Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
"Αν ο κ. Μαρας χρεωνει 2,1 ευρω, ο κ. Ερντογαν 2,5 ευρω, ο ιδιος ο κ. Αναστασακης ποσο θα επρεπε να χρεωνει;"

Συγγνώμη που παρεμβαίνω σε άλλο νήμα κλινικής άλλα σίγουρα μας διαβάζουν και νέα μέλη...οι παλιοί ξέρουμε.

2,10 Μάρας & 1,60 Βρυωνιδου την οποία την θεωρώ ισάξια του Δρ. Μαρα και είναι και η ίδια τις κλινικής οπότε αν βάλουμε και τα έξοδα όλα πληρωμένα (αεροπορικό,διαμονή,ταξί) η τιμή αυτή πέφτει στα συνολικά στα έξοδα του ασθενή.
Όλα αυτά βέβαια αν είναι από την υπόλοιπη Ελλάδα και όχι την Αθήνα.
Πχ. εγώ που είμαι από Βόρεια η κάποιος από νησί για να πάω Αθήνα χρειάζομαι να πληρώσω αεροπλάνο,διαμονή,ταξί κτλ.
Ενώ Κύπρο τα έχεις πληρωμένα.

Ζητώ και πάλι συγγνώμη άλλα έπρεπε να διευκρινίσω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
3,1-3,4 ευρω με φπα λοιπον αν και γιατι να λες τις τιμες(2,5-2,7) διχως φπα ; Αν τα χειρουργεια της κλινικης ειναι γεματα συνεχως με αυτες τις τιμες τοτε δεν θα νοιαξει την κλινικη να αλλαξει τιμες ειναι τοσο απλο παιδια . Σε αυτες τις τιμες δε θα προτεινα σε καποιον να παει εκει . Θα του λεγα να παρει το αεροπλανο να παει αλλου . Μηπως στη τιμη περιλαμβανεται δωρο και το καπελο LLLT ; Γιατι στο εμποριο το καπελο κανει νομιζω 2 χιλιαρικα . Αλλα και να περιλαμβανεται ,συνεχιζει η τιμη να ειναι υψηλη .
 

kharmacoma

Well-Known Member
Να προσθεσω εδώ ότι έχω κάνει ήδη μία FUT, και έχω διασπαρτο μαλλι παντου δηλαδη δεν υπάρχει καποια περιοχη εντελώς άδεια κάτι που ίσως αυξάνει το βαθμο δυσκολίας της επέμβασης και άρα και τη τιμή γιατί ο γιατρός πρέπει να επέμβει σε σημεία που έχουν μαλλια.

Προσωπικά ο Dr. Anastasakis με εχει πείσει ως γιατρος με τα αποτελέσματα του, το θέμα το τιμής εξαρτάται πάντα από τη τσέπη του καθενός. Όπως είπα και πιο πάνω εγώ με μία τιμή στα επίπεδα του 2 - 2.2 αδιαμφισβητητα θα το προχωρούσα.
 

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά ο Dr. Anastasakis με εχει πείσει ως γιατρος με τα αποτελέσματα του, το θέμα το τιμής εξαρτάται πάντα από τη τσέπη του καθενός. Όπως είπα και πιο πάνω εγώ με μία τιμή στα επίπεδα του 2 - 2.2 αδιαμφισβητητα θα το προχωρούσα.
Δεν εξαρτάται μόνο από την τσέπη γιατί μπορεί να μην έχεις πρόβλημα να τα διαθέσεις τα λεφτά αυτά,αλλά πρέπει να ανταποκρίνεται η τιμή του στο ανάλογο αποτέλεσμα συγκρινόμενο βέβαια με τι επικρατεί στην παγκόσμια αγορά μμ.
Και σε διαβεβαιώ είναι η μέρα με τη νύχτα ακόμα και με 2,2€ να είχε τιμή.
Οι επιλογές είναι πάντα του πελάτη και πόσο ψαγμένος είναι.
 

vlafo

Well-Known Member
3,1-3,4 ευρω με φπα λοιπον αν και γιατι να λες τις τιμες(2,5-2,7) διχως φπα ; Αν τα χειρουργεια της κλινικης ειναι γεματα συνεχως με αυτες τις τιμες τοτε δεν θα νοιαξει την κλινικη να αλλαξει τιμες ειναι τοσο απλο παιδια . Σε αυτες τις τιμες δε θα προτεινα σε καποιον να παει εκει . Θα του λεγα να παρει το αεροπλανο να παει αλλου . Μηπως στη τιμη περιλαμβανεται δωρο και το καπελο LLLT ; Γιατι στο εμποριο το καπελο κανει νομιζω 2 χιλιαρικα . Αλλα και να περιλαμβανεται ,συνεχιζει η τιμη να ειναι υψηλη .
Οι τιμές Μάκη στην αγορά πάντα αναφέρονται χωρίς φπα είναι πάγια πρακτική,αλλά έχω μια ερώτηση να σου κάνω.
Εκτιμάς με βάση την εμπειρία σου ότι θα είναι γεμάτος όλο το χρόνο?Αν ναι προφανώς οι τιμές δεν θα αλλάξουνε και θα είναι βλακωδέστατο επιχειρηματικά από την πλευρά του να το κάνει.

Προσωπική εκτίμηση-ούτε κατά διάνοια.
 

makis25

Well-Known Member
Παντως σε εμενα σε καμια κλινικη μεταμοσχευσης δε μου δωσαν τιμη διχως φπα . Με τετοιες τιμες ειναι αδυνατον να εχει συνεχως ροη και πληροτητα χειρουργειων . Στην Ελλαδα ειμαστε και σε εποχες με χιλια δυο προβληματα . Πιστευω οι τιμες του θα παιζουν πολυ ωστε παντα να γεμιζουν τα χειρουργεια . Πιθανον ο φιλος πανω επεσε σε μερες ή μηνα που ηταν πολλα ήδη τα ραντεβου και μεγαλη η πληροτητα και επισης υπαρχει το ενδεχομενο καποιος να πει μεγαλη τιμη γιατι απλα δε σε θελει εκεινη τη στιγμη για πελατη . Αν στο γιουτουμπ και εδω ποσταρε αποτελεσματα σαν των ισπανων που βγαζουν ματι τοτε θα μπορουσε πιο ευκολα να ζητησει αυτα τα χρηματα . Αν η τοπικη αγορα αντεχε τετοιες τιμες , τοτε τετοιες τιμες ή περιπου τετοιες θα χε και η κυπρος . Και οι γνωστοι στη Τουρκια κτλ . Αν σε μια ωρα μπορω να μαι Κυπρο με συνολικο κοστος 50-60% κατω τοτε κατι εδω ειναι δυσκολο να χονεψω . Ελευθερη αγορα ειναι ο καθε ενας βαζει την τιμη που θελει και εμεις ελευθερα διαλεγουμε , και ελευθερα σχολιαζουμε τι μας συμφερει . 3,1-3,4 για combo fut-fue μπα . 10 χιλιαρικα για 3Κ μοσχευματα . Νομιζα πως αυτες οι τιμες ανοικαν σε εποχες που χουν περασει διχως επιστροφη.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Eπείδη θέλω να είμαι σωστός να πω ότι επικοινώνησε προσωπικά ο κύριος Αναστασάκης μαζί μου και με ενημέρωσε ότι η τιμή είναι 2.5Ε/graft τελική συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και ο λόγος είναι ότι χρειάζομαι combo FUT & FUE μιας και πρόκειται για προβληματική δότρια και η επέμβαση έγκειται στις "repair" επεμβάσεις όπως συγκεκριμένα μου ανέφερε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
3,1-3,4 ευρω με φπα λοιπον αν και γιατι να λες τις τιμες(2,5-2,7) διχως φπα ; Αν τα χειρουργεια της κλινικης ειναι γεματα συνεχως με αυτες τις τιμες τοτε δεν θα νοιαξει την κλινικη να αλλαξει τιμες ειναι τοσο απλο παιδια . Σε αυτες τις τιμες δε θα προτεινα σε καποιον να παει εκει . Θα του λεγα να παρει το αεροπλανο να παει αλλου . Μηπως στη τιμη περιλαμβανεται δωρο και το καπελο LLLT ; Γιατι στο εμποριο το καπελο κανει νομιζω 2 χιλιαρικα . Αλλα και να περιλαμβανεται ,συνεχιζει η τιμη να ειναι υψηλη .
Προφανώς λενε τις τιμες χωρίς ΦΠΑ για να φαίνεται πιο φτηνο στον πελάτη, ειναι κ αυτή μια τακτική του marketing, ενω αλλες κλινικές αναφέρουν τελικες τιμες χωρις κρυφες χρεωσεις τύπου ΦΠΑ. Αν ειχε γεμάτα χειρουργεία η κλινική δεν θα την ενοιαζε να προωθεί τα αποτελέσματα της στο φόρουμ. Μπορει απλα να θελει να χρεώνει ακριβα κ οποιος δεν ειναι ψαγμενος και δεν εχει ιδεα απο αλλες τιμες κλινικων να πηγαίνει.....
 

Kostas97

Well-Known Member
Επειδή από μεταμόσχευση μιας και δεν με απασχολούν ακόμα δεν γνωρίζω. Τα αποτελέσματα του αναστασακη σε σχέση π.χ. με Λορέντζο σε τι θα διέφεραν;; στην πυκνοτητα π.χ. ;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Να προσθεσω επισης την ατακα του συγκεκριμενου marketing εξ Αμερικης ορμωμενο :).
"Λεφτα θα ξαναβγαλεις μην αγχωνεσαι, το θεμα ειναι να παρεις το σωστο αποτελεσμα". Σκασε τωρα το δεκαχιλιαρο και γεια σας!!! Ο κυριος Αναστασακης προφανως αναμενει και τον ιατρικο τουρισμο στο μελλον οποτε εχει προετοιμασει τις τιμες αναλογως απο τωρα. :p
 

george_hatzi

Well-Known Member
Πάντως και στην Τουρκιά μαύρα πληρώνεις. Το 2,5 ευρώ στον Ερντογάν είναι και αυτό χωρίς ΦΠΑ. Υποθέτω ότι είναι χαρακτηριστικό του κλάδου. Όσοι έχουν προαναφερθεί δίνουν απόδειξη;Αν το 2,1 και το 1,6 της Κύπρου είναι με απόδειξη αυτό τα κάνει ακόμα πιο εξαιρετικά πακέτα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Παντως και Hasson&Wong που ειχα επικοινωνησει παλιοτερα εγραφε (με ψιλά γράμματα κιόλας) πρόσθετο φόρο. Οπότε ας μη κολλάμε σε αυτό. Βέβαια οι τιμές τους είναι διαθέσιμες και στο site, ενω στο συμπατριώτη μας πρέπει να φτύσουμε αίμα για να τις μάθουμε. Οπότε σε αυτό κολλάμε.:p
 

vagosx

Well-Known Member
Για το θέμα του ΦΠΑ επειδη είχε ξανασυζητηθεί, θυμάμαι που ο PROF είχε πει ότι είχε πληρώσει διατραπεζικά τόσο την HLC, όσο και τον Dr Kaan Pekiner χωρίς καμια επιπλέον επιβάρυνση τύπου ΦΠΑ.
 

Nikolas17

New Member
Καλησπέρα.Ειμαι περίπου 2 χρόνια μέλος εδώ στο φόρουμ και είναι το πρώτο μου ποστ.
Θα ήθελα να προτείνω μια ιδέα αν μπορεί να γίνει. Να γίνει σε ένα νημα καινούργιο μια ψηφοφορία με τις κλινικές ( ελληνικές κ ξένες ) και να ψηφίζουν όσοι έχουν προσωπική εμπειρία μόνο για να μπορεί ένα μέλος σαν και εμένα να μπορεί να βγάλει μια άποψη(γρηγορα) και να παίρνει μια απόφαση όταν θα θελήσει να προχωρήσει σε μμ. Εγώ απο ότι έχω διαβάσει Λορέντσο ερτογαν είναι οι τοπ ξένοι, εδώ Ελλάδα λίγο χάος δεν μπορώ να βγάλω μια άκρη.και για να είναι κάπως μαζεμένο και να μην φαίνεται 40 + σελίδες που είναι αποθαρρυντικό για κάποιον να διαβάζει ωρες,να υπάρχει ένα διάγραμμα που απλά να ανανεώνεται από κάποιον ( cvial ) στην αρχή του νήματος και στην συνέχεια τα μέλη που θα εξηγούν γτ βαθμολόγησαν την κλινική , τιμή , αποτέλεσμα κτλ ..
 

aeratos28

Just aeratos
Είσαι δύο χρόνια μέλος και δεν έχεις βγάλει άκρη με το τι γίνεται.μαλλον δικό σου πρόβλημα αυτό..τώρα από εκεί και πέρα για αυτό που ζητάς εγώ το θεωρώ πολύ λάθος και εξηγουμαι..και που θα ξέρεις βλέποντας αυτό το νήμα αν αυτοί που έχουν ψηφίσει γιατρό και κλινική δεν είναι στημένοι από την κάθε κλινική η τον γιατρό ας πούμε.επισης μην περιμένεις να σου πει κάποιο μέλος πήγαινε εκεί η πήγαινε αλλου..βλέπεις δουλειές ,υπολογίζεις τα μπάτζετ και κρίνεις ανάλογα με τα θέλω και την τσέπη σου..αυτό που δεν γουστάρω σε πολλά μέλη και ειδικά νέα είναι αυτό,ότι θέλουν μασημένη τροφή στα πάντα και θέλουν απαντήσεις αμέσως σε θέματα που στο κάτω κάτω πρέπει να κατσει ο καθένας και να τα ψάξει και λίγο..για το κεφάλι του ειναι..όπως καταλαβαίνεις εγώ προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος με την μασημένη τροφή που θέλεις να γίνει και ως νήμα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Η προσωπικη σου ερευνα ειναι αυτη που μετραει. Ναι, θα σου φαει πολυτιμο χρονο αλλα μονο ετσι θα παρεις τη σωστη αποφαση για σενα. Η συμβουλη μου ειναι να βλεπεις κατα κυριο λογο (κατα το 70%) ανεξαρτητες παρουσιασεις μελων και συμπληρωματικά μόνο (30%) τι ποσταρουν οι κλινικες και ΜΟΝΟ αν ειναι αρκετα ειλικρινης η παρουσιαση (δυνατος φωτισμος, λεπτομερες comb-throughs με στεγνο και βρεγμενο μαλλι).

Απο κει και περα σαν τελευταια συμβουλη θα σου δωσω να μη κοιτας απλα ποιοι ειναι οι τοπ γιατροι αλλα να παρατηρεις το στυλ της δουλειας τους και το κατα ποσο ταιριαζει σε αυτο που θελεις να επιτυχεις. Δλδ μπορει να μας ενδιαφερει πρωτιστως πυκνοτητα-φυσικοτητα-δοτρια, αλλα ο καθε γιατρος αφηνει μια δικη του πινελια και πιστεψε με ολοι κανουν μπαμ αμα τους μελετησεις καλα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Να συμπληρώσω σε αυτά που είπαν οι προλαλησαντες στα οποία συμφωνώ ότι αυτό το πράγμα δεν βοηθάει στην εξέλιξη του φόρουμ και εξηγουμαι τι εννοώ ....αν βάλεις vote σε ένα νήμα και αρχίζουν και ψηφίζουν φουλ οι κλινικές που έχουν εδώ μέσα διάφορους δορυφόρους και οχι μόνο για λόγους μάρκετινγκ... φροντίσουν λοιπόν να είναι ψηλά στην ψηφοφορία εσύ πως θα δεις κάποιον γιατρό πολύ ταλαντούχο νέο ίσως με πολύ πιο πολλές δυνατότητες και ίσως πιο φθηνό που δεν ασχολείται με το μάρκετινγκ να τον επιλέξεις ; Ποιος θα χάσει ; Εσύ θα χάσεις που θες έτοιμη τροφή ...και μετά αν μπεις στην διαδικασία να ψαχτεις στο τι πήγε στραβά θα χτυπας το κεφάλι σου στο τοίχο ....κάτσε ψάξε εδώ μέσα και βρες τι σου ταιριάζει....απέφυγε παρουσιάσεις κλινικών κ κοίτα ανεξάρτητα νήματα κ όλα θα πάνε καλά για σένα ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα