Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kharmacoma

Well-Known Member
Akishellas3, εχεις δώσει ρεσιταλ, κλέφτες οι ρινοπλαστικοί, λαμόγια οι της μεταμόσχευσης, με το καλό το λόγο είσαι σήμερα!
 

konstantina277

New Member
Γεια σας Ξέρεις κάποιος να μου πει για τον Παυλιδελη? Έκανα ρινοπλαστικη πριν 9μηνες αλλα δυστυχώς πρέπει να κάνω διορθώσεις Σκέφτομαι λόγω εμπειρίας τον Παυλιδέλη Γνωριζετε κάτι πιο συγκεκριμένο γι αυτόν ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

astrid26

New Member
Καλησπερα σας, σκεφτομαι να κανω πρωτη φορα επεμβαση σε μυτη με φαρδια κορυφη και υβο στον Λουλ. στο Γερακα ή στον Α.Σ. στο Κολωνακι. Αν καποιος/α εχει κανει σε αυτους ή εχει το ιδιο προβλημα με κορυφη κ εχει κανει σε καποιον αλλον με καλα αποτελεσματα, παρακαλω πολυ να μου στειλει μηνυμα. Ευχαριστω πολυ.
 

konstantina277

New Member
Καλησπερα σας, σκεφτομαι να κανω πρωτη φορα επεμβαση σε μυτη με φαρδια κορυφη και υβο στον Λουλ. στο Γερακα ή στον Α.Σ. στο Κολωνακι. Αν καποιος/α εχει κανει σε αυτους ή εχει το ιδιο προβλημα με κορυφη κ εχει κανει σε καποιον αλλον με καλα αποτελεσματα, παρακαλω πολυ να μου στειλει μηνυμα. Ευχαριστω πολυ.
ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΚΟΡΥΦΗ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ TIP ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konstantina277

New Member
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΗ ΤΟΝ 7/20 ΚΑΙ ΔΕ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΤΙP. ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΣΧΗΜΟ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΥΝΕΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟΝ ΠΑΥΛΙΔΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ REVISION 6000 EΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚ. ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ
 

Constantinos94

New Member
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούργιο μέλος στο forum, ονομάζομαι Κωνσταντίνος και είμαι από την Κύπρο :) Bλέπω εδώ και αρκετό καιρό τα σχόλια στο "Ρινοπλαστική ξανά (tropheus). Θα ήθελα να σας πω και την δική μου ιστορία αν μπορείτε να την ακούσετε θα το εκτιμούσα πολύ! Λοιπόν, είμαι σχεδόν 27 χρονών και όταν ήμουν πολύ μικρός φαίνεται να χτύπησα την μύτη μου και να στράβωσε. Αυτό επηρέασε και το λειτουργικό κομμάτι και μετά από εξέταση διαπιστώθηκε ότι είχα στραβό διάφραγμα. Έτσι όταν ήμουν 20 περίπου χρονών υποβλήθηκα σε εγχείρηση διόρθωσης ρινικού διαφράγματος και μείωση των ρινικών κογχών. Εντωμεταξύ, κατάλαβα ότι ο γιατρός μου αφάιρεσε ένα μέρος του διαφράγματος (χόνδρο) επειδή αυτό έξεχε από το δεξί μου ρουθούνι, και από αυτή την πλευρά έχω τομές του διαφράγματος. Αρχικά, το πρώτο διάστημα μετά την εγχείρηση ένιωθα καλύτερα αλλά με το πέρασμα των χρόνων καταλάβαινα πως δεν ανάπνεα τόσο καλά (ειδικά από το αριστερό μου ρουθούνι). Ακολούθως, μετά από 4 περίπου χρόνια πήγα σε δεύτερο ωριλά και μου είχε πει ότι ο πρώτος γιατρός είχε αφήσει ένα κομμάτι πίσω που μπορούσε να κάνει και πως οι ρινικές μου κόγχες ξανά διογκώθηκαν. Οπότε υποβλήθηκα σε δεύτερη εγχείρηση (διάφραγμα - κόγχες). Ξανά το ίδιο σενάριο, στην αρχή ανάπνεα καλύτερα αλλά με το πέρασμα του χρόνου ένιωθα όπως πρώτα. Και τις δύο εγχειρήσεις τις έκανα σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Πρόσφατα επισκέφθηκα ένα τρίτο ωριλά και εξετάζοντάς με με το ενδοσκόπιο (βιντεοκάμερα), μου είπε ότι το διάφραγμα μου είναι αρκετά ίσιο, οι ρινικές κόγχες είναι μια χαρά και πως το πρόβλημα μου εναπόκειται στο ότι υπάρχει στένωση ρινικής βαλβίδας με χαλαρό πλάγιο ρινικό χόνδρο στην αριστερή πλευρά. Κάνοντάς μου και ένα τεστ που λέγεται cottle test κατέληξε στο ότι για να ανοίξει η δίοδος του αέρα χρειάζεται μόσχευμα στηρίζοντας την περιοχή και ότι όλο αυτό χρήζει ρινοπλαστικής. Επίσης μου είπε ότι έχω bulbous tip. Λαμβάνοντας όμως υπόψη το ότι πρόκειται για 3ο χειρουργείο ενδεχόμένως να μην υπάρχει χόνδρος για μόσχευμα από το διάφραγμα ως αποτέλεσμα να πρέπει να πάρουν από το αυτί ή το πλευρό. Μου εξήγησε ότι σε μεταγενέστερο χρόνο μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές με το μόσχευμα , π.χ. να μην το δεχτεί η μύτη ή να μετατοπιστεί και γι' αυτό το λόγο ήταν επιφυλακτικός και δεν σύστησε 3ο χειρουργείο. Πιο πρόσφατα επισκέφθηκα και ένα γενικό πλαστικό που κάνει και ρινοπλαστικές. Εξετάζοντάς με μου είπε και αυτός ότι το διάφραγμα και οι κόγχες μου είναι εντάξει και πως έχω στένωση των ρινικών βαλβίδων και μου είπε πως θα έπαιρνε χόνδρο για μόσχευμα από το αυτί (μου έκανε και αυτός το cottle test). Παράλληλα θα μου ίσιωνε το ρινικό οστό και θα μείωνε λίγο τους κάτω πλευρικούς χόνδρους επειδή είπε ότι έχω boxy tip (αυτά για αισθητικούς λόγους). Τέλος μου είπε πως θα μου σήκωνε λίγο το tip γιατί θα διευκόλυνε την αναπνοή αλλά και για θέμα αισθητικής και ότι θα μου ίσιωνε το columella (το κάτω μέρος του ακρορινίου) που έχει κλίση στα δεξιά. Τον βρήκα αρκετά σίγουρο και θετικό στο ότι θα υπάρξει βελτίωση, όμως όταν τον ρώτησα για ποσοστό επιτυχίας μου είπε ότι δεν μπορεί να μιλήσει με ποσοστά. Σκέφτομαι να πάρω και άλλες γνώμες και να έρθω και σε γιατρούς στην Ελλάδα.
Παρακαλώ αν μπορείτε να μου συστήσετε κανένα καλό γιατρό από εμπειρία ή αν γνωρίζετε κάποιο άλλο άτομο που να είχε παρόμοιο πρόβλημα και έκανε επανορθωτική και έμεινε ευχαριστημένος θα μου ήταν όλα καλοδεχούμενα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια σε όλους! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

BirdTalk

Member
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούργιο μέλος στο forum, ονομάζομαι Κωνσταντίνος και είμαι από την Κύπρο :) Bλέπω εδώ και αρκετό καιρό τα σχόλια στο "Ρινοπλαστική ξανά (tropheus). Θα ήθελα να σας πω και την δική μου ιστορία αν μπορείτε να την ακούσετε θα το εκτιμούσα πολύ! Λοιπόν, είμαι σχεδόν 27 χρονών και όταν ήμουν πολύ μικρός φαίνεται να χτύπησα την μύτη μου και να στράβωσε. Αυτό επηρέασε και το λειτουργικό κομμάτι και μετά από εξέταση διαπιστώθηκε ότι είχα στραβό διάφραγμα. Έτσι όταν ήμουν 20 περίπου χρονών υποβλήθηκα σε εγχείρηση διόρθωσης ρινικού διαφράγματος και μείωση των ρινικών κογχών. Εντωμεταξύ, κατάλαβα ότι ο γιατρός μου αφάιρεσε ένα μέρος του διαφράγματος (χόνδρο) επειδή αυτό έξεχε από το δεξί μου ρουθούνι, και από αυτή την πλευρά έχω τομές του διαφράγματος. Αρχικά, το πρώτο διάστημα μετά την εγχείρηση ένιωθα καλύτερα αλλά με το πέρασμα των χρόνων καταλάβαινα πως δεν ανάπνεα τόσο καλά (ειδικά από το αριστερό μου ρουθούνι). Ακολούθως, μετά από 4 περίπου χρόνια πήγα σε δεύτερο ωριλά και μου είχε πει ότι ο πρώτος γιατρός είχε αφήσει ένα κομμάτι πίσω που μπορούσε να κάνει και πως οι ρινικές μου κόγχες ξανά διογκώθηκαν. Οπότε υποβλήθηκα σε δεύτερη εγχείρηση (διάφραγμα - κόγχες). Ξανά το ίδιο σενάριο, στην αρχή ανάπνεα καλύτερα αλλά με το πέρασμα του χρόνου ένιωθα έκανα σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Πρόσφατα επισκέφθηκα ένα τρίτο ωριλά και εξετάζοντάς με με το ενδοσκόπιο (βιντεοκάμερα), μου είπε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kαλησπερα στο forum. O λογος που γραφω αυτο το σχολιο ειναι για να ενημερωσω τον κοσμο οσον αφορα τη δικη μου αρνητικη εμπειρια.
Ειχα κανει και εγω ρινοπλαστικη πριν καποια χρονια..., το αποτελεσμα τραγικο. Την ρινοπλαστικη την εκανα το 2008 σε ιδιωτικο νοσοκομειο των Αθηνων.Οταν μετα πηγα στο γραφειο του γιατρου για να μου βγαλει το γυψο, το αποτελεσμα που ειδα δεν μου αρεσε καθολου, η μυτη ηταν πρησμενη και παραμορφωμενη.Φυσικα προσπαθησε να με καθυσηχασει με τα γνωστα ψεματα οτι η μυτη ειναι πρησμενη και οτι θα αποκτησει το τελικο της σχημα σε εξι με οχτω μηνες περιπου, φυσικα ολα αυτα ηταν ψεματα. Το αισθητικο προβλημα της μυτης μου ηταν οτι ειχε καμπουρα.Αυτο που συμφωνησαμε, ηταν να μου κατεβαζε λιγο το κοκαλο, ωστε η μυτη να φαινεται πιο ισια στο προφιλ, αλλα σε καμια περιπτωση μεγαλες αλλαγες. Το αποτελεσμα της επεμβασης ηταν η μυτη στο προφιλ να δειχνει υπερβολικα κοιλη και το χειροτερο να σπαει ακριβως στην μεση!!!. Απο τοτε πηγα σε διαφορους γιατρους, απο τους οποιους ακουσα διαφορετικα πραγματα. Οι μισοι μου ειπαν να παρουμε μοσχευμα απο χονδρο για να γεμισουμε την περιοχη ενω οι αλλοι μισοι μου ειπαν οτι ο χονδρος αποροφαται και οτι πρεπει να παρουμε μοσχευμα απο οστο. Τελικα διαλεξα την πιο ασφαλη λυση,απο το 2009 κανω ενεσεις υαλουρονικου στη μυτη καθε δυο χρονια. Γιαυτο οσοι θελετε να κανετε ρινοπλαστικη σκεφτειτε το καλα μπορει τα πραγματα να μην εξελιχθουν οπως θα θελατε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας παρακαλω θα μπορουσαν οσοι γνωριζουν να μου δωσουν πληροφοριες για το γιατρο Ιωαννη Μητσου?.Σκεφτομαι να κανω επανορθωτικη ρινοπλαστικη.
 
Εχεις απολυτο δικιο....το εμαθα με τον ασχημο τροπο. Χειρουργηθηκα υποτιθεται σε κορυφαιο νοσοκομειο, στο Υγεια απο Ωρλ και πλαστικο και τωρα ο ενας τα ριχνει στον αλλο...

Ποτε ξανα δυο διαφορετικοι γιατροι! Ενας ωρλ πλαστικος αν υπαρχει προβλημα λειτουργικο για να εχει ολη την ευθυνη!!!!Λ
μπορεις να μου πεις το ονομα του πλαστικου στο υγεια?
 
Μπλουζα