρωτεΐνη γιατί και πριν 4 χρονια που έκανα βάρη και είχα τριχόπτωση όταν ξεκίνησα πάλι πρωτεΐνη η τριχόπτωση σταμάτησε εντελώς λες και έπαιρνα φιναστερίδη!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Leone είπε:
Παιδια δευτερη φορα χρησης ρολλερ 0.5 σημερα (η πρωτη πριν 4 μερες) και μετα στο χτενισμα εμειναν 65 τριχες ενω δεν ειχα καθολου τριχοπτωση το τελευταιο καιρο.Ειναι φυσιολογικο?

Αν το φυσιολογικό θεωρείται κοινή παρενέργεια, τότε ναι, φυσιολογικό είναι. Και εγώ τέτοια τριχόπτωση μετά από την εφαρμογή ρόλλερ είχα να δω 1,5 χρόνο


kapa είπε:
εχω ενα πλανο συνδιασμου roller βουρτζισματος και πιστευω θα δωσει πολυ regrowth.
θα το εφαρμοσω μονο κροταφους για να βεβαιωθω για το αποτελεσμα.
το σχεδιο περιλαμβανει 0,75 roller μια φορα την εβδομαδα και 5 μερες βουρτσισμα
δηλαδη αναλυτικα
1)roller
2)κενο
3)βουρτισμα
4)βουρτισμα
5)βουρτισμα
6)βουρτισμα
7)βουρτισμα
το κενο την δευτερη μερα ειναι επειδη το δερμα ειναι ερεθισμενο την ημερα της χρησης αλλα και την επομενη.
γνωμες?
να ανεφερω οτι στα ξενα φορουμ εχουν πολυ regrowth με roller 0,5 αλλα κανουν καταχρησεις,καθημερινη χρηση μαζι με μινοξιδιλη.
εμεις μπορουμε να το κανουμε ποιο φυσικα

καπα, μια παρόμοια παραλλαγή κάνω και γω. Παρόλο την τριχόπτωση που παρατηρώ, νομίζω ότι κάτι καλό θα βγει...
 

vag25

Well-Known Member
Το προβλημα σε μενα ειναι οτι πηγαινω για εναμισι μηνα και ειναι αναμικτες οι εντυπωσεις.

-Οταν ρολλαρω την αλλη μερα εχω αλλο κεφαλι,ουτε φαγουρες ουτε τιποτα.Η τουλαχιστον πολυ μειωμενες
-Μπροστα στεκονται λιιιιγο καλυτερα τα μαλλια λες και εχει αλλαξει κατι.Ποτε δεν ειχα μεγαλο θεμα μπροστα ομως.
-Βλεπω ομως μεγαλυτερη αραιωση στο μαλλι γενικα και ειδικα πισω.

Να επιμεινω?
 

orestis

Member
Bouklas είπε:
orestis είπε:
Εκανα μια διαδικασια που λεει "Link my Paypal account" και πρεπει να ειναι ενταξει.
Τωρα το θεμα ειναι αν μπορω να κανω μια παραγγελια για 2 διαφορετικα ρολλερ στον ιδιο πωλητη ή αν πρεπει να κανω 2 παραγγελιες, μια για το καθενα.
Αν ξερει καποιος μου λεει.

Στείλε μήνυμα στον πωλητή και πες του τι θες να κανεις. Θα σου απαντήσει και τα βρείτε μια λύση.

Μου απαντησε αυτο
"please buy them both singulary and pay in full and I will return the postage charge for the second roller back to your paypal account"
Ελπιζω να τα στειλει με ενα δεμα και να μην μου χρεωσει τελικα 2 φορες τα μεταφορικα.
 

Bouklas

Well-Known Member
orestis είπε:
Μου απαντησε αυτο
"please buy them both singulary and pay in full and I will return the postage charge for the second roller back to your paypal account"
Ελπιζω να τα στειλει με ενα δεμα και να μην μου χρεωσει τελικα 2 φορες τα μεταφορικα.

Έτσι λέει και εκείνος, πλήρωσε τα και τα 2, θα στα στείλει σε 1 δέμα και θα σου επιστρέψει τα χρήματα για την δήθεν δεύτερη αποστολή.
Οποτε να τσεκάρεις τα mail σου. Εμενα εκεί μου είχαν στείλει ότι μου έκανε επιστροφή χρημάτων.
 

orestis

Member
Bouklas είπε:
orestis είπε:
Μου απαντησε αυτο
"please buy them both singulary and pay in full and I will return the postage charge for the second roller back to your paypal account"
Ελπιζω να τα στειλει με ενα δεμα και να μην μου χρεωσει τελικα 2 φορες τα μεταφορικα.

Έτσι λέει και εκείνος, πλήρωσε τα και τα 2, θα στα στείλει σε 1 δέμα και θα σου επιστρέψει τα χρήματα για την δήθεν δεύτερη αποστολή.
Οποτε να τσεκάρεις τα mail σου. Εμενα εκεί μου είχαν στείλει ότι μου έκανε επιστροφή χρημάτων.

Το καταλαβα οτι αυτο λεει, απλα αναρωτιέμαι αν θα το κανει. Ελπιζω πως ναι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Το προβλημα σε μενα ειναι οτι πηγαινω για εναμισι μηνα και ειναι αναμικτες οι εντυπωσεις.

-Οταν ρολλαρω την αλλη μερα εχω αλλο κεφαλι,ουτε φαγουρες ουτε τιποτα.Η τουλαχιστον πολυ μειωμενες
-Μπροστα στεκονται λιιιιγο καλυτερα τα μαλλια λες και εχει αλλαξει κατι.Ποτε δεν ειχα μεγαλο θεμα μπροστα ομως.
-Βλεπω ομως μεγαλυτερη αραιωση στο μαλλι γενικα και ειδικα πισω.

Να επιμεινω?

vag, τι ρολλερ χρησιμοποιείς και κάθε πότε κάνεις εφαρμογή?
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
vag25 είπε:
Το προβλημα σε μενα ειναι οτι πηγαινω για εναμισι μηνα και ειναι αναμικτες οι εντυπωσεις.

-Οταν ρολλαρω την αλλη μερα εχω αλλο κεφαλι,ουτε φαγουρες ουτε τιποτα.Η τουλαχιστον πολυ μειωμενες
-Μπροστα στεκονται λιιιιγο καλυτερα τα μαλλια λες και εχει αλλαξει κατι.Ποτε δεν ειχα μεγαλο θεμα μπροστα ομως.
-Βλεπω ομως μεγαλυτερη αραιωση στο μαλλι γενικα και ειδικα πισω.

Να επιμεινω?

vag, τι ρολλερ χρησιμοποιείς και κάθε πότε κάνεις εφαρμογή?

0,75 ανα 7-8 μερες και οσο περναει ο καιρος θα το παω ανα 8,9,10 μεχρι να φτασω τις 20 μερες πολλους μηνες μετα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
0.75 κάνω και εγώ ανα 3 ημέρες. Τριχόπτωση είδες από την πρώτη εφαρμογή?
 

vag25

Well-Known Member
Δεν μπορω να καταλαβω.Ειδα μειωμενη τριχοπτωση θα ελεγα,αλλα τελικα πρωτη φορα βλεπω τοσο πολυ αραιο το crown.
Δεν ειμαι σιγουρος για την τριχοπτωση.
Σιγουρα οταν αρχιζω να ξεπερναω τις 7 μερες κενο απο roller,θα προσθετω βουρτσισμα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εγώ όπως έγραψα και πιο πίσω, τριχόπτωση έντονη όταν βουρτσίσω, δηλαδή την δεύτερη μέρα μετά το ρολλερ, αλλά τα μαλλιά μου προς το παρόν, ειδικά την επόμενη μέρα από το ρολλερ, όπως λες και εσύ, δείχνουν λίγο πιο ποιοτικά...γι αυτό ανέφερα ότι ίσως βγει κάτι καλό. Έτσι ήταν και στην αρχή με το βούρτσισμα...φυσιολογική τριχόπτωση όταν βούρτσιζα μόνο και την επόμενη έδειχναν πιο ζωντανά...Νομίζω ότι θέλει να πειραματιστούμε λίγο με την συχνότητα, άσχετα με τα όσα αναφέρονται από ειδικούς κλπ, αλλά τώρα είναι και καλοκαίρι και υπάρχει και θέμα και με τον ήλιο.
Εγώ την επόμενη, νιώθω ένα ελαφρύ τσούξιμο όταν με βλέπει ο ήλιος...
 

Tommy h

Member
Θα ηθελα μια διευκρίνηση για την χρήση του dermaroller 0,5mm ως προς την πίεση που ασκούμε όταν ρολάρουμε χρειάζεται να πιέσουμε δυνατά το ρολλερ η οχι.γιατι αυτήν την στιγμή έχοντας κάνει ήδη 2-3 φορές με το ρολλερ βλέπω οτι μπορώ να το χρησιμοποιώ πιο συχνά απο τις δυο φορές την εβδομάδα μέσο όρο που διάβασα στο post χωρις κάποια ενόχληση ,ίσως γιατι δεν το πιέζω τόσο δυνατά ώστε να δημιουργηθεί ο επιθυμητός μικρότραυματισμός .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Tommy h είπε:
Θα ηθελα μια διευκρίνηση για την χρήση του dermaroller 0,5mm ως προς την πίεση που ασκούμε όταν ρολάρουμε χρειάζεται να πιέσουμε δυνατά το ρολλερ η οχι.γιατι αυτήν την στιγμή έχοντας κάνει ήδη 2-3 φορές με το ρολλερ βλέπω οτι μπορώ να το χρησιμοποιώ πιο συχνά απο τις δυο φορές την εβδομάδα μέσο όρο που διάβασα στο post χωρις κάποια ενόχληση ,ίσως γιατι δεν το πιέζω τόσο δυνατά ώστε να δημιουργηθεί ο επιθυμητός μικρότραυματισμός .

λιγο δυναμη.
δεν μπορω να περιγραψω τον βαθμο της πιεσης αλλα υπαρχει ενα τρικ να διαπιστωσεις αν το εκανες σωστα.
την επομενη μερα τριψε με την παλαμη το μαλλι σου,αν νιωθεις εναν μικρο πονο σημαινει οτι πετυχες τον μικροτραυματισμο και το δερμα ειναι σε κατασταση αναρωσης
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πως τα παμε με το roller?
εγω εχω πολυ μειωμενη τριχοπτωση,ειμαι ακομα με 0,5mm 2 φορες την εβδομαδα.
στα πολυ δυσκολα σημεια(κροταφοι) δεν εχω αποτελεσματα.
 

ramones515

New Member
Εγώ έχω 1μιση μήνα με το 0.30 και το έκανα κάθε βράδυ μαζί με minox. Πολύ μειωμένη τριχόπτωση και βλέπω τα πρώτα σημάδια επανέκφυσης ΠΟΛΥ νωρίτερα σε σχέση με το 11 που είχα χρησιμοποιήσει minοx ξανά (είχε κάνει σχεδόν 4 μήνες για να μου δώσει σημάδια ότι δουλεύει).

Πλέον λέω να συνεχίσω με 0.50 μέρα παρά μέρα, και το ΣΚ 2 μέρες κενό, πάντα μαζί με regaine foam.
 
Μπλουζα