Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

tropheus

Well-Known Member
Καλημέρα/καλησπέρα ...

Ένα χρόνο ακριβώς μετά την πρώτη ρινοπλαστική που έκανα μαζί με διόρθωση διαφράγματος χθες έκανα και νέα επέμβαση !!!

Να πω λίγο το ιστορικό ... Πριν την πρώτη επέμβαση είχα μια μύτη όχι άσχημη αλλά με στραβό διάφραγμα που εμπόδιζε σε ποσοστό 100% την αναπνοή από το αριστερό μου ρουθούνι.
Έκανα ρινοπλαστική στις 19 Νοεμβρίου 2010 στην Κεντρική Κλινική Αθηνών με 2 γιατρούς έναν πλαστικό και έναν ΩΡΛ από το Ιατρικό Αθηνών. Το κόστος της επέμβασης ήταν 3500€.

Τα αποτελέσματα φάνηκαν μετά το 6μηνο και η τελική εικόνα στο 12μηνο. Η μύτη έφτιαξε στο προφιλ αλλά στράβωσε. Παρουσιάστηκε ασυμμετρία στα ρουθούνια όπου το ένα ήταν μεγαλύτερο από το άλλο ενώ η αναπνοή στο αριστρερό ρουθούνι βελτιώθηκε κατά 20% μόλις. Ένα μόσχευμα είχε μετατοπιστεί και γενικά η επέμβαση χαρακτηρίστηκε αποτυχημένη όχι μόνο από εμένα αλλά και από τους 2 χειρούργούς.

Τελικά χθες πραγματοποιήθηκε εκ' νέου η επέμβαση πάλι από τους ίδιους γιατρούς στην Κεντρική Κλινική Αθηνών χωρίς κόστος για εμένα και αυτό το αναφέρω προς τιμή των δυο γιατρών που παραδέχτηκαν τα λάθη τους.

Η διαδικασία αποκατάστασης είναι μακρόχρονη και επίπονη ... και θα πρέπει να το ξέρουν όσοι έχουν σκοπό να κάνουν τέτοιου είδους επέμβαση. Όπως επίσης θα πρέπει να γνωρίζουν ότι είναι η πιο δύσκολη επέμβαση στο πρόσωπο και με το υψηλότερο ποσοστό αποτυχίας.

Ο λόγος της αποτυχίας οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι η διάρκεια της επέμβασης είναι μεγάλη σε μια μύτη η οποία μόλις την πειράξεις πρίζεται και ο γιατρός αναγκάζεται να δουλεύει σε ένα παραμορφωμένο όργανο.
Εκει βέβαια κρίνεται και η ικανότητα του...

Ελπίζω αυτή τη φορά όλα να πήγαν καλά :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

Καλή επιτυχεία tropheus και καλή ανάρωση να έχεις!!! :)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

τροφ καλη αναρωση να εχεις και φυσικα το αποτελεσμα που επιθυμεις...
η τιμη παντως καλη ειναι ετσι????καποια στιγμη που ειχα κοιταξει για τετοιου ειδους επεμβασεις νομιζω ηταν παραπανω....
γνωριζεις για μια μικρη ωτοπλαστικη(για λιγο πεταχτα αυτια δλδ) ποσο ειναι????
 

billy91

Member
Απ: Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

Καλό αποτέλεσμα να έχεις... Εγώ θέλω κάποια στιγμή να κάνω μονο εγχείριση για στραβό διάφραγμα.. ξέρεις μήπως αν υπάρχει περίπτωση να μου στραβώσει η μύτη μετά :chinscratch?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

billy18 είπε:
Καλό αποτέλεσμα να έχεις... Εγώ θέλω κάποια στιγμή να κάνω μονο εγχείριση για στραβό διάφραγμα.. ξέρεις μήπως αν υπάρχει περίπτωση να μου στραβώσει η μύτη μετά :chinscratch?

Σε ευχαριστώ billy18... Δυστυχώς αυτό το διάφραγμα είναι πολύ άτιμο ... Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά ναι μπορεί η μύτη σου να στραβώσει η μπορεί να κάνεις την επέμβαση
και να αποτύχει.

Έχοντας πλέον ψάξει το θέμα αρκετά έχω γνωρίσει αρκετές περιπτώσεις ατόμων που έκαναν διάφραγμα χωρίς τα επιθυμητά αποτελέσματα. Και μάλιστα έκαναν την επέμβαση σε "γκλαμουράτους"
και "τηλεορασάτους" γιατρούς ...
 

tropheus

Well-Known Member
Εννέα μήνες μετά τη δεύτερη ρινοπλαστική επανέρχομαι στο θέμα με δυστυχώς για εμένα άσχημα αποτελέσματα.
Η δεύτερη ρινοπλαστική βελτίωσε την αναπνοή μου αλλά όχι το αισθητικό αποτέλεσμα το οποίο μάλλον έγινε χειρότερο !!!

Και τώρα πάμε για τρίτη επέμβαση με στόχο τη βελτίωση του αισθητικού αποτελέσματος !!!
Σε άλλο γιατρό ... Σε ποιον ;;; Πραγματικά δεν ξέρω !!! Ψάχνω...

Αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάποιο όνομα θα το ακούσω με μεγάλη προσοχή ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
Tropheus θα σου πω κάποια πράγματα με πολύ πολύ αγάπη και δεν θέλω να παρεξηγηθούμε.Χωρίς καμμία παρεξήγηση αλλά είσαι πλέον πατέρας.Δεν νομίζεις ότι πρέπει να σταματήσεις λίγο να ασχολείσαι με την παρτη σου;;;Τι είναι αυτά τα πράγματα ρε αδερφέ.Είσαι πάνω από 30;;;Πως είναι δυνατόν να ασχολείσαι συνέχεια με μαλλιά,ντόπες για body building κ.α. Εχεις λύσει το βιοποριστικό πρόβλημα της οικογένειάς σου και ασχολείσαι με αυτά;;;Χωρίς παρεξήγηση αλλά πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα ναρκισσισμού.Και από ότι έχει ειπωθεί είσαι και όμορφος πανάθεμα.Ήμαρτον.Ασχολήσου και με τπτ άλλο.Δεν είσαι μόνος σου.Στο ρίσκο ζεις με αυτές τις επεμβάσεις.Τι να πω...Να είσαι πάντα καλά και εσύ και η οικογένειά σου...
 

tropheus

Well-Known Member
Adriano είπε:
Tropheus θα σου πω κάποια πράγματα με πολύ πολύ αγάπη και δεν θέλω να παρεξηγηθούμε.Χωρίς καμμία παρεξήγηση αλλά είσαι πλέον πατέρας.Δεν νομίζεις ότι πρέπει να σταματήσεις λίγο να ασχολείσαι με την παρτη σου;;;Τι είναι αυτά τα πράγματα ρε αδερφέ.Είσαι πάνω από 30;;;Πως είναι δυνατόν να ασχολείσαι συνέχεια με μαλλιά,ντόπες για body building κ.α. Εχεις λύσει το βιοποριστικό πρόβλημα της οικογένειάς σου και ασχολείσαι με αυτά;;;Χωρίς παρεξήγηση αλλά πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα ναρκισσισμού.Και από ότι έχει ειπωθεί είσαι και όμορφος πανάθεμα.Ήμαρτον.Ασχολήσου και με τπτ άλλο.Δεν είσαι μόνος σου.Στο ρίσκο ζεις με αυτές τις επεμβάσεις.Τι να πω...Να είσαι πάντα καλά και εσύ και η οικογένειά σου...

Η αλήθεια είναι ότι βιοποριστικό πρόβλημα δεν έχω γιαυτό άλλωστε και έχω κάνει όσα έχω κάνει. Σίγουρα αν δεν με έπαιρνε το θέμα οικονομικά δε θα έκανα τίποτα και απλά θα συμβιβαζόμουνα.

Η επέμβαση στη μύτη δεν ξεκίνησε για να βελτιώσω την εικόνα της αλλά την αναπνοή (οι γιατροί μου είχαν πει ότι θα έχανα σταδιακά την ακοή μου). Αυτή τη στιγμή το αισθητικό αποτέλεσμα είναι χειρότερο από ότι πριν κάνω οποιαδήποτε επέμβαση και αυτό είναι ένα θέμα που με ενοχλεί.
Δεν αμφιβάλω ότι κάποιοι θα το πουν ναρκισσισμό και ίσως να είναι. Είναι όμως πολύ βασικό για εμένα να αισθάνομαι καλά και αφού μπορώ το κάνω.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα να παρεξηγηθούμε :)
 

vag25

Well-Known Member
Ειχες διαφραγμα trophea?

Εγω εχω και με δυσκολευει αρκετα στην αναπνοη.Αν κανω την επεμβαση υπαρχει περιπτωση να αλλοιωθει η εικονα της μυτης?
 

tropheus

Well-Known Member
Είχα πρόβλημα με το διάφραγμα καθώς ήταν στραβό και από το ένα ρουθούνι δεν μπορούσα να ανασάνω καθόλου !
Η διόρθωση του διαφράγματος μπορεί να πειράξει την εικόνα της μύτης αλλά κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.
Συνήθως ένα στραβό διάφραγμα κάνει τη μύτη να φαίνεται ασύμμετρη ή στραβή οπότε αν ισιώσει είναι λογικό να πειραχτεί η εικόνα της ...
 

vag25

Well-Known Member
Καλα ναι ειναι βεβαιο οτι ισιωνει αλλα δεν εννοουσα αυτο.Μιλαω για την γενικη εικονα της μυτης σε προφιλ κτλ.

Εμενα ειναι λιιιιγο στραβο αλλα δεν φαινεται.Το προβλημα ειναι οτι απο το ενα ρουθουνι ανασαινω λιγο πιο δυσκολα.Αλλα νομιζω οτι δυσκολευομαι λιγο λιγοτερο και απο το αλλο.
 

tropheus

Well-Known Member
Και πάλι δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα γιατί κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.
Αν δεις σε site πλαστικών υπάρχουν φωτογραφίες από άτομα που έκαναν μόνο διορθωτική διαφράγματος και δεν αλλοιώθηκε η εικόνα
της μύτης τους ενώ θα δεις και κάποιες άλλες περιπτώσεις που η διαφορά δε λέω ότι είναι μεγάλη αλλά είναι σημαντική.

Λογικά σε εσένα με τόσο μικρό πρόβλημα όπως το περιγράφεις δε θα έχεις καμια ιδιαίτερη αλλαγή ...
 

crossfire

Well-Known Member
Αμα εχεις χρονο διαβασε...

http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=6552

Δυστυχως η επιλογη γιατρου ειναι και λιγο λοττο.......οι δυο,τρεις κορυφαιοι με ουρα εξω απο τα ιατρεια τους και με εμφανισεις στις τηλεορασεις,εχουν δυσαρεστημενους πελατες.......αν επιτρεπεται να πεις που τις εκανες,θα βοηθουσες.....
Ψαξου και φυγε εξωτερικο
 

tropheus

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ crossfire. Ναι το έχω ήδη διαβάσει αυτό το νήμα.
Είναι αλήθεια ότι η επιλογή του γιατρού είναι και θέμα τύχης. Ξέρω και εγώ δυσαρεστημένους πελάτες "τηλεορασάτων" γιατρών ...

Πριν λίγο μίλησα με μια γνωστή μου η οποία είχε μια πολύ μεγάλη μύτη και μετά από πλαστική έγινε τέλεια. Ο γιατρός που της την έκανε είναι ο Θεόδωρος Βουκίδης. Τον βάζω στα υπόψιν.

Ευχαριστώ και τους φίλους που μου απάντησαν με πμ.
Τα ονόματα των γιατρών στην περίπτωσή μου (ήταν οι ίδιοι δύο και στην πρώτη και στη δεύτερη επέμβαση) μπορώ σε ὀποιον θέλει να του τα πω σε πμ.
 

gezira

Member
tropheus είπε:
Σε ευχαριστώ crossfire. Ναι το έχω ήδη διαβάσει αυτό το νήμα.
Είναι αλήθεια ότι η επιλογή του γιατρού είναι και θέμα τύχης. Ξέρω και εγώ δυσαρεστημένους πελάτες "τηλεορασάτων" γιατρών ...

Πριν λίγο μίλησα με μια γνωστή μου η οποία είχε μια πολύ μεγάλη μύτη και μετά από πλαστική έγινε τέλεια. Ο γιατρός που της την έκανε είναι ο Θεόδωρος Βουκίδης. Τον βάζω στα υπόψιν.

Ευχαριστώ και τους φίλους που μου απάντησαν με πμ.
Τα ονόματα των γιατρών στην περίπτωσή μου (ήταν οι ίδιοι δύο και στην πρώτη και στη δεύτερη επέμβαση) μπορώ σε ὀποιον θέλει να του τα πω σε πμ.



Για το Βουκιδη ως προς τη ρινοπλαστικη εχω ακουσει κι εγω καποια καλα λογια. Αλλα ολα ειναι σχετικα. Στον ενα μπορει να πετυχει, τον αλλον να τον καταστρεψει. Εμενα μου εκανε πολυ μεγαλη ζημια ο Κουτσογιωργας πριν 10 χρονια, φετος βρηκα το κουραγιο να προβω σε διορθωτικη στον Καποσιτα, υπηρξε βελτιωση, αλλα μονον κατα 50%, ενω το κοστος ηταν υψηλο. Δεν ξερω αν θα βρω το κουραγιο ξανα, για να διορθωσω περισσοτερο τα πραγματα, αλλα εστω και αυτη η βελτιωση μου προκαλεσε μια σχετικη ευφορια. Ειναι σημαντικο να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου. Σε κανει πιο χαρουμενο,δημιουργικο, ισορροπημενο και κατ' επεκταση ακτινοβολεις και μοιραζεσαι την ατομικη σου ευτυχια με τους αλλους. Το να ειναι καποιος πατερας ή να ειναι 60 χρονων, εμενα δεν μου λεει κατι. Αλλο ο ενας ρολος,αλλο ο αλλος. Μπορεις να εισαι εξαιρετικος πατερας και να φροντιζεις ταυτοχρονα τον εαυτο σου! Μην ξεχναμε, πως εκτος απο γονεας ειναι καποιος και (πρωτιστα!) συντροφος. Και η αγαπη αναμεσα στους συντροφους ειναι ο πυρηνας της οποιας οικογενειας. Keep walking λοιπον Τροφεα! Συνεχισε να εισαι ομορφος, με την ομορφη συζυγο και την κουκλιτσα κορακλα σου! Ειχα καιρο να μπω. Σου στελνω πολλα φιλια και τις ευχες μου για καλη σχολικη χρονια! :)
 
Μπλουζα